Windows

Microsoft iz Windowsa uklanja jednu važnu funkciju​


Ako još uvek koristite Microsoftovog digitalnog asistenta Cortanu kao Windows aplikaciju, stižu loše vesti. Microsoft je objavio da će podrška za aplikaciju prestati negde pre kraja 2023. godine.

181581344647c62375243e645654250_wide.jpg


Kraj aplikacije Windows Cortana otkriven je putem beleške za podršku na Microsoftovoj veb stranici. Stranica nije ponudila tačan datum u 2023. kada će se podrška za aplikaciju ugasiti. Sugeriše se da će Cortana i dalje biti digitalni pomoćnik za Outlook na mobilnim aplikacijama. Takođe će biti dostupna u Microsoft Teams na telefonima, na ekranu i u Teams sobama.

Stranica za podršku prilično jasno pokazuje da se Microsoft udaljava od digitalnih pomoćnika kao što je Cortana u korist AI pomoćnika kao što su Bing Chat, Microsoft 365 Copilot i nedavno najavljeni Windows Copilot. Takođe se pominje funkcija integrisanog glasovnog pristupa u Windows 11 sistemu kao alternativa Cortani.

Microsoft je prvi put objavio digitalnog asistenta Cortanu 2014. godine kao način da se takmiči s Appleovim iOS virtuelnim asistentom Siri. Međutim, Cortana nikada nije zaživela, a 2021. ukinuta je podrška za iOS i Android aplikacije .

Budući da Microsoft sada sve karte baca na veštačku inteligenciju, čak je i njegov izvršni direktor Satja Nadela priznao u martu da su virtuelni pomoćnici poput Cortane slepa ulica. On je u intervjuu za Financial Times izjavio: "Svi su bili glupi kao kamen". O Cortani je dodao: "Imali smo proizvod koji je trebalo da bude novi interfejs za mnoge aplikacije koje nisu radile".

Nadela i ostatak Microsofta jasno veruju da će AI pomoćnici poput Bing Chata i njegovih usluga Copilot obavljati poslove koje je Cortana trebalo da obavlja. Da li će to predviđanje biti tačno, pokazaće vreme.

https://www.b92.net/tehnopolis/softver/microsoft-iz-windowsa-uklanja-jednu-vaznu-funkciju-2345143

Ја ту Чортану пардон ћортану упс кортану никад нисам користио
 

Windows ima novi veliki problem, da li ste i vi naišli na njega?​


Microsoft istražuje probleme sa aktivacijom Windows operativnog sistema kod mnogih računara.

6111335446558a2ba54a59049042860_wide.jpg


Čini se da su ovi problemi povezani sa nedavnom odlukom kompanije da blokira Windows 7 i Windows 8 aktivacione ključeve, tako da ne mogu da se koriste za Windows 10 i Windows 11.

Ako imate instalaciju Windows 10 ili 11 verzije koju ste aktivirali koristeći mogućnost besplatne nadogradnje sa WIndows 7 ili 8, moguće je da će se deaktivirati ako izmenite neke delove hardvera ili čak ako ažurirate BIOS.

Microsoft je prošlog meseca odlučio da blokira ovu "rupu u zakonu", ali čini se da je i dalje ostalo nekoliko nezavršenih poslova koje moraju da obave ukoliko žele da njihovi korisnici rade na svojim uređajima bez komplikacija.

"Svesni smo ovih problema i prijava kupaca, istražujemo problem. Oni koji imaju tehničke poteškoće, trebalo bi da kontaktiraju korisničku podršku", rekli su iz Windowsa za portal The Verge.

https://www.b92.net/tehnopolis/vest...roblem-da-li-ste-i-vi-naisli-na-njega-2435696
 

Windows ima novi veliki problem, da li ste i vi naišli na njega?​


Microsoft istražuje probleme sa aktivacijom Windows operativnog sistema kod mnogih računara.

6111335446558a2ba54a59049042860_wide.jpg


Čini se da su ovi problemi povezani sa nedavnom odlukom kompanije da blokira Windows 7 i Windows 8 aktivacione ključeve, tako da ne mogu da se koriste za Windows 10 i Windows 11.

Ako imate instalaciju Windows 10 ili 11 verzije koju ste aktivirali koristeći mogućnost besplatne nadogradnje sa WIndows 7 ili 8, moguće je da će se deaktivirati ako izmenite neke delove hardvera ili čak ako ažurirate BIOS.

Microsoft je prošlog meseca odlučio da blokira ovu "rupu u zakonu", ali čini se da je i dalje ostalo nekoliko nezavršenih poslova koje moraju da obave ukoliko žele da njihovi korisnici rade na svojim uređajima bez komplikacija.

"Svesni smo ovih problema i prijava kupaca, istražujemo problem. Oni koji imaju tehničke poteškoće, trebalo bi da kontaktiraju korisničku podršku", rekli su iz Windowsa za portal The Verge.

https://www.b92.net/tehnopolis/vest...roblem-da-li-ste-i-vi-naisli-na-njega-2435696
Проблем - најновији апдејт не може да се инсталира на Win 10.
Kao да користим Win 12, oсећам се као да је pre-alpha фаза.
 
Проблем - најновији апдејт не може да се инсталира на Win 10.
Kao да користим Win 12, oсећам се као да је pre-alpha фаза.
Ako imas piratski softver, nece, to sam provalio na dva laptopa nije hteo, dok nisam obrisao piratski ofis...
 

Zadržavate Windows 10? Microsoft bi da vam "iscedi" još neku paru​


Microsoft je objavio novi program pretplate za Windows 10, koji će vam dozvoliti da zadržite tu verziju operativnog sistema uz bezbednosna ažuriranja i nakon oktobra 2025. godine.

57868805765707e2de2522040608373_wide.jpg


U pitanju je Extended Security Update (ESU) program koji korisnicima nudi da plaćaju, a zauzvrat će dobijati bezbednosna ažuriranja (security updates) za Windows 10 i posle oktobra 2025. godine.

Podrška za Windows 10 će prestati, konkretno, 14. oktobra 2025, a kako Microsoft kaže "ovaj program omogućava računarima da primaju redovna ažuriranja kroz uslugu godišnje pretplate".

Ovaj program je verovatno odgovor na kritike korisnika (a ima ih sve više) koji ne žele da pređu na Windows 11, uprkos tome što će na tom OS dobijati bezbednosna ažuriranja važna za zaštitu od sajber pretnji, kako prenosi sajt Tom's Hardware.

Za razliku od sličnih usluga koje su do sada nuđene, ovaj program pretplate nije ograničen samo na komercijalne korisnike, već u njemu može učestvovati bilo ko (mada cenu još ne znamo).

Ključni aspekt je, međutim, to što će se ažuriranja odnositi samo na bezbednost. Neće, dakle, biti nekih drugih poboljšanja koja bi inače dolazila i koja bi činila Windows 10 boljim i lakšim za korišćenje.

https://www.b92.net/tehnopolis/vest...rosoft-bi-da-vam-iscedi-jos-neku-paru-2445806

Каако каже пантић у тесној кожи ево вам паре зинуло вам Д**** за паре :mrgreen:
 

Siguran kraj za Windows 10: "Poslaće 240 miliona računara u smeće"​


Plan korporacije Microsoft da ukine podršku za operativni sistem Windows 10 mogao bi da dovede do bacanja oko 240 miliona računara u smeće.

2029824774658595af6f370680429994_wide.jpg


Kako se navodi, elektronski otpad od ovih računara mogao bi da teži oko 480 miliona kilograma, što je otprilike koliko i 320.000 automobila, saopštio je Canalis Research.

Iako bi mnogi računari mogli biti funkcionalni godinama nakon prestanka podrške za Windows 10, Canalis upozorava da bi tražnja za uređajima bez bezbednosnnih ažuriranja mogla biti mala, preneo je Reuters.

Microsoft je najavio plan za obezbeđivanje bezbednosnih ažuriranja za Windows 10 uređaje do oktobra 2028. po ceni koja i dalje nije objavljena.

Ako struktura cena za proširenu podršku za Windows 10 odražava prošle trendove, migracija na novije računare mogla bi biti isplativija, rekao je Canalis.

Microsoft ima za cilj da prekine podršku za Windows 10 do oktobra 2025. godine, a za sledeću generacija operativnog sistema se očekuje da donese naprednu tehnologiju veštačke inteligencije na računare.

https://www.b92.net/tehnopolis/vest...-poslace-240-miliona-racunara-u-smece-2454326
:fdlan: Шта вам је ово требало да урадите
 
Zasto bi se bacali,jer recimo moja serija iz 2019-e podrzava i Win.11,a verovatno i Win.12.To znam jer kad gode reinstaliram 7-icu,ili 10-ku uvek me upozorava da je moja konfiguracija ima podrsku za najmanje Win.11.
 
Treba samo TPM-2 da podrzava, mislim da to svi od 2017. pa na dalje...
Pa da.Zato ne verujem da ce biti bacanja tolikih kompjutera.Mada jos uvek ima veliki procenat ljudi koji ce da ostanu na starijim Win-ovima,jer uvek ima neka zakrpa,cim ljudi koriste jos XP,a za Linux ce moci mnogo starije konfiguracije da pokrenu.
 
Pa da.Zato ne verujem da ce biti bacanja tolikih kompjutera.Mada jos uvek ima veliki procenat ljudi koji ce da ostanu na starijim Win-ovima,jer uvek ima neka zakrpa,cim ljudi koriste jos XP,a za Linux ce moci mnogo starije konfiguracije da pokrenu.
Nece, stavis win11 ili 12 kad izadje, a na starije stavis Linux...
 
За то ми треба нова матична плоча која је скупа ко ђаво али Нема се пара за ново
Pa trebalo bi ti DDR4 konfiguracija,ali ja sam skoro radi na maticnoj ploci DDR3,koja podrzava i Win.11,jer me je isto upozorilo,kada sam podizao 10-ku.Inace je Gigabyte dual Cor DDR2-DDR3
 
Pa trebalo bi ti DDR4 konfiguracija,ali ja sam skoro radi na maticnoj ploci DDR3,koja podrzava i Win.11,jer me je isto upozorilo,kada sam podizao 10-ku.Inace je Gigabyte dual Cor DDR2-DDR3
Ја имам ддр 3 меморију код себе
Како видим да ће ддр 4 отићи у историју јел је замењују ддр 5
 

Back
Top