Umro Mile Ćulibrk, legenda Beograda, takozvani "Kralj pljeskavica"

А што ми Срби тако обавезно бирамо свињетину?
Беху Турци овде, ако се сећаш историје...
И упадаше на славе и прославе, јер су могли да једу оно што се спреми.
Е онда ми ударисмо из ината само по свињетини. Па ако нам униште гозбу, барем ће моћи само да гледају.

Ето ти, сва митологија око свињетине. Терање ината окупатору.

Мож' да се једе све, па ко како жели. Не причамо о неким егзотичним врстама.
Nije samo to teranje inata okupatoru, to je bio nacin da se prezivi, da ti okupator ne oduzme sve zivo sto imas od blaga ( tako su nekad govorili za stoku), da prezivis godinu kada ti uzmu danak. Pa sasvim logicno je da gajis svinje ako ih muslimanski osvajaci ne otimaju od tebe her im vera zabranjuje da ih jedu.
Uzgred, i ostale zemlje u Evropiimaju tradiciju gajenja svinja, od nasih suseda, preko Itlije, Spanije, Francuske, Nemacke... jedino nasi muslimanske komsije je izbegavaju.

No, tradicionalna srpska (pogotovo leskovacka) pljeska (vecapcici, rostilj) je uglavnom od svinjskog mesa a zadnjih 30 godina pokusavaju dodjosi da nas "ubede" da bez sarajevskog ili banjaluckog rostiljka nema pravog rostilja. Slicno breku, samo sa mesom je burek a sve ostalo... alo, dodjosi, o'ladite malo.

Идеш у приватну месару и купиш квалитетно.
Sada su sve mesare privatne, odavno vise nema drzavnih, mada to nije nikakva garancija kvaliteta. Nekada se redovno vrsila sanitarna inspekcija objekata, kaznjavale firme i vlasnici objekata, danas je to formalnost. U Srbiji je narod navikao da muljaci, srecniji je ako zajebe musteriju nego posteno da mu proda.

Sada su sve mesare privatne, odavno vise nema drzavnih, mada to nije nikakva garancija kvaliteta. Nekada se redovno vrsila sanitarna inspekcija objekata, kaznjavale firme i vlasnici objekata, danas je to formalnost. U Srbiji je narod navikao da muljaci, srecniji je ako zajebe musteriju nego posteno da mu proda.
Mislila je na male, pijacne kasapice a ne one u lancima Maksija, Rode, Univerexporta...
Ima ljudi koji posteno vode svoj posao, trude se da odrze i kvalitet i da budu ljubazni, jer neko u posao ulazi i sa idejom da potraje u tom poslu, obezbedi sebi i porodici dugorocnu egzistenciju.

No, tradicionalna srpska (pogotovo leskovacka) pljeska (vecapcici, rostilj) je uglavnom od svinjskog mesa a zadnjih 30 godina pokusavaju dodjosi da nas "ubede" da bez sarajevskog ili banjaluckog rostiljka nema pravog rostilja. Slicno breku, samo sa mesom je burek a sve ostalo... alo, dodjosi, o'ladite malo.

Leskovacki rostilj je bukvalno od juneceg mesa i juneceg loja. Najkvalitetniji rostilj je upravo to, junetina, plus juneci loj.

Sad, naravno, to je onako idealno, a u stvarnosti se mesa svasta zivo, pa i svinjsko i govedina. Naravno, za industrijsku proizvodnju ide mnogo soje.

Kada se kaze 'govedina', to moze da bude ogromna razlika u kvalitetu, jer je neka govedina vrh, a neka nije ni za krac.

Poslednja izmena:
Идеш у приватну месару и купиш квалитетно.
Nema vise nikakvih pravila, jer uvek zavisi od toga sta je tog dana doslo u mesaru.

Generalno, ni te prodavacice po mesarama uglavnom ne znaju nista kakvu su robu dobile tog dana.

U teoriji, najbolje je da uzmes junetinu i svinjetinu koja je sa neke farme, ali retke su mesare/klanice koje imaju dobavljaca samo sa jednog mesta.

Nikako, ali nikako ne slusati ove koji tupe da je dobro meso ono gde se bik salje na livadu da pase, bez koncentrata.

U Srbiji se odvajkada jede pljeska od svinjetine, eventualno mesane sa junecim mesom a iskljucivo govedju jedu samo muslimani ( i oni zapadno od Drine) pa je jasno ko je Miletu bio posetilac. Kraj price.
U Srbiji bilo koji roštiljdžija koji drži do sebe neće mešati svinjsko meso u smesu. A bukvalno nijedan iole ozbiljan ugostitelj neće praviti čisto svinjske pljeskavice. Prava srpska leskovačka pljeskavica je juneća, od prednjeg čereka i bubrežnog loja.
Ni struktura ni ukus tog mesa neće biti kao treba da bude ako svinjetine ima a kamoli da bude čisto svinjska. Doduše ove standardne pljeskare po gradu pitaj boga šta sve natrpaju,75%+ uzima smešu od matijevića ili sl. ali to razlikuje pravu dobru pljeskavicu od generičke.

U Srbiji bilo koji roštiljdžija koji drži do sebe neće mešati svinjsko meso u smesu. A bukvalno nijedan iole ozbiljan ugostitelj neće praviti čisto svinjske pljeskavice. Prava srpska leskovačka pljeskavica je juneća, od prednjeg čereka i bubrežnog loja.
Jeste, Lerskovcani ne zanju sta je svinjetina, a pljesku od mesanog mesa sam jeo jesen u Nisu u Kafani Meze koja je svemirsku godinu ispred svega sto ima Leskovac:
Najbolji rostilj juzno od Beograda
LINK, LINK <-----
Leskovačka pljeskavica (za četiri osobe):
Sastojci
300 g mlevene svinjetine
300 g mlevene junetine
150 g crnog luka
1 kašika ljute tucane paprike
biber
so
Opet, pravljenje pleskavice nije svemirska tehnologija, niti su Leskovcani popili svo znanje i umece u pravljenju rostilja, jednostavno su najglasniji. Nislije recimo nikada nece reci da oni zaostaju za Leskovcanima, bogami Pirotjanci se takodje nece dati a tek su Vranjanci prkosni. A pre par godina sam u jednoj cevabdzinici sa uzickim rostiljem na ul.Kr.Marije u BGD, preko puta Tehnoloskog, video natpis "Nas nije pouzdano najbolji ali je pouzdano najveci", mislili su na cevap.

Pa tako i dalje je za mene najbolja pljeska u Srbiji kod barajevca Laze iz "Belog jagnjeta" na zemunskoj pijaci, prave je od mesanog mesa uzgred. Za.y.ebi sve leskovcane, nislije i ostale, Barajevac (po meni) pravi najbolju pljesku u Srbiji. Ne kazem da je nemocuce da je tebi neka druga bolja.

Poslednja izmena:
Jeste, Lerskovcani ne zanju sta je svinjetina, a pljesku od mesanog mesa sam jeo jesen u Nisu u Kafani Meze koja je svemirsku godinu ispred svega sto ima Leskovac:
Najbolji rostilj juzno od Beograda
LINK, LINK <-----

Opet, pravljenje pleskavice nije svemirska tehnologija, niti su Leskovcani popili svo znanje i umece u pravljenju rostilja, jednostavno su najglasniji. Nislije recimo nikada nece reci da oni zaostaju za Leskovcanima, bogami Pirotjanci se takodje nece dati a tek su Vranjanci prkosni. A pre par godina sam u jednoj cevabdzinici sa uzickim rostiljem na ul.Kr.Marije u BGD, preko puta Tehnoloskog, video natpis "Nas nije pouzdano najbolji ali je pouzdano najveci", mislili su na cevap.

Pa tako i dalje je za mene najbolja pljeska u Srbiji kod barajvca Laze iz "Belog jagnjeta" na zemunskoj pijaci, prave je od mesanog mesa uzgred. Za.y.ebi sve leskovcane, nislije i ostale, Barajevac (po meni) pravi najbolju pljesku u Srbiji. Ne kazem da je nemocuce da je tebi neka druga bolja.

Jeo sam i ja u Nišu, i dalje su mi bolje leskovačke. Ruku na srce zaista nisam u Nišu bio često, za razliku od Leskovca gde sam silom prilika proveo vojni rok pa sam imao vrnmena natenane da izgustiram.
Što se tiče svinjetine, jednostavno grešiš. Internet recept je 100% glupost, popričaj sa bilo kojim uspešnim roštiljdžijom odozdo. To što se danas ekonomiše pa se meša ne znači da tako treba. A čisto svinjska bukvalno ne dolazi u obzir.

Jeo sam i ja u Nišu, i dalje su mi bolje leskovačke. Ruku na srce zaista nisam u Nišu bio često, za razliku od Leskovca gde sam silom prilika proveo vojni rok pa sam imao vrnmena natenane da izgustiram.
Što se tiče svinjetine, jednostavno grešiš. Internet recept je 100% glupost, popričaj sa bilo kojim uspešnim roštiljdžijom odozdo. To što se danas ekonomiše pa se meša ne znači da tako treba. A čisto svinjska bukvalno ne dolazi u obzir.
Nije isto jesti u Nisu i jesti u Nisu u Mezeu, postoji drasticna razlika u kvalitetu u istoj ulici a ne gradu. Rekoh, pouzdano znam (pitao sam pa nisam skitao) da u Mezeu u Nisu prave od mesanog mesa, tako rade i u Belom Jagnjetu a bogami i kod Mice u Zemunu, ubedljivo najboljem srpskom restoranu u Srbiji (od Horgosa do Vranja):
Micina domaca kujna-- obavezno, obavezno posetiti

Btw, rekoh pravljenje pleske nije svemirska tehnologija pa da se "tajna" recepta drzi u sefu, zna je svaki kafedzija ili svaka domacica u Srbiji.

Edit.
Zadnjih 15-tak godina prilikom godisnjih poseta Srbiji obilazim mesta gde vredi krkati, pa tako sam imao "juznoprugasku turneju", "staroplaninsku turneju", "turneju po salasima", "turneju po cardama i ribljim paprikasima"... i ako ista valja u Srbiji valja srpska klopa.

Poslednja izmena:
Ni struktura ni ukus tog mesa neće biti kao treba da bude ako svinjetine ima a kamoli da bude čisto svinjska. Doduše ove standardne pljeskare po gradu pitaj boga šta sve natrpaju,75%+ uzima smešu od matijevića ili sl. ali to razlikuje pravu dobru pljeskavicu od generičke.
Upravo kako si rekao, najbolje se pravi od junecege cereka i bubreznog juneceg loja; i to od bikova starosti do godinu i po, simentalaca, koji se cuvaju na farmi.

Ali to je ideal.

U realnosti se stavlja svasta zivo, i mesa se. Tako neki stavljaju i svinjske plecke/buteve, mom, neki raspale polubolesne matore krave, skramu, kravlji raspali loj; plus, neki genijalci kada im zafali loj, stave cak i slaninu :hahaha::hahaha: Plus, ne postoji standard ni za jednu klanicu, vec bukvalno sta im naleti tog dana.

Tako da je u praksi divljina, cak i za iste restorane nije isto meso jedne nedelje, i druge nedelje.

Naravno, jedini standard je da u svako kilo proizvedenog rostilj mesa u Srbiji stavljaju soju. Soja je u stvari i jedini standardni sastojak :confused:

Nisam cuo za ovog coveka za mojih 40+ godina u BGD pa tesko da je legenda. Zasto je dobio "titulu" kralja pljeskavica pored zivog Leskovcanina iz Balkanske ulice u BGD, Mare na Cuburi, Lokija na Dortjolu, Stepe na Autokomandi i gomile drugih "kultnih" kioska-rostilja nemam pojma. Mozda zna novinarka Blica koja ga je tako nazvala.

U sustini, najlegendarnija pljeskavica u BGD je ona iz kioska sa vrha Balkanske, od Leskovcanina. Verovatno ima i boljih jer pravljenje dobre i ukusne pljeske nije znanje na nivou pravljenja svemirskih brodova ali ta pljeskavica je najpoznatija, jos od '80-tih su se neki ljudi kleli u nju. Opet neki drugi su voleli neki drugi kiosk-rostilj u gradu pa novinarka Blica ima sasvim legitimno pravo da voli pljeske koje ke pravio pokojni Culibrk. No, naziv kralja pljeski ne znam da je iko u BGD nosio.
Ako misliš na lokal ispod Moskve, prekoputà nekàdašnjeg bioskopa 20.Oktobar, taj roštilj ne radi još od Nove godine

Back