Ukidanje školstva

Treba li ukinuti sistem školstva?

  • da, mrzim školu

  • ne, jel ja neznam kako bih se bez škole mogao nači dobro plačen posao

  • da, to je izgubilo svaki smisao

  • ne, školstvo treba reformisati (u odgovorima objasnite kako)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Pazi, ovo što si predložila nije dubinska, nego površinska reforma.
Nešto kao šišanje - odsecaš rascvetale vrhove.
Time što si smanjila broj obaveznih godina školovanja na četiri, nisi ništa rešila.
Ako bi ono bilo obavezno - samo si smanjila broj godina tokom kojih će deca znati da će to svakako završiti, pa makar dubili na glavi na času.
Ostaje ti prepisivanje, ostaju ti domaći zadaci i teme koje rade drugi, ostaju ti "provaljeni" zadaci za testove i učenje rešenja napamet. Sve isto, samo skraćeno na četiri godine.

Ne znam zašto misliš da su četiri godine besmisla nešto kvalitativno drugačije od osam godina besmisla.

O da, smanjivsi sa 8 na 4 obavezne godine resavas problem onih koji nece da se skoluju i koji u osnovnoj skoli gube bogom dane samo zato sto je to rekao zakonodavac. Za te prve 4 godine deca treba da nauce da citaju, pisu, sabiraju, oduzimaju, mnoze, dele, da on muzickog i likovnog se naprave kreativne radionice gde ce deca manipulisati didaktickim materijalom u cilju stimulacije mozdanih vijuga, a priroda i drustvo treba da ostane takvo kakvo je i da bude predmet iz koga bi se ucila "opsta kultura". Deca ipak treba da znaju gde je koji kontinent, drzavem gradove, istorijske znamenitosti i slicno. Za te prve cetiri godine ucitelj i strucna sluzba (ako su kompetentni naravno) sasvim fino mogu da procene da li je dete za dalje skolovanje i za koji tip skolovanja. Ovo takodje mogu da procene i roditelji. Na ovaj nacin dobijes jasniju sliku kome je do skolovanja stalo.

A sto se prepisivanja tice, pa ko ce gomilu gluposti koje pisu po nasim udzbenicima da drzi u glavi! O lektiri da ne pricam! Naravno da treba procitati najznacajnija dela nase i svetske konjizevnosti ali nasi ga bas preterase. I onda das detetu da pise sastav o glavnom liku i filozofskim dilemama.
 
Bože sačuvaj... svađaš se i daješ sama sebi odgovore. Moje radove nazivaš idiotskim i polupismenim... Otkud ti pravo na to? Jesil ti profesor ili ... ? Aj kad budeš znala bolje javi se... E pa ja i ću tebe nazvati polupismenom, došla si ovde da se svađaš imaš jezik kao Milena sa Farme... Spusti se na zemlju... U tvojoj anketi neću da učestvujem jer je idiotska. Ukini školstvo i gde posle? Mislim ... Ako nećeš da učiš ne moraš idi čisti wc negde u nekom zabitom lokalu a mene moje radove i to kako se ja snalazim u životu pusti na miru... Neću više da ti odgovaram jer vidim da su te svi ladno iskulirali... Pa ću i ja... Dosadna si i smaraš... I
 
Poslednja izmena od moderatora:
.. tema je daleko bolja nego što sam mogao pretpostaviti .. mislim da ima mnogo .. veoma .. raspravljajućih .. elemenata ..
(.. a svađaš se zato što su oni zločesti .. ili i ti nalaziš zadovoljstvo .. ? ..)
 
.. pa uključi se .. pa razmatraj elemente ..

.. ne znam zašto za malog govoriš .. oni .. on je jedan ..
.. odgovor na ovo u zagradi .. ni jedno ni drugo ..
.. mali je samo primer ovoga o čemu pričam ..
.. i tako ga i tretiram ..
 
Deca ipak treba da znaju gde je koji kontinent, drzavem gradove, istorijske znamenitosti i slicno.
Jedan od osnovnih pedagoških principa je "od bližeg ka daljem".
To znači da je pre učenja kontinenata, različitih država i glavnih (i inih) im gradova potrebno da dete nauči nešto o svom mestu, zavičaju, državi.
Pre upoznavanja sa istorijskim znamenitostima, dete treba da zna zašto je nešto znamenitost, šta je istorija, šta su istorijski izvori, isl.
Tako da, kada se to uzme u obzir - za to ti nisu dovoljne četiri godine.
Osim ako nećeš da nabilduješ gradivo kako bi ga tu uglavila.

Za te prve cetiri godine ucitelj i strucna sluzba (ako su kompetentni naravno) sasvim fino mogu da procene da li je dete za dalje skolovanje i za koji tip skolovanja. Ovo takodje mogu da procene i roditelji. Na ovaj nacin dobijes jasniju sliku kome je do skolovanja stalo.
Učitelji mahom nisu kompetentni za to.
Kako misliš povećati kompetentnost učitelja?

A sto se prepisivanja tice, pa ko ce gomilu gluposti koje pisu po nasim udzbenicima da drzi u glavi! .
Udžbenika ima dobrih i loših, zavisi od izdavača i od autora.
A gradivo je svakako značajno redukovano u odnosu na gradivo koje se učilo pre deset godina, a koje su deca uglavnom bez problema savlađivala.

O lektiri da ne pricam! Naravno da treba procitati najznacajnija dela nase i svetske konjizevnosti ali nasi ga bas preterase. I onda das detetu da pise sastav o glavnom liku i filozofskim dilemama./B]

Ali postojalo je vreme kada to većini dece nije bio problem.
Govoriš li to da su deca danas značajno gluplja nego pre?

Kod lektire je problem nešto drugo, ali to sad nije tema.
 
.. u vezi lektire .. pročitao sam dosta toga što je lektirom bilo obuhvaćeno .. ali većinu toga nakon škole .. a neke stvari nakon škole ponovo .. i tek sam tada to pravilno vrednovao ..
.. znam momke koji sa zanimanjem slušaju o piscima .. iz lektire .. koji su završili školu .. i vjerujem da mogu uzeti krležu zato što im neko govori kako je krleža u banketu u blitvi pisao o tuđmanu i miloševiću ..
.. znam stare ljude koji upisuju tečajeve radione pa čak i škole .. samo zbog sebe ..
 
.. ti tečajevi radione i škole nisu ovo o čemu ja pričam ..
(.. to jest .. jesu .. ali nisu problem nego rešenje ..)

.. ja govorim o sistemu ..

.. možda još ovo pojašnjenje da bi bilo jasnije ..
.. ovi koji skidaju sastave i zadatke s neta se dele u dve kategorije ..
.. imaš decu koja su gotovo .. anarhisti .. varaju zato što uviđaju besmislenost sistema .. znaju da varanjem nisu stekli znanje .. ali znanje ne cene manje .. samo smatraju da ima znanja koja su im značajnija ..
.. taj će uvek za ono što ne zna reći da ne zna ..
.. i to su ti budući samouki .. oni koji će pročitati neku knjigu iz lektire onda kada oni hoće .. a ne kada neko odredi ..
.. i to je ok ..


.. imaš drugu grupu .. evo .. da ti dam blizak primer .. onaj bandić ..
.. ili ovde velja ilić ..
(.. podseti me da ti ispričam vic za velju .. ako zaboravim ..)
.. to je ono o čemu pričam .. (.. i za šta smo imali primer ovde ..)
.. oni koji varaju ne zato što je svakako sve besmisleno .. nego zato što je varanje način za .. uspeti .. u komšiluku ..
.. i zato što je varanje način da se postaviš iznad drugih .. novcem i statusom .. (.. kao što bi se ovaj mali postavljao iznad kovača i rudara .. recimo ..)
.. takav nikad neće pročitati ništa .. niti će ikada naučiti išta .. njemu znanje i rad ne znače ništa ..
.. sve što mu znači je .. položaj .. naći način na koji ćeš se postaviti iznad ..
.. a način za ostvarivanje je .. prevara ..

(.. ukratko .. dobiješ kretena koji misli da se razume u šekspira iako ga nije čitao i misli da je italijan .. a kao argument da on sigurno zna ti navodi da je imao peticu ..)

.. dvoje dece u selu gluvo .. oba zbog greške lekara ..
.. prošle godine valjda . neki klinci izgoreli u stanu u beogradu .. neki zajeb u projektovanju vezano za instalacije ..
.. primera koliko voliš .. za posledice nedostatka filtera .. za škart .. u obrazovanju ..
 
.. ispravni trebaju naći rješenje za svoj opstanak u nepovoljnom okruženju .. takvo rješenje koje nebi pomagalo opstanak neispravnih .. to znači .. trebaju raditi na svojoj anarhiji i svojim potrebama ..
 
Malo sam čitala ove prethodne kilometarske postove.
Nisam za ukidanje školstva. :worth:

Ukinuti školstvo znači vratiti se unazad.


Teorijiski gledano naše školstvo je jako dobro organizovano.
Naime, imamo trodelni sistem školstva (osnovna, srednja i univezitetska škola) koji je još u antičko doba bio poznat.
Varate se, ako mislite da su Aristotel, Pitagora, Sofokle, Ciceron i ostali bili samouki.
Podesetiću vas da je još u staroj Rimskoj državi postojalo šklostvo, a mnoge visoke škole su iznedrile slavne naučnike, filozofe, besednike, gore pomenute ličnosti.
Platon je osnovao najstariji antički univerzitet - Akademiju (krajem V veka pre nove ere), a potom i njegov učenik Aristotel svoju školu - Likej.
Njihov cilj bio je širenje inteligencije.
Mislite li da je svako mogao da pohađa ove univerzitete? :roll:
Ne. Samo imućna gospoda tj. deca bogatih građana. Sve slavne ličnosi koje sam pomenula bile su plemenitog porekla.
Mislite li da je neko ko je čuvao ovce imao vremena i mogućnosti da se bavi pisanjem tragedija, izučavanjem matematičkih teorija, pručavanjem hemijskih supstanci itd?
Kratko i jasno - ne! Neobrazovanim čovekom se može lako upravljati, a to će se postići ukidanjem svete institucije - škole.

Ukinuti današnje školstvo znači obezbediti znanje i moć, a znanje je moć, samo bogatom stanovništvu.
Siromašniji građani, pa bili oni i inteligentni i nadarni, ne bi imali nikakve šanse.
Činili bi neobrazovanu rulju.

Praktično gledano - naše školstvo ima veliki problem.
Taj problem je društvene prirode.

@Sanja*
Rešenje za probleme koje si navela treba tražiti u društvu, a ne školstvu.
Nezdravi i nemoralni društveni kriterijumi zadali su učeniku da po svaku cenu mora da ostvari svoj cilj, pa makar se služio i prevarama.
Reformom društva ovaj problem bi bio rešen.
Treba dete još od malih nogu učiti da se u životu za sve treba potuditi, marljivo raditi i strpljvo čekati ishod svog rada, radi ostvarenja svog sopstvenog cilja.

Smatram da svaki član našeg društva treba da ima završenu osnovnu školu.
Lenjima i nezainteresovanima treba pomoći i uputiti ih na pravi put, a uspešne učenike treba podstaći na još bolji rad.

Posle osnovne škole, svako ide svojim putem, putem koji je on sam odabrao, putem svog interesovanja i svojih želja.
Neko će na zanat, neko u stručnu školu, a neko u gimnaziju za koju smatam da je stub školstva.

Ovim postom želim da iskažem svoje mišljenje.
Nadam se da će onaj ko ima zamerku na moje viđenje slučaja to reći civilizovano i kulturno. Nema potrebe da se svađamo.
 
Poslednja izmena:
.. molim te navedi neki izvor za tvrdnju da je u antičkoj grčkoj školstvo bilo organizovano kao danas ..
(.. to što je postojala pitagorejska škola .. ili miletska škola .. sam naziv .. škola .. ukazuje da je tu bilo sličnosti ..?
.. zbog čega su se otvarale te škole ..?
.. a zbog čega se otvaraju danas ..? )

.. pomenula si neobrazovano rulju ..
.. po kojim bitnim karakteristikama se ta rulja razlikuje .. od kvaziobrazovane rulje bez minimuma znanja .. koja je (između ostalog) tema ovog topica ..?
 
.. molim te navedi neki izvor za tvrdnju da je u antičkoj grčkoj školstvo bilo organizovano kao danas ..
(.. to što je postojala pitagorejska škola .. ili miletska škola .. sam naziv .. škola .. ukazuje da je tu bilo sličnosti ..?
.. zbog čega su se otvarale te škole ..?
.. a zbog čega se otvaraju danas ..? )

.. pomenula si neobrazovano rulju ..
.. po kojim bitnim karakteristikama se ta rulja razlikuje .. od kvaziobrazovane rulje bez minimuma znanja .. koja je (između ostalog) tema ovog topica ..?

Izvor: udžbenik - Latinski jezik za I razred gimnazije (Zavod za udžbenike, Beograd) - str 98. ;)
Razlog za otvaranje školi u ono vreme sam navela u prethodnom postu.
Slažem se ja sa tobom da je danas mnogo lekara koji ne zanju da leče svoje pacijente zbog svog nemara i na prevaru zavšenih škola i ostalih, ali smatram da je ukidanje školstva ukidanje i poslednje nade da neko ko je pošten, marljiv i istrajan uspe ili bar postane obrazovan, a samim tim i samostalan. Takvim ljudima treba pružiti šansu da se u ovom društvu dokažu i učine ga malko boljim.
Uverena sam da problem za rešiti ne treba tražiti u školstvu, već u društvu.
Kvaziobrazovanu gospodu nije škola naučila tome da biraju prečicu, već roditelji koji su ih podržavali i pomogli svaku njihovu prevaru radi svog cilja ne uzimajući u obzir ishod takvog stava.
Težak je put do poštenog uspeha.
 
Verovatno je hteo reći da taj koji namerava uspeti pošteno nema danas skoro nikakvih šansi za uspeh.
(U kontekstu teme, dete koje samo napiše sastav po pravilu će dobiti lošiju ocenu od onih kojima sastave napišu drugi)
 
Izvor: udžbenik - Latinski jezik za I razred gimnazije (Zavod za udžbenike, Beograd) - str 98. ;)
.

Dobro.
I nije neki istorijski izvor ;)

U antičkoj Grčkoj su delili sertifikate? Učilo se za sertifikat, ili zbog znanja?
To što su postojale škole, ne znači da se može povući paralela između tadašnjeg i sadašnjeg školskog sistema.

Škola je bila mogućnost (nekima) a ne obaveza.
Uslov za bavljenje nekim poslom bilo je znanje, a ne sertifikat.
Kvaziobrazovanu gospodu nije škola naučila tome da biraju prečicu, već roditelji koji su ih podržavali i pomogli svaku njihovu prevaru radi svog cilja ne uzimajući u obzir ishod takvog stava.
Ne, banalizuješ stvar prebacujući svu odgovornost na roditelje.
Naravno da ih i škola uči da biraju tu prečicu.
Nekada su se teme za pismeni znale unapred? Naravno da ne.
Danas se teme daju unapred upravo zato što nastavnik (profesor) očekuje da deci to odradi neko drugi.
Jer, kad bi očekivao da oni to urade sami, on bi ih prethodno morao opismeniti i zainteresovati za čitanje. Morao bi ih načiti nečemu.
Ovako, lakše njemu, lakše njima.
On dobija platu ni za šta, i proizvodi gomilu novih koji će isto tako dobijati platu ni za šta.
 
Verovatno je hteo reći da taj koji namerava uspeti pošteno nema danas skoro nikakvih šansi za uspeh.
(U kontekstu teme, dete koje samo napiše sastav po pravilu će dobiti lošiju ocenu od onih kojima sastave napišu drugi)

Pretpostavljam da je ovo metafora, ali...
Smatram da nikada ne treba odustati. Ukinuti školstvo znači predati dalju borbu za pošteno ostvarenje svojih želja.
Ubeđena sam da učenik koji želi da napreduje i ima jaku volju može da napiše mnogo bolji sastav od onog kome je već neko talentovaniji napisao isti.

Gimnazijalac sam, znam da nije baš uvek pravilo da pobeđuje onaj kome roditelji na prevaru rešavaju životne probeme. :mrgreen:
 
Dobro.
I nije neki istorijski izvor ;)

Istoričar nisam. Bolje izvore nemam. ;)

U antičkoj Grčkoj su delili sertifikate? Učilo se za sertifikat, ili zbog znanja?
To što su postojale škole, ne znači da se može povući paralela između tadašnjeg i sadašnjeg školskog sistema.

Škola je bila mogućnost (nekima) a ne obaveza.
Uslov za bavljenje nekim poslom bilo je znanje, a ne sertifikat.

Mislim da sam upravo to i napisala u postu. :huh: Znanje je moć.

Ne, banalizuješ stvar prebacujući svu odgovornost na roditelje.
Naravno da ih i škola uči da biraju tu prečicu.
Nekada su se teme za pismeni znale unapred? Naravno da ne.
Danas se teme daju unapred upravo zato što nastavnik (profesor) očekuje da deci to odradi neko drugi.
Jer, kad bi očekivao da oni to urade sami, on bi ih prethodno morao opismeniti i zainteresovati za čitanje. Morao bi ih načiti nečemu.
Ovako, lakše njemu, lakše njima.
On dobija platu ni za šta, i proizvodi gomilu novih koji će isto tako dobijati platu ni za šta
.

Veruj mi, ima i danas časnih profesora koji pošteno obavljaju svoj posao.
Mislim da banalizuješ stvari i sve stavljaš u isti koš.
Slažem se da ima loših profesora koji gledaju kako je njima lakše ne sagledavajući posledice svog stava, ali nisu svi istog uverenja.
Moja profesorka srpskog jezika, inače divna žena - za svaku pohvalu, nikada ne kaže temu za pismeni zadatak. To nije radila ni nastavnica iz osnove. Zato ja znam da pišem. :lol:
 
Težak je put do poštenog uspeha.

.. da .. težak .. da nije pretežak .. ? .. da mu nije falilo vremena da se malko olakša .. ?

.. ss ovac postavljha pitanje englezu i židu .. i od toga im zavisi život ..
.. za engleza .. koliko je ljudi poginulo na titaniku ..
.. za žida .. ime i prezime i datum rođenja svakog ..

.. put do poštenog uspjeha je težak .. dobro .. u redu .. .. a koliko .. ?
.. neke šanse za pošteni uspjeh ipak postoje .. ?

.. to je popovska situacija ..
.. ovaj svijet nije baš dobar .. popine kažu .. budite bolji pa će i svijet biti bolji ..
.. i dobri poslušaju .. i budu još bolji ..
.. to iskoriste kurvini sinovi .. i zajebu dobre još više ..
.. pa se postavlja pitanje dokle ..

.. bilo bi jebeno da se tim postupkom .. odlazi na .. sve nepošteniji uspjeh ..
.. recimo .. da se dođe do toga da se .. do poštenog uspjeha .. više i ne može doći .. ni lako ni teško ni nikako .. .. ******* totalka ..

.. razumiješ sada .. ? .. šta želim reći .. ?
 
.. ss ovac postavljha pitanje englezu i židu .. i od toga im zavisi život ..
.. za engleza .. koliko je ljudi poginulo na titaniku ..
.. za žida .. ime i prezime i datum rođenja svakog ..

.. put do poštenog uspjeha je težak .. dobro .. u redu .. .. a koliko .. ?
.. neke šanse za pošteni uspjeh ipak postoje .. ?

.. to je popovska situacija ..
.. ovaj svijet nije baš dobar .. popine kažu .. budite bolji pa će i svijet biti bolji ..
.. i dobri poslušaju .. i budu još bolji ..
.. to iskoriste kurvini sinovi .. i zajebu dobre još više ..
.. pa se postavlja pitanje dokle ..

.. bilo bi jebeno da se tim postupkom .. odlazi na .. sve nepošteniji uspjeh ..
.. recimo .. da se dođe do toga da se .. do poštenog uspjeha .. više i ne može doći .. ni lako ni teško ni nikako .. .. ******* totalka ..

.. razumiješ sada .. ? .. šta želim reći .. ?

Imam samo jedno da kažem. Put do rešenja problema nije ukidanje školstva! :rumenko:
 

Back
Top