UPOMOC! Nestao mi macor!

RileBully

Početnik
Poruka
25
Imam macora Cedu starog oko godinu i po dana. Mazimo ga i pazimo kao pravu bebu. Vecinu vremena je provodio kod kuce (klopao, krmeljao, igrao se), dok bi nocu znao da ode u skitnju, ali ujutru bi ponovo bio kod kuce. Poprilicno je aktivan, ali se poslednjih sedmica nesto ulenjio. Pretpostavili smo da je zbog hladnog vremena i sto se malo udebljao. Evo, vec dva dana ni traga ni glasa od njega. Da je u svaleraciji, dosao bi kuci bar da jede, ali ostavljali smo mu meso i bilo je netaknuto. Znam da macke odu od kuce kad osete da im se blizi kraj, ali on je jos mali da bi uginuo. Mislili smo da je odlutao sa matorom mackom koja ga je omacila posto ni nje nije bilo, ali ona se veceras pojavila, a od moje bebe ni traga ni glasa. U komsiluku zivi jedan odvratni zeleni macor sa kojim se cesto sukobljavao, ali ne verujem da ga je mogao ubiti. Trazili smo ga po celom kraju i nista. Veoma je podozriv i nepoverljiv, mazio se samo sa ukucanima, pa tesko da ga je neko ukrao i prisvojio. Ne znam sta da radim, umrecu od brige. Je l' imao neko slicno iskustvo? Kako se zavrsilo?
 
... Ne znam sta da radim, umrecu od brige. Je l' imao neko slicno iskustvo? Kako se zavrsilo?


Имао сам неколико сличних искустава, завршила су се трагично. Пар њих се завршило радосно. Хоћеш статистику? Трагедија води са великом разликом. Ако из мог искуства треба да ти се роди нада, не надај се. Ово су грубе речи, али тако је. Ако ти треба лажна утеха, могу и да те лажем. Написао сам у једној поруци, двориште ми је пуно гробова младих и здравих мачака које су задовољавале свој нагон за скитњом. Многе никада нисам више ни видео, могао сам само да замишљам како су изгубиле живот. Да ли су патиле? Онда, када ми је свега било доста, закључао сам врата. То је било 22. фебруара 2002. Од тада, тераса 4 са 2 метра им је двориште. Навикле су и сада им је све једно. Ја сам мирнији. Када се пробудим, знам где су. Када се вратим са посла, опет знам где су. Нема више непроспаваних ноћи, бар због скитње. Због болести их, нажалост, има и биће их.

Дешавало се да неког нема три дана и онда се изненада појави. Никада дуже од три дана. Све што је било дуже од три дана, било је за навек. Зато не губи наду. Још увек може да се деси да се појави. А онда види шта ћеш. Ако имаш снаге да преживљаваш такав стрес често, пусти га да скита и даље. У противном, крени мојим (и не само мојим) стопама.
 
Imam dosta takvog iskustva ali uglavnom lošeg.....do tri dana možeš nečemu da se nadaš....posle su šanse daleko manje....mada je bilo slučajeva od 7 dana....
Uglavnom uzroci stradanja su bili...najviše lutalice,...zatim automobili...i na kraju upad u nepoznato dvorište sa psom.....
Nalazio sam ih nastradale kad god sam se zainatio i krenuo u potragu......zavirivao sam i u kontejnere....mada se djubre brzo gomila....
Poslednja mačka stara 8 godina pravi ekspert za život napolju je nestala je u julu mesecu......sve sam prertražio i ništa....mnogo je volela da luta i nije htela da bude u kući nikako.....iako su prošli meseci još uvek se nadam da je otišla od kuće jer nije podnosila druge mačke........nisam je još proglasio mrtvom ali moraću....nada nije večna..
Zato se drži nekoliko pravila kad mačka nestane:
Prvo pretraži sve javne površine detaljno najmanje 100m u prečniku....i zaviri svuda
Pretraži pomoćne objekte.....često se desi da greškom budu zatvorene negde.....čak i u komšiluku...
Druga stvar je da polepiš plakate sa slikom u tvom kraju......plakati su najbolje rešenje i najbolji izvor informacija
Nadam se da nije ono najgore.....da ne baksuziramo

Danas se držim pravila.....kad padne mrak mačke u kuću.....i nepuštam ih pre 8 ujutru......jer lutalice su najaktivnije u zoru a ima i ovih što skupljaju staru hartiju po kontejnerima a sa njima uvek ide gomila pasa.......
Što su više napolju više lutaju....zato treba ograničiti kretanje.......na kraju kastracija mačora ako nema druge.....
 
Poslednja izmena:
@ pozitivno_druzenje
Nema tu kontradiktornosti. Nisam ga mogla na silu zadrzati u kuci, kad pocne da mjauce, cvili, zavija, grebe da izadje. Ponajmanje je to bilo moguce u toku leta kad su vrata i prozori stalno otvoreni. Ziva je dusa i nisam ga mogla drzati u zatocenistvu. Na kraju krajeva, ni roditelji (bar oni mentalno zdravi) decu ne drze pod kljucem samo zato jer strahuju sta bi im se moglo desiti dok su napolju.

@ Deda Zika & new_folder
Hvala na odgovorima. Naravno, trebala mi je realna slika, ma kakva bila, a ne da mi neko maze oci. Juce smo precesljali komsiluk i nista. Supa i garaza ima mnogo, ali one su u svakodnevnoj upotrebi i nije mogao ostati zatocen. Stalno virim u komsijska dvorista. Lutalica bas i nema mnogo u mom kraju. Sad se kajem sto ga nisam ustrojila, ali prosle godine u ovo vreme se strasno razboleo, isprimao je neke silne injekcije i zadnje sto sam zelela je da ga jos vise traumiram. Od bolesti ili od injekcija mu je ostala posledica, i zadnje noge su mu bile malo slabije. Nije hramao, ali je ponekad malo vise vrteao zadnjim delom i nije mogao jako da se odrazi. Plasim se da je ta mana uzela danak u nekoj tuci ili jurnjavi i da je mozda nastradao. Sto je najcrnje, nestao je po danu. Mama ga je zadnji put videla u petak u 10-11 pre podne, i od tada mu se gubi svaki trag. Ako ga je rastrglo neko komsijsko pseto, tragovi su vec prikriveni i nikad necu saznati.
 
@ pozitivno_druzenje
Nema tu kontradiktornosti. Nisam ga mogla na silu zadrzati u kuci, kad pocne da mjauce, cvili, zavija, grebe da izadje. Ponajmanje je to bilo moguce u toku leta kad su vrata i prozori stalno otvoreni. Ziva je dusa i nisam ga mogla drzati u zatocenistvu. Na kraju krajeva, ni roditelji (bar oni mentalno zdravi) decu ne drze pod kljucem samo zato jer strahuju sta bi im se moglo desiti dok su napolju.

Pretpostavljam da si mlada i nisi razmisljala o roditeljstvu, ali kada je nesto opasno za dete odgovoran roditelj ce upravo na silu da ga zadrzi da to ne radi, bez obzira koliko dete molilo, navaljivalo, plakalo... citala sam na drugoj temi sta ti se desilo sa ostalim mackama, i jos kazes da ovaj ima telesni nedostatak, iz tih cinjenica kojima si raspolagala nikako nisi mogla da zakljucis da ce biti bezbedan napolju. Za prozore i vrata postoje mreze, za setnju postoji povodac, ili mreza oko dvorista ako ga imas, zao mi je sto patis ali to nije neizbezna patnja kao kada se macka razboli, ova tvoja patnja se lako mogla spreciti.
 
Pretpostavljam da si mlada i nisi razmisljala o roditeljstvu, ali kada je nesto opasno za dete odgovoran roditelj ce upravo na silu da ga zadrzi da to ne radi, bez obzira koliko dete molilo, navaljivalo, plakalo... citala sam na drugoj temi sta ti se desilo sa ostalim mackama, i jos kazes da ovaj ima telesni nedostatak, iz tih cinjenica kojima si raspolagala nikako nisi mogla da zakljucis da ce biti bezbedan napolju. Za prozore i vrata postoje mreze, za setnju postoji povodac, ili mreza oko dvorista ako ga imas, zao mi je sto patis ali to nije neizbezna patnja kao kada se macka razboli, ova tvoja patnja se lako mogla spreciti.


Могао бих да ставим свој потпис испод твоје поруке, јер се до последњег слова слажем са њеним садржајем. Порука ти је кратки курс за мачкаре-почетнике. Свака част.
 
ооовако: пре отприлике две године, мој Тимон, велики, дебели, црни мачор са једним белим брком, краљ мачака у крају је одједном нестао. Просто је негде одлутао. Мислили смо да су га згазила кола или да га је неко узео. После месец и по дана, Тимон се мршав, сав измучен појавио на тераси. Ено га сада спава на прозору и преде, деда Тимон :)
 
Pretpostavljam da si mlada i nisi razmisljala o roditeljstvu, ali kada je nesto opasno za dete odgovoran roditelj ce upravo na silu da ga zadrzi da to ne radi, bez obzira koliko dete molilo, navaljivalo, plakalo... citala sam na drugoj temi sta ti se desilo sa ostalim mackama, i jos kazes da ovaj ima telesni nedostatak, iz tih cinjenica kojima si raspolagala nikako nisi mogla da zakljucis da ce biti bezbedan napolju. Za prozore i vrata postoje mreze, za setnju postoji povodac, ili mreza oko dvorista ako ga imas, zao mi je sto patis ali to nije neizbezna patnja kao kada se macka razboli, ova tvoja patnja se lako mogla spreciti.


OK, izgleda da je kod pojedinih ljudi linija izmedju zdrave brige i paranoje (a, ako mreze, resetke ili sta vec predlazes nisu pokazatelj iste) veoma tanka. Pre svega, zverski je, a potom i veoma sebicno, staviti zivog stvora u jaram i bukagije da bi postedela sebe sekiracije. No dobro, ti svoje macke tretiraj kako zelis. Meni se cini da je manje zlo ako macka strada od zivota nego ako je ziva sahranjena u cetiri zida.
 
OK, izgleda da je kod pojedinih ljudi linija izmedju zdrave brige i paranoje (a, ako mreze, resetke ili sta vec predlazes nisu pokazatelj iste) veoma tanka. Pre svega, zverski je, a potom i veoma sebicno, staviti zivog stvora u jaram i bukagije da bi postedela sebe sekiracije. No dobro, ti svoje macke tretiraj kako zelis. Meni se cini da je manje zlo ako macka strada od zivota nego ako je ziva sahranjena u cetiri zida.

OK, to je tvoje mišljenje. A meni je pre nedelju dana mačka stradala skoro na moje oči, iza radnje, i to na neprometnom putu. U pitanju je selo (pardon, sad se vodi kao prigradsko naselje) i prodavnica stočne hrane i nema uslova za zatvaranje mačaka, mada njeni sinovi i ponekad ćerka prenoće u zaključanom magacinu, pa mi je prethodni mačak, ovaj sa avatara, stradao oko drugog rođendana a mače pre njega nije imalo ni tri meseca kad je iskidao terijer našeg kupca i tu ništa nije moglo da se uradi. Znaš li koliki je prosečan životni vek mačke koja izlazi i skita? Vrlo kratak. Umalo da zaboravim, prošlog leta mi je mačak upecao FIP u nekom podrumu i uginuo u strašnim mukama. Sve zato što se moji ukućani slažu s tobom da mačkama treba sloboda. Dakle, bilans u poslednje tri godine su Maza, Zloćko, Bili i Debela.
 
Ah,kao da sam ja pisala prvi post,imam isti problem(moja "beba" ima 8 meseci),nema ga vec dva dana,i sve se nadam da je otisao u svaleraciju te da ce se pojaviti kroz neko vreme.
Ja njega i njegovu mamu isto pustam napolje,s tim sto smo mamu sterilisali ali njega ocigledno nismo na vreme..
 
Moj ljubimac je nestao posle nove godine. Zvao sam ga sa terase, jer je uvek u dvoristu, ali se nije odazivao.. posle par dana se ipak vratio ali sa povredjenom sapom! Bio je kod vet. i oporavio se, sad je opet dobro :)

Strah me da se ne izgubi ponovo, mada mi je zao da bude sve vreme unutra zatvoren :confused:
 
Posto se vec vodi tema o mackama nestalim u akciji, imam jedno pitanje. Da li je macorima svojstveno da se odsele od kuce, zato sto u kraju u kome zive ne mogu ili tesko dolaze do izrazaja od dominantnijih macora? Ako jeste, da li je migriraju u krugu od nekoliko stotina metara do kilometar ili su u stanju da odu u tri lepe?
 
meni je maca bila pala sa terase, uplasila se od petardi. to je bilo oko nove godine, i ja sam se svaki dan po sat vremena setala oko zgrade i kraja gde zivim, i nakon osam dana sam je nasla na travnjaku jendom, i nije joj bilo nista. bila je samo gladna i prljava kao prasce.
 
pa ona se popne na vrh ograde od terase i seta se. a terasa nije zastakljena.
msm dole jeste, ali ona se popne na vrh i sedi tako.
od tad je ne pustam vise na tu terasu...

nego samo na zastakljenu. jer imamo dve. jedna je potpuno zatvorena, a druga ne.
 
Cao svima
Prvi put sam na forumu,sa bizarnom idejom...naime, imam cetiri odrasle macke.u toku je preseljenje u novu kucu,plasim se njihove reakcije,moguceg bekstva ali vise od svega cinjenice da je moj otac kupio sarplaninca koji sada vec ima godinu dana i ne moram ni pominjati kakav bi se masakr mogao desiti.kapiram da ce kad tad uspeti da smugnu iz kuce,necu moci to da sprecim,pa me zanima da li je neko cuo za strujne ogrlice ili kako se vec zovu koje im ogranicavaju kretanje.znam da ih u americi ima,ako neko zna...molim Vas pomozite.dakle, ideja je da celu kucu opasam strujnim zavesama,koliko god kostalo jer nocima sanjam kosmare
 
Nikad nisam čuo za to i čisto sumnjam da to radi....nisu to krave pa da se stavlja električna ograda.....
To je nezgodna situacija....psa morate vezati kratkim lancem....kad puštate mačke u dvorište da se navikavaju.....moraćete pre ili kasnije da ih navikavate....to će trajati mesecima....nadam se da pas nije agresivan ta rasa nespada u takve ali nikad se ne zna...treba biti maksimalno oprezan...
Pročitaj ovo tu je napisano kako se prilagodjava novoj sredini... Saveti za mačke
 
To sam cula da se koristi kada ljudi imaju vrata za psa kroz koja on stalno moze da udje i izadje iz kuce, pa onda uredjaj koji ide uz ogrlicu montiraju uz ta vrata i ogrlica salje elektricne sokove ako se macka priblizi, i onda nakon nekoliko puta ona prestane uopste da prilazi tim vratima. Vodi racuna da se ovde radi o jednom jedinom prolazu u kuci koji je non stop otvoren, i ogrlica je tu da nauci macku da tom mestu ne prilazi. Uopste ne vidim
a) zasto bi ti to koristila kada nemas takvih prolaza u kuci, sva vrata mogu da se zatvore
b) gde bi postavila te uredjaje, teoretski macka bi mogla da izadje na svaka vrata i prozor, ukljucujuci prozore na spratu, znaci kada bi sve to zastitila tim uredjajima zivotinja bi bila previse istraumirana da napravi korak bilo gde u kuci
c) ako to postavis samo na ulazna vrata, kako ces da izneses macku kada za tim postoji potreba, svaki put kada je nosis kod veterinara dozivljavala bi traume kada je iznosis napolje, bez obzira sto si joj skinula ogrlicu ona je povezala vrata sa elektrosokom i njih se boji

I tako dalje, i tako blize, sve u svemu nije ni bitno posto ovih ogrlica kod nas nema da se kupi.
 
c) ako to postavis samo na ulazna vrata, kako ces da izneses macku kada za tim postoji potreba, svaki put kada je nosis kod veterinara dozivljavala bi traume kada je iznosis napolje, bez obzira sto si joj skinula ogrlicu ona je povezala vrata sa elektrosokom i njih se boji

I tako dalje, i tako blize, sve u svemu nije ni bitno posto ovih ogrlica kod nas nema da se kupi.


Могу само да кажем да си апсолутно у праву. Баш због трауме коју животиња доживи сваки пут када огрлица "одради", а и каснијих, условним рефлексом изазваних стресова, употреба таквих направа је забрањена Законом о добробити животиња.
 
Kad je moja cerka nasla macku (imala je oko 4 meseci, ostavljena usred nedodjije, po kisi) donela je kuci, mi smo imali vec 3 psa u dvoristu. Naravno da smo je drzali na distanci, dok nije sagledala situaciju. Dva psa su je odmah prihvatila,drugarice su :D ali ne i matora dalmatinka, koja je usmrtila mnogo macaka, (dok smo imali radove na ogradi dvorista i mogla da kidne kad joj drago). Za vrlo kratko vreme macka je skapirala sta joj je raditi u njenoj blizini. Tako da je sad maksimalno relaksirana, a vrlo cesto i bezobrazna. Zna da izaziva dalmatinku vrlo, vrlo bezobrazno. Popne se negde gde joj dalmatinka dodiruje noge, ali ne moze da je capi! Ili ode na njenu ciniju da pije vode - iz inata. Brza je ko strela, ima dosta stabala u dvoristu i pravi je akrobata.
@ maribebe - ne brini, znaju one da se brane vrlo dobro. Samo im treba dati vremena da upoznaju okolinu i namere psa. A onda im ne moze nista. :)
 

Back
Top