Војводина уживо: Грухоњић добија паре од страних донација

LAŽU ko psi! a NIGDE ne kače izvorni snimkak! naprotiv ne kače ni taj navodno lažirani!
Drugo, Dinko pominje da su mu preci NAVODNO stradali od ustaša...
Na listi žrtava jasenovca nema NIJEDNOG gruhonjića! pitam li se samo ŠTO!*?
pretraga inače odlično radi, upišite recimo škoro, šijan, tesla...pa ćete videti...
i lička i krajiška ostala prezimena...gruhonjića NEMA!


https://www.jusp-jasenovac.hr/default.aspx?sid=7618
па рећи ће ти да су му претке убили неђе у јарку поред неке припизидне или села на козари тобож...

потомак страдалих од усташа сигурно неће изговорити да има лепо име и наћи пример за то име баш по зликовцу динку шакићу
 
њихово сра.ње антисрпско и проусташко турско је у новом саду потпуно откривено и јасно. па и овде видите у теми да комшија (или ти глас недима и динка) нема нити један текст а да то није њихово чаршијско'' гласило'' типа портал аутономија или јавиЛО данасКЕ а потврдиЛО НДНВ иза којег стоји хрватица ана лалић на које место је поставише управо динко и недим, оснивачи и први претседници нднв...

дакле ствар апсолутно јасна свим новосађанима.

могу само да иду на робију или одавде у три пм...

овде ниејсу потребни они који стално уносе тензије и који константно врше анти српску хајку
 
па рећи ће ти да су му претке убили неђе у јарку поред неке припизидне или села на козари тобож...

потомак страдалих од усташа сигурно неће изговорити да има лепо име и наћи пример за то име баш по зликовцу динку шакићу

vidi, NEMOGUĆE ali NEMOGUĆE je da neko kome su preci pobijeni od ustaša onako sa osmehom
se izrazi o dinku šakiću, 100% potpisujem. Zašto?
Pa zato što znam, u svim krajiškim porodicama je pravi "kult" tih ustaških zločina, jasenovca najviše
i o tome se pričalo, moja baba je imala sve knjige koje je SFRJ objavila o jasenovcu, publikacije...sve...
a to nije baš ni malo naspram posle 1990-e kolko nije objavljeno NIŠTA.
 
Da vas pitam: ko je i kada posrbio Vojvođane?

1631642306-1631637231-sa-nenad-canak-clf-140921.17_39_47_24.Still001-1024x576-e1631642342850.jpg

Ваистину, нико није учинио више за српску ствар у Бачкој, Банату и Срему, од појаве на слици... :D

Али, Динко је на добром путу да га прејебе...:per:
 
Da vas pitam: ko je i kada posrbio Vojvođane?

1631642306-1631637231-sa-nenad-canak-clf-140921.17_39_47_24.Still001-1024x576-e1631642342850.jpg

Дошли су посрбљени, ако изузмемо веома мали број аутохтоних светосавских војвођанских Срба од средњег века.

Овај Личанин, да је остао у Хрватској можда би постао Усташа... то је тај динароидски виолентни склоп људи из Хрватске... са таквима никада не знамо са сигурношћу - непоуздани су динароиди !

Хрватска је мука народна, али и културолошка
 
vidi, NEMOGUĆE ali NEMOGUĆE je da neko kome su preci pobijeni od ustaša onako sa osmehom
se izrazi o dinku šakiću, 100% potpisujem. Zašto?
Pa zato što znam, u svim krajiškim porodicama je pravi "kult" tih ustaških zločina, jasenovca najviše
i o tome se pričalo, moja baba je imala sve knjige koje je SFRJ objavila o jasenovcu, publikacije...sve...
a to nije baš ni malo naspram posle 1990-e kolko nije objavljeno NIŠTA.
Naravno

Oduzeti državljanstvo, potom pokazati vrata - granicu i zabranu prilaska.
 
https://www.dnevnik.rs/politika/vojvodina-uzivo-21-03-2024

21.03.2024 • 18:5319:05
Динко Грухоњић, новинар, уредник и професор на Филозофском факултету у Новом Саду, утиче и на образовање и могуће формирање критичког мишљења будућих генерација новинара, а својим токсичним ставовима утиче на младе из позиције ауторитета. постао је синоним за екстремни аутошовинизам, пише Војводина уживо.

dinko gruhonjic, Youtube printscreen/Al Jazeera Balkans


Његова гротескна изјава о задовољству због тога што дели име са ноторним усташким злочинцем Динком Шакићем само је врх леденог брега његовог аутошовинизма, пише Војводина уживо.
Оно што треба напоменути је да је овај профеосор ангажован и на другим пројектима из области медија, где поред додатних финансија које добија од страних фондација, пише и дистрибуира текстове чији циљ је блаћење и унижавање државе Србије.

Динко Грухоњић је оснивач и дугогодишњи председник НДНВ – Независног друштва новинара Војводине (од 2006. до 2014. године), које контролише бројне портале, и медијске куће (А

Наука каже да не може!!!!

Морају на терену да се изважу силе

А, ти напиши докторат и предај рад - можда нећеш бити оборен у наслову, већ у поднаслову тезе !...
Не важи та наука више.

Иако је двадесет први век неким чудом живимо у времену псеудонауке.
утономија инфо, Voice) у северној српској покрајини.

Са којим цифрама барата Грухоњић види се на примеру финансијске донације од стране НЕД-а (National Endowment for democracy) за сајт www.autonomija.info, уочи председничких избора 2012. године, добио је 242.000 долара за 80 текстова – прецизније нешто мало више од 330.000 динара по тексту, пише Војводина уживо.
Грухоњићев НДНВ је исте године добио и 250.000 долара од Рокфелерове фондације, 180.000 евра од Европске комисије и више десетина хиљада евра од других фондова, пише Војводина уживо.

Све до 2016. године Динко Грухоњић је председавао Комисијом Министарства културе Србије за финансијску подршку медијским пројектима. Као председник те комисије, доделио је Независном друштву новинара Војводине – НДНВ само у једној години (2015.) милион динара.

Наука каже да не може!!!!

Морају на терену да се изважу силе

А, ти напиши докторат и предај рад - можда нећеш бити оборен у наслову, већ у поднаслову тезе !...
Не важи та наука више.

Иако је двадесет први век неким чудом живимо у времену псеудонауке.
Те 2015. године од канцеларије ЕУ у Београду НДНВ је добио 130.000 евра донације, пише Војводина уживо.
Током прошле године, само од Рокфелер фондације НДНВ је добио 120.000 долара, 2021. године 100.000 долара, а 2019. године 180.000 долара пише Војводина уживо.
Ова река новца која се слива ка Грухоњићу траје до данас, па тако његов сајт autonomija.info објављује 2023. године, између осталог, и серију чланака „посвећених руској и кинеској пропаганди у Србији”, а затим и публикацију у којој су сви ти чланци сабрани – у оквиру пројекта Analysis of Russian and Chinese Political, Economic and Cultural Propaganda in Serbia and the Region: Trends and Consequences. Није назначено колико је коштала ова компилација текстова и ко ју је платио. Ако није финансирана од стране спољашњих донатора, што би по Кодексу новинара морало да се назначи, може се претпоставити да је НДНВ сам осмислио и за своје потребе написао дате текстове и публикацију.

И поред свега наведеног, да поседује и контролише део медија у Војводини, који се између осталог финансирају и из страних донација, да је годинама председавао државном комисијом за доделу средстава медијима, да има слободне руке да обликује умове будућих новинара на државном факултету као професор, Динко Грухоњић даје себи за право, уживајући у слободи говора, да спинује тренутну ситуацију и оптужује државу и друге медије да га нападају пише Војводина уживо.
Динко? Што би ракао Лацика 'на кхурцу ти скикно.
Сабахудин се, дотични старовојвођаних што се деведесетих доселио из Бањалуке, зове.
Јамесдин Куртовић. Чуј Динко?
 
Poslednja izmena:
Kakve posledice? Ulica, mafija, ovo ono...??
Šta je izgovoreno?...Ko je sudija? Džadž Dred?
Тај човек ради као провокатор на ширењу међусрпских неспоразума по разним основама.
Ствара анимозитет између Срба досељених из Републике Српске, и квазиаутохтоних Војвођана
а сам је досељеник из Бањалуке. Ради за портал 'Аутономија', листа иредентистички и антисрбијански
настројеног наратива. Без имало блама тврдим да је тај портал усташке провенијенције.
 

1711593185961.png


DINKO GRUHONJIĆ: Vi samo proganjajte, časovi će se nastaviti! (VIDEO)


"Da živimo slobodno!"


Dinko-protest-Filozofski-Autonomija-1024x461.jpg


27. МАР 2024.

Drage koleginice i kolege, drage prijateljice i prijatelji,

Hvala vam od srca svima, u ime moje porodice i u moje lično, profesorsko ime!

Ne zamerite što, ipak, na prvom mestu želim da iskažem neizmernu zahvalnost našim studentima. Uz sve uvažavanje svih ostalih. Jer svi mi koji radimo u ovom divnom akademskom zdanju smo tu na prvom mestu zbog njih – zbog naših studenata! Koji su zbog podrške meni i sami dobili veliki broj pretnji, jer su podršku potpisali svojim imenima i prezimenima, za razliku od onih drugih. Imamo na koga da budemo ponosni, drage koleginice i kolege nastavnici!
Podrška studenata mi je dokaz da nisam grešio u svom profesorskom i pedagoškom radu. Ne postoji veće priznanje za jednog nastavnika.


Danas je, inače, istorijski dan. Danas je dan 27. mart, dan kada se uzvikivalo „Bolje grob, nego rob!“, „Bolje rat nego pakt!“. To bi morao da bude nacionalni praznik jer su tada Beograd i čitava zemlja vraćeni sa krivog puta kojim su bili krenuli. Neka i ovaj današnji skup bude podsećanje i nagoveštaj da će se ova zemlja vratiti sa krivog puta kojim su je usmerili. Sa puta u kojem pokušavaju da nas drže u bedi i jadu i da zaplaše kolebljive. Da strah ovlada nama i da prestanemo da budemo građani, da budemo samo podanici.

Ako je to u interesu Filozofskog fakulteta i Univerziteta u Novom Sadu, ako postoje akademski argumenti za to, ja ću da odem odavde, da se povučem. Ali, to nikada ne može biti zbog političke volja onih koji bi da ubiju pravo na slobodnu reč. Onih koji prave optužnice od montiranih videa, po metodu njihovog uzora Staljina. Onih koji koriste etikete kao presude bez suda. A ako pak bude tako da budem isteran sa fakulteta i univerziteta, neka bude: bolje otkaz nego sramota!

Čujemo da za sutra najavljuju blokadu našeg Filozofskog fakulteta. Kada je u istoriji bilo da se blokira neka obrazovna ustanova da bi se neko proterao? Blokade fakulteta i univerziteta uvek su se organizovale da bi se kolege zaštitile od političkog progona, a ne obratno! Sutrašnja blokada zato je još jedna laž i falsifikat ovog našeg nevremena. A totalitarnih sistema smo se nagledali, toga nam bar nažalost nije nedostajalo.

U vreme Frankove diktature kružio je vic da Španija ima najobrazovaniju policiju na svetu jer stalno sedi na univerzitetu. Da li to znači da kod nas obaveštajna agencija ima najobrazovanije kadrove na svetu?

Mene ovde proganjaju zato što sam za autonomiju univerziteta! Jer u njihovim mozgovima – svako ko radi na autonomiji, rovari protiv Srbije. Zbog moga govorenja, pisanja i delovanja nikome dlaka s glave nije pala. Sem meni, koji sam, eto, oćelavio.

A oni koji me optužuju za „antisrpstvo“ su isti oni zbog kojih je broj Srba na ovim prostorima opao za milione u proteklih 30 godina. Gde god su oni branili Srbe – tu Srba više nema. Od zemlje su napravili zgarišta a od naselja su napravili groblja. Ko su oni da meni ili bilo kome drugom mere količinu srpstva i patriotizma!? Umesto da pognu glavu pred zločinima učinjenim navodno u odbrani srpstva, oni nastavljaju da proganjaju. I još im nije dosta. Nego antifašiste proglašavaju ustašama! Može li biti goreg cinizma od toga?

Beskrajno sam zahvalan svim koleginicama i kolegama koji su mi uputili podršku i koji su organizovali ovaj današnji skup. Oni su jasno prepoznali da „ukoliko se jasno ne stane na put uplivu izmanipulisanog javnog mnjenja u kadrovsku politiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, ovaj naizgled izolovani slučaj, lako može da preraste u opasan presedan koji će biti korišćen kao legitimacijski osnov za obračun sa neistomišljenicima na fakultetima širom Republike Srbije. Tome se na vreme moramo usprotiviti…“

Među kolegama koji su me podržali ima i onih sa kojima, naravno, ne delim ideološke svetonazore. Ali, opet da citiram: „Želimo da istaknemo da kao akademski građani ne branimo nužno i bezrezervno sve stavove kolege Gruhonjića, nego njegovo pravo (i pravo svih nas) da ima stav, da ga iskaže javno i da zbog toga ne trpi pritiske kojima se ugrožava njegova bezbednost, pravo na rad, pa i život“.

Hvala vam još jednom svima što ste podržali autonomiju fakulteta i univerziteta! Što ste podržali moju porodicu i mene! Što ste podržali sebe!

A poruka za one druge glasi: Vi samo proganjajte, časovi će se nastaviti!

Da živimo slobodno!
 
  • Haha
Reactions: PA8

1711595192119.png

Profesori Filozofskog fakulteta: Nužna odbrana autonomije fakulteta (VIDEO)


"Naizgled izolovani slučaj lako može da preraste u opasan presedan"


Dinko-protest-Filozofski-2-Autonomija-1024x577.jpg


27. МАР 2024.

Zahtev da se u kriterijume za izbor nastavničkog osoblja na fakultete uvrsti i podobnost stavova, podobnost mišljenja, a jednog dana možda i politička podobnost nije nešto što je manir akademske zajednice i mi iza toga ne možemo da stanemo, moramo se tome otvoreno usprotiviti, istaknuto je na današnjem protestu ispred Filozofskog fakulteta uUniverziteta u Novom Sadu.

Grupa profesora Filozofskog fakulteta u Novom Sadu organizovala je skup podrške „Protiv progona nastavnika i za očuvanje akademskog integriteta i autonomije“, povodom šovinističke hajke na njihovog kolegu i novinara Dinka Gruhonjića.

Skup je počeo simbolično simbolično u 11.55 ispred zgrade Filozofskog fakulteta, a tom prilikom profesor na Odseku za psihologiju Vladimir Mihić upozorio da sve nesuglasice, razgovori i razmimoilaženja u mišljenju treba da se vode unutar fakulteta, a ne ispred njega.


Mihić je podržao deo saopštenja Studenstskog parlamenta u kojem se govori o tome da je ovo pitanje pitanje integriteta Univerziteta u Novom Sadu.

„Čini mi se da studenti, kao što se vrlo često dešava, nisu naučili celu lekciju. Naučili su da Univerzitet i sve druge institucije treba da budu sigurno mesto za sve nas i treba da budu otvoreni za različitiost, ali čini mi se, i tu bi morali da malo dorade za narednii ispitni rok, da nisu do kraja razumeli šta to znači. Da ako sloboda govora važi za one koji se ne slažu sa Dinkom, onda ona mora postojati i za Dinka i za sve nas koji se slažemo sa njim ili mislimo da ima prvo da kaže, čak i kada se s njim ne slažemo“, naveo je Mihić.

On je i podsetio na delove izjave šefa Misije OEBS-a u Srbiji Jana Bratua koji je naveo da je u slobodnom društvu dozvoljeno davati izjave sa kojima se drugi ne slažu, a da ne dobijete pretnje smrću.

Mina Đikanović sa Odseka za filozofiju pročitala je zajedničko saopštenje profesora i asitenata u kojem se upozorava da se mora na vreme stati na put „uplivu izmanipulisanog javnog mnjenja u kadrovsku politiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu“.

Ovaj naizgled izolovani slučaj, dodala je, lako može da preraste „u opasan presedan“ koji će biti korišćen kao legitimacijski osnov za obračun sa neistomišljenicima na fakultetima širom Srbije.

Ovaj naizgled izolovani slučaj, dodala je, lako može da preraste „u opasan presedan“ koji će biti korišćen kao legitimacijski osnov za obračun sa neistomišljenicima na fakultetima širom Srbije.

„Tome se na vreme moramo usprotiviti, u suprotnom, rizikujemo ne samo sopstvene pozicije, već uopšte i postojanje onoga što razumemo kao osnovnu akademsku slobodu – sa tim i ono što nazivamo Univerzitetom, teško da može da postoji. Naročito je poražavajuće što su studentski parlament Filozofskog fakulteta, kao i Univerziteta u Novom Sadu, iskorišćeni kao instrument kampanje progona koja jasno izlazi iz okvira akademskog života“, navela je Đikanović.

Dinko-protest-Filozofski-3-Autonomija-1024x577.jpg


Ponovila je da se ovde ne brane nužno i bezrezervno svi stavovi kolege Gruhonjića, nego njegovo pravo, kao i pravo svih da imaju stav, da ga javno iskažu i da zbog toga ne trpe pritiske kojima se ugrožava njihova bezbednost, pravo na rad, pa i život.

Na kraju skupa, Mihić je poručio i da će, u slučaju da se hajka na Gruhonjića „nastavi, proširi i produbi“, biti slobodni da ponovo pozovu sve da u još većem broju i masovnije zajedno brane Novosadski univerzitet i akademsku zajednicu.

Nakon skupa, novinarima se obratio i Gruhonjić, zahvalivši se kolegama i studentima na podršci.

Podsetio je da je danas istorijski dan – 27. mart, dan kada se uzvikivalo „Bolje grob, nego rob!“, „Bolje rat nego pakt!“, dan kada su „Beograd i čitava zemlja vraćeni sa krivog puta kojim su bili krenuli“.

„Neka i ovaj današnji skup bude podsećanje i nagoveštaj da će se ova zemlja vratiti sa krivog puta kojim su je usmerili. Sa puta u kojem pokušavaju da nas drže u bedi i jadu i da zaplaše kolebljive. Da strah ovlada nama i da prestanemo da budemo građani, da budemo samo podanici“, naveo je Gruhonjić.

Dodao je i da će, ako je to u interesu Filozofskog fakulteta i Univerziteta u Novom Sadu, i ako postoje akademski argumenti za to, da ode i da se povuče.

„Ali, to nikada ne može biti zbog političke volje onih koji bi da ubiju pravo na slobodnu reč. Onih koji prave optužnice od montiranih videa, po metodu njihovog uzora Staljina. Onih koji koriste etikete kao presude bez suda. A ako pak bude tako da budem isteran sa fakulteta i univerziteta, neka bude: bolje otkaz nego sramota!“, poručio je Gruhonjić.

Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu uputio je ultimatum upravi Filozofskog fakulteta da da otkaz Gruhonjiću, inače će u suprotnom u četvrtak, 28. mart, započeti blokadu Filozofskog fakulteta.

Komentarišući ovu najavu, Gruhonjić je rekao da je juče Studentski parlament „u jednoj novosadskoj kafani održao sednicu sa jednim visokim funkcionerom Srpske naredne stranke“, ali nije imenovao kojeg funkcionera.

„Čujemo da za sutra najavljuju blokadu našeg Filozofskog fakulteta. Kada je u istoriji bilo da se blokira neka obrazovna ustanova da bi se neko proterao? Blokade fakulteta i univerziteta uvek su se organizovale da bi se kolege zaštitile od političkog progona, a ne obratno! Sutrašnja blokada zato je još jedna laž i falsifikat ovog našeg nevremena. A totalitarnih sistema smo se nagledali, toga nam bar nažalost nije nedostajalo“, rekao je Gruhonjić.
Podsetio je da je u vreme Frankove diktature kružio vic da Španija ima najobrazovaniju policiju na svetu jer stalno sedi na univerzitetu. Da li to znači da kod nas BIA ima najobrazovanije kadrove?

„Mene ovde proganjaju zato što sam za autonomiju univerziteta! Jer u njihovim mozgovima ko radi na autonomiji rovari protiv Srbije. Zbog moga govorenja, pisanja i delovanja nikome dlaka s glave nije pala. Sem meni, koji sam, eto, oćelavio“, kazao je Gruhonjić.
Ocenio je da su oni koji me optužuju za „antisrpstvo“ isti oni zbog kojih je broj Srba na ovim prostorima opao za milione u proteklih 30 godina
.
„Gde god su oni branili Srbe – tu Srba više nema. Od zemlje su napravili zgarišta a od naselja su napravili groblja. Ko su oni da meni ili bilo kome drugom mere količinu srpstva i patriotizma!? Umesto da pognu glavu pred zločinima učinjenim navodno u odbrani srpstva, oni nastavljaju da proganjaju. I još im nije dosta. Nego antifašiste proglašavaju ustašama! Može li biti goreg cinizma od toga?„, upitao je Gruhonjić.

Svoj govor zaključio je rečima da je ponosan na sve svoje kolege koje su mu uputile podršku i koji su organizovali današnji skup.

„Oni su jasno prepoznali da ukoliko se jasno ne stane na put uplivu izmanipulisanog javnog mnjenja u kadrovsku politiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, ovaj naizgled izolovani slučaj, lako može da preraste u opasan presedan koji će biti korišćen kao legitimacijski osnov za obračun sa neistomišljenicima na fakultetima širom Republike Srbije. Tome se na vreme moramo usprotiviti…“, rekao je Gruhonjić.
 
  • Haha
Reactions: PA8
U ovom vremenu je Srbija pod ociglednom pretnjom nestanka kako u demografskom tako i u teritorijalnom pogledu.
Jedini nacin da se taj proces zaustavi je eliminisanje istorijskog i buduceg neprijateljskog rasparcavanje srpske zemlje,
razjedinjenje srpskog sveta i srpske nacije.
U tom smislu sasvim je razumno odmah puno integrisati tzv "pokrajinu" Vojvodinu u maticu Srbiju, a cim se za to
stvore geopoliticke prilike to isto uciniti sa Kosovom i Republikom Srpskom.
U medjuvremenu ne treba gubiti vreme i pod hitno pohapsiti Danka Gruhonjica, Anu Lalic i ostale neprijateljske
Soroshovsko-Ustaske elemente ili ih barem ohrabriti da traktorima otputuju u njihovu lijepu Vatikansku tvorevinu Croaciu.
 

Grupa ljudi upala u Filozofski fakultet u Novom Sadu, traže otkaz za Dinka Gruhonjića​

VESTI Autor: Ksenija Pavkov, Sanja Kosović 28. mar 202413:29 1 komentar
1711628764-blokda-ns-filozofski-2-750x338.jpg
N1
Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu obustavio je rad nakon što je grupa mladih ljudi upala u tu instituciju sa zahtevom da se profesoru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz.

Grupa mladih ljudi okupila se nešto pre podneva spred Filozofskog fakulteta, na poziv Studentskog parlamenta Univerziteta u Novom Sadu, a pola sata kasnije ušli su u zgradu fakulteta i blokirali je, sa zahtevom da se profesoru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog navodnog „govora mržnje“, javljaju reporterke N1.
Među okupljenima su uglavnom mlađi muškarci koji liče na navijače, i nose transparent „Stop govoru mržnje“.
Studentski parlament prethodno je uputio zahtev upravi fakulteta da Gruhonjiću uruči otkaz, a sve zbog manipulativnog snimka koji već danima kruži društvenim mrežama, gde je deo izjave profesora Gruhonjića izvučen iz konteksta tako da ispada da on veliča Dinka Šakića, komandanta ustaškog koncentracionog logora Jasenovac.

1711628760-blokada-ns-filozofski-1024x461.jpg
N1
Filozofski fakultet u međuvremenu je obavestio javnost da je obustavio rad, jer je današnjom blokadom potencijalno ugrožena bezbednost studenata i njihovo pravo na obrazovanje, kao i bezbednost zaposlenih na Fakultetu i njihovo pravo na rad.

RSE: Iza zahteva da se Gruhonjić protera sa fakulteta stoje i proruski kanali, političari i „snajper“

VESTI
10:505

„Očekujemo od Univerziteta u Novom Sadu da preuzme odgovornost za posledice postupanja Studentskog parlamenta kao organa Univerziteta u Novom Sadu i da obezbedi nesmetan rad Filozofskog fakulteta, a od nadležnih organa da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se zaštitila prava i bezbednost studenata i zaposlenih na Filozofskom fakultetu“, poručuje se u saopštenju.

Iz Filozofskog fakulteta ističu i da u toj obrazovnoj instituciji radi veliki broj stranih državljana zbog čega će ambasade zemalja iz kojih dolaze biti obaveštene da u postojećim okolnostima, Fakultet ne može da im garantuje bezbednost i nesmetan rad.
„Izražavamo žaljenje zbog ovakvog razvoja događaja i podsećamo da je Filozofski fakultet sredina u kojoj negujemo duh tolerancije, multietničnosti i iznad svega – kulturu dijaloga. Nadamo se da će nadležna ministarstva i drugi državni organi omogućiti da Filozofski fakultet, kao najstariji fakultet Univerziteta u Novom Sadu, nastavi da obavlja svoju delatnost“, poručuju iz Filozofskog fakulteta.

Studenti koji su podržali Gruhonjića dobijaju pretnje​

Juče je, podsetimo, na istom mestu održan skup podrške Dinku Gruhonjiću koji su organizovale njegove kolege profesori, a kom su se pridružili i brojni studenti.

Profesori su tom prilikom upozorili da je hajka na Gruhonjića nedopustiva, i da bi ukoliko on dobije otkaz, to bio opasan presedan koji bi mogao da služi za sukobe sa neistomišljenicima širom Srbije.


„Džabe si krečio“: Ponovo ispisan grafit na ulazu u Gruhonjićevu zgradu

VESTI
23. mar 202455

SSP: Gradonačelnik Novog Sada fašističkim formacijama dao javnu dozvolu za lov na ljude

VESTI
23. mar 20245

Gruhonjić: Kampanja protiv mene naređena vrlo verovatno sa Andrićevog venca

VESTI
22. mar 202468
Doroteja Antić, aktivistkinja studentske organizacije STAV, izjavila je za N1 da na današnjem skupu ispred Filozofskog fakulteta nije prepoznala nijednog studenta.
„Juče smo videli da su mnogi podržali svog profesora Gruhonjića, odzivom na protest u 12. Mislim da je malo verovatno da ima studenata Filozofskog fakulteta trenutno ispred fakulteta“, rekla je Antić.

Upozorila je i da su mnoge studentkinje i studenti koji su podržali Gruhonjića dobili pretnje, kao i da su neke od njih bile „kreativne“ – primera radi da neće biti dovoljno mesta za sve njih u Urgentnom centru, do zahvalnica što su javno podržali profesora, jer sad znaju odakle da počnu.
Antić je istakla i da Studentski parlament već neko vreme ne radi kako treba, i da je iskorišćen kao instrument vladajuće stranke da bi se Gruhonjić uklonio sa Univerziteta.
Na slično je juče upozoravao i sam Dinko Gruhonjić koji je rekao da su pojedini studenti koji traže otkaz za njega, viđeni na sastanku sa visokim funkcionerom SNS-a.
Jedna od pokretačica hajke na Gruhonjića je i Ivana Maca, koja je na lokalnim izborima bila kandidatkinja Ruske stranke, inače satelita vladajuće SNS.
 
„Snažniji je u Crnoj Gori. Na nas u Srbiji uglavnom popovi bacaju verbalne anateme. Zasad. Ali, logično je što su u Crnoj Gori agresivniji. Crkva Srbije, zvana SPC, od svoga osnivanja s početka dvadesetih godina 20. vijeka, dakle prije nekih stotinjak a ne prije 800 godina kao što lažu i mažu, služi svrsi za koju je i napravljena: da bude produžena ruka zvaničnog Beograda, to jest velikosrpskog nacionalizma, na teritorijama koje beogradska mahala smatra svojim ‘vjekovnim ognjištima’”, poručuje je Gruhonjić.

Grupa ljudi upala u Filozofski fakultet u Novom Sadu, traže otkaz za Dinka Gruhonjića​

VESTI Autor: Ksenija Pavkov, Sanja Kosović 28. mar 202413:29 1 komentar
1711628764-blokda-ns-filozofski-2-750x338.jpg
N1
Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu obustavio je rad nakon što je grupa mladih ljudi upala u tu instituciju sa zahtevom da se profesoru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz.

Grupa mladih ljudi okupila se nešto pre podneva spred Filozofskog fakulteta, na poziv Studentskog parlamenta Univerziteta u Novom Sadu, a pola sata kasnije ušli su u zgradu fakulteta i blokirali je, sa zahtevom da se profesoru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog navodnog „govora mržnje“, javljaju reporterke N1.
Među okupljenima su uglavnom mlađi muškarci koji liče na navijače, i nose transparent „Stop govoru mržnje“.
Studentski parlament prethodno je uputio zahtev upravi fakulteta da Gruhonjiću uruči otkaz, a sve zbog manipulativnog snimka koji već danima kruži društvenim mrežama, gde je deo izjave profesora Gruhonjića izvučen iz konteksta tako da ispada da on veliča Dinka Šakića, komandanta ustaškog koncentracionog logora Jasenovac.

1711628760-blokada-ns-filozofski-1024x461.jpg
N1
Filozofski fakultet u međuvremenu je obavestio javnost da je obustavio rad, jer je današnjom blokadom potencijalno ugrožena bezbednost studenata i njihovo pravo na obrazovanje, kao i bezbednost zaposlenih na Fakultetu i njihovo pravo na rad.

RSE: Iza zahteva da se Gruhonjić protera sa fakulteta stoje i proruski kanali, političari i „snajper“

VESTI
10:505

„Očekujemo od Univerziteta u Novom Sadu da preuzme odgovornost za posledice postupanja Studentskog parlamenta kao organa Univerziteta u Novom Sadu i da obezbedi nesmetan rad Filozofskog fakulteta, a od nadležnih organa da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se zaštitila prava i bezbednost studenata i zaposlenih na Filozofskom fakultetu“, poručuje se u saopštenju.

Iz Filozofskog fakulteta ističu i da u toj obrazovnoj instituciji radi veliki broj stranih državljana zbog čega će ambasade zemalja iz kojih dolaze biti obaveštene da u postojećim okolnostima, Fakultet ne može da im garantuje bezbednost i nesmetan rad.
„Izražavamo žaljenje zbog ovakvog razvoja događaja i podsećamo da je Filozofski fakultet sredina u kojoj negujemo duh tolerancije, multietničnosti i iznad svega – kulturu dijaloga. Nadamo se da će nadležna ministarstva i drugi državni organi omogućiti da Filozofski fakultet, kao najstariji fakultet Univerziteta u Novom Sadu, nastavi da obavlja svoju delatnost“, poručuju iz Filozofskog fakulteta.

Studenti koji su podržali Gruhonjića dobijaju pretnje​

Juče je, podsetimo, na istom mestu održan skup podrške Dinku Gruhonjiću koji su organizovale njegove kolege profesori, a kom su se pridružili i brojni studenti.

Profesori su tom prilikom upozorili da je hajka na Gruhonjića nedopustiva, i da bi ukoliko on dobije otkaz, to bio opasan presedan koji bi mogao da služi za sukobe sa neistomišljenicima širom Srbije.


„Džabe si krečio“: Ponovo ispisan grafit na ulazu u Gruhonjićevu zgradu

VESTI
23. mar 202455

SSP: Gradonačelnik Novog Sada fašističkim formacijama dao javnu dozvolu za lov na ljude

VESTI
23. mar 20245

Gruhonjić: Kampanja protiv mene naređena vrlo verovatno sa Andrićevog venca

VESTI
22. mar 202468
Doroteja Antić, aktivistkinja studentske organizacije STAV, izjavila je za N1 da na današnjem skupu ispred Filozofskog fakulteta nije prepoznala nijednog studenta.
„Juče smo videli da su mnogi podržali svog profesora Gruhonjića, odzivom na protest u 12. Mislim da je malo verovatno da ima studenata Filozofskog fakulteta trenutno ispred fakulteta“, rekla je Antić.

Upozorila je i da su mnoge studentkinje i studenti koji su podržali Gruhonjića dobili pretnje, kao i da su neke od njih bile „kreativne“ – primera radi da neće biti dovoljno mesta za sve njih u Urgentnom centru, do zahvalnica što su javno podržali profesora, jer sad znaju odakle da počnu.
Antić je istakla i da Studentski parlament već neko vreme ne radi kako treba, i da je iskorišćen kao instrument vladajuće stranke da bi se Gruhonjić uklonio sa Univerziteta.
Na slično je juče upozoravao i sam Dinko Gruhonjić koji je rekao da su pojedini studenti koji traže otkaz za njega, viđeni na sastanku sa visokim funkcionerom SNS-a.
Jedna od pokretačica hajke na Gruhonjića je i Ivana Maca, koja je na lokalnim izborima bila kandidatkinja Ruske stranke, inače satelita vladajuće SNS.
Нема потребе да ико диригује кампању против њега. Тај се сам напеналио сопственим наративом.
Онај ко пише овакве текстове треба бити проглашен непожељном особом где год живе Срби.

„Snažniji je u Crnoj Gori. Na nas u Srbiji uglavnom popovi bacaju verbalne anateme. Zasad. Ali, logično je što su u Crnoj Gori agresivniji. Crkva Srbije, zvana SPC, od svoga osnivanja s početka dvadesetih godina 20. vijeka, dakle prije nekih stotinjak a ne prije 800 godina kao što lažu i mažu, služi svrsi za koju je i napravljena: da bude produžena ruka zvaničnog Beograda, to jest velikosrpskog nacionalizma, na teritorijama koje beogradska mahala smatra svojim ‘vjekovnim ognjištima’”, poručuje je Gruhonjić.
 
Ја то видим другачије - Против дома спремни.
"Аутошовинистички факултет", плус "Факултет аутошовинистичких наука" и "Факултет аутошовинистичких уметности" у Београду.
 

1711658332177.png


Sutra u podne protest nastavnika i zaposlenih na Filozofskom fakultetu


Zgradu okupiraju studenti sa majicama sa likom Milorada Ulemeka Legije


Policija-Filozofski-fakultet-foto-Autonomija-1024x652.jpg


28. МАР 2024.

Inicijativni odbor nastavnika Filozofskog fakulteta pozvao je kolege da se sutra u 12 sati okupe ispred zgrade Filozofskog fakulteta, saznaje agencija Beta.

Grupa od dvadesetak mlađih osoba danas je upala u zgradu fakulteta i ne želi iz nje da izađe, dok profesor tog fakulteta Dinko Gruhonjić ne dobije otkaz zbog navodnog “govora mržnje”.

Te osobe su upale u fakultetsku zgradu nakon što je prethodno ispred zgrade održan protest kojem je prisustvovalo stotinak osoba, među kojima su novinari prepoznali i osobe koje nisu studenti već pripadaju takozvanim navijačkim grupama.

Osobe koje su upale na fakultet nosile su srpske zastave, podizale tri prsta, a jedna od njih je na sebi imala majicu sa likom Milorada Ulemeka Legije i transparent “Moj sinko nikad kao Dinko”.

Milorad Ulemek Legija je osuđen na 40 godina robije zbog atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića, na još 40 godina robije zbog ubistva nekadašnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolića i na 15 godina robije zbog pokušaja atentata na nekadašnjeg lidera opozicije Vuka Draškovića.

Dekanat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu saopštio je da nadležne institucije hitno moraju da reaguju, jer im je ugrožena imovina i bezbednost.
Nakon što je pozvana policija, rečeno je da „blokada javne visokoobrazovne ustanove ne predstavlja osnov za prekršajnu niti krivičnu odgovornost“, saopšteno je iz Dekanata.

Nastava i sve ostale planirane aktivnosti otkazane su do daljeg, a u zgradi su ostali dekan, dva prodekana, nekoliko profesora i zaposlenih u stručnim službama fakulteta kako bi, uz portira, osigurali bezbednost zgrade, imovine i javnih isprava koje se nalaze u zgradi.

„Filozofski fakultet u Novom Sadu danas je u 12 časova blokiran kada je u zgradu ušla grupa mladih ljudi, među kojima se za deo opravdano sumnja da nisu studenti. Fakultet su napustili nastavnici i studenti kako bi se izbegla svaka mogućnost incidenta“, navode u saopštenju.

Na incijativu dekana, u zgradu je pozvana policija kojoj je predočeno da postoji opravdana bojazan da fakultet ostane nedovoljno obezbeđen.
Predstavnici policijske stanice Stari grad legitimisali su sve koji se nalaze u zgradi Fakulteta i posle konsultacija sa nadležnim tužilaštvom preneli obaveštenje dekanatu da policija ne može da reaguje, a blokada javne visokoobrazovne ustanove ne predstavlja osnov za prekršajnu niti krivičnu odgovornost.
„Ponuđena je mogućnost da profesori i zaposleni napuste fakultet, ali policija ni odgovornom licu nije mogla da garantuje povratak“, navode u dekanatu.

Kako dodaju, Filozofski fakultet je blokiran sa zahtevom čije ostvarenje nije moguće jer se kosi sa pozitivnim zakonskim normama – Zakonom o radu i Zakonom o visokom obrazovanju.

„Otkaz profesoru univerziteta ne može da se uruči bez niza odluka koje samostalno treba da donesu tela Fakulteta i Univerziteta. Sada je blokadom institucije onemogućen rad ovih tela. Filozofski fakultet sa žaljenjem konstatuje da u odsustvu reakcije nadležnih institucija, fakultet, njegovi studenti i profesori, imovina i javne isprave ostaju na slobodno raspolaganje licima koja su danas okupirala zgradu“, kažu u dekanatu, pozivajući institucije da reaguju.

Protest studenata deo je pritisaka na Gruhonjića koji traje već nedeljama, nakon što je se na društvenim mrežama proširio montirani video snimak sa nastupa na prošlogodišnjem izdanju festivala „Rebedu“ u Dubrovniku u kojem je on navodno veličao ustaškog zločinca Dinka Šakića, što je Gruhonjić najoštrije demantovao.

Gruhonjić je u više navrata ponovio da je uveren da iza napada na njega stoji vrh vlasti u Srbiji i dodao da o tome svedoči i činjenica da ga je visoki funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke i republički poslanik Milenko Jovanov sa skupštinske govornice šovinistički izvređao i samo nekoliko sati nakon toga je na ulazu u zgradu u kojoj Gruhonjić živi sa porodicom ispisan grafit kojim se poziva na njegovo ubistvo.

Portal Radija Slobodna Evropa (RSE) danas je objavio da iza zahteva da se Dinko Gruhonjić protera sa fakulteta stoje i proruski kanali i političari, ali i snajperisti

Gruhonjić je najviše pretnji dobio preko društvene mreže Telegram, preko grupa koje su povezane sa ruskom propagandom, a kampanja da mu se da otkaz na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu organizovana je takođe sa tih kanala, piše RSE.

Osim veoma brojnih poruka kojima se ugrožava bezbednost Dinka Gruhonjića, vrši se pritisak i na Filozofski fakultet na kojem je Gruhonjić zaposlen kao vanredni profesor, a pojedinci zahtevaju da se Gruhonjić kazni i otpusti. U ovim akcijama prednjače aktivisti desničarskih stranaka i grupa, piše RSE.
Predsednica Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Ivana Macak izjavila je da je taj parlament „većinom glasova osudio sramno ponašanje Dinka Gruhonjića i od Etičke komisije zatražio da njegov govor proglasi za govor mržnje“.

Ivana Macak je bila četvrta na listi Ruske stranke za pokrajinske izbore 2023. na kojima je ova stranka osvojila jedan mandat u pokrajinskoj skupštini.
Rusofilstvo, socijalni konzervativizam, evroskepticizam, antiglobalizam, srpski nacionalizam – tako je na sajtu Ruske stranke opisana ideologija ove partije, podseća RSE.

Za sankcionisanje profesora Gruhonjića založio se i student prodekan na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Nemanja Vujić.

RSE piše da Vujić na svom Fejsbuk profilu ima fotografiju sa, kako navodi u opisu, „velikim Arnom Gujonom“, Francuzom koji se u javnosti predstavlja kao humanitarac koji pomaže Srbima na Kosovu, dok je u Francuskoj bio deo ekstremno desničarskog Bloka identitaraca, pokreta kojeg su 2003. godine osnovali članovi ekstremno desničarske grupe Unité Radicale, koja je zabranjena nakon što je njihov simpatizer pokušao atentat na francuskog predsednika Žaka Širaka 2002. godine.

Na stotine pretnji upućene su tokom prethodne dve nedelje Dinku Gruhonjiću i predsednici Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ani Lalić.
(Autonomija)
 
  • Haha
Reactions: PA8
Ја то видим другачије - Против дома спремни.
"Аутошовинистички факултет", плус "Факултет аутошовинистичких наука" и "Факултет аутошовинистичких уметности" у Београду.
To je фантастика. Аутошовинизам не постоји. То си ти измислио. Међутим, ред би био да се подигне споменик српском дезертеру из ратова деведесетих, јер српски дезертери су највећи хероји ратова које је Балкански касапин повео за "Југославију-за-оне-који-у-њој-желе-да-остану" и наравно изгубио.
 

Back
Top