Q. in perpetuum hibernum
Stara legenda
- Poruka
- 92.650
Demokratska stranka Srbije partija je koja prešla kroz mnogo promena, transformacija, rasipanja; do današnjeg dana praktično više od, recimo, DS-a. Od kada je na čelo pre oko dve godine došao Miloš Jovanović novo rukovodstvo partije pokušava da, na ovaj ili onaj način, spasi i eventualno rekonstituiše stranku. Pre nekog vremena, a u interegnumu između Jovanovića i Sande Rašković Ivić, u kojem je nekadašnji ministar Aleksandar Popović (glavni kandidat na skorašnjim lokalnim izborima u prestonici) ostao doslovno jedino prepoznatljivo lice kompletne političke stranke, DSS-us se pripisivao gotovo pa potpuni nestanak sa političke scene. Spali su na nivo gotovo pa statističke greške, u situaciji goroj od od one u kojoj je danas DJB (na putukza poziciji LDP-a).
Međutim, mic po mic, od kako Jovanović konsoliduje svoju stranku i prepušta akcije prof. Milošu Koviću, koji je postao predsednik Političkog saveta DSS-a. a posebno od kada je bila doneta odluka da se raskinu koalicije sa strankama režima na svim nivoima, deluje da se partija stabilizuje u jednom pravcu (onom u kojem ju je, vrlo neuspešno, pokušala povesti Rašković Ivić). U poslednjih godinu dana svedoci smo vrlo malenog, ali postepenog, stihijskog, rasta popularnosti DSS-a. Istraživanja javnog mnjenja govore o 1,8%, 1,9% i prema najnovijoj anketi, 2% podrške. U vreme pre velikog kraja DSS-a krajem 2016. godine, plafon podrške te stranke kotirao se na oko 2,8%.
Najnovijom odlukom da se ne uđe u Savez za Srbiju koji okuplja Đilas sa brojnim partnerima, određene podele koje su nastupile među članstvom Dveri prilikom stupanja u tzv. neprincipijelnu alijansu, između ostalog i u vreme isterivanja Srđana Noga, pored interntnosti Vojislava Šešelja koji se sve više i više okreće u odbranu režima i opozicionarstvo opoziciji, DSS je ostao jedina patriotska politička opcija na srpskoj sceni. Trend porasta sam već predvideo i o njemu pisao na forumu, no: da li je na pomolu uskrsnuće DSS-a? Hoće li moći približiti se i prevaliti 3 odsto podrške, te eventualno biti stožer neke rodoljubive političke opcije, smenjujući Srpsku radikalnu stranku sa tog pijedestala? U vezi raznih optužbi da je DSS zapravo Vučićeva marioneta (a što, u izvesnoj meri, verovatno i jeste tačno vezano za pojedine odbore i članove) s obzirom da su na udaru od svih ja bih rekao da o Milošu nisam stekao takav utisak. Posebno od kada je SzS oštro krenuo na DSS preko svog glavnog konzervativnog glasila (Nove srpske političke misli), sa lažnim informacijama o tome kako se podrška meri u promilima, a ne procentima (kritički tekst Vukosava Tomaševića, nekadašnjeg funkcionera DSS): http://www.nspm.rs/politicki-zivot/kako-ce-novi-dss-da-rusi-vucica.html?alphabet=l