Vulin: Sandulović priveden po mom nalogu, da je položio venac na Himlerov grob, Mosad bi ga ubio

Casual Observer

Buduća legenda
Poruka
48.590
8EF7F14E-FDAA-4BC8-8539-5DE7D6930BA5.jpeg

Bivši direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandar Vulin izjavio je da je predsednik Republikanske partije Nikola Sandulović priveden po njegovom naređenju zbog sumnje da, kako je rekao, aktivno radi na podršci otcepljenju Kosova i da podriva ustavni poredak Srbije, prenosi N1.

Vulin je naveo da je privođenje izvršeno po njegovom naređenju koje je ostalo na snazi i nakon ostavke.

Naređenje za privođenje usledilo je, kako je rekao, nakon što je Sandulović položio venac na grob Adema Jašarija, jednog od osnivača OVK na Kosovu.

„Da je Sandulović položio venac na grob Himlera, Mosad bi ga ubio, da je položio venac na grob Osame bin Ladena CIA bi mu došla glave. Polažući venac na grob srpskog ubice Adema Jašarija, Sandulović je dobio samo privođenje po mom naređenju i zadržavanje po nalogu tužioca“, rekao je Vulin za „Večernje novosti“.

„Nadam se da naređenja nisu povučena, najbolje da izdajnici sami provere“

Vulin se pritom „izvinio Srbiji“ što nije mogao da uradi ništa više od toga.

„Ne znam za koje još izdajnike su aktivna moja naređenja za privođenje i dovođenje pred nadležne tužioce, ali najbolje da izdajnici sami provere, nadam se da naređenja nisu povučena“, rekao je Vulin.

Glavni javni tužilac u Nišu Borica Mitić saopštila je da je Sanduloviću zadržavanje određeno zbog sumnje da je izvršio krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.

Sandulović je u utorak, 2. januara, postavio na društvenoj mreži X video-snimak njegove posete kompleksu „Adem Jašari“ na Kosovu.

N1



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.

https://n1info.rs/vesti/vulin-sandu...ozio-venac-na-himlerov-grob-mosad-bi-ga-ubio/

Vulin bar jednom u životu da razjasni nešto, a Sandulović i nije za bolje - ko misli da nije demokratski nek uzme u obzir da se Nemačkoj za takva polaganja venaca nacistima ide na višegodišnju robiju. Razmeniti ga sa Kurtijem za neke od Srba u koji su u njegovim kazamatima samo zato što su Srbi i gotovo.
 

Slobodna Evropa, poznata ljubiteljka Srba i neovisnog “Kosova” Alicija Kerns i Kurti horski jadikuju:


C38D1EFF-9893-4087-A055-B7669C024125.jpeg


Nikola Sandulović, predsednik opozicione Republikanske partije, je u pritvoru, potvrđeno je iz Tužilaštva u Nišu Radiju Slobodna Evropa (RSE).

Kako je navedno u odgovoru koji je potpisala glavna javna tužiteljka Borica Mitić, zadržavanje mu je određeno zbog "sumnje da je izvršio krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti". Na koji način je Sandulović to po oceni Tužilaštva učinio, u izjavi upućenoj RSE nije navedeno.

To je prva zanična potvrda o merama koje su zvanični organi u Srbiji preduzeli, nakon spekaulacija koje su prvih dana 2024. pratile ime Sandulovića, čoveka kontroverzne biografije, koja uključuje i ranjavanje u eksploziji automobile pre 13 godina, te hapšenje zbog "širenja panike" 2020. u vreme pandemije.

Kako je slučaj dospeo u javnost?​

U Srbiji su prethodno po tabloidnim portalima pljuštali negativni komentari, a povodom posta koji je Sandulović 2. januara postavio na društvenoj mreži X (ranije poznatoj kao Tviter).

Reč je o video snimaku na kome se vidi da je u poseti kompleksu "Adem Jašari", u kosovskom mestu Prekaze. Nije navedeno kada je snimak načinjen.

Na snimku Sandulović polaže venac na spomenik koji obeležava događaje od 5, 6. i 7. marta 1998. godine, kada su srpske snage ubile 50 članova porodice Adema Jašarija, jednog od osnivača nekadašnje Oslobodilačke Vojske Kosova (OVK).

Dan nakon objavljivanja snimka na X mreži, na istoj mreži oglasio se advokat Čedomir Stojković, koji je objavio da je Snadulović uhapšen 3. januara i da njegova porodica nema informacija o tome gde se on nalazi.

Stojković je nastavio sa objavama tog i narednog dana, pa je 3. januara uveče naveo da je izvršen pretres Sandulovićevog stana u beogradskoj opštini Savski venac.

Pri tome je podelio fotografiju naloga za izvršenje pretresa koje je izdao Viši javno sud u Beogradu.


RSE ne može da potvrdi autentičnost ovog dokumenta.

U jednom od poslednjih postava, objavljenih pred samo zaključivanje ovog teksta, Stojković objavljuje i dokument iz Uprave kriminalističke policije Srbije u kojem se navodi da je razlog za Sandulovićevo pritvaranje upravo objavljivanje tvita sa snimkom iz Prekaza.


RSE ne može potvrditi autentičnost ovog dokumenta.

Reakcije sa Kosova i iz Velike Britanije​

O dešavanjima vezanim za Sandulovića, pre nego što je iz srpskog tužilaštva potvrđeno pritvaranje, oglasila se britanska poslanica i predsednica Odbora za spoljnu politiku britanskog parlamenta Ališa Kerns (Alicia Kearns).

Ona je u četvrtak na društvenoj mreži X napisala je da je "duboko zabrinuta za bezbednost i zdravlje Nikole Sandulovića nakon izveštaja da je brutalizovan od strane srpske obaveštajne službe".


Dan kasnije oglasio se i premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti, koji je je na društvenoj mreži X, izrazio zabrinost za opozicionog političara iz Srbije.

"Ovo se dešava nakon njegovog izvinjenja za zločine koje je Srbija počinila tokom genocidne kampanje na Kosovu. Ova neopisiva brutalnost predstavlja danak koji srpska vlada nameće sopstvenim građanima zbog hrabrosti da priznaju istinu i teže pomirenju. Takođe predstavlja ozbiljno kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima i Putinovski napad na one koji odbijaju učestvovati u negiranju genocida."


Takođe 5. januara, kosovska ministarka pravde Aljbulena Hadžiju (Albulena Haxhiu) je na svom X nalogu, podelila fotografije Nikole Sandulovića iz sanitetnog vozila, sa posekotinom kod levog oka. Uz to Hadžiju poziva međunarodnu zajednicu da osudi "čin pokušaja eliminacije ovog opozicionara".


RSE ne može da potvrdi autentičnost, vreme ili mesto nastanka snimka iz ovog tvita.

Na upite RSE o Sanduloviću nisu odgovorili iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, ni Bezbednosno informativne agencije (BIA). Odgovori nisu dobijeni na pitanje o razlozima pritvaranja, kao i o navodnoj torturi kojoj je od strane policije Sandulović bio izložen.

Ko je Nikola Sandulović?​

Nikola Sandulović je predsednik Republikanske stranke, partije koja od osnivanja 2015. nije prešla izborni cenzus i ušla u Parlament.

U svojim javnim nastupima upućivao je kritike vlasti u Srbiji, dok je, između ostalog, govorio o simpatijama prema bivšem američkom predsedniku Donaldu Trampu (Trump) uključujući i podršku napadu njegovih pristalica na Kapitol Hil januara 2021. godine.

Pročitajte i ovo: Ultradesničari širom istočne Evrope i Balkana aplaudiraju nasilju na Capitolu
Sa margine političkog života Srbije Sandulović se dovodio u vezu sa kontroverzama većinom po pitanju navoda o širenju problematičnih vesti, što je kulminiralo u vreme pandemije. Marta 2020. je priveden zbog, kako je saopšteno, širenja lažnih vesti.

No, najteži incident koji se vezuje za njegovo ime je iz januara 2010. kada je ranjen u eksploziji bombe postavljene ispod njegovog automobila u Beogradu. Slučaj je do danas nerasvetljen.

https://www.slobodnaevropa.org/amp/nikola-sandulovic-pritvor-srbija-kosovo/32762937.html


I Kurti se naravno pridružio jadikovkama:​

 
Poslednja izmena:
Jašari je koristio civile kao živi štit, to je identično Hamasu.
Uopšte ne branim Hamas i džihadiste, ali u Srbiji je i Vermaht koristio terorističke metode: streljanje civila radi zastrašivanja (i to u srazmeri 100 za jednog i 50 za jednog) odgovara definiciji terorizma.
 
Mogao je reći na grob hamasovca jer upravo nalik tome je bio Jašari a ne Himleru. Opet se neko neće zamerati arapskoj braći.
Da li bih mogao da te zamolim da kao forumaš koji je živa enciklopedija srpske politike baciš malo svetla i na ovaj incident kad mu je podmetnuta bomba pod kola 2010? Potražiću i ja, samo o tome prvi put sad čitam. Nevezano za sve ostalo, taj Sandulović definitivno mora da je neki soko sinji.

No, najteži incident koji se vezuje za njegovo ime je iz januara 2010. kada je ranjen u eksploziji bombe postavljene ispod njegovog automobila u Beogradu. Slučaj je do danas nerasvetljen.
 
Zanimljivo, pa dotični Sandulović ima finu biografiju, bio i Đinđićev telohranitelj, a i pominjan u policijskim belim knjigama, a sad ga još brane Kurti i Čeda Stojković.

Čovek iz miljea, još sa sopstvenom političkom partijom.

A8713B4F-B9E9-4811-AE1A-0BC1E6327646.jpeg


Tešić je 6. septembra 2011. u Višem sudu u Beogradu osuđen na sedam godina zatvora za pokušaj ubistva Sandulovića, a istom presudom Dragan Ražnatović (45), Miloš Ristanović (49) i Dragosav Pejić (43) oslobođeni su optužbe da su umešani u atentat. Posle ponovljenog suđenja i žalbe njegovog branioca Dalibora Katančevića, za Tešića i ostale je potvrđena oslobađajuća presuda.

Tešiću i trojici njegovih prijatelja sudilo se zbog optužbi da su 18. januara 2010. godine sa umišljajem pokušali da ubiju Nikolu Sandulovića, Petra Jovanovića, Tomicu Tepavca i Vladimira Đurića postavljanjem bombe pod Sandulovićev „ševrolet“, koji je bio parkiran ispred kuće Tomice Tepavca, u ulici Đorđa Čutukovića 12 u Zemunu. Sandulović je preživeo eksploziju, jer ga je detonacija odbacila 20 metara od automobila i nije ga zahvatio plamen, dok su trojica njegovih prijatelja lakše povređeni. Tešić i njegovi prijatelji su od početka suđenja, u aprilu 2010. godine, negirali krivicu za pokušaj ubistva Sandulovića.

Ražnatović, Ristanović i Pejić su 3. februara 2011. godine, posle godinu dana provedenih u pritvoru, pušteni da se brane sa slobode. Tešić je do 6. septembra 2011. godine, kada mu je ukinut pritvor, iza rešetaka proveo ukupno godinu i deset meseci, zbog čega najavljuje da će podneti tužbu za neosnovani boravak u pritvoru i da će tražiti višemilionsku naknadu!

Tešić je u završnoj reči istakao da ne zna zašto je bio u pritvoru i zašto je sedeo na optuženičkoj klupi, tvrdeći da nema veze sa podmetanjem bombe.

- Sandulović me uopšte nije interesovao! Porodica mi se zbog ovog suđenja bukvalno raspala. Majka mi je 2011. umrla od tuge, deca su popustila u školi, dok sam ja bankrotirao - rekao je Tešić.

Prvi rezultati istrage su pokazali da je Sandulovića spaslo to što je eksploziv bio postavljen ispod suvozačevog sedišta, a detonacija ga je izbacila iz automobila. Naprava je najverovatnije bila postavljena između 20 i 23 sata, dok je Sandulović bio kod prijatelja, a pretpostavljalo se da je aktivirana daljinskim upravljačem kada je Sandulović ušao u automobil.

Jelena Tepavac je posle događaja izjavila da je njen suprug Tomislav izašao da isprati goste, oko 23 sata, navodeći da su razgovor nastavili ispred kapije.

- Dok su stajali pored Sandulovićevog automobila, koji je bio parkiran između dva „golfa“, on je ušao u svoj „ševrolet“. U trenutku kada je pokušao da startuje motor, odjeknula je eksplozija. Sve se drmalo! Pomislila sam da je nešto eksplodiralo u mlinu prekoputa naše kuće. Istrčala sam i ispred kapije zatekla stravičan prizor. Moj muž je ležao na trotoaru u lokvi krvi. Jaukao je: „Moje noge“. Videla sam da je Sandulović odbačen dvadesetak metara od uništenog „ševroleta“ - rekla je tada Jelena Tepavac.

Kontroverzni biznismen Nikola Sandulović bio je do 2002. godine telohranitelj Zorana Đinđića. Sandulović je bio evidentiran i u beloj knjizi MUP-a, a bio je hapšen u akciji „Sablja“. Bio je i na meti žute štampe kada je počeo da se zabavlja sa pevačicom Slađanom Delibašić. Sandulović je Slađani poklonio skupoceni „jaguar“, koji joj je posle raskida ukraden.

Napad u Zemunu nije bio prvi pokušaj ubistva Nikole Sandulovića. Dvojica mladića su 28. februara 2006. bacila bombu u dvorište Sandulovićeve kuće na Senjaku. Niko nije povređen, a počinioci nisu identifikovani, iako je Sandulović za informaciju ko stoji iza napada ponudio 100.000 evra!
 
Mogao je reći na grob hamasovca jer upravo nalik tome je bio Jašari a ne Himleru. Opet se neko neće zamerati arapskoj braći.
Pitanje koje mi je sad palo na pamet: Da li je Vulin ovo stvarno lično naredio dok je bio šef BIA ili samo koristi priliku da ovim skrene pažnju na sebe? Tj, da li, kako kažu Kurti i Čeda Stojković “pokriva” Vučića, ili čovek prosto vidi priliku da malo skrene pažnju na zapostavljenog sebe?
 
Zanimljivo, pa dotični Sandulović ima finu biografiju, bio i Đinđićev telohranitelj, a i pominjan u policijskim belim knjigama, a sad ga još brane Kurti i Čeda Stojković.

Čovek iz miljea, još sa sopstvenom političkom partijom.

Pogledajte prilog 1477030

Tešić je 6. septembra 2011. u Višem sudu u Beogradu osuđen na sedam godina zatvora za pokušaj ubistva Sandulovića, a istom presudom Dragan Ražnatović (45), Miloš Ristanović (49) i Dragosav Pejić (43) oslobođeni su optužbe da su umešani u atentat. Posle ponovljenog suđenja i žalbe njegovog branioca Dalibora Katančevića, za Tešića i ostale je potvrđena oslobađajuća presuda.

Tešiću i trojici njegovih prijatelja sudilo se zbog optužbi da su 18. januara 2010. godine sa umišljajem pokušali da ubiju Nikolu Sandulovića, Petra Jovanovića, Tomicu Tepavca i Vladimira Đurića postavljanjem bombe pod Sandulovićev „ševrolet“, koji je bio parkiran ispred kuće Tomice Tepavca, u ulici Đorđa Čutukovića 12 u Zemunu. Sandulović je preživeo eksploziju, jer ga je detonacija odbacila 20 metara od automobila i nije ga zahvatio plamen, dok su trojica njegovih prijatelja lakše povređeni. Tešić i njegovi prijatelji su od početka suđenja, u aprilu 2010. godine, negirali krivicu za pokušaj ubistva Sandulovića.

Ražnatović, Ristanović i Pejić su 3. februara 2011. godine, posle godinu dana provedenih u pritvoru, pušteni da se brane sa slobode. Tešić je do 6. septembra 2011. godine, kada mu je ukinut pritvor, iza rešetaka proveo ukupno godinu i deset meseci, zbog čega najavljuje da će podneti tužbu za neosnovani boravak u pritvoru i da će tražiti višemilionsku naknadu!

Tešić je u završnoj reči istakao da ne zna zašto je bio u pritvoru i zašto je sedeo na optuženičkoj klupi, tvrdeći da nema veze sa podmetanjem bombe.

- Sandulović me uopšte nije interesovao! Porodica mi se zbog ovog suđenja bukvalno raspala. Majka mi je 2011. umrla od tuge, deca su popustila u školi, dok sam ja bankrotirao - rekao je Tešić.

Prvi rezultati istrage su pokazali da je Sandulovića spaslo to što je eksploziv bio postavljen ispod suvozačevog sedišta, a detonacija ga je izbacila iz automobila. Naprava je najverovatnije bila postavljena između 20 i 23 sata, dok je Sandulović bio kod prijatelja, a pretpostavljalo se da je aktivirana daljinskim upravljačem kada je Sandulović ušao u automobil.

Jelena Tepavac je posle događaja izjavila da je njen suprug Tomislav izašao da isprati goste, oko 23 sata, navodeći da su razgovor nastavili ispred kapije.

- Dok su stajali pored Sandulovićevog automobila, koji je bio parkiran između dva „golfa“, on je ušao u svoj „ševrolet“. U trenutku kada je pokušao da startuje motor, odjeknula je eksplozija. Sve se drmalo! Pomislila sam da je nešto eksplodiralo u mlinu prekoputa naše kuće. Istrčala sam i ispred kapije zatekla stravičan prizor. Moj muž je ležao na trotoaru u lokvi krvi. Jaukao je: „Moje noge“. Videla sam da je Sandulović odbačen dvadesetak metara od uništenog „ševroleta“ - rekla je tada Jelena Tepavac.

Kontroverzni biznismen Nikola Sandulović bio je do 2002. godine telohranitelj Zorana Đinđića. Sandulović je bio evidentiran i u beloj knjizi MUP-a, a bio je hapšen u akciji „Sablja“. Bio je i na meti žute štampe kada je počeo da se zabavlja sa pevačicom Slađanom Delibašić. Sandulović je Slađani poklonio skupoceni „jaguar“, koji joj je posle raskida ukraden.

Napad u Zemunu nije bio prvi pokušaj ubistva Nikole Sandulovića. Dvojica mladića su 28. februara 2006. bacila bombu u dvorište Sandulovićeve kuće na Senjaku. Niko nije povređen, a počinioci nisu identifikovani, iako je Sandulović za informaciju ko stoji iza napada ponudio 100.000 evra!
od telohranitelja do milionera...trnovit je to put.....ili stranputica...
kako god ne hapse se ljudi zbog polaganja cveća na nečiji grob....to je neozbiljno i nedostojno ozbiljne države i službe...sutra mogu da krenu da hapse sve nas koji pričamo loše na forumu o av av sekti....
 
od telohranitelja do milionera...trnovit je to put.....ili stranputica...
kako god ne hapse se ljudi zbog polaganja cveća na nečiji grob....to je neozbiljno i nedostojno ozbiljne države i službe...sutra mogu da krenu da hapse sve nas koji pričamo loše na forumu o av av sekti....
Meni ga uopšte nije žao, nekako mi se čini da je za takve svaki povod za apšenje dobar.
 
Meni ga uopšte nije žao, nekako mi se čini da je za takve svaki povod za apšenje dobar.
ne znam mnogo o liku....pa ne bi da sudim....čisto sumnjam da se pošteno obogatio...ali glupo je hapsiti ga zbog polaganja cveća na nečiji grob....neka ga jure naprimer zbog neke utaje poreza kao što se radi sa kriminalcima na zapadu....
 
od telohranitelja do milionera...trnovit je to put.....ili stranputica...
kako god ne hapse se ljudi zbog polaganja cveća na nečiji grob....to je neozbiljno i nedostojno ozbiljne države i službe...sutra mogu da krenu da hapse sve nas koji pričamo loše na forumu o av av sekti....
??? A da npr. ti 'sutra' postaviš cveće na grobove Franje Tuđmana i Gojka Suška? :rotf:
 
ne znam mnogo o liku....pa ne bi da sudim....čisto sumnjam da se pošteno obogatio...ali glupo je hapsiti ga zbog polaganja cveća na nečiji grob....neka ga jure naprimer zbog neke utaje poreza kao što se radi sa kriminalcima na zapadu....
Verovatno će biti pušten, pustili su Brkića i Dejana Petra za stvari na koje je Vučić mnogo osetljiviji.
 
ne znam mnogo o liku....pa ne bi da sudim....čisto sumnjam da se pošteno obogatio...ali glupo je hapsiti ga zbog polaganja cveća na nečiji grob....neka ga jure naprimer zbog neke utaje poreza kao što se radi sa kriminalcima na zapadu....
Ma ko zna šta je sve u pitanju. Čitam sad i da su zaplenili neke silne pištolje i prigušivače na kosovarskoj “granici”. Biće zanimljivo videti šta će sve (tj neće) ispasti od svega.
 
da sam ja na čelu službe ne bi se ljudi hapsili zbog ovakvih stvari.....samo mu prave reklamu...a režimu antireklamu na zapadu...lik je nebitan...ima biračko telo manje nego Čeda prašak
Nema na Zapadu nikakvih reakcija, Gunter Felinger, Alicia Kerns i onaj Poljak Jakub Bjelamovič su Kurtijevi i sarajevski plaćeni lobisti, posebno ova dvojica koji rade za platu.
 

Back
Top