Ukidanje školstva

Treba li ukinuti sistem školstva?

  • da, mrzim školu

  • ne, jel ja neznam kako bih se bez škole mogao nači dobro plačen posao

  • da, to je izgubilo svaki smisao

  • ne, školstvo treba reformisati (u odgovorima objasnite kako)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
.. ma dobro .. svejedno .. slabo sam iz te priče .. .. zanima me samo mudrijašenje o tome .. a ono je mnogo bolje nego što bi se iz prve pomislilo .. .. što no pesma veli .. svatovi ko svatovi .. kićeni i zlaćani .. a mi smo bolje pevali .. no što smo bili plaćeni .. al dobro sad ..
 
Možda nisi dobro razumela postavku topica.
Ukidanje školstva kao sistema koji funkcioniše pod nadzorom države, i koji za cilj ima reprodukciju društva.
Ne ukidanje učenja i obrazovanja.
Naprotiv.
Ukidanje školstva upravo kao sprečavanje degradacije znanja i obrazovanja.

Bilo bi "školovanja" u drugom smislu.
U smislu - učenja, osposobljavanja, u smislu sticanja znanja i veština.

Imala bi one koji bi hteli prenositi znanje, i one koji bi hteli učiti.
Ovi koji bi hteli učiti bi učili od ovih koji bi hteli poučavati.

Sad ti možeš reći: ali tako će znanje biti dostupno samo bogatima.
To ne mora biti tako, iz više razloga.

Prvo - ima ljudi koji vole poučavati druge, i rado to čine.
Pogledaj wiki - masa ljudi tamo volontira.
Zašto misliš da ne bi bilo onih koji bi nekoga nešto naučili zato što uživaju u tome?

Drugo - pretpostavka da bi do znanja u tom slučaju mogli doći samo oni imućniji uključuje i pretpostavku da sada svi imaju jednake šanse da dođu do znanja, bez obzira na to koliko imaju novca.
To nije tačno.
Pogledaj koji broj dece po gradovima uzima privatne časove da bi nešto naučili.
Ogroman broj.
Ti privatni časovi su im jedina šansa da nešto nauče, ako žele da znaju.
Znači, njihovo znanje svakako ne zavisi od školskog sistema (i opet dolazimo do besmisla).
U razredu u kome imaš lošeg nastavnika nekog predmeta, dobre ocene će imati oni čiji su roditelji platežno sposobni da izdvoje mesečno 80 evra za privatne časove iz jednog predmeta.
Sad zamisli one kojima je potrebna pomoć iz više predmeta.
Dakle, ne bi se tu mnogo promenilo - ako bi se plaćalo, to ne bi bilo ništa novo u odnosu na stanje koje imaš sada. Jedino bi se rešio nečega što je čist višak jer je besmisleno.

Treće: a ko zna, možda se novac ukine :mrgreen:

Mislim da ti promiče jedna važna stvar - ti govoriš na osnovu svoga iskustva iz koga se ne mogu izvesti neki opšti zaključci.
Jer to što ti imaš profesorku koja ne daje teme unapred je izuzetak, a ne pravilo.
I takvih će profesora biti sve manje.
 
Hanix, da ne misliš da te ne razumem - i ja sam imala sreću da imam sjajne profesore od kojih sam mnogo naučila, kojih se rado sećam, često citiram, isl.
Normalno je da osećaš poštovanje i zahvalnost prema takvim ljudima.
Ali ti ljudi ne predstavljaju sistem u celini.
Još si mlada, shvatićeš (nažalost) da je stanje u školstvu u stvari drastično drugačije od toga što ti imaš, i da si, naprosto, imala mnogo sreće.
 
Hanix, da ne misliš da te ne razumem - i ja sam imala sreću da imam sjajne profesore od kojih sam mnogo naučila, kojih se rado sećam, često citiram, isl.
Normalno je da osećaš poštovanje i zahvalnost prema takvim ljudima.
Ali ti ljudi ne predstavljaju sistem u celini.
Još si mlada, shvatićeš (nažalost) da je stanje u školstvu u stvari drastično drugačije od toga što ti imaš, i da si, naprosto, imala mnogo sreće.

Draga sanja*, da ne misliš da te ne razumem - I ja imam očajne profesore iz pojedinih predmeta. Npr. Engleski jezik. Tuga. Na času ništa, baš ništa ne radimo. Ni u osnovnoj školi taj predmet nismo pošteno odrađivali, a o nastavi u srednjoj da i ne pričam.
Meni će engleski jezik u budućnosi biti neophodan za svaku iole važnu poziciju.
Shvatila sam da od predavanja sa nastave engleskog jezika u školi nema vajde, te sam odlučila da kako znam i umem pomognem sebi. Snalazim se nekako. Čitam, prevodim, nabavljam neke CD-ove za elektronsko podučavanje itd. Trudim se!
Moram da se borim, inače me nema. :lol:
Slična situacija je i sa ruskim jezikom, mada se oko njega i ne trudim.

Smatram da svako od nas, učenika, ima u svojoj školi - dobre i loše profesore.
Nikada se neće naći niko ko ima samo loše prof. bez ijednog izuzetka ili neko sa svim besprekornim predavačima u svojoj školi.
Svui smo na istom, samo se treba boriti, nikad ne odustajati! :super:
 
Treba ukinuti.
(Ti si nagoveštavala da imaš nekakve argumente protiv. Ne sećam se da sam ih videla)

A što pitaš?
Zaključavala bi temu?
(vidim da je zaključana ona o školi glume, jer je to valjda zastarelo, više nema ni škola glume ni onih koji bi tamo išli. Primetila sam još jednu smislenu a zaključanu, čini mi se sad da je isto u pitanju bilo raspitivanje roditelja o nekim školama. A, da, letnji kampovi za decu - mesta gde se može nešto naučiti i van školske godine.

Samo to zaključavanje je dokaz da i modovi podržavaju moju tezu o besmislenosti školstva - zatvaraju se teme koje govore o mestima na kojima se nešto može naučiti, a opstaju teme sa tips and tricks za završavanje škole bez muke i nauke)
 
Poslednja izmena:
.. po meni ovako .. ništa se ne mjenja .. ali školstvo treba znati da se .. negdje .. na balkanu .. postavilo pitanje o njegovom ukinuću ..
.. ako se za trideset godina postavi isto pitanje .. neka ministri obrazovanja potraže drugi posao ..
.. 30 .. ? .. svi se slabo razumiju u brojeve .. svi osim boga .. a i on tek stvara .. brojiti ne zna ..
 
Ako, s druge strane, misliš na anketu - u anketi su, što se četvrte opcije tiče, važeći samo glasovi onih koji su dali obrazloženje (jer je tako naglašeno u anketi). A takvih je bilo troje.

Dakle, što se tiče odnosa snaga, za sada je 3 za ukidanje, 3 za reforme, s tim što niko od tih troje za reforme nije dao dovoljno jake argumente za neukidanje (osim ovog momka što je predložio module, al to je neizvodljivo, pa mu opet dođe na isto)
 
.. po meni ovako .. ništa se ne mjenja .. ali školstvo treba znati da se .. negdje .. na balkanu .. postavilo pitanje o njegovom ukinuću ..
.. ili tako ..


(.. ima onaj vic ..
.. na buvljaku ciga viče ..
.. naaajnoviji revolucionarni pronalazak za ubijanje komaraca .. naaajnoviji revolucionarni pronalazak za ubijanje komaraca ..!
.. priđe jedan čovek .. kaže .. daj da vidim to novo i revolucionarno ..
.. a ciga sa tezge podigne teglu .. pa kaže .. evo .. ovo je naaajnoviji revolucionarni pronalazak za ubijanje komaraca ..!
.. pa to je tegla .. kaže čovek ..
.. nego .. odgovara ciga .. al je način upotrebe najnoviji revolucionarni pronalazak .. primetiš komarca na zidu .. uzmeš teglu .. priđeš mu s leđa lagano .. poklopiš .. i čekaš .. i nakon nekoliko sati komarac ostane bez kiseonika i umire ..
.. kaže čovek .. **** ga ti .. nekoliko sati ..? .. pa ako ga zveknem teglom ubijem ga u trenutku ..
.. a ciga klimne glavom pa kaže ..
.. ili tako ..
 
Treba ukinuti.
(Ti si nagoveštavala da imaš nekakve argumente protiv. Ne sećam se da sam ih videla)

A što pitaš?
Zaključavala bi temu?
(vidim da je zaključana ona o školi glume, jer je to valjda zastarelo, više nema ni škola glume ni onih koji bi tamo išli. Primetila sam još jednu smislenu a zaključanu, čini mi se sad da je isto u pitanju bilo raspitivanje roditelja o nekim školama. A, da, letnji kampovi za decu - mesta gde se može nešto naučiti i van školske godine.

Samo to zaključavanje je dokaz da i modovi podržavaju moju tezu o besmislenosti školstva - zatvaraju se teme koje govore o mestima na kojima se nešto može naučiti, a opstaju teme sa tips and tricks za završavanje škole bez muke i nauke)
Prvo ja sam muskoi :mrgreen:
Drugo Nisam nadlezan moderator za ovaj pdf, to valjda nesto govori, i to mozete proveriti u spisku moderatora
Trece tema o ukidanju skolstva nikako nije smislena sto govori i anketa ;)
 
Za potrebe ovog topica menjam uobičajeni stil pisanja, kako bih bila razumljiva i ljudima koji se slabije razumeju u stilove :mrgreen:

Sad ozbiljno:

Smatram da bi školstvo trebalo ukinuti.
Potpuno.
Zatvoriti škole, počevši od osnovne.

Pustiti da se svako snalazi kako zna i ume.
To je jedini način da se stane u kraj prevarama i podsticanju razvoja idiokratije.

Kao argumenti će mi poslužiti linkovi na neke od tema:

1. kako dobiti dobru ocenu ni za šta (iliti: izgradimo Srbiju punu idiota)
2. izgooglajte doktorat
3. jedino što vredi znati je - znati varati

... i još mali milion tema sličnog tipa.

Postavljam anketu.

varanje koje naucis u skoli i snalazljivost koju steknes ce ti biti od iste vaznsoti kao i znanje u daljem zivotu..;)
 
Prvo ja sam muskoi :mrgreen:
Drugo Nisam nadlezan moderator za ovaj pdf, to valjda nesto govori, i to mozete proveriti u spisku moderatora
Trece tema o ukidanju skolstva nikako nije smislena sto govori i anketa ;)
Zakazao mi pol-detektor, onda.
Nema potrebe da proveravam, verujem ti na reč.
Treće - tema je vrlo smislena, ali to treba moći zaključiti na osnovu pročitanog.

Anketa pokazuje 2 glasa za prvu opciju, 1 za drugu, 3 za treću i tri za četvrtu.
Ti možda vidiš nešto drugačije?

(ako je u anketi naglašeno da se da obrazloženje vezano za reformu, onda se broje samo glasovi onih koji su obrazloženje dali.
bez obrazloženja, glasovi za reformu mogu prosto biti glasovi onih kojima reč "reforma" lepo zvuči, a da uopšte ne znaju šta ona u stvari znači. A takve glasove ne vredi računati.
Moja anketa nije demokratska. Glas onoga koji zna šta priča, i onoga koji ne zna šta priča, ne vrede isto :hvala: )
 
Hanix, da ne misliš da te ne razumem - i ja sam imala sreću da imam sjajne profesore od kojih sam mnogo naučila, kojih se rado sećam, često citiram, isl.
Normalno je da osećaš poštovanje i zahvalnost prema takvim ljudima.
Ali ti ljudi ne predstavljaju sistem u celini.
Još si mlada, shvatićeš (nažalost) da je stanje u školstvu u stvari drastično drugačije od toga što ti imaš, i da si, naprosto, imala mnogo sreće.

Meni je bio šok :eek: kad sam na sve-gradskom okupljanju nastavnika čuo nastavnice koje se vatreno ZALAŽU da bi trebalo da postoji knjižica u kojoj je sve od A do Š navedeno šta i kako (kojim redom) treba da ispredaješ deci na kom času (pod rednim brojem), i kako bi trebalo da postoji spisak rešenih pitanja za republičko takmičenje, itd. (dok sam kucao ovo zaboravio sam još neke primere koje sam hteo da pomenem), u svakom slučaju robot/papagaj želi da tera decu da budu novi mali roboti/papagajčići, a da ne pričam o insistiranju da se za svaku pojavu gde postoji razlika mišljenja u naučnoj zajednici, od strane grupe nastavnika odredi koji je "tačan odgovor" koji treba đacima da se ispredaje i posle baš tako traži (a konkretno u ekologiji sve se bazira na izuzecima od pravila i različitim načinima da se stigne do istog cilja)
:dash:
 
Meni je bio šok :eek: kad sam na sve-gradskom okupljanju nastavnika čuo nastavnice koje se vatreno ZALAŽU da bi trebalo da postoji knjižica u kojoj je sve od A do Š navedeno šta i kako (kojim redom) treba da ispredaješ deci na kom času (pod rednim brojem), i kako bi trebalo da postoji spisak rešenih pitanja za republičko takmičenje, itd. (dok sam kucao ovo zaboravio sam još neke primere koje sam hteo da pomenem), u svakom slučaju robot/papagaj želi da tera decu da budu novi mali roboti/papagajčići, a da ne pričam o insistiranju da se za svaku pojavu gde postoji razlika mišljenja u naučnoj zajednici, od strane grupe nastavnika odredi koji je "tačan odgovor" koji treba đacima da se ispredaje i posle baš tako traži (a konkretno u ekologiji sve se bazira na izuzecima od pravila i različitim načinima da se stigne do istog cilja)
:dash:
Ili ono, prvi deo seminara (stručno usavršavanje) - sala puna. Ne možeš da čuješ predavača jer učitelji pričaju međusobno o politici, vremenu, modi, tv emisijama, receptima, deci, muževima i slično.
Na pauzi podele sertifikate o pohađanju seminara.
Drugu polovinu možeš da pratiš, jer se sala gotovo prazna.

A po selima sve više majki planira da ćerke šalju u prosvetu.
"Lep pos'o, ništa ne radiš, imaš veliki odmor, a platica ide ..."
Nedavno mi tražila jedna da je spremam za prijemni na učiteljskom.
Krenemo s književnošću - jedno pitanje, drugo, treće - nema pojma.
Hajde, dobro, reci mi šta si uopšte pročitala od lektire.
Nije pročitala ništa.
Kako ništa, pa šta si imala iz srpskog? Imala pet. Odličan đak, blago majci.

Ja odustanem od pripremanja za prijemni. Mala nađe negde stare testove s odgovorima, valjda, ovi ponove stari test, ona prođe.

tako se od jednog nepismenog dobijaju generacije nepismenih ubuduće.
Na svake četiri godine, taj jedan nepismeni će da izbacuje po dvadesetak novih nepismenih.
Neka radi četrdeset godina, to je oko 200 nepismenih nastalih kao posledica jednog nepismenog koji je "uspeo".
Tako se to širi.
 
.. da .. ali mislim da to nije strašno ..
.. komšiluk je oduvjek imao svoje zakone .. i ako tako radi to je .. njegov rad .. njegov prosjek .. njegov život .. .. komšiluk tako ide dok može ..
.. isto je u radu .. krađa prevara laž .. i ide dok može .. nije to moguće ukinuti dekretom .. bez obzira što političari obećaju .. .. važnija je stvar dali taj mehanizam ima ugrađen limit .. ili mora po hitlerovo .. mora naprijed .. i natrag ne smije .. mora naprijed sve do svog kraja .. do samoubojstva u bunkeru ..

.. nema nekih problema ni za čovjeka .. ni za znanje .. sve ostaje sačuvano ..
.. na pojedincu .. pojedinac može sam mnogo toga .. naučiti i znati .. jer mu baza .. urušena u školi .. ostaje ipak toliko velika koliko nikad nije bila .. na internetu ..
.. a problemi školstva .. kada bi se stvarno pojavili u obliku u kojem ih postavljaš ..
.. bili bi i tako .. sasvim sitni .. uz probleme društva .. koji bi ih .. izbacilo .. kao jasne .. koji bi ih .. aktualiziralo .. .. kao kada je milicajac u sloveniji zaustavio kamionđiju .. veli .. žmigalec vam ne radi .. pogleda ovaj i kaže .. ***** žmigalec .. ovdje fali prikolica ..
 
@ Stevee: Videti i razumeti nije isto.
Čitanje s razumevanjem se uči u prvom osnovne.

Eto ti dokaza da školstvo ne postiže svoj cilj. Čitaš, a ne razumeš napisano.

Postajes neprijatna sa svojim postovima upucenim drugim clanovima . Tema je diskutabilnija ako izneses neke argumente, osim svog subjektivnog misljenja ti nista nisi rekla na ovu temu . :neutral:

Ukidanje skolstva znacilo pre svega gubitak velikog broja strucnjaka. Sebe nikad ne bih mogao da nateram da idem u skolu a da me neko ili nesto ne tera na to . Pa bi ova zemlja prvenstvno mene izgubila kao strucnjaka, a da ne pricam o hiljadama i hiljadama ljudi koji postoje . Odakle toliko ogorcenost prema skolovanju pitam se ? :think:
 

Back
Top