Windows Server 2003

BGD-Platform

Iskusan
Poruka
6.095
Voleo bih ako bi neko mogao da mi pomogne o temi Servera 2003. Naime dobio sam zadatak u skoli da objasnim pojam servera 2003, i objasnim njegovu funkcionalnost u praksi. Do sada sam izucio DHCP krenuo sam na DNS, ali, sam zapeo kod problema aktivnog direktorijuma, to jest, kod kreiranja naloga za korisnike. Ako neko nesto zna o ovome, bilo bi lepo da zalepi na ovu temu. Hvala unapred.
 
Tema je isuvise opsirna da bi se bilo ko udostojio da ti ispise jedan takav text na ovom forumu.
Ja bih ti preporucio Mark Minasi - Windows Server 2003 kao jednu od najboljih knjiga tog tipa koju sam imao prilike da citam.
 
:lol: Hahaha, kakva koicidencija, evo bas upravo je i ja citam. Knjiga je zaista dosta opsirna.
Da, znam da je tema bas bas komplikovana. Al eto..

Ukoliko neko bude nesto saznao ili ti pak znao. Eto ovde moze postaviti.
Ajmo Admini, klik help.
 
BGD-Platform:
Voleo bih ako bi neko mogao da mi pomogne o temi Servera 2003. Naime dobio sam zadatak u skoli da objasnim pojam servera 2003, i objasnim njegovu funkcionalnost u praksi. Do sada sam izucio DHCP krenuo sam na DNS, ali, sam zapeo kod problema aktivnog direktorijuma, to jest, kod kreiranja naloga za korisnike. Ako neko nesto zna o ovome, bilo bi lepo da zalepi na ovu temu. Hvala unapred.

Pa nista, do sada sam izucio i isprobao u praksi da odradim DHCP i da svaki racunar direktno ima ima ip adresu prilikom ulaska na mrezu. Dao sam na serveru opseg ip adresa i dodao par VIP adresa za neke korisnike posebne, usput sam podesio koliko radno vreme korisnik moze da ima trenutnu ip adresu a zatim da po zahtevu zatrazi od servera sledecu slobodnu ip adresu, posle toga krenuo sam na DNS da dam naziv domena otisao u kontrol panel pa na system bla bla bla znas i sam ... promenio naziv i namestio na (network.bigdady) postavio sam domen. sada da bih ubacio korisnike na domen potrebno mi je da imam aktivni direktorijum u koji mogu korisnike da ubacim i da kreiram prava za njih. E sad moj problem je sto slabo razumem aktivni direktorijum sam po sebi i ne kapiram kako da ubacim korisnike i odredim njihova prava na mrezi.
Usput ovaj server bice na (intranetu) ne na internetu.
Dakle zapeo sam kod kreiranja naloga i prava korisnika.
Pricam za one "snipove" ako pogledas u toj knjizi za aktivni direktorijum.
 
Ma imam, imam instalirano sve za rad, pratio sam upustva, ali nerazumem koncept podesavanja korisnika sad. Znaci ako mozes da me malo uputis sta dalje treba da radim. U stvari kako dalje funkcionise sistem, sta dalje treba da uradim na to sam mislio.
 
pa jesi li kreirao korisnike?
otvoris active directory users and computers, kliknes desnim na folder users i kazes new user...dalje pratis wizard..kad ga kreiras, kliknes desnim na njega, properties i na karticama ispodesavas sta hoces...sad bi stvarno bilo mnogo da idemo u detalje..
 
Da, to znam. Ali saslusaj me sad, u skoli sam podesio 11 racunara u mrezi postavio im workgroup da im bude "workgroup", i jos jedan sam racunar stavio dodatni kao server, stavio mu domen naziv lupam "glavni" e sad kada njega prvog ukljucim i zatim ukljucim druge korisnike.
Na ostalim racunarima kada ukucam domen (glavni) kaze mi da ne postoji takav domen i tu zaglupavim. Usput stavio sam svim racunarima da im ip bude automatski podesena.

Sta mislis gde sam mogao da pogresim ?
 
Znaci bukvalno na svim (sto je najgore, bas sam o tome i mislio kad sam naisao na problem) i nista.
Sto se mreze na tim racunarima tice sve je ok podeseno na svakom, bas sam isao od jednog do drugog da proverim. I sve prikazuje da je u redu. Server je sam sebi dao ip po default-u tako da njega nisam dirao (pretpostavlja da nije do njega) i onda sednem i razmislim i skapiram da bi trebalo da imaju naloge, otud i ova prica o tome.

Imas li ideju ?
 
ne, nije problem u tome...na serveru mora da postoji bar nalog administratora i njega si prlikom instalacije vec kreirao...kada ti racunar pronadje da domen sa tim imenom postoji, on ce te pitati za korisnicko ime i lozinku korisnika koji ima pravo da prijavi racunar na domen..tvoj problem je sto racunari uopste ne vide domen...da li su dobili odgovarajuce adrese od servera? ako ti je puno ime domena network.bigdady, da li si ih prijavljivao na domen sa imenom "network"..(bez bigdady)?
pod kojim operativnim sistemom su ti klijentski racunari?
 
Da, probao sam i sa ("network, i sa big dady", cisto da vidim), ne, ispostavilo se da nije to to.
Svi racunari su pod Xp-om nisam imao nameru da se bakcem sa 98 i ostalim ranijim sistemima, znam da posle toga moram da imam dodatna podesavanja tako da sam samo uzeo masine sa Xp-om.
E sad "da li su dobili odgovarajuce adrese od servera", to nisam gledao, ali znam da su se svi videli u mrezi, to ne znam" jbg trebao sam i to da pogledam, ali cim su se videli, znaci mora da su dobili ip adrese od servera, inace ne bi se videli na mrezi ...
 
da, deluje logicno...mada, ako ne dobiju adresu od servera, mogu da se didgnu u opsegu 'autokonfiguracije' pa da se opet vide..kucni na njima 'ipconfig' i proveri da li su dobili ispravne adrese...potom pinguj server sa nekog od racunara...nemas podignut neki firewall na serveru?
malo si mi i sumnjiv sa ovim domain controllerom..kada udjes u 'manage your server', proveri da li si serveru dodelio ulogu domain controllera...ebi ga, nemam vise ideja..zasad
 
bundeva:
malo si mi i sumnjiv sa ovim domain controllerom..

Razumem sta hoces da mi kazes, to sam podesio na pocetku kada me je pitao da li je ovo glavni, da stavio sam da bude glavni.

A firewall, nisam ga ni stavljao niti razmisljao o njemu jer ce biti na intranetu.
Probacu cmd/ipconfig da vidim sta ce ispucati od ip-a

Vidis ovog se nisam setio ebi ga, da pingujem mozda je zbog toga.

Aj probacu to sutra...
 
BGD-Platform:
Da, probao sam i sa ("network, i sa big dady", cisto da vidim), ne, ispostavilo se da nije to to.
Svi racunari su pod Xp-om nisam imao nameru da se bakcem sa 98 i ostalim ranijim sistemima, znam da posle toga moram da imam dodatna podesavanja tako da sam samo uzeo masine sa Xp-om.
E sad "da li su dobili odgovarajuce adrese od servera", to nisam gledao, ali znam da su se svi videli u mrezi, to ne znam" jbg trebao sam i to da pogledam, ali cim su se videli, znaci mora da su dobili ip adrese od servera, inace ne bi se videli na mrezi ...


`98-ca ne moze da radi pod domenskom mrezom 2003 ako ne podignes WINS na serveru. Jer je ista kreirana za razresavanje imena na NetBios standardu.
 
bundeva:
a ti nemas aktivni direktorijum?
da bi pokrenuo ad potrebno je da server proglasis domain controllerom...posle ce ti vec sve biti jasno


AD se podize prilikom kreiranja domena, u njemu su smesteni svi podaci o kodirsnickim grupama, organizacionim jedinicama, kompijuterskim nalozima... kako mislis da je podignut PDC ili DC a da nema AD-a? To je prijatelju mj, nemoguce... ;)
 

Back
Top