Yahweh je Bog Otac? ili nije?

hm337

Elita
Poruka
17.245
Ime Yahweh ne pominje se u pravoslavnim prevodima Starog Zaveta. Isus nikada ne kaže da ga je Yahweh poslao. Uvek kaže moj Otac.

Bog Starog Zaveta traži obožavanje(navodi da je ljubomoran Bog koji ne toleriše klanjanje drugim Bogovima), apsolutnu poslušnost i vlada strahom.On iskvarene ljude ubija potopom. On daruje Jevrejima zakone po kojima je na primer kazna za preljubu kamenovanje. On prve ljude za neposlušnost kažnjava izgonom iz Raja i smrtnošću.

Bog Novog Zaveta na prvo mesto stavlja ljubav. Preko Isusa Hrista uči nas da su dve najveće zapovesti voli Boga svim srcem, svom dušom i svim umom ii voli bližnje kao samog sebe. Božiji Sin Isus Hrist ide toliko daleko u svojoj ljubavi da moli Boga da oprosti onima koji ga vređaju, osuđuju i ubijaju jer ne znaju šta rade.
Isus uzima u zaštitu ženu koju zbog preljube, poštujući Božije zakone, žele da kamenuju, tako što kaže ko nema greha neka baci prvi kamen.On uči da ne trebamo suditi drugima.

Da li je reč o istom Bogu? Da li je Bog promenio svoj odnos prema ljudima?
Kakav je Bog? Strogi sudija koji želi da ga obožavaju ili neko ko beskrajno voli ljude? Da li je Bog sveznajući i svemogući?

Video sam da na forumu ima ljudi (Coco Bill) koji veruju da je Isusa poslao Bog Otac da Jevreje oslobodi od robovanja zlom starozavetnom bogu Yahweh-u. Pa me interesuje da čujem razmišljanja ljudi na ovu temu.
 
Poslednja izmena:
Ko je onda Isusov otac
po Bibliji izgleda da je Yahweh. To se vidi iz Isusovog dijaloga sa farisejima.

Jovan 8,42A Isus im reče: kad bi Bog bio vaš otac, ljubili biste mene; jer ja od Boga iziđoh i dođoh; jer ne dođoh sam od sebe, nego me on posla.
Jovan 8,43Zašto ne razumijete govora mojega? Jer ne možete riječi mojijeh da slušate.
Jovan 8,44Vaš je otac đavo; i slasti oca svojega hoćete da činite: on je krvnik ljudski od početka, i ne stoji na istini; jer nema istine u njemu; kad govori laž, svoje govori: jer je laža i otac laži.
Jovan 8,45A meni ne vjerujete, jer ja istinu govorim.
Jovan 8,46Koji me od vas kori za grijeh? Ako li istinu govorim, zašto mi vi ne vjerujete?
Jovan 8,47Ko je od Boga riječi Božije sluša; zato vi ne slušate, jer nijeste od Boga.
Jovan 8,48Tada odgovoriše Jevreji i rekoše mu: ne govorimo li mi pravo da si ti Samarjanin, i da je đavo u tebi.
Jovan 8,49Isus odgovori: u meni đavola nema, nego poštujem oca svojega; a vi mene sramotite.
Jovan 8,50A ja ne tražim slave svoje; ima koji traži i sudi.
Jovan 8,51Zaista, zaista vam kažem: ko održi riječ moju neće vidjeti smrti dovijeka.
Jovan 8,52Tada mu rekoše Jevreji: sad vidjesmo da je đavo u tebi: Avraam umrije i proroci, a ti govoriš: ko održi riječ moju neće okusiti smrti dovijeka.
Jovan 8,53Eda li si ti veći od oca našega Avraama, koji umrije? I proroci pomriješe: ko se ti sam gradiš?
Jovan 8,54Isus odgovori: ako se ja sam slavim, slava je moja ništa: otac je moj koji me slavi, za kojega vi govorite da je vaš Bog.
 
Da, na trenutak pomisliš vidi kako se promenio bog na bolje,više ne govori za sebe da je ljubomoran,da kreira zlo,da se sveti deci onih otaca koji su ga mrzeli do četvrtog kolena itd. Pomisliš dobio je dete,dete ga je promenilo smirio se malo zar ne? A onda odjednom žrtvuje to dete samom sebi za naše grehe i obećava večitu muku i večiti oganj na onom svetu svima koji izraze sumnju u ovu priču.Kolko mi se čini onaj starozavetni monstrum kad te ubije on je završio s tobom,ali ovaj naizgled blagi novozavetni je zapravo neuporedivo gori,kad umreš žurka tek počinje kod njega,i mnogo je kaže vruće tamo lol
 
Da, na trenutak pomisliš vidi kako se promenio bog na bolje,više ne govori za sebe da je ljubomoran,da kreira zlo,da se sveti deci onih otaca koji su ga mrzeli do četvrtog kolena itd. Pomisliš dobio je dete,dete ga je promenilo smirio se malo zar ne? A onda odjednom žrtvuje to dete samom sebi za naše grehe i obećava večitu muku i večiti oganj na onom svetu svima koji izraze sumnju u ovu priču.Kolko mi se čini onaj starozavetni monstrum kad te ubije on je završio s tobom,ali ovaj naizgled blagi novozavetni je zapravo neuporedivo gori,kad umreš žurka tek počinje kod njega,i mnogo je kaže vruće tamo lol
čini mi se da ga žrtvuje vladaru Zemlje Satani...za otkup ljudskih duša..to je već izraz ljubavi prema ljudima.. možda se promenio....
pitanje je zašto jednostavno nije spasio ljude uništenjem Satane...

Jovan 3,16Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni.
Jovan 3,17Jer Bog ne posla sina svojega na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spase kroza nj.
Jovan 3,18Koji njega vjeruje ne sudi mu se, a koji ne vjeruje već je osuđen, jer ne vjerova u ime jedinorodnoga sina Božijega
 
Poslednja izmena:
čini mi se da ga žrtvuje vladaru Zemlje Satani...za otkup ljudskih duša..to je već izraz ljubavi prema ljudima.. možda se promenio....
pitanje je zašto jednostavno nije spasio ljude uništenjem Satane...
Kažu verujući zato što je satana vladar ovog sveta i da treba da se desi Armagedon i drugi dolazak Hrista kada će Isus da uništi satanu na 1000 godina,poubija sve koji nisu verovali u njega i onda će najzad da zavlada blagostanje na zemlji.Priča je budalasta i detinjasta ali oni stvarno veruju u te gluposti
 
Kažu verujući zato što je satana vladar ovog sveta i da treba da se desi Armagedon i drugi dolazak Hrista kada će Isus da uništi satanu na 1000 godina,poubija sve koji nisu verovali u njega i onda će najzad da zavlada blagostanje na zemlji.Priča je budalasta i detinjasta ali oni stvarno veruju u te gluposti

pitanje je zašto je Satana vladar ovog sveta? zašto Bog to dopušta? Kakav dil ili opklada postoji izmežu Boga i Satane? Da li Satana radi za Boga iskušavajući ljude? Ili je neprijatelj Božiji i čovečji pod čiju su vlast grehom potpali ljudi? Zar Bog nije imao drugi način da oslobodi ljude nego žrtvujući svog sina?
 
Kažu verujući zato što je satana vladar ovog sveta i da treba da se desi Armagedon i drugi dolazak Hrista kada će Isus da uništi satanu na 1000 godina,poubija sve koji nisu verovali u njega i onda će najzad da zavlada blagostanje na zemlji.Priča je budalasta i detinjasta ali oni stvarno veruju u te gluposti
Zavisi kako posmaatraš Bibliju, ako sve gledaš bukvalno onda zaista deluje ne bi rekao glupost ali detinjasto da.
Uzmimo npr priču o Jovu kada se Bog kladio sa sotonom. Meni samo ta priča govori da nema nikakvog đavola već je to personifikacija zla i kušnje u Bogu i čoveku. I bog i čovek kušaju jer u molitvi koju Isus poručuje glasi da nas bog ne dovodi u iskušenje. Čovek vlada zemljom a ne neki pali anđeo, a čovek je po liku božijem u njemu je i zlo i dobro pa kojeg više hraniš.
 
Па лепо си објаснио у уводу. ХХХ луд збуњеног.
Кад онај Бог што страши све живо више није мого да прође онда мора млади нараштај да преузме.
А пошто ги има разни, једни воле силу а други на лепо, онда мора оба некако да се удену у причу. И, ето ти тата и син.
 
Zavisi kako posmaatraš Bibliju, ako sve gledaš bukvalno onda zaista deluje ne bi rekao glupost ali detinjasto da.
Uzmimo npr priču o Jovu kada se Bog kladio sa sotonom. Meni samo ta priča govori da nema nikakvog đavola već je to personifikacija zla i kušnje u Bogu i čoveku. I bog i čovek kušaju jer u molitvi koju Isus poručuje glasi da nas bog ne dovodi u iskušenje. Čovek vlada zemljom a ne neki pali anđeo, a čovek je po liku božijem u njemu je i zlo i dobro pa kojeg više hraniš.
ja na osnovu nekih svojih iskustava o kojima ne bih pričao verujem da Satana postoji....za Boga nisam 100% siguran da postoji....ali ako postoji đavo verovatno postoji i Bog...

meni priča o Jovu govori da odnosi Boga i đavola nisu neprijateljski, više je to neki sportski duel oko toga kome će se ljudi prikloniti...pri tome đavo verovatno mrzi ljude jer veruje da je najsavršenije što je Bog stvorio on a ne neki tamo ljudi....
 

Back
Top