Vladika Filaret smenjen jer je dodelio orden Seselju?

Kako kad je Filaret bio vladika tek 16 godina?

Drugo ja sam za to da se sve optuzbe javno prikazu i dokazu , ako su tacne i onda da se on smeni.

Protiv sam da se bilo ko smenjuje bez dokazane krivice pred sudom SPC i protivustavno samom ustavu SPC.

Na primer krivica vladike Artemija nije dokazana ni pred sudom SPC ni pred sudovima Srbije.

Artemiju cak nije ni sudjeno pred sudom SPC i ako je po kanonima tako nesto moralo biti obavezno.

Какве везе има од када је владика, он је био проблематичан и пре него што је постао владика. Није он смењен због политике него је захваљујући политици и постао владика. И онда наставио да се бави политиком.

132.jpg


А што кажеш да оптужбе треба јавно да се докажу, како мислиш да то доказивање треба да изгледа? Да саопште да је епископ сексуално девијантан тип па морају да га склоне? Или, у случају једног другог владике, да је психијатријски случај? Црква то покушава да реши на начин која она сматра за најелегантнији. Само што ће им тешко проћи јер немају посла са много елегантним људима.

У случају Филарета срамота је за цркву да је тај уопште и био епископ, и свако јавно обелодањивање разлога због којих га смењују само би упалило светло на ту срамоту.
 
У држави је стање као и у Цркви, према томе не треба се чудити што се дешавају овакве ствари. Но, српски патријарси су до сада много пута видели леђа разноразним владаоцима... Испратиће Иринеј Вучића и Тому, као што је и Павле испратио многе њих.

ovaj patrijarh se do sada pokazao uzasno los.

Ono sto je Pavle gradio on razgradjuje.

Osipa mu se broj monaha , svestenika i vernika , sve su vece podele , stanje je nikad gore od pada komunizma...

Ja i dalje idem u crkve i manastire SPC , i pored svih ovih losih stvari, jer mislim da svako svoj krst nosi , ali ne mogu da ne vidim koliko je naroda otislo za na primer vladikom Artemijem i vise uopste ne dolaze u crkve i manastire, a jako su dobri ljudi i pravoslavci.

- - - - - - - - - -

Kako komentarises to sto je uz molbu za izlazak moralo da se priloži 3000din (bila ta cifra pre 2 godine) koje se ne vracaju u slucaju da se molba odbije.
Ok, hvale ga pravoslavci iz Prijepolja, pomaže im izgleda. Ali pomaže i sebi, da se ne lažemo.

A kako komentarišeš da su ljusi u njegovoj episkopiji pisali peticiju da se smeni?

ne komentarisem nista, jer ne pripadam milesevskoj eparhiji vec rasko prizrenskoj - ko sto si sam rekao neki vladiku Filareta hvale neki ga kritikuju i napadaju.


Samo kazem da se ne moze zakon braniti krsenjem zakona vec postovanjem istog.

A kanoni i ustav SPC su najgrublje moguce prekrseni i u slucaju Artemija kao i u slucaju sadasnjem smene Filareta i Nikanora.

Zasto je smenjen vladika Nikanor sta kazu tvoji izvori ?
 
ovaj patrijarh se do sada pokazao uzasno los.

Ono sto je Pavle gradio on razgradjuje.

Osipa mu se broj monaha , svestenika i vernika , sve su vece podele , stanje je nikad gore od pada komunizma...

Ja i dalje idem u crkve i manastire SPC , i pored svih ovih losih stvari, jer mislim da svako svoj krst nosi , ali ne mogu da ne vidim koliko je naroda otislo za na primer vladikom Artemijem i vise uopste ne dolaze u crkve i manastire, a jako su dobri ljudi i pravoslavci.

До осипања долазе пре због тога што Павле није решавао неке ствари за своје време, па је сад много тога испливало на површину.

Људи који иду за Артемијем учествују у његовом секташењу, дајући свој допринос укупном злу. Ава Јустин је такође жестоко критиковао врх Цркве, али је није напустио.
 
ovaj patrijarh se do sada pokazao uzasno los.

Ono sto je Pavle gradio on razgradjuje.

Osipa mu se broj monaha , svestenika i vernika , sve su vece podele , stanje je nikad gore od pada komunizma...

Ja i dalje idem u crkve i manastire SPC , i pored svih ovih losih stvari, jer mislim da svako svoj krst nosi , ali ne mogu da ne vidim koliko je naroda otislo za na primer vladikom Artemijem i vise uopste ne dolaze u crkve i manastire, a jako su dobri ljudi i pravoslavci.

- - - - - - - - - -



ne komentarisem nista, jer ne pripadam milesevskoj eparhiji vec rasko prizrenskoj - ko sto si sam rekao neki vladiku Filareta hvale neki ga kritikuju i napadaju.


Samo kazem da se ne moze zakon braniti krsenjem zakona vec postovanjem istog.

A kanoni i ustav SPC su najgrublje moguce prekrseni i u slucaju Artemija kao i u slucaju sadasnjem smene Filareta i Nikanora.

Zasto je smenjen vladika Nikanor sta kazu tvoji izvori ?

Ne znam za Nikanora,drugar je sveštenik u Mileševskoj eparhiji, od njega sam čuo info o Filaretu.
 
У држави је стање као и у Цркви, према томе не треба се чудити што се дешавају овакве ствари. Но, српски патријарси су до сада много пута видели леђа разноразним владаоцима... Испратиће Иринеј Вучића и Тому, као што је и Павле испратио многе њих.

Зашто помињеш Вучића и Тому у овој причи? Ништа се они не питају. Одлуке доносе странци. Вучић и Николић могу само да их прихвате и покушају да спроведу или да ћуте и гледају како се ствари дешавају мимо њиховог интересовања.


Владика Филарет је одликовао Војислава Шешеља. 24 часа након тога, у свимн медијим је тражена смена владике. И ево сад се дешава. Наравно да Вучић и Николић желе да се уклони владика Филарет као и сваки владика који има патриотске тежње, али они не доносе коначне одлуке, него странци. Главну одговорност сносе чланови СИнода који прихватају слугењарски положај и извршавају наређења. Само, треба да знају, нећемо сви прихвавати њихове одлуке и напустићемо СПЦ ако наставе да инсистирају на безакоњу које спроводе.
 
Не бих поредио случајеве Артемија и Филарета.

Филарет тешко да би постао епископ да се није украцао у Милошевићев воз.

„Kao što čovek nema rezervno srce, nema rezervne oči, ja nemam rezervnog predsednika svog, ja nemam rezervne vlade ni otadžbine rezervne. Kao što se brine o nama, na vodama svetog Lima i celoj eparhiji, predsednik Milošević se brinuo i o celom narodu srpskom i ja ga zato podržavam, i čestitam mu, i želim mu uspeha u radu, jer je on najozbiljniji kandidat i on će proć'.[5]“
(Filaret uoči izbora 2000. godine) (Вики) )
 
Зашто помињеш Вучића и Тому у овој причи? Ништа се они не питају. Одлуке доносе странци. Вучић и Николић могу само да их прихвате и покушају да спроведу или да ћуте и гледају како се ствари дешавају мимо њиховог интересовања.


Владика Филарет је одликовао Војислава Шешеља. 24 часа након тога, у свимн медијим је тражена смена владике. И ево сад се дешава. Наравно да Вучић и Николић желе да се уклони владика Филарет као и сваки владика који има патриотске тежње, али они не доносе коначне одлуке, него странци. Главну одговорност сносе чланови СИнода који прихватају слугењарски положај и извршавају наређења. Само, треба да знају, нећемо сви прихвавати њихове одлуке и напустићемо СПЦ ако наставе да инсистирају на безакоњу које спроводе.

Која ти је то логика? Да напустиш Цркву због неких разлога који су потпуно ирелевантни за тебе као верника?

Уосталом, ово је само борба струја унутар СПЦ, то је реално стање. Зато и не очекуј да ће бити другачије него овако како је, али због тога немој себе и друге осуђивати на пропаст.
 
Зашто помињеш Вучића и Тому у овој причи? Ништа се они не питају. Одлуке доносе странци. Вучић и Николић могу само да их прихвате и покушају да спроведу или да ћуте и гледају како се ствари дешавају мимо њиховог интересовања.


Владика Филарет је одликовао Војислава Шешеља. 24 часа након тога, у свимн медијим је тражена смена владике. И ево сад се дешава. Наравно да Вучић и Николић желе да се уклони владика Филарет као и сваки владика који има патриотске тежње, али они не доносе коначне одлуке, него странци. Главну одговорност сносе чланови СИнода који прихватају слугењарски положај и извршавају наређења. Само, треба да знају, нећемо сви прихвавати њихове одлуке и напустићемо СПЦ ако наставе да инсистирају на безакоњу које спроводе.

I ja mislim da je Filaret smenjen zbog toga .

Inace da je stvarno gej kao sto prica Bastiani imao bi podrsku zapada jer zapad podrzava pedere.

- - - - - - - - - -

Не бих поредио случајеве Артемија и Филарета.

Филарет тешко да би постао епископ да се није украцао у Милошевићев воз.

pa vladika Artemije je bio protiv Milosevica , pa je opet smenjen . Vladiku Filareta je rukopolozio patrijarh Pavle i on je bio njegov blizak saradnik.
 
I ja mislim da je Filaret smenjen zbog toga .

Inace da je stvarno gej kao sto prica Bastiani imao bi podrsku zapada jer zapad podrzava pedere.

- - - - - - - - - -



pa vladika Artemije je bio protiv Milosevica , pa je opet smenjen . Vladiku Filareta je rukopolozio patrijarh Pavle i on je bio njegov blizak saradnik.

Артемије је добрим делом зглајзнуо јер је имао екстреман став по питању обнове православне баштине на КиМ. Да је било по његовом данас би тамо било много мање Срба него што их има.
 
Артемије је добрим делом зглајзнуо јер је имао екстреман став по питању обнове православне баштине на КиМ. Да је било по његовом данас би тамо било много мање Срба него што их има.

jedino sto je kod njega bilo "esktremno" je to sto nije priznavao nezavisnost Kosova i nije hteo da saradjuje sa narkozlikovackim rezimom hasima tacija.

Dok je igrao kako zapad svira, hvalili su ga.
 
jedino sto je kod njega bilo "esktremno" je to sto nije priznavao nezavisnost Kosova i nije hteo da saradjuje sa narkozlikovackim rezimom hasima tacija.

Dok je igrao kako zapad svira, hvalili su ga.

Артемије је захтевао од свештеника и монаха да се покупе и оду са КиМ. За њима би кренуло и доста Срба јер многи од њих, а заправо већина, зависи од помоћи коју им Црква шаље.

А то је влажан сан Шиптара.
 
Артемије је захтевао од свештеника и монаха да се покупе и оду са КиМ. За њима би кренуло и доста Срба јер многи од њих, а заправо већина, зависи од помоћи коју им Црква шаље.

А то је влажан сан Шиптара.

netacno . Monasi su sami krenuli sa njim jer nisu hteli da napuste svog duhovnog oca


Odlazak monaha je uzrokovao sadasnji vrh SPC jer je smenio artemija protivzakonito

Monasi nisu hteli da budu deo takve crkve u kojoj se ne postuju crkveni kanoni

Monasi poznaju stanje u SPC daleko bolje od nas vernika

Cim odlaze znaci da stanje nikako ne valja.
 
Malo posle prijema dr. Vojislava Seselja, vladika Filaret je smenjen protivustavno tj protivno ustavu SPC, jer samo sabor SPC ima pravo da smenjuje vladike dok je Filareta smenio Sinod tj par vladika. Uz vladiku Filareta je smenjen i vladika banatski Nikanor jer se takodje protivio nezavisnosti Kosova i Metohije tj njenom priznanju i aktuelnoj unijatskoj politici koju vodi sadasnji vrh SPC.

Mislim da su obe vladike smenjene iz politickih razloga, kao i vladika Artemije pre njih , proslog puta po nalogu Borisa Tadica , a ovoga puta po nalogu Aleksandra Vucica.

Takodje ne navode se nikakvi dokazi za njegovu smenu cak ni samom Filaretu nije predoceno zbog cega je smenjen.

Sve u svemu situacija u SPC , po upokojenju patrijarha Pavla, i dolasku patrijarha Irineja - nikada nije bila gora .

Zapadne obavestajne sluzbe pre svega CIA i MI6 su unistili sve nase institucije - iznutra.

Na ivici smo raskola.

Ма тај лик је тешка мафија. Чупа деци минђуше из ушију, а за остале приче нећу ништа да причам.
Али опет, закон је једнак за све и мора се поштовати...
 
Они прате свог духовног оца, а народ на извол’те Шиптарима?

a duhovni vodja se nesto ( ako se dobro secam) naljutio jer su mu bratanca dirali zbog nekih silnih miliona gradjevinskih poslova koje mu je
stric vladika namestao. A i bilo je jos nekih nepravilnosti ( finanisjske prirode ) u toj eparhiji. I sada monasi svi za inat ( srpskom narodu
na Kosovu) napustili svoja vecna ognjista. Mislim, ludilo.
 
Чињеница је да су за све њих биле везане неке афере, о којима се додуше само писало (Blic, Kurir, Tabloid...), јер никада нису судски процесуирани због било ког од тих греха. Као што је чињеница и да су били националисти, чије беседе сигурно нису пријале страној власти. На списку су дакле њих најмање тројица који су у скорије време смењени, а у зависности да ли ће се против њих повести неки кривични поступак, знаћемо и да ли су смењени због наводних кривичних дела, или због чињенице да су националисти који се не свиђају антинацоналистима у власти.
 
a duhovni vodja se nesto ( ako se dobro secam) naljutio jer su mu bratanca dirali zbog nekih silnih miliona gradjevinskih poslova koje mu je
stric vladika namestao. A i bilo je jos nekih nepravilnosti ( finanisjske prirode ) u toj eparhiji. I sada monasi svi za inat ( srpskom narodu
na Kosovu) napustili svoja vecna ognjista. Mislim, ludilo.

Добро де, у оптужбама на рачун Артемијевих финансија било је доста научне фантастике... :) И оне су пласиране првенствено зато што наш човек у 90% случајева размишља преко буђелара.
 
Evo sta kaze Ustav SPC:

Члан 111

Епархиског Архијереја може Свети архијерејски сабор са управе уклонити само по канонској осуди, или га разрешити по доказаној немоћи, или по установљном престанку једнога од услова из члана 104. као и на основу оправдане молбе за пензију.

a clan 104 glasi:
Члан 104

За епархиског и викарног Архијереја може бити изабран онај:

а) који испуњава све канонскозаконске услове предвиђене за архијерејски чин у православној Цркви;

б) који је редовно свршио православну духовну академију или православни богословски факултет;

в) који је држављанин Југославије; овај услов не важи за Архијереје српских православних епархија ван земље;

г) који је својом ревносном црквеном службом, као и својим угледним животом и преданим радом на добро Цркве и народа стекао опште уважење и показао способност за положај Архијереја
.

Sad, da li moze ili ne moze bez crkvenog suda ne znam, ali kako je vreme posta, nemoj da podsticemo jos vece raskole ni medjusobno ni u crkvi.
 
a duhovni vodja se nesto ( ako se dobro secam) naljutio jer su mu bratanca dirali zbog nekih silnih miliona gradjevinskih poslova koje mu je
stric vladika namestao. A i bilo je jos nekih nepravilnosti ( finanisjske prirode ) u toj eparhiji. I sada monasi svi za inat ( srpskom narodu
na Kosovu) napustili svoja vecna ognjista. Mislim, ludilo.

te optuzbe nisu dokazane sto znaci da su bile lazne.

Zasto i dalje plasiras lazi?

- - - - - - - - - -

Evo sta kaze Ustav SPC:



Члан 111

Епархиског Архијереја може Свети архијерејски сабор са управе уклонити само по канонској осуди, или га разрешити по доказаној немоћи, или по установљном престанку једнога од услова из члана 104. као и на основу оправдане молбе за пензију.


a clan 104 glasi:.

Sad, da li moze ili ne moze bez crkvenog suda ne znam, ali kako je vreme posta, nemoj da podsticemo jos vece raskole ni medjusobno ni u crkvi.

Hvala ti na ovome.

Ko sto vidimo iz ovog clana, vladika moze da se smeni samo PO KANONSKOJ OSUDI

A posto nijedan od smenjenih vladika nije kanonski osudjen jasno je da su nezakonito smenjeni i da u SPC vlada bezvlasce i da mi iskreni vernici SPC zbogt oga protestvujemo.
 
Чињеница је да су за све њих биле везане неке афере, о којима се додуше само писало (Blic, Kurir, Tabloid...), јер никада нису судски процесуирани због било ког од тих греха. Као што је чињеница и да су били националисти, чије беседе сигурно нису пријале страној власти. На списку су дакле њих најмање тројица који су у скорије време смењени, а у зависности да ли ће се против њих повести неки кривични поступак, знаћемо и да ли су смењени због наводних кривичних дела, или због чињенице да су националисти који се не свиђају антинацоналистима у власти.

Pa u Srbiji se doduse uvek i samo pise o aferama, ili ti znas neku koja se i zavrsila na sudu?
I fala Bogu da se barem i pise , inace bismo danas imali Pahomija ili Kacavendu za patrijarha.
 
Могу да га смене и по четвртој ставци (г) члана 104.

clan 104 definise postavljanje a clan 111 smenjivanje

I u clanu 111 se kaze da moze da se smeni samo po kanonskoj osudi

A nijedan od smenjenih vladika nije osudjen ni za sta.

Znaci Irinej i osatak vladika grubo krse ustav SPC i zaveli su u crkvi strahovladu.

A to nije dobro ni za crkvu ni za nas vernike.
 
Добро де, у оптужбама на рачун Артемијевих финансија било је доста научне фантастике... :) И оне су пласиране првенствено зато што наш човек у 90% случајева размишља преко буђелара.


Pa tada je bila prica da je Borsi Tadic bio kriv za sve, sada su krivi ovi danasnji vladari.


Crkva naravno nikada:zcepanje:


Članovi Sabora SPC-a tvrdili su da žele da ga podstaknu na pokajanje, a vladika Artemije je tvrdio da je čitav proces koji se vodi protiv njega montiran, kao i da su njegovi saradnici nevini. Deo crkvene i laičke javnosti smatra da je "obračun" sa vodećim ljudima Eparhije raško-prizrenske pokušaj da se u crkvu uvede red. Što je, ponavljaju, trebalo (u)raditi znatno ranije. S druge strane, nemali broj vernika, kao i osamdeset monaha iz manastira na Kosovu i Metohiji iskreno su ubeđeni da je vladika žrtva zavere zapadnih sila, ovdašnjeg režima na čelu sa Borisom Tadićem, Katoličke crkve i dela SPC-a. Zato što je on protivnik globalizma i ekumenizma i zato što se najviše zalagao za Kosovo i Metohiju. Problematično je što se među vernicima, kao i sveštenstvom, stvorila lažna podela koja previše podseća na političke. Jer oni koji su "za" vladiku time dokazuju da su patriote, borci za Kosovo. Tako je za deo vernika on postao simbol srpstva i istinskog pravoslavlja. Svi drugi su izdajnici. Zvuči poznato.

O kanonskoj krivici vladike Artemija verovatno je sve rečeno. Protivio se odlukama koje su se odnosile na obnovu svetinja raško-prizrenske eparhije (sporazum o obnovi potpisan je između patrijarha Pavla, predstavnika privremenih institucija na Kosovu i Metohiji i zvaničnika UNMIK-a). Više puta je umoljavan da primi renovirane objekte. Ostao je gluv na saborsku odluku da razreši dužnosti svog saradnika Dejana Vilovskog, tada oca Simeona, kao i da ugasi firmu "Rade Neimar", koja je obavljala veći deo građevinskih poslova u eparhiji. Zamoljen je da se reši vlasništva nad kućom u Beogradu kao i da misionarski centar Atos prenese u vlasništvo crkve. Nije odgovorio na molbe.
 
clan 104 definise postavljanje a clan 111 smenjivanje

I u clanu 111 se kaze da moze da se smeni samo po kanonskoj osudi

A nijedan od smenjenih vladika nije osudjen ni za sta.

Znaci Irinej i osatak vladika grubo krse ustav SPC i zaveli su u crkvi strahovladu.

A to nije dobro ni za crkvu ni za nas vernike.

Тихи, је л’ читаш:

по установљном престанку једнога од услова из члана 104.
 

Back
Top