Vučić za Nobela: Ne sanjam Nobelovu nagradu, ali ...

Nadrljao je Vucko kako god okrenes. Od danas nema vise i jare i pare.

utorak 10.02.2015 | 12:00
Srbija ne može da ostane neutralna
Izvor: Tanjug

Beograd -- Specijalni predstavnik Vlade Nemačke za predsedavanje OEBS-u Gernot Erler poručio je da neutralna posrednička uloga Srbije između EU i Rusije nije moguća.

"Srbija je na putu u EU i u to spada i postepena primena zajedničke spoljne i bezbednosne politike", rekao je nemački zvaničnik na konferenciji "Beogradski dijalozi".

EU od Beograda, prema njegovim rečima, s pravom očekuje postepenu primenu zajedničke spoljne i bezbednosne politike, kao i privrženost vrednostima Unije, u šta, kako je dodao, spada poštovanje međunarodnog prava, primena dogovora, kao i poštovanje teritorijalnog integriteta zemalja.

Erler je uveren da "tu nema prostora za neutralnu poziciju, već samo za jasno opredeljenje":

"Ukoliko bi se Srbija odlučila protiv tih zajedničkih vrednosti, ona bi svakako doprinela jačanju onih političkih snaga u Evropi koje žele da uspore dinamiku evropske integracije", rekao je Erler.

Politika se ne menja za dan ili dva

Strateško opredeljenje Srbije je put ka EU, ali želimo dobre odnose i sa Rusijom, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić. Vučić je istakao da se državna politika "ne menja za dan ili dva".

Erler je kazao da se sa velikom pažnjom prati razvoj u Srbiji, dodajući da ona ne samo da ima status kandidata, već je zvanično i počela pristupne pregovore u januaru prošle godine.

On je izrazio nadu da će uskoro uslediti otvaranje prvih poglavlja u pristupnim pregovorima.

Ukazujući na to da Srbija, uz to, predsedava ove godine OEBS-u, Erler je rekao da su poznate istorijske i kulturne veze koje Beogradea ima sa Moskvom.

On je poručio da niko te veze ne kritikuje, niti dovodi u pitanje, već ih smatra šansom kada je reč o uspostavljanju poverenja u radu OEBS.

Govoreći o Srbiji, Erler je kazao da je unutrašnjopolitička agenda impresivna i da iza reformskih koraka u mnogim oblastima stoji mnogo posla, angažovanja i hrabrost za nepopularna rešenja.

"To su sve reforme koje je Srbija trebalo odavno da uradi i koje su potrebne Srbiji da bude moderna i konkurentna država, a ne samo za članstvo u EU", objasnio je on dodajući da bi želeo da vidi veće uključenje opozicije u reformske procese.

Erler je ukazao na to da je potrebno dalje raditi u oblasti vladavine prava, dosledno nastaviti regionalni program pomirenja i približavanja, izražavajući zadovoljstvo što je Srbija poboljšala odnose sa svim svojim susedima.

Kada je reč o odnosu sa Prištinom, on je naglasio da je svaka dobra vest u dijalogu Beograda i Prištine važna, te dodao da je premijer Vučić iz Brisela doneo jednu pozitivnu vest iz oblasti pravosuđa

"Te vesti su bitne, posebno kada je reč o Poglavlju 35, koje predstavlja otvaranje vrata svih oblasti pristupnih pregovora. Dijalog je i za Evropu od velikog političkog značaja", naglasio je Erler dodajući da u EU postoji konsenzus u vezi sa širenjem na zapadni Balkan.

Nemačka vlada je, kako je podvukao, privržena procesu širenja EU, za evropsku perspektivu ovog regiona.
 
"Sva sreca pa nama ti drugi ljudi nikada nista nisu na zalost ucinili", pa hajde da mi svi i dalje nastavimo sa izvinjavanjima ...!!!

Sistem izvinjenja i samopolivanja pepelom ima smisla ukoliko su sve nekada sukobljene strane izgradile svest o sopstvenoj odgovornosti.

Ali izvinjavati se nekom ko te je zapravo onda napao a sada slavi genocide, teroriste koji su se krili iza žena i dece, etnička čišćenja, na volšeban način u Hagu oslobođene ratne zločince...

Svi narodi i plemena na Balkanu moraju da se suoče sa svojim delom objektivne odgovornosti.

Forsiranje stereotipa po kome je Srbija kriva za sve najobičnija je svinjarija.
 
Колинда Грабар Китаровић положила заклетву, захвалила се бранитељима и Фрањи Туђману, инаугурацији присуствовали Aлександар Вучић, Марко Перковић Томпсон, Младен Маркач, Нивес Целзијус...

недеља, 15. фебруар 2015.
Загреб -- Победница недавних председничких избора у Хрватској Колинда Грабар Китаровић положила је председничку заклетву на церемонији у Загребу.

Она ће функцију председнице званично преузети 19. фебруара, а инаугурацију је предводила председница Уставног суда Јасна Омејец.

“С неизмерним поносом, али истовремено свесна велике одговорности преузимам дужност хрватске председнице”, навела је Китаровићева, захваливши се бранитељима и Фрањи Туђману, што је наишло на одобравање окупљених грађана Загреба.

Она се такође захвалила својим претходницима, Иву Јосиповићу и Стјепану Месићу, али то публика није прихватила на најбољи начин.

“Потребно нам је национално јединство око стратешких питања, енергетска независност, модерна добро опремљена војска уклопљена у НАТО састав. Спољну политику увек ћемо водити кроз сарадњу. Наш трајни интерес остаје укључивање целог простора југоисточне Европе и европске и трансатланске интеграције. У односима са Србијом посебан простор имаће питање несталих у Домовинском рату, али и питања националних мањина”, додала је Китаровићева.

Китаровићева је позвала на поштовање Туђманове идеје помирења као модела новог хрватског заједништва.

Током целог дана су на Марков трг у Загребу стизали гости из земље и иностранства, а међу званицама су били и проусташки певач Марко Перковић Томпсон, челник НК Динамо Загреб Здравко Мамић, генерал Младен Маркач, те недавно ухапшени градоначелник Загреба Милан Бандић.

Нешто пре поднева у први ред званица стигао је одлазећи председник Иво Јосиповић, а његова наследница је на Марков трг стигла минут после 12.

Загреб -- На инаугурацију хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић позвани су, између осталих, проусташки певач Марко Перковић и представници бранитеља.

Како преноси Јутарњи лист, церемонији ће присуствовати незванични лидери недавних протеста хрватских бранитеља у центру Загреба Ђуро Глогошки и Јосип Клем.

Такође, позивнице су упућене старлети Нивес Целзијус, загребачком градоначелнику Милану Бандићу, који је донедавно био у притвору.

Церемонију би требало да својим присуством увелича Велимир Бујанец који је претходно осуђен на девет месеци затвора, условно на три године, због диловања кокаина.

Ипак, позив је изостао директорки Спомен парка Јасеновац Наташи Јовичић, док је председник Украјине Петро Порошенко захвалио на позивници.

(Агенције)
Одабрано друштванце.
 

Back
Top