Srbi žale za Jugoslavijom jer je bila zapravo Srboslavija

Југославија је имала и позитивне и негативне стране, али је више нема.Треба престати са југоносталгијом, југосферама, југо-културним простором, и сличним глупостима.

Pa sad Jugoslavija ce uvek biti deo nase istorije i nase proslosti i to nikad niko nece moci da promeni, a sto se tice jugonostalgije ili recimo jugo-kulturnog podrucja to je isto nesto sto ce postojati zauvek jer primera radi uvek cemo govoriti istim jezikom, uvek cemo deliti zajednicku proslost ma kakva god ona bila, uvek cemo biti slicnog mentaliteta, i imati brojne slicnosti, itd i prosto uvek cemo jedni na druge gledati u nekom iracionalnom smislu i iz nekog licnog i emotivnog ugla i jednostavno nikad mi necemo gledati jedni na druge onako ravnodusno i samo kao na komsije (koji eto igrom slucaja zive pored nas) kao sto recimo gledamo na Rumune, Bugare ili na Madjare i to je prosto tako i to je skroz ok (ali to ne znaci automatski da sad treba zagovarati opet neku zajednicku drzavu sa Hrvatima, Bosnjacima, Slovencima ili sta ja znam).
 
Pa sad Jugoslavija ce uvek biti deo nase istorije i nase proslosti i to nikad niko nece moci da promeni, a sto se tice jugonostalgije ili recimo jugo-kulturnog podrucja to je isto nesto sto ce postojati zauvek jer primera radi uvek cemo govoriti istim jezikom, uvek cemo deliti zajednicku proslost ma kakva god ona bila, uvek cemo biti slicnog mentaliteta, i imati brojne slicnosti, itd i prosto uvek cemo jedni na druge gledati u nekom iracionalnom smislu i iz nekog licnog i emotivnog ugla i jednostavno nikad mi necemo gledati jedni na druge onako ravnodusno i samo kao na komsije (koji eto igrom slucaja zive pored nas) kao sto recimo gledamo na Rumune, Bugare ili na Madjare i to je prosto tako i to je skroz ok (ali to ne znaci automatski da sad treba zagovarati opet neku zajednicku drzavu sa Hrvatima, Bosnjacima, Slovencima ili sta ja znam).
Ја сам против тога да сви имају своје ексклузивне националне државе а само да Србија буде нека врста Југославије 2.0 која је свачија и ничија.
 
Ја сам против тога да сви имају своје ексклузивне националне државе а само да Србија буде нека врста Југославије 2.0 која је свачија и ничија.

Pa sad Srbija definitivno nije "Jugoslavija 2.0" ali je cinjenica da su Srbi bili jedini drzavotvorni narod na ovim prostorima (koji je kroz istoriju imao svoju drzavu pa cak i carstvo jedno krace vreme) i da su Srbija i Srbi nosioci ideje jugoslovenstva i da je Srbija bila u toj Jugoslaviji taj kohezivni faktor iliti "lepak" koji je ostale narode i republike drzala na okupu, uostalom nije slucajno zasto je centar i prestonica te Jugoslavije bio Beograd a ne recimo Zagreb, Ljubljana, Sarajevo ili sta ja znam.

Inace stvaranje Jugoslavije mozda jeste bila greska iz danasnje perspektive i ideja koja je zakasnila jedno 50 godina u istorijskom procesu ali tad u ranom 20. veku to se cinilo kao jedna vrlo vizionarska, racionalna i napredna ideja i cinilo se kao nesto sto je najbolje za sve i itekako ima buducnost, cak i da su neki mozda i mogli da predvide neke nesuglasice, carke i trvenja medju nekim narodima u nekom momentu i da nece bas sve ici tako glatko ali mislim da niko pa ni najgori pesimisti nisu mogli da predvite takav horor i takav scenario kao sto su bili pre svega Jasenovac ili "Oluja".
 
Pa sad Srbija definitivno nije "Jugoslavija 2.0" ali je cinjenica da su Srbi bili jedini drzavotvorni narod na ovim prostorima (koji je kroz istoriju imao svoju drzavu pa cak i carstvo jedno krace vreme) i da su Srbija i Srbi nosioci ideje jugoslovenstva i da je Srbija bila u toj Jugoslaviji taj kohezivni faktor iliti "lepak" koji je ostale narode i republike drzala na okupu, uostalom nije slucajno zasto je centar i prestonica te Jugoslavije bio Beograd a ne recimo Zagreb, Ljubljana, Sarajevo ili sta ja znam.
U stvarnosti Jugoslavija je živela samo u Srbiji.Čak ni među Srbima van Srbije nije bila omiljena jer su oni imali neposredan dodir i iskustva sa nesrpskim narodima ali su isti podržavali opstanak iste sa razloga što su verovali da je jugoslovenska vojska pretežno srpska i da će ih ako zatreba braniti od njihovih komšija.
SFRJ se nije raspala pre jer Jaltski poredak tako nešto nije predviđao.
 
Nije važno mišljenje neukih ljudi.Uostalom i mnogi seljaci kažu kukuruzno žito.Ima i oglasa na internetu sa tačno tom formulacijom.Idi na google i upiši "kukuruzno žito".
Ništa nisam našao, osim ovoga - Mljevenjem zrna kukuruza (slično kao što se melje pšenica — žito) dobija se brašno (kukuruzno brašno). Od kukuruznog brašna ili miješanjem sa pšeničnim brašnom se za ljudsku ishranu priprema: hljeb, proja, kačamak, kolači i dr.
 
Niko nikada za muslimane Sandžaka nije pisao da su Bošnjaci sve do 1993. godine kada se sami tako određuju.
Pretpostavljam da to nije sire poznato ali zapravo Naziv Bosnjak je bio uobicajen za Sandzaklije. I to je zaista cudno jer Sandzaklije i Bosanci nidje veze. Ali rasirenost Bosnjak postaje jasnije kad se pogleda da su Sandzaklije u stalnom dodiru sa Albancima na cijem je jeziku to jedini naziv za slovenofone muslimane. Takodjer su u istim vojnim jedinicama sa Bosancima a i u istom pasaluku. Medjutim cak i van bosanskog pasaluka medju muslimanima postoji identifikacija sa bosnjastvom. Tako se Andrija Jovicevic na pocetku 20 vijeka cudi od kud se lokalno stanovnistvo Plava i Gusinja naziva Bosnjaci.

https://www.scribd.com/doc/80495980/Andrija-Jovicevic-Plavsko-Gusinjska-Oblast
 
Ја сам против тога да сви имају своје ексклузивне националне државе а само да Србија буде нека врста Југославије 2.0 која је свачија и ничија.

Још увек имамо ЈДП (Југословенско драмско позориште), што је несхватљиво.
Друго - због чега немамо Српску војску него Војску Србије?
Да ли се то опет удварамо некоме?
 
Pa sad Srbija definitivno nije "Jugoslavija 2.0" ali je cinjenica da su Srbi bili jedini drzavotvorni narod na ovim prostorima (koji je kroz istoriju imao svoju drzavu pa cak i carstvo jedno krace vreme) i da su Srbija i Srbi nosioci ideje jugoslovenstva i da je Srbija bila u toj Jugoslaviji taj kohezivni faktor iliti "lepak" koji je ostale narode i republike drzala na okupu, uostalom nije slucajno zasto je centar i prestonica te Jugoslavije bio Beograd a ne recimo Zagreb, Ljubljana, Sarajevo ili sta ja znam.

Inace stvaranje Jugoslavije mozda jeste bila greska iz danasnje perspektive i ideja koja je zakasnila jedno 50 godina u istorijskom procesu ali tad u ranom 20. veku to se cinilo kao jedna vrlo vizionarska, racionalna i napredna ideja i cinilo se kao nesto sto je najbolje za sve i itekako ima buducnost, cak i da su neki mozda i mogli da predvide neke nesuglasice, carke i trvenja medju nekim narodima u nekom momentu i da nece bas sve ici tako glatko ali mislim da niko pa ni najgori pesimisti nisu mogli da predvite takav horor i takav scenario kao sto su bili pre svega Jasenovac ili "Oluja".
Zar Jasenovac ili Oluja nijesu primjeri sta se desava kad nema Jugoslavije?
 

Back
Top