U vezi čega je život, ali i religija?

Tvoje iskustvo brate je zasnovano na apstraktnim cinjenicama koje su psiholoske prirode a ne istinske realnosti.
Znam, sad ces da kazes da je to sto si pisao za tebe realnost, znam.......ali ajde ovako da pricamo prostim recima, Ne zelim da me pogresno shvatis a najmanje da se uvredis nego hocu samo da dam primer :
Kad bi otisao u psihijatrijsku bolnicu "Laza Lazarevic" i pitao bilo koga od pacijenata dali je lud siguran sam da ti to niko nece priznati. Svi bi rekli da su tu slucajno tu, da ih je neko doveo ili sl.

Razumes li sta hocu da kazem ?
 
Razumijem, potpuno te razumijem. To je isto kao kad bi ja tebe pitao da li misliš da je realnost u koju se kuneš ustvari samo san? Ti ćeš mi reći: Ne.

A šta je to što tebe čini tako sigurnim da tvrdiš šta je baš to međ' svim iskustvima jedino realno?

Znam i to, reći ćeš tvoje oči, tvoje uši, tvoj zdrav razum.

Vidiš, tvoj zdrav razum je zdrav koliko i informacije s kojima raspolaže. E sad lijepo zamisli da nemaš oči, da ne čuješ, kakva bi to bila tvoja realnost? Sta bi ti dalo takvu sigurnost da mi kažeš šta je realnost?
 
Vidiš, tvoj zdrav razum je zdrav koliko i informacije s kojima raspolaže. E sad lijepo zamisli da nemaš oči, da ne čuješ, kakva bi to bila tvoja realnost? Sta bi ti dalo takvu sigurnost da mi kažeš šta je realnost?

Realnost je kad shvatis da nemas oci i usi, ako si realan uvideces da ne vidis i ne cujes, prosto kao pasulj.......

- - - - - - - - - -

Budisti preporucuju da se svako iskustvo nakon sto se slegne, detaljno analizira sa psiholoske strane i utvrdi koliko u viziji stvarno ima duhovnog a koliko materijalnog.

E ako budisti kazu........:lol:
 
Realnost je kad shvatis da nemas oci i usi, ako si realan uvideces da ne vidis i ne cujes, prosto kao pasulj.......

Dakle, ti još uvijek smatraš da si tijelo a ne Život (ono što je apsolutno) koji to tijelo stvara za sebe?
A zar ne shvataš da si rekao da i bez očiju i ušiju ti još uvijek jesi ISTI TI, TI koji si prihvatio realnost kakvu si je sebi projektovao; bez očiju i ušiju?
Zar ne shvataš da i bez tog tijela TI nisi promijenio ono što TI JESI... promijenio si samo realnost u kojoj TI JESi, iz jedne si prešao u drugu.
 
Koju drugu ?

Realnost je jedna jedina, ono sto ti nazivas realnoscu je masta, neko tvoje stanje svesti :neutral:


I to što ti nazivaš realnošću nije ništa drugo do tvoje 'stanje svesti', san koji snivaš. Eto, razmisli o svojim snovima, i u njima si izmaštan, i možeš da imaš tijelo kakvo hoćeš, čak i da letiš... i sve to izgleda tako realno... dok se ne probudiš. Tako isto, ova jedna jedina ralnost je jedina dok sanjaš ovaj san. Kad se probudiš shvatit' ćeš da je to samo jedan san u mnoštvu snova koje uvijek i zauvijek sanjaš..

Problem (za tebe) predstvalja pomisao da izvan ove materijalne realnosti ne postoji nikakva druga, očito materijalna, jer vidiš na primjerima oko sebe da u smrt svoje tijelo ne možeš iznijeti.
E vidiš, tu se varaš. Sama materijalnost je pitanje za sebe. Materijalnost je posledica čulne projekcije, dakle projekcije tvog svjesnosnog nivoa. Eto probaj, pa mi reci... bez očiju doživi sliku i vizuelni prostor, bez ušiju doživi zvuk, bez dodira doživi čvrstoću, opip itd. Dakle materijalna realnost je u tvojim čulima. Bez čula jednostavno postojiš nematerjalan.

Ali vratimo se na pomisao o drugoj realnosti koja je izvan ove u kojoj si sada, tačnije, u kojoj je fokusirana tvoja individualna volja i pažnja. Uzmi život jedne ćelije u svom tijelu. Da li misliš da ta ćelija ne zna za sebe?
Ako ne zna za sebe kako zna šta da radi? Dakle, zna. Ćelija je svjesna sebe kao što si ti svjestan 'sebe'. Samo što (bez ljutnje) ni ćelija ni ti niste svjesni sebe već ste (sudeći po tome što kažeš) svjesni svojih funkcija koje činite u ovom sada. To je nešto sasvim drugo. Dakle, kao što je jedna ćelija dio tvog tijela tako je i tvoje tijelo jedna ćelija unutar univezuma, pa sad vidi: ako ti kao ćelija univerzuma misliš i možeš da zaključuješ da je jedina realnost ona koju ti doživljavaš u ovom tijelu, kako objašnjavaš kako onda univerzum doživljava sebe u svom tijelu, u kojemu i ti djelimično igraš vitalnu ulogu kao jedna od njegovih ćelija?

Zar to već nije druga realnost koja je tebi zasad nedostupna?
 
Eto probaj, pa mi reci... bez očiju doživi sliku i vizuelni prostor, bez ušiju doživi zvuk, bez dodira doživi čvrstoću, opip itd.

Kad budem poceo sa heroinom javicu ti. Za sada mi to ne ide :(

Zar to već nije druga realnost koja je tebi zasad nedostupna?

A tebi je dostupna ?
Znas kako je celija svesna sebe ?
Odakle ti to znas a mi ne ?
Mozda si bio celija pa si se pretvorio u coveka :lol:
 
Kad budem poceo sa heroinom javicu ti. Za sada mi to ne ide :(
A tebi je dostupna ?
Znas kako je celija svesna sebe ?
Odakle ti to znas a mi ne ?
Mozda si bio celija pa si se pretvorio u coveka :lol:

A da li ti misliš da nisi ćelija univerzuma?
Ako nisi, pa gdje si? U čemu si. Čega je dio to tvoje tijelo?
Ako ti možeš da potvrdiš da živiš odvojeno i nezavisno od drugih ćelija univerzuma, dakle od ostatka univerzuma, onda ja nemam nikakve argumente.
Da li misliš da univerzUm ima Um? Ili je to samo i isključivo svojstvo čovjeka?


A tebi je dostupna ?

Ma ne, ja se samo ovdje zabaljavam pričajući svoje maštarije. Nemam druga posla.
 
Da li misliš da univerzUm ima Um? Ili je to samo i isključivo svojstvo čovjeka?
Univerzum - um.......kakav je to spoj, vecito istrazivanje bez ikakvog validnog dokaza, niti ga ima niti ce ga biti, samo gubljenje vremena zaludnih :neutral:
Ma ne, ja se samo ovdje zabaljavam pričajući svoje maštarije. Nemam druga posla.
To ti verujem da nemas druga posla, ni ja nemam pa mi ovo pored igrica dodje kao vid zabave :ok:
 

Back
Top