Voćar iz Kisača prodao jabuke po 42 dinara, u marketima koštaju 129, a on pita: "Kome ide razlika?"

Zato što je jabuka u oglasima 25 dindži.
Za 129 kupuju samo izuzetno glupi
Jabuku mozete da kupite i ispred mnogih plataza po Sremu, Sumadiji... skrenete sa druma recimo dok vozite od Novog Sada prema Rumi na prvu plantazu, uzmete kolo-dve ili 10, platite po 30-40 din kilo.

A zasto se mali plantazeri ne udruze i izvoze za EU? Pa zato sto samo pojedini proizvodjaci mogu proci fito inspekciju, vecia njih nemilice prska preparatima domacih prozivodjaca pesticida ( Galenika Fitofarmacija, Agrosava i dr) inace porekom iz Kine (tamo svi oni nabavljaju aktivme materije u tim pesticidima). A i rusko trziste na koje je isao najveci % prozivodnje jabuka u Srbiji nije vise dostupno.

Uzgred, za one koji misle da je hrana jeftinija u EU, kilo tih jabuka koje u Srbiji kosta 1.2 eura u Nemackoj kosta 3,5 eura a u Norveskoj (ok, nije EU) i celih 5-6. Hrana u Srbiji je jos jeftina pogotovo ako kupujete kod malih prozivodjaca, sirevi/mlecni proizvodi po prodavnicama na gradskim pijacama su jeftiniji nego po Rodi, Maxiju ili Lidlu, povrce i voce na pijaci je jeftinije, zimnica se moze nabaviti i kod farmera i malih proizvodjaca preko facebooka (postoje grupe za nabavku hrane) itd. Industrijski proizvodi su skupi, cesto sa ogromnim marzama prodavaca. Pa sam tako jesenas kupovao mleko Moja kravica proizvodjaca Imlek za manje novca u BiH nego u Beogradu.
 
Da, ima dosta naših proizvoda koji su u Bosni jeftiniji nego ovde, a neke sam viđao i u Crnoj Gori.
Zato sto je u tim zemljama veca konkurencija, sem Imleka imate i domace (bosanske, crnogorske) proizvodjace, proizvodjace iz susednih i EU drzava. Imlek uz Meggle je prakticno jedina domaca mlekarska industrija i imaju monopol. A generalno prodavci u BiH/CG imaju manju marzu, sto je kljucno.
Pa ce mario80 da kaze da je za to kriv Vucic ali ne moze da kaze kako se zove to kad drzava limitira sve cene, no zna posledice tog ogranicavanja cena, posledica su p[razni rafovi.
 

Back
Top