Ulaganje u tuđu nepokretnost

Sarajevska ulica?:D
Prosto ne mogu da verujem, ali ti verujem.
Ma njihov je stan, ljudi imaju svoju ideju kako ce i sta ce, sin bi platio i
kiriju negde vise od 20.000 evra za dvadeset godina stanovanja, a ovde je lepo i ugodno stanovao.


ne moze to tako jednostavno da se posmatra. on je za tih 20 godina mogao da otplati kredit kojim bi sebi kupio stan, danas bi umesto sudjenja imao svoj stan koji je mogao da kupi i u novogradnji tjah u momentu kupovine stan bi bio nov i ne bi trebala dodatna ulaganja.

koji je razlog zasto oni njega hoce da izbace?
 
pa da ali zar ne moze da se pokrene da su oni sina uvodili u zabludu i da su planski pustali da sin stan renovira sa konacnim ciljem da ga najure i prodaju renoviranu nekretninu po visoj vrednosti?

nisma advokat, pitam.:mrgreen:
Ja sam se i na to pozivala u tuzbi.
Smatram da se ne može naplaćivati Kirija za sve te godine, jer to prvo nije bilo ugovoreno ni usmeno, a drugo moze se potrazivati samo tri godine unazad. A to nisu još ni tražili roditelji. Mozda se nece ni setiti.
 
Ja sam se i na to pozivala u tuzbi.
Smatram da se ne može naplaćivati Kirija za sve te godine, jer to prvo nije bilo ugovoreno ni usmeno, a drugo moze se potrazivati samo tri godine unazad. A to nisu još ni tražili roditelji. Mozda se nece ni setiti.


pozovi se onda na to i da je on za 20 godina mogao da otplati kredit za stan, ali je on umesto toga ocekivao da je ok da zivi kod roditelja u stanu, jer su ga oni naveli da misli da ce stan i naslediti.
 
onda bi svaki podstanar posle par godina mogao da postane vlasnik stana.
Odrzaj je zakonom definisan na 10 godina , ako vlasnik zna da koristis njegovu stvar, a apsolutni odrzaj na 20 godina.
Podstanar ne moze da postane vlasnik, jer je pod zakupom. Placa da bi koristio tudje i ne zove se podstanar , nego stanar.
Ali sin koji ne placa zakup moze da postane vlasnik. Roditelji su mu dali taj stan na koriscenje i on je uveren bio u to da mu je stan dat. Roditelji su mogli da se predomisle, ali u okviru roka od 10 godina.
 
Roditelji su mu dali stan na korišćenje, ne može održajem da postane vlasnik. Volela bih da mogu.
Ja još uvek spremam protiv tužbu, malo je sređujem i to je to.
Baš težak predmet.
Ne znam u čemu se ogleda netrpeljivost prema njemu. Ni iz tužbe ne mogu da naslutim.
Sad će raditi veštačenje pa ću ići kod njih sa veštakom građ struke baš da vidim kako je to sve opremljeno:)
 
Sta je smetnja da sin ne moze odrzajem da postane vlasnik, ako to zatrazi protivtuzbom u postupku utvrdjivanja svojine koju su pokrenuli prethodni vlasnici ? Naravno, osim da drzalac prizna da mu je nepokretnost data samo na koriscenje jednokratno. Medju njima ne postoji ugovor, tako da nema dokaza o tome da stan nije trajno predat na upotrebu sadasnjem drzaocu, a dokaz da je on bio ubedjen da mu je stan poklonjen je ulaganje velike kolicine novca u sredjivanje stana, sto svakako ne bi uradio neko kome nepokretnost nije predata u vlasnistvo, makar usmenim putem.
I dalje tvrdim da je najbolje da imaju dogovor po kome bi on roditeljima nadoknadio deo stana, ako je u mogucnosti, ali svakako da ni roditelji ne mogu da ga isele iz tog stana za koji je, s pravom, verovao da je njegov. Sasvim je u pravu, ako resi da im stan uzme bez naknade.
( aj sad ga nateraj da prizna pred sudom da mu je stan dat na koriscenje, pa produzi postupak na jedno pet godina. :) )
 
Sta nije jasno u terminu odrzaj? Zakon je sasvim decidno definisao nacine postajanja vlasnikom, a jedan od nacina je odrzaj. Posle proteklih 20 godina, za koje vreme vlasnik nije isticao ni na koji nacin svoje pravo, drzalac tuzbom za utvrdjenje ili protiv tuzbom za utvrdjivanje prava vlasnistva istice pravo na sticanje vlasnistva odrzajem.
 
Ne može jer za održaj mora da postoji pravni osnov, ugovor o kupoprodaji npr, a toga ovde nema.
To što je ulagao povratiće, ali neće sve sigurno.
Tvoja ideja je ok, ali moje stranke ne žele da tu ostaju. Sve im je preselo i žele da odu.
To uvek mogu kada rese imovinske odnose, do tada je glupo da traze novac od roditelja koji ga nemaju ili od prodaje stana, jer je to klizav teren. kada jednom roditelji prodaju stan, tvoj klijent visi o njihovoj volji....kao i ti.
postoji pravni osnov, usmeni dogovor izvrsen u celosti pre 20 godina....po tom dogovoru tvoj klijent stanuje i vodi racuna o stanu kao da je njegov.
 
Sta nije jasno u terminu odrzaj? Zakon je sasvim decidno definisao nacine postajanja vlasnikom, a jedan od nacina je odrzaj. Posle proteklih 20 godina, za koje vreme vlasnik nije isticao ni na koji nacin svoje pravo, drzalac tuzbom za utvrdjenje ili protiv tuzbom za utvrdjivanje prava vlasnistva istice pravo na sticanje vlasnistva odrzajem.
Da bi postojao održaj mora da postoji neki pravni posao.
Ta državama koju pominjete u trajanju od 20 godina je sledeća: ja kupim stan od tebe, ali ti nisi bio vlasnik nego si dokumenta falsifikovao.
Ja kao kupac to nisam znala i 20 godina sam uživala državinu, mirnu, jer taj vlasnik čija dokumenta ste falsifikovali se nije interesovao šta se dešava sa njegovim stanom
Nakon 20 godina je kasno da on pokuša da ospori moju svojinu.
 
Da bi postojao održaj mora da postoji neki pravni posao.
Ta državama koju pominjete u trajanju od 20 godina je sledeća: ja kupim stan od tebe, ali ti nisi bio vlasnik nego si dokumenta falsifikovao.
Ja kao kupac to nisam znala i 20 godina sam uživala državinu, mirnu, jer taj vlasnik čija dokumenta ste falsifikovali se nije interesovao šta se dešava sa njegovim stanom
Nakon 20 godina je kasno da on pokuša da ospori moju svojinu.
Isto vazi i za usmeni ugovor ili dogovor, ja tebi dajem stan da ga koristis kao da je tvoj i nicim te ne uznemiravam 20 godina, posle 20 godina, ako nisi istakao svoje pravo vlasnistva na neki nacin, stan pripada savesnom drzaocu ili kao sto ti napisa , nesavesnom. posle 20 godina.
 
Ne moze se nepokretnošću raspolagati usmenim putem....
Može pod određenim uslovima da se proda stan, a da se ne overi ugovor, ali tako da se pokloni stan samom predajem ne .....
Primer iz prakse...prodata kuca je na osnovu pisanog ugovora koji nije overen u sudu.....zbog nemogucnosti prodavca da prevede nepokretnost koja je isplacena, doslo je do spora. U medjuvremenu je nestao iz suda taj primerak ugovora i doslo je do dokazivanja da je usmenim ugovvorom kuca prodata i isplacena. Postupak je stigao do vrhovnog suda koji je prema svim ucesnicima utvrdio da kupac ima pravo vlasnistva na kucu koju je kupio usmenim ugovorom.
 
Iako u tvom postupku nema ugovora o [poklonu, nesumnjivo je da su roditelji imali nameru da sinu poklone stan ( bez ili pod nekim uslovima) gde bi uslovi mogli biti problem, ali ako je cisto i bezuslovno ustupanje stana sinu, usmeno on moze da trazi da se utvrdi da mu je stan poklonjen. Imas dokaz u vrednosti od 30 hiljada evra da je on verovao da mu je stan poklonjen.
 
Poslednja izmena:
Ne kazem da je jednostavno u to uveriti sud, ali verujem da je ispravno misljenje da kod takvih stvari nije postena prica , ocu kakim , necu kakim. Ako su dali sinu stan, pa posle 20 godina se setili da je trebalo da im plati i time mu narusili zivotne uslove, oni nisu korektni.
 

Back
Top