Vesti iz književnosti (konkursi, promocije, aktuelnosti)

ambasador.jpg

Kanadski ambasador, Roman Vaščuk, održao je govor na konferenciji za štampu.......povodom izlaska knjige "Zašto volim Kanadu"
....ako već niste emigrirali, garant imate nekoga ko jeste. Ovo je autobiografija Srbije koja nije tu....
 
Od 22.09 do 04.11.2012.
53. oktobarski salon
Oktobarski salon je reprezentativna manifestacija ostvarenja iz oblasti vizuelnih umetnosti u Srbiji, čiji je osnivač i pokrovitelj Grad Beograd. Osnovan je 1960. godine kao izložba najboljih ostvarenja iz oblasti likovnih umetnosti, da bi 1967. godine postao značajna smotra aktuelnih tokova i u primenjenoj umetnosti. Detaljnije
 
Knjizevni klub Kulturno-umetničkog dručtva “Mladost” iz Niša, raspisalo je pesnički konkurs “Osvetljavanje”.

Uslovi konkursa:
Pesme mogu biti na srpskom, hrvatskom, crnogorskom i bosanskom jeziku, a ukoliko stvarate na drugim jezicima, uz orginal poslati prevod na jedan od navedenih jezika.

Potrebno je poslati ciklus od najviše tri neobjavljene pesme potpisane šifrom. Tema je slobodna.

Rešenje šifre (ime i prezime, adresa, kontakt telefon, e-mail adresa, kratka biografija) poslati uz radove u posebnoj koverti, na adresu :

Milena Milenkovic (za pesnički konkurs “Osvetljvanje “)

Kulturno umetničko društvo “Mladost”

ulica: Stanoja Bunuševca 11v

18000 Niš, Srbija

Sve dodatne informacije možete dobiti na telefon 018-251-171

ili na email:kudmladost.ni@gmail.com

Konkurs traje od 20. septembra 2012.god. do 20. januara 2013 godine.

Manifestacija će se održati polovinom aprila 2013. godine, kada će biti i promovisan zbornik koji će se štampati od prispelih i odabranih radova.,.Na manifestaciju ćemo pozvati do 70 autora zastupljenih u zborniku., a bice podeljene i nagrade koje se sastoje od diploma i pohvala.. Tačan datum i vreme održavanja manifestacije će biti naknadno objavljen.
- Radovi poslati na konkurs se ne vraćaju, a za objavljene radove se ne plaća honorar.
 
REZULTATI IV KNJIŽEVNOG KONKURSA ,,PEGAZ'' 2012. !
Po odluci žirija koga su činili predsednik i članovi Skupštine Književne omladine Srbije (predsednik Verica Sekirarski i članovi: Viktor Jerotijević, Daliborka Keser i Jugoslav Vasić), nagrade su dodeljene na ovogodišnjem sajmu knjiga u Beogradu 26. oktobra, u tri kategorije, i to:


1. U kategoriji romana dobitnici su:

I mesto - roman IGRA Stele Subotički Mihailović iz Beograda
II mesto - roman ISPOVEST MINJE JANKOVIĆA Đorđa Ćirjanića iz Beograda
III mesto - roman LUTANJA Ane Ranković iz Obrenovca


2. U kategoriji zbirke kratkih priča dobitnici su:

I mesto - U REDOSLEDU POJAVLJIVANJA Vladimira Baraća iz Beograda
II mesto - MALI DIJAMANT Zorane Kešeljević iz Nemačke
III mesto - UDAH PRAHA Bojana Vorkapića iz Beograda


3. U kategoriji zbirke poezije dobitnici su:

I mesto - PUCANJ IZ PENKALA Bobana Adamovića iz Požarevca
II mesto - CORONA BOREALIS Marka Miletića iz Beograda
III mesto - PEPEO DAVNIH Ane Magde iz Beograda

Dodeljene su sledeće nagrade:

I nagrada u svim kategorijama: 1. Statua Pegaz
2. Povelja
3. novčana nagrada

II nagrada u svim kategorijama: 1. Povelja
2. Umetnička slika

III nagrada u svim kategorijama: 1. Povelja
2. Olovke sa Swarovski kristalima

SVI NAGRAĐENI.jpg
 
RASPISAN JE PRVI KNJIŽEVNI KONKURS ,, RASKRŠĆA '' 2012/2013.

Književna omladina Srbije 01. novembra 2012. raspisuje I (prvi) književni konkurs u ediciji ,,Raskršća'' afirmisanih pisaca za najbolji neobjavljeni roman!

Na konkurs slati neobjavljene rukopise romana.


Pravo učešća imaju afirmisani autori:

- koji su do sada objavili jednu ili više knjiga bez obzira na žanr

- koji pišu na srpskom jeziku

- žive u Srbiji ili van nje

- bez obzira na starosnu dob

- bez obzira na tematiku rukopisa


Propozicije:

1. rukopis mora imati najmanje 90 strana na A4 formatu, veličine slova 12 TNR

2. ne postoji ograničenje u pogledu broja poslatih rukopisa, što znači da isti autor može da konkurise sa više nego jednim rukopisom

3. neće se uzimati u obzir rukopisi koji nisu potpuni i oni koji nemaju srpske karaktere:

a) kod ćiriličnog pisma: ћчшђж

b) kod latiničnog pisma: ćčžđš.

4. sve radove slati isključivo u elektronskoj formi sa osnovim podacima i kontakt telefonom na naš e-mail: world.media.team@gmail.com

5. Najvažnije: samo oni rukopisi koji pristigli na osnovu konkursa budu objavljeni u obliku knjige u toku trajanja samog konkursa, ući će u izbor za dodelu nagrada.

Konkurs je otvoren do 05. aprila 2013 godine.

Nagrade za najbolji neobjavljeni roman, koje će biti dodeljivane krajem aprila 2013. su:

-Povelja

-Novčana nagrada i

- PUTOVANJE U VENECIJU ZA DVE OSOBE u maju 2013.

(*plaćeni svi troškovi putovanja i smeštaja

*autobuski prevoz

* tri noćevanja u hotelu sa *** zvezdice )

Srećno!

Vaša Književna omladina Srbije:bye:
www.kosrbije.rs

https://www.facebook.com/KnjizevnaOmladinaSrbije

EDICIJA RASKRŠĆA 2.jpg
 
Izdavačka kuća Književna omladina Srbije iz Beograda, dana 18.decembra 2012 g. objavljuje V konkurs za književnu nagradu “Pegaz” 2013 g.

Na konkurs slati neobjavljene rukopise ( pod terminom “rukopis” podrazumeva se neobjavljena knjiga u rukopisu; ne jedna priča ili par pesama), u jednom primerku, u kategoriji sledećih žanrova:

1.roman
2.poezija
3.zbirka kratkih priča
4.drama
5.esej
6.memoari
7.monografija

Pravo učešća imaju neafirmisani autori koji:

- nisu do sada objavljivali svoja dela,
- pišu na srpskom jeziku
- žive u Srbiji ili van nje i
- bez obzira na starosnu dob.

Rok za slanje radova je 1. avgust 2013. godine.


Propozicije:

1. Rukopisi koji pristigli na osnovu konkursa budu objavljeni u toku trajanja samog konkursa, ući će u izbor za dodelu nagrada koje se sastoje od:

-Plakete ,, Pegaz,,
-Povelje i
-Novčane nagrade

2. Ne postoji ograničenje u pogledu broja poslatih rukopisa, što znači da isti autor može da konkurise sa više nego jednim rukopisom.

3. Neće se uzimati u obzir rukopisi koji nisu potpuni i oni koji nemaju srpske karaktere:ćčžđš.

Sve radove slati isključivo u elektronskoj formi na naš mail: world.media.team@gmail.com


Uz poslati rukopis, priložiti i osnovne podatke o autoru kao i broj fiksnog ili mobilnog telefona.
Sve dodatne informacije možete dobiti na gore navedeni e-mail .

Pridružite nam se i budite deo Književne omladine Srbije!
pegaz NEW.gif

www.kosrbije.rs
 
Poslednja izmena:
Fenomenalno. Pričao nam je o Hilandaru tako slikovito, da smo mogli skoro da ga doživimo. Otac mu je bio vojno lice, pa je kršten tek u 52. godini. Na Hilandaru mu se učinilo da je video Boga. Nisam znala da je Zdravko Čolić jedan od većih donatora Hilandara, kao i Novak Đoković. Slučajno sam saznala da mu je Veselin Šljivančanin, koji će gostovati takođe u Nišu u subotu, brat od strica (ili stric, ne držite me za reč), jer su oni na Durmitoru dobijali prezimena po babama.
Trenutno završava sledeću knjigu o Miroslavljevom Jevanđelju, koja bi trebalo da izađe za mesec i po. I o tome je malo pričao. Bio je to zanimljiv čas istorije, gde nas je podsetio na prokletsvo onih koji su MJ izneli iz Hilandara i prisvojili. Najpre je jedan list ukraden i odnet u Rusiju, zbog čega je porodica Romanov prošla kako je prošla, a onda je poklonjeno kralju Aleksandru Obrenoviću, koji ga je prisvojio za sebe lično. U trenutku smrti, ono se nalazilo u njegovoj sobi, u vojničkom sanduku u kome je i dopremljeno u Bg. Jedva čekam taj roman. Teško žabu u vodu naterati...:rotf:
 

Ja namerno odugovlacim sa citanjem jer znam da cu debelo da uzivam pa hocu to da radim na miru.
Ponukana;) tvojim informacija da meko izdanje kosta 500 dinara, uFatim se ja za meko ( a i inace mi nekako uvek
prihvatljivije to meko;)), pazarim jos neke dve-tri knjige, kad na kasi meko iljadarku. Uzese mi za tri knjige tri iljade
( aj mozda su bile i cetri, al sve neke tanke i mekane;))

Knjiga me je oborila s nogu samo kada sam je otvorila i videla likove tipa Apoliner, Kokto, razni kraljevi, patolozi,
qrve, vracare, Ilja Erenburg, Lav Trocki, Adolf Hitler, fon Rihthofen, Mata Hari, a na nemackoj i francuskoj strani i po pedeset
verdenskih junaka, a na srpskoj cetiri porucnika sa dzepnim casovnicima, usput i razni mali i veliki pijanisti i operski pevaci.
Pa vec je spisak tih ucesnika zasluzio sve nagrade ovog sveta.
 
Ja namerno odugovlacim sa citanjem jer znam da cu debelo da uzivam pa hocu to da radim na miru.
Ponukana;) tvojim informacija da meko izdanje kosta 500 dinara, uFatim se ja za meko ( a i inace mi nekako uvek
prihvatljivije to meko;)), pazarim jos neke dve-tri knjige, kad na kasi meko iljadarku. Uzese mi za tri knjige tri iljade
( aj mozda su bile i cetri, al sve neke tanke i mekane;))

Knjiga me je oborila s nogu samo kada sam je otvorila i videla likove tipa Apoliner, Kokto, razni kraljevi, patolozi,
qrve, vracare, Ilja Erenburg, Lav Trocki, Adolf Hitler, fon Rihthofen, Mata Hari, a na nemackoj i francuskoj strani i po pedeset
verdenskih junaka, a na srpskoj cetiri porucnika sa dzepnim casovnicima, usput i razni mali i veliki pijanisti i operski pevaci.
Pa vec je spisak tih ucesnika zasluzio sve nagrade ovog sveta.

Meni je djelovalo preambiciozno, pretenciozno, kad sam vidio sve te likove. Baš me interesuju tvoji utisci...
 
Meni je djelovalo preambiciozno, pretenciozno, kad sam vidio sve te likove. Baš me interesuju tvoji utisci...

Aj, sacekaces za utiske, ali citajuci samo tri stranice knjige ( kojom prilikom sam se smejala ko lud na brashno) razumela sam
da se radi o teskoj komenDiji jer je vec taj prvi susret sa patologom iz Sarajeva ( Austrougarin, ali Bosnjak) urnebesan i podseca na
humor Duska Kovacevica.
 

Back
Top