Umro Mile Ćulibrk, legenda Beograda, takozvani "Kralj pljeskavica"

Ode Mile da gore pravi pljeskavice... :(
Smatrao sam malo precenjenim njegove pljeke ali je svakako bio legenda ovog grada. Čuo sam da već neko vreme drugi rade sa njegovim brendom...ali videćemo.
U svakom slučaju neka je laka zemlja čika Miletu.

Umro Mile Ćulibrk, legenda Beograda, takozvani "Kralj pljeskavica"

Nisam cuo za ovog coveka za mojih 40+ godina u BGD pa tesko da je legenda. Zasto je dobio "titulu" kralja pljeskavica pored zivog Leskovcanina iz Balkanske ulice u BGD, Mare na Cuburi, Lokija na Dortjolu, Stepe na Autokomandi i gomile drugih "kultnih" kioska-rostilja nemam pojma. Mozda zna novinarka Blica koja ga je tako nazvala.

U sustini, najlegendarnija pljeskavica u BGD je ona iz kioska sa vrha Balkanske, od Leskovcanina. Verovatno ima i boljih jer pravljenje dobre i ukusne pljeske nije znanje na nivou pravljenja svemirskih brodova ali ta pljeskavica je najpoznatija, jos od '80-tih su se neki ljudi kleli u nju. Opet neki drugi su voleli neki drugi kiosk-rostilj u gradu pa novinarka Blica ima sasvim legitimno pravo da voli pljeske koje ke pravio pokojni Culibrk. No, naziv kralja pljeski ne znam da je iko u BGD nosio.
 
Nisam cuo za ovog coveka za mojih 40+ godina u BGD pa tesko da je legenda. Zasto je dobio "titulu" kralja pljeskavica pored zivog Leskovcanina iz Balkanske ulice u BGD, Mare na Cuburi, Lokija na Dortjolu, Stepe na Autokomandi i gomile drugih "kultnih" kioska-rostilja nemam pojma. Mozda zna novinar Blica koji ga je tako nazvao.

U sustini, najlegendarnija pljeskavica u BGD je ona iz kioska sa vrha Balkanske, od Leskovcanina. Verovatno ima i boljih jer pravljenje dobre i ukusne pljeske nije znanje na nivou pravljenja svemirskih brodova ali ta pljeskavica je najpoznatija, jos od '80-tih su se neki ljudi kleli u nju. Opet neki drugi su voleli neki drugi kiosk-rostilj u gradu pa novinarka Blica ima sasvim legitimno pravo da voli pljeske koje ke pravio pokojni Culibrk. No, naziv kralja pljeski ne znam da je iko u BGD nosio.
prvi - loki je uvek bio krs

stepa ima bubasvabe preko puta ulice gde spremaju meso i pogace, a odskora im rade samo obojeni i promet im se u najmanju ruku prepolovio...nece ljudi vise da kupuju od njih. ni njihove pljeke nisu nista posebno.
 
Nisam cuo za ovog coveka za mojih 40+ godina u BGD pa tesko da je legenda. Zasto je dobio "titulu" kralja pljeskavica pored zivog Leskovcanina iz Balkanske ulice u BGD, Mare na Cuburi, Lokija na Dortjolu, Stepe na Autokomandi i gomile drugih "kultnih" kioska-rostilja nemam pojma. Mozda zna novinarka Blica koja ga je tako nazvala.

U sustini, najlegendarnija pljeskavica u BGD je ona iz kioska sa vrha Balkanske, od Leskovcanina. Verovatno ima i boljih jer pravljenje dobre i ukusne pljeske nije znanje na nivou pravljenja svemirskih brodova ali ta pljeskavica je najpoznatija, jos od '80-tih su se neki ljudi kleli u nju. Opet neki drugi su voleli neki drugi kiosk-rostilj u gradu pa novinarka Blica ima sasvim legitimno pravo da voli pljeske koje ke pravio pokojni Culibrk. No, naziv kralja pljeski ne znam da je iko u BGD nosio.
Jedino ako si spavao poslednjih 20+
 
Jedino ako si spavao poslednjih 20+
Priznajem da zadnjih 16 godina ne zivim u BGD ali za tog "kralja" nisam cuo ni '90-tih (kada je on vec dosao u BGD, sudeci po novinskom tekstu), ni do 2008-me kad sam otisao iz tog grada i drzave.

Ti kiosci-rostilju su bili nesto na sta su se ljudi lozili 80-90-tih, pa i u prvih par godina 2000-tih, te su ljudi znali da zapucaju na pljesku sa NBGD do recimo Mare na Cuburi ili Leskovcanina u Balkanskoj. Ali vec tamo 2005-te niko ne bi pomerio doope da ode na pljesku na Dortjol ako zivi na Brace Jerkovic recimo. Prosao je taj voz odavno, sad u apsolutno svakom delu grada imate desetine takvih kiosk-rostilja, zna se ko je bolji od ostalih u centru Zemuna recimo, ili negde oko Mercatora na NBGD (u Dolini gladi) pa kod njega jedes, ne pada ti na pamet da odes u 29-novembra na pljesku kod Culibrka.
 
prvi - loki je uvek bio krs

stepa ima bubasvabe preko puta ulice gde spremaju meso i pogace, a odskora im rade samo obojeni i promet im se u najmanju ruku prepolovio...nece ljudi vise da kupuju od njih. ni njihove pljeke nisu nista posebno.
Za nekog je Loki/Stepa/Mara/Culibrk/Leskovcanin bio sve a za nekog krs, to je licni ukus i odabir, prodaja pljeski/cevapa po tik lokalcicima nije egzaktna nauka, nije ni kulinarska vestina vredna Miselinovih zvezdica, jednostavno to je jeftina klopa, klopa sa nogu. Ne ides 25 godina u istu radnju i kupujes pljeske kod njih, mozda ih jedes po kioscima u jednom periodu zivota a onda neces vise nikada u zivotu, mozda si propustio ko zna sta u nekom drugom lokalu, mozda je mnogo bolja pljeska u restoranu pored ali kosta 2 puta vise itd.
 
Priznajem da zadnjih 16 godina ne zivim u BGD ali za tog "kralja" nisam cuo ni '90-tih (kada je on vec dosao u BGD, sudeci po novinskom tekstu), ni do 2008-me kad sam otisao iz tog grada i drzave.

Ti kiosci-rostilju su bili nesto na sta su se ljudi lozili 80-90-tih, pa i u prvih par godina 2000-tih, te su ljudi znali da zapucaju na pljesku sa NBGD do recimo Mare na Cuburi ili Leskovcanina u Balkanskoj. Ali vec tamo 2005-te niko ne bi pomerio doope da ode na pljesku na Dortjol ako zivi na Brace Jerkovic recimo. Prosao je taj voz odavno, sad u apsolutno svakom delu grada imate desetine takvih kiosk-rostilja, zna se ko je bolji od ostalih u centru Zemuna recimo, ili negde oko Mercatora na NBGD (u Dolini gladi) pa kod njega jedes, ne pada ti na pamet da odes u 29-novembra na pljesku kod Culibrka.
Čovek je postao jako poznat negde sa početka veka, pravio je pravu pljeskavicu kako je nazvao kiosk i odbijao da stavlja bilo koji prilog sem luka. Čak je i vikao na ljudfe koji su ne daj Bože tražili kečap :lol: Od tada su se snimale emisije o njemu, youtube klipovi, pisale novine, stranci stavljali u "must see"....
Svi znaju za Čika Mileta i njegovu pljeskavicu u Takovskoj.

Da li je hajp opravdan ili ne druga je priča, ja sam se izjasnio u prvom postu da nije, tj da je precenjena, ali čovek je u svakom smislu postao legenda i "selebriti" Beograda i to se ne može osporiti

Zamisli kako je meni tek kada za Bucka kažu da je "legenda" a njegova "pizza" je verovatno među pet najgorih koje su mi prošle kroz digestivni sistem a jeo sam ih po celom svetu bukvalno. Međutim status ima jer je deo beogradskih života tri decenije na svoj način, nije važno koji ;)
 
Za nekog je Loki/Stepa/Mara/Culibrk/Leskovcanin bio sve a za nekog krs, to je licni ukus i odabir, prodaja pljeski/cevapa po tik lokalcicima nije egzaktna nauka, nije ni kulinarska vestina vredna Miselinovih zvezdica, jednostavno to je jeftina klopa, klopa sa nogu. Ne ides 25 godina u istu radnju i kupujes pljeske kod njih, mozda ih jedes po kioscima u jednom periodu zivota a onda neces vise nikada u zivotu, mozda si propustio ko zna sta u nekom drugom lokalu, mozda je mnogo bolja pljeska u restoranu pored ali kosta 2 puta vise itd.
sta lupas
dobra pljeskavica je dobra pljeskavica
i vrlo je velika vestina
ili ti jedes neke krseve ili nemas culo ukusa kad tako lupetas
 
Da li je hajp opravdan ili ne druga je priča, ja sam se izjasnio u prvom postu da nije, tj da je precenjena, ali čovek je u svakom smislu postao legenda i "selebriti" Beograda i to se ne može osporiti

Zamisli kako je meni tek kada za Bucka kažu da je "legenda" a njegova "pizza" je verovatno među pet najgorih koje su mi prošle kroz digestivni sistem a jeo sam ih po celom svetu bukvalno. Međutim status ima jer je deo beogradskih života tri decenije na svoj način, nije važno koji ;)
Evo, ja ne znam za njega iako sam do 2008-me "spartao" Beogradom, cak sam nekoliko godina radio u javnom gradskom preduzecu pa mi je opis posla bio da idem po terenu na 10 centralnih gradskih opstina i tako sam do detalja upoznao grad i u tom fast-food fazonu. Pa tako su moje kolege iz zvezdarskog Stambenog imali za favorita rostiljdzinicu na Cvetkovoj pijaci, oni sa Vracara su isli kod Mare na Cuburu, Palilulci su isli na rostilj kod Leskovcanina u Cvijicevoj (a ne kod Culibrka recimo), Novobeogradjani kod Milancheta u Nehruovu itd. Dodjemo mi iz direkcije u Danijelovoj da pomognemo lokalnoj jedinici a oni nas odvedu na dorucak/rucak u najbolju pekaru ili na najbolji rostilj na opstini.... i zanimljivo je da oni sa Cukarice recimo nisu imali pojma koji rostilj valja na Paliluli ili obrnuto.

Kod tog Bucka sam bio 2 puta u zivotu (ne pamtim ga zbog toga sto je bio dobar nego sto sam tih '90-tih tamo isao sa nekim drustvom), svi znaju za njega ali svi su iskreno govorili da je sranje (sto i jeste) i da ne idu kod njega. Neka mesta su ko zna na koju foru postala izvikana i poznata, nikome nije jasno zasto.
 
Neka mesta su ko zna na koju foru postala izvikana i poznata, nikome nije jasno zasto
Za Miletove pljeskavice se vrlo dobro zna ZASTO su stekle *kultni* status - posto je dosao iz Slovenije (pocetkom Yu ratova, *90-ih) u Bg kao izbeglica doneo je i *slovenacki* poslovni mentalitet - pljeskavice od ciste govedine (bez uobicajenih balk. murdarenja) i drzao se dosledno toga, nije muljao ni kasnije... i ovo sto su i drugi pisali - jednostavan koncept - prilog samo luk (mozda i aleva paprika), bez pavlake, ruske salate i sl. izmisljotina i to je to. Jednostavan koncept koga se drzao.
Slazem se sa fortesom da je mozda bio delom i precenjen ali je, svakako, bio kvalitetniji od 90% *bilo kakvih* pljeskavicarnica po gradu

Uostalom, evo kako ga je predstavio jedan od pionira medju YouTube prezentatorima *eminentni* Nolifer -

 
Poslednja izmena:
Za Miletove pljeskavice se vrlo dobro zna ZASTO su stekle *kultni* status - posto je dosao iz Slovenije (pocetkom Yu ratova, *90-ih) u Bg kao izbeglica doneo je i *slovenacki* poslovni mentalitet - pljeskavice od ciste govedine (bez uobicajenih balk. murdarenja) i drzao se dosledno toga, nije muljao ni kasnije... i ovo sto su i drugi pisali - jednostavan koncept - prilog samo luk (mozda i aleva paprika), bez pavlake, ruske salate i sl. izmisljotina i to je to. Jednostavan koncept koga se drzao.
Slazem se sa fortesom da je mozda bio delom i precenjen ali je, svakako, bio kvalitetniji od 90% *bilo kakvih* pljeskavicarnica po gradu

Uostalom, evo kako ga je predstavio jedan od pionira medju YouTube prezentatorima *eminentni* Nolifer -

U Srbiji se odvajkada jede pljeska od svinjetine, eventualno mesane sa junecim mesom a iskljucivo govedju jedu samo muslimani ( i oni zapadno od Drine) pa je jasno ko je Miletu bio posetilac. Kraj price.

Nolifer mi "vrh poznavalac", nekada je radio youtube emisije na svom kanalu "kako hasati za 100 dindzi u svojoj kujni", onda poceo da zaradjuje pa krenuo na has po BGD kioscima brze hrane, pa se prosirio na Srbiju a zadnje 2-3 godine je otisao na region... a apsolutni vrh mi emisija od pre koju godinu iz Istre, narucio tamo kalamare kao "poznavalac" morske hrane, kaze konobaru "donesi od svega duplo, nemoj da stedis". Donese im konobar narudzbinu, krene on da zdere i grokce pa kaze "Zeno, ovi kalamari su isti kao lignje koje smo probali u Grckoj". Poznavalac, jbt.
 
Jesi li ti u svemu takav bukvalista? Da li si cuo nekad za sprdnju (i sa samim sobom), autoIRONIJU i sl.?
Video sam da si stavio pod "xxx" eminenciju Nolifera, nadovezao sam se da ostali ukapiraju kakav "poznavalac" je Nolifer. Valjda ne moram da kazem "u pravu si, slazem se itd", dovoljno je da iskomentarisem u istom pravcu.
 
Mislim da to prilično zavisi od ukusa, meni ni Stepin vajat nije spektakularan. Npr, Bucko mi je užasna pica, ako se picom i može nazvati, a ovde vidim svaki dan redovi kao da se džabe deli.

Tako da, šta znam... Vidim da su i neki jutjuberi snimali njegove pljeskavice, tako sam i čuo za njega, ali po tome kako on izgleda, kako mu lokal izgleda, ne bih rekao baš da je bio legenda i da je to bilo to.
 
U Srbiji se odvajkada jede pljeska od svinjetine, eventualno mesane sa junecim mesom a iskljucivo govedju jedu samo muslimani ( i oni zapadno od Drine) pa je jasno ko je Miletu bio posetilac. Kraj price.

Nolifer mi "vrh poznavalac", nekada je radio youtube emisije na svom kanalu "kako hasati za 100 dindzi u svojoj kujni", onda poceo da zaradjuje pa krenuo na has po BGD kioscima brze hrane, pa se prosirio na Srbiju a zadnje 2-3 godine je otisao na region... a apsolutni vrh mi emisija od pre koju godinu iz Istre, narucio tamo kalamare kao "poznavalac" morske hrane, kaze konobaru "donesi od svega duplo, nemoj da stedis". Donese im konobar narudzbinu, krene on da zdere i grokce pa kaze "Zeno, ovi kalamari su isti kao lignje koje smo probali u Grckoj". Poznavalac, jbt.
А што ми Срби тако обавезно бирамо свињетину?
Беху Турци овде, ако се сећаш историје...
И упадаше на славе и прославе, јер су могли да једу оно што се спреми.
Е онда ми ударисмо из ината само по свињетини. Па ако нам униште гозбу, барем ће моћи само да гледају.

Ето ти, сва митологија око свињетине. Терање ината окупатору.

Мож' да се једе све, па ко како жели. Не причамо о неким егзотичним врстама.
 
Legendom su ga napravili mediji, a on je imao price koje je plasirao kod Marica i ostalih "uglednih" novinara, koji uvek proveravaju price koje gosti serviraju. Probao sam njegove pljeskavice, nije lose, ali ni nista posebno. Da, Leskovcanin u Balkanskoj je bio bolji, kazem bio, jer godinama vec ni tamo nisam isao, mrzi me da se zavlacim u saobracaj. Koliko su Miletove price tacne nemam pojma, ali jedno je sigurno, imao je dobre veze u SPS-u , cim je dobio dozvolu za lokal na uglu Cvijiceve i Takovske 90tih.
Neko je gore napisao da se u Srbiji jedu pljeskavice od svinjskog mesa, pre bih rekao od svacega.Ono sto se pojelo na beogradskom sajmu i po raznim vasarima, pravo je cudo da nismo imali neku masovnu zarazu tipa COVID. Poznavao sam coveka koji je 90tih drzao klanicu i nekoliko mesara po Beogradu, zato nikada i ne kupujem mleveno meso, domace kobasice, cevape , pljeskavice po prodavnicama. Mleveno meso im generalno sluzi da se pociste od svog skarta i onog sto inace ne moze da se proda. Zasto su domace kobasice najcesce preslane, da se meso ne bi usmrdelo jer mu je verovatno odavno prosao rok, a beli luk i so sve to uspesno prikriju.
Restorani dobijaju nesto bolji kvalitet, mada oni koji drze do ugleda sami melju meso i prave rostilj od mlevenog, ako vec nemaju snabdevaca kojem mogu da veruju.
 
Идеш у приватну месару и купиш квалитетно.
Odem u hrvatsku i kupim duplo jeftinije i barem tri puta bolje meso pa švercujem preko granice. To radi pola srbije usput sipaš i gorivo koje je jeftinije i bolje u hrvatskoj i bih. Brže, bolje, jače!

images (2).jpeg
 

Back
Top