Par zakljucaka u vezi Elohima

mo.mass

Zainteresovan član
Poruka
262
tekst u 5. Mojsijevoj 32 glava ,kaze sledece :
Jeruzalemska Biblija :
Kad je Višnji baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju Božjih sinova: tad Jahvu njegov narod zapade, Jakov bi njegova baština.
Svevisnji je stvorio narode po broju svojih sinova, dao svakome u nasljedstvo odredjenu skupinu ljudi i prepustio sinovima da vladaju tim narodima.Na taj nacin je i Jahve dobio svoj deo nasledja , dobio je narod Jakovljev u nasledje.

Da je to zaista tako , moze se videti i u Knjizi o Sudijama , 11 glava (gde se Jeftaj svadja sa Moabcima , i kaze sta oni hoce ?" Nije li tvoje ono što ti da da je tvoje Hemos bog tvoj? ")
Jednako i u 1.Carevima , 11 glava , Gospod se zali kako je Salamun zastranio sa drugim bogovima " To je zato što me ostavio i poklonio se Aštarti, boginji Sidonaca, Kemošu, bogu moapskom, i Milkomu, bogu Amonaca, i ne hodi više mojim putovima; ne čini što je pravo u mojim očima, niti izvršava moje zakone i naredbe kao što je činio njegov otac David." (Sve ovo sto sam podebljao , u originalu pise Elohim)
" To je zato sto si me ostavio i poklonio se Astarti , Elohimu Sidonaca, Kemosu , Elohimu Moapskom, i Milkomu Elohimu Amonaca. ".

Sve upucuje da je El Elion ( Svevisnji) dao svojim sinovima (Elohimima ) ( "Bogovima") da svako uzme po jednu grupu ljudi (narod) i naseli komad zemlje , i da tamo vlada. Tako su i Elohimi koji su nabrojani po imenu dobili svoje delove zemlje, i narode : I Astarta, i Kemos, i Milkom, i Jahve , i Baal...i jos 65 drugih Elohima . ( Ugaritski tekst , prevod glinenih plocica nadjenih sa teritorije Sirije ,iz 12 veka pne, govori o verovanju Kaananaca itu spominje Vrhovnog boga El, koji je stvorio 70 potomaka (Elohima))

Pretpostavljam da su ako ne i svi , a ono makar neki od tih Elohima , bili u onoj mnozini spomenuti : " Hajde da napravimo coveka po oblicju svojemu"
Jedini razlog sto smo se mi zalepili za Boga (Elohima) Jahvu je sto ga je Rim popularizovao kroz promociju Hriscanstva.
- Biblija ne govori kojem Elohimu je zapao narod Srba i na koji nacin je ova teritorija Balkana postala nasa.
- Biblija ne govori da su narodi birali Elohime koji ce vladati pojedinacno njima (narodima)
- Biblija kaze da je to odredio ne Elohim Jahve , vec El Elion - Svevisnji, koji ce Elohim dobiti koju skupinu ljudi-narod, i gde ce se naseliti.
- Stari zavet ne govori o drugim detaljima , za druge narode , jer je pisan iz grupe ljudi/ jednog naroda koji je odredjen da sluzi Jahvi, pa se najvise i bave sobom i svojim Elohimom, a tek tu i tamo spomenu narode koji su im stali na zulj , a sluze drugim Elohimima.

Tako da, ako se gleda Biblijski, ne daje dojam da je Jahve stvoritelj Univerzuma ,i svega zivog, a jos manje jedan jedini "pravi" Bog.
Nekako je vise plemenski Bog , bog Jakovljev , Jakovljevog naroda, na teritoriji Levanta .

Sve sto se rodi, jednog dana i umre. Kako mi , tako i kolonizatori : Elohimi. Biblija ne ide u te detalje , gde su skoncali i kad, ti Elohimi. Da li ih jos ima , i na koji nacin vladaju nama. Mozda smo u medjuvremenu postali perpetum mobile , kontrolisani svojim verovanjima i ritualima ..., automatska kontrola , bez vozaca.

Sve sto se rodi, jednog dana i umre. Kako mi , tako i kolonizatori : Elohimi. Biblija ne ide u te detalje , gde su skoncali i kad, ti Elohimi. Da li ih jos ima , i na koji nacin vladaju nama. Mozda smo u medjuvremenu postali perpetum mobile , kontrolisani svojim verovanjima i ritualima ..., automatska kontrola , bez vozaca.
Da bi video šta te kontroliše i tobom upravlja, moraš u sebe da pogledaš.
Ako nekakvi kolonizatori i posotoje, oni samo tvoje neznanje mogu da
zloupotrebe i tu je početak i kraj njihove moći.

Biblija ne govori kojem Elohimu je zapao narod Srba i na koji nacin je ova teritorija Balkana postala nasa.
opet ti ponavljam to su semitski mitovi, srbi su imali sasvim drugačiji mit, drugačiji pogled na svet počevši od lepenskog vira pa sve do primanja hrišćanstva.
da bi srbi opstali u rimsko-romejskom carstvu morali su prihvatiti hrišćanstvo inače ne bi imali ni državu ni kraljevsku lozu.

Kad je Višnji baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju Božjih sinova: tad Jahvu njegov narod zapade, Jakov bi njegova baština.
Zar ne vidiš da isti Elohim baštini?!

Zvao ga Višnji ili Jahve...isti je...

Jedan je Elohim Jehova, jedan i jedini Istiniti Bog... kog Mojisije u tom kontekstu pominje hiljadu puta...
Svi drugi elohimi su lažni izmišljeni bogovi...baš kao što i ti u svojoj glavi stvaraš jednog elohima...

Smo je jedan Elohim Jehova koji preko Mojsija uspostavlja savez sa Izraelom...koji služi da kroz njega dođe obećano seme... još u Edenu
Isti Elohim Jehova seme i obeća..
Opet isti Elohim Jehova, šalje svoga Sina Isusa Hrista preko koga uspostavlja savez sa svim narodima sa svih strana sveta...Hrist kaže To...

Nemoj da te buni ovo 'sinovi Božiji'...svi smo mi po Hristu Sinovi Božiji...baš kao što su bili i po Mojsiju...

I tu nema ni govora o nekim elohimima...
Samo je jedan Elohim Jehova i On je i Svevišnji i Višnji i Svemoćni i Silni i Suvereni i Večni...uvek jedan isti Elohim Jehova iznad koga nema niko...

Svi pisci Biblije govore ovo što sam ti rekao...pa i sam Sin Elohima Jehove, Isus Hrist...
Nema drugog...

Pa Mojsije ispred kaže..

5. Mojsijeva 32,3Jer ću javljati ime Jehovino; veličajte Boga našega.

A kao i danas i onda je bilo onih koji su zabludeli u svojim mislima...a Mojsije im kaže...

5. Mojsijeva 32,4Djelo je te stijene savršeno, jer su svi putovi njegovi pravda; Bog je vjeran, bez nepravde; pravedan je i istinit.
5. Mojsijeva 32,5Oni se pokvariše prema njemu; njihovo nevaljalstvo nije nevaljalstvo sinova njegovijeh; to je rod zao i pokvaren.
5. Mojsijeva 32,6Tako li vraćate Jehovi, narode ludi i bezumni? nije li on otac tvoj, koji te je zadobio? on te je načinio i stvorio.

5. Mojsijeva 32,18Stijenu koja te je rodila zaboravio si; zaboravio si Boga stvoritelja svojega.

Pa nije samo Elohim Jehova stvorio njih već ceo svet...Mnogo dokaza od pisaca Biblije..

5. Mojsijeva 32,39Vidite sada da sam ja, ja sam, i da nema Boga osim mene. Ja ubijam i oživljujem, ranim i iscjeljujem, i nema nikoga ko bi izbavio iz moje ruke.
5. Mojsijeva 32,40Jer podižem k nebu ruku svoju i kažem: ja sam živ dovijeka.

Svi drugi elohimi postoje samo u nečijoj glavi i nigde više...

opet ti ponavljam to su semitski mitovi, srbi su imali sasvim drugačiji mit, drugačiji pogled na svet počevši od lepenskog vira pa sve do primanja hrišćanstva.
da bi srbi opstali u rimsko-romejskom carstvu morali su prihvatiti hrišćanstvo inače ne bi imali ni državu ni kraljevsku lozu.
Postovanje , tri su opcije : Ili su se majmuni spontano na vise mesta ove planete pretvorili u ljude tokom velikog vremenskog razdoblja - EVOLUCIJA
Ili su ljudi kreirani iz nicega , odjednom - KREACIJA
Ili su ljudi napravljeni genetskim ukrstanjem majmuna sa genima Elohima / Annunakija .

Ukoliko prva varijanta otpada , druge dve moraju imati neki "epicentar" desavanja . Hocu reci , nije niti Bog, niti su Annunakie trcali naokolo , pa svugde pravili coveka . Vec na jednom mestu . Edenski vrt ? To sto vama pocetak Srba datira od Lepenskog vira ...to ide kakvih 6-7-8-9 hiljada godina unazad, evo zaokruzicu na 10 000 godina. Lepenski Vir jeste ostatak najstarije civilizacije u Evropi ...ali od zadnjeg ledenog doba. I bila je tu civilizacija , jer nisu imali kilometre debljine leda , poput Alpa, i na Sever. kako se led otapao , i nastajali uslovi za zivot , tako su nastajale i druge civilizacije.

Suncev sistem prolazi kroz polje Galaksije , i u ciklicnim periodima biva izlozeno energijama koje pobudjuju klimatske promene , i pomeranje tektonskih ploca , a govori se i o promeni ose rotacije . Time Zemlja prolazi kroz kataklizme , koje resetuju civilizacije , i vrate covecanstvo na pocetak razvoja.

Nagadja se da su Annunakie dosli pre nekih 400000 -450000 godina unazad. Nisu cekali do zadnjih 10000 godina da sklepaju coveka. Tako da nasa secanja /mitovi koji dosezu do kraja otapanja leda , u vreme Lepenskog vira , ali ne znace da je to i sami pocetak.

Za ilustraciju ...U Egiptu su celo vreme tvrdili da su piramide stare oko 6000 godina. Zahi Havas (Direktor u vezi arheoloskih istrazivanja Piramida u Egiptu) se protivio bilo kojim sugestijama da bi piramide mogle biti starije od 6000 godina . Zasto , zar ne bi bila atrakcija da imaju Piramide koje su starije , recimo 12000 godina? Ne moze da dozvoli, jer bi poremetilo staus skvo , naime bivajuci Islamska drzava , ne mogu odstupati od Kurana , i postavke o starosti sveta oko 6000-7000 godina. Isto kao i u Bibliji. A na Sfingi imaju znakove vodene erozije ...koja se desavala pre vise od 5000 godina , jer toliko vec Sahara nema vodu.
Mozda iz slicnih razloga i nama je nezamislivo da ima ista pre Lepenskog vira.

Imate istrazivanja u Juznoj Africi i Zimbabveu koja su datirala stare rudnike na starost oko 50000 godina .

A u vezi slicnosti legendi , to je iz dva moguca razloga , jedan sto su neki kopirali iz starijih izvora. A drugi razlog sto mozda iako na razlicitim stranama sveta , i razliciti narodi , ali dele zajednicka secanja na isti dogadjaj, bilo da se radi o stvaranju prvog coveka , ili da se radi o kataklizmi- poput potopa.

Postovanje , tri su opcije : Ili su se majmuni spontano na vise mesta ove planete pretvorili u ljude tokom velikog vremenskog razdoblja - EVOLUCIJA
Ili su ljudi kreirani iz nicega , odjednom - KREACIJA
Ili su ljudi napravljeni genetskim ukrstanjem majmuna sa genima Elohima / Annunakija .

Ukoliko prva varijanta otpada , druge dve moraju imati neki "epicentar" desavanja . Hocu reci , nije niti Bog, niti su Annunakie trcali naokolo , pa svugde pravili coveka . Vec na jednom mestu . Edenski vrt ? To sto vama pocetak Srba datira od Lepenskog vira ...to ide kakvih 6-7-8-9 hiljada godina unazad, evo zaokruzicu na 10 000 godina. Lepenski Vir jeste ostatak najstarije civilizacije u Evropi ...ali od zadnjeg ledenog doba. I bila je tu civilizacija , jer nisu imali kilometre debljine leda , poput Alpa, i na Sever. kako se led otapao , i nastajali uslovi za zivot , tako su nastajale i druge civilizacije.

Suncev sistem prolazi kroz polje Galaksije , i u ciklicnim periodima biva izlozeno energijama koje pobudjuju klimatske promene , i pomeranje tektonskih ploca , a govori se i o promeni ose rotacije . Time Zemlja prolazi kroz kataklizme , koje resetuju civilizacije , i vrate covecanstvo na pocetak razvoja.

Nagadja se da su Annunakie dosli pre nekih 400000 -450000 godina unazad. Nisu cekali do zadnjih 10000 godina da sklepaju coveka. Tako da nasa secanja /mitovi koji dosezu do kraja otapanja leda , u vreme Lepenskog vira , ali ne znace da je to i sami pocetak.

Za ilustraciju ...U Egiptu su celo vreme tvrdili da su piramide stare oko 6000 godina. Zahi Havas (Direktor u vezi arheoloskih istrazivanja Piramida u Egiptu) se protivio bilo kojim sugestijama da bi piramide mogle biti starije od 6000 godina . Zasto , zar ne bi bila atrakcija da imaju Piramide koje su starije , recimo 12000 godina? Ne moze da dozvoli, jer bi poremetilo staus skvo , naime bivajuci Islamska drzava , ne mogu odstupati od Kurana , i postavke o starosti sveta oko 6000-7000 godina. Isto kao i u Bibliji. A na Sfingi imaju znakove vodene erozije ...koja se desavala pre vise od 5000 godina , jer toliko vec Sahara nema vodu.
Mozda iz slicnih razloga i nama je nezamislivo da ima ista pre Lepenskog vira.

Imate istrazivanja u Juznoj Africi i Zimbabveu koja su datirala stare rudnike na starost oko 50000 godina .

A u vezi slicnosti legendi , to je iz dva moguca razloga , jedan sto su neki kopirali iz starijih izvora. A drugi razlog sto mozda iako na razlicitim stranama sveta , i razliciti narodi , ali dele zajednicka secanja na isti dogadjaj, bilo da se radi o stvaranju prvog coveka , ili da se radi o kataklizmi- poput potopa.
al ga raširi brate.
početak civilizacije je u zamućenim tragovima i datiraju 11,12 milenijuma pne sve iza toga su samo dokazi "mašti na volju".

tekst u 5. Mojsijevoj 32 glava ,kaze sledece :
Jeruzalemska Biblija :
Svevisnji je stvorio narode po broju svojih sinova, dao svakome u nasljedstvo odredjenu skupinu ljudi i prepustio sinovima da vladaju tim narodima.Na taj nacin je i Jahve dobio svoj deo nasledja , dobio je narod Jakovljev u nasledje.

Da je to zaista tako , moze se videti i u Knjizi o Sudijama , 11 glava (gde se Jeftaj svadja sa Moabcima , i kaze sta oni hoce ?" Nije li tvoje ono što ti da da je tvoje Hemos bog tvoj? ")
Jednako i u 1.Carevima , 11 glava , Gospod se zali kako je Salamun zastranio sa drugim bogovima " To je zato što me ostavio i poklonio se Aštarti, boginji Sidonaca, Kemošu, bogu moapskom, i Milkomu, bogu Amonaca, i ne hodi više mojim putovima; ne čini što je pravo u mojim očima, niti izvršava moje zakone i naredbe kao što je činio njegov otac David." (Sve ovo sto sam podebljao , u originalu pise Elohim)
" To je zato sto si me ostavio i poklonio se Astarti , Elohimu Sidonaca, Kemosu , Elohimu Moapskom, i Milkomu Elohimu Amonaca. ".

Sve upucuje da je El Elion ( Svevisnji) dao svojim sinovima (Elohimima ) ( "Bogovima") da svako uzme po jednu grupu ljudi (narod) i naseli komad zemlje , i da tamo vlada. Tako su i Elohimi koji su nabrojani po imenu dobili svoje delove zemlje, i narode : I Astarta, i Kemos, i Milkom, i Jahve , i Baal...i jos 65 drugih Elohima . ( Ugaritski tekst , prevod glinenih plocica nadjenih sa teritorije Sirije ,iz 12 veka pne, govori o verovanju Kaananaca itu spominje Vrhovnog boga El, koji je stvorio 70 potomaka (Elohima))

Pretpostavljam da su ako ne i svi , a ono makar neki od tih Elohima , bili u onoj mnozini spomenuti : " Hajde da napravimo coveka po oblicju svojemu"
Jedini razlog sto smo se mi zalepili za Boga (Elohima) Jahvu je sto ga je Rim popularizovao kroz promociju Hriscanstva.
- Biblija ne govori kojem Elohimu je zapao narod Srba i na koji nacin je ova teritorija Balkana postala nasa.
- Biblija ne govori da su narodi birali Elohime koji ce vladati pojedinacno njima (narodima)
- Biblija kaze da je to odredio ne Elohim Jahve , vec El Elion - Svevisnji, koji ce Elohim dobiti koju skupinu ljudi-narod, i gde ce se naseliti.
- Stari zavet ne govori o drugim detaljima , za druge narode , jer je pisan iz grupe ljudi/ jednog naroda koji je odredjen da sluzi Jahvi, pa se najvise i bave sobom i svojim Elohimom, a tek tu i tamo spomenu narode koji su im stali na zulj , a sluze drugim Elohimima.

Tako da, ako se gleda Biblijski, ne daje dojam da je Jahve stvoritelj Univerzuma ,i svega zivog, a jos manje jedan jedini "pravi" Bog.
Nekako je vise plemenski Bog , bog Jakovljev , Jakovljevog naroda, na teritoriji Levanta .

Све ти се помешало. Елохими нису множина. Постоји један Елохим, а то је у нашем преводу Бог.

Нема више Елохима, постоји само један. Срби нису центар света, освести се.
Помешао си политику и веру. Не бира народ Елохима него световног владара.
Називи за Бога постоје и има их јако много. LXX нема толико назива као масоретски текст. Стога не вреди сећи имена Бога и увлачити се у ситне детаље.
Нпр Ел Елион се ретко појављује али си заборавио Адонај. Све су то имена за истог Бога кога LXX збирно преводи на исти начин тј. LXX преводи као κύριος тј. као Господ.
Говори али га је потребно мало пажљивије читати.
Да си читао Стари Завет видео би да нема више Елохима, то се теби све помешало што си читао на интернету.

Све ти се помешало. Елохими нису множина. Постоји један Елохим, а то је у нашем преводу Бог.

Нема више Елохима, постоји само један. Срби нису центар света, освести се.

Помешао си политику и веру. Не бира народ Елохима него световног владара.

Називи за Бога постоје и има их јако много. LXX нема толико назива као масоретски текст. Стога не вреди сећи имена Бога и увлачити се у ситне детаље.
Нпр Ел Елион се ретко појављује али си заборавио Адонај. Све су то имена за истог Бога кога LXX збирно преводи на исти начин тј. LXX преводи као κύριος тј. као Господ.

Говори али га је потребно мало пажљивије читати.
Да си читао Стари Завет видео би да нема више Елохима, то се теби све помешало што си читао на интернету.
Dobar dan cenjeni gospodine RIA77 , pre svega da vam se zahvalim sto ste komentarisali . Presretan sam sto zivimo u vremenu slobode , kada se nikome ne brani , i slobodno je verovati po pitanju Boga i u mnozine , i u trojine , dvojine , jednine i nulnine. Time , cisto razgovaramo o tekstu. Imam jednu malu zamerku , a to je sto vi gradite sliku van istorijskog konteksta , bazirajuci se na materijalu koji u potpunosti nije stariji od 4.veka nase ere ( Kodeks Sinaitikus), a i najstariji fragmeni iste ne dosezu dalje od 4 veka pre nase ere. I ne samo to , sad se prisetih da ste mi u jednom od ranijih razgovora trazili da tema koju smo obradjivali bude makar spomenuta u nekom od Univerzitetskih izdanja , poput Yale, Oxford i slicno. Time skrenuo bih vasu paznju da ni pisci , ni sastavljaci materijala na kom dosta ljudi danas bazira pogled i veru , a niti oni koji su kasnije zacrtavali na koji nacin se trebaju prevoditi i tumaciti tekstovi nisu imali prilike da sagledaju neophodno sve uglove. Radili su , pisali i prevodili i davali objasnjenja u sklopu kako su tada verovali.
Stari zavet govori o desavanjima na jednom malom delu planete zemlje. Ali cak i za taj limitirani deo , gde se dogadjaji odvijaju , postoji dovoljno dokumentacije koji su stariji i za citav milenijum i od najstarijih sacuvanih fragmenata Starog zaveta. Bilo da se osvrnete na Ugaritske tekstove koji govore o Bogovima Kaanana u vreme Izraela, bila da govorite o Sumerijskim tablicama iz Ninive ( secate se proroka Jone , i njegovog prorokovanja stanovnicima Ninive) ... i jedni i drugi govore upravo o vrhovnom Bogu ( bez obzira zvali ga kao u Bibliji El-Elyon ...Svevisnji , ili El - u Ugaritskom teksu , ili Anu/Enlil u Sumerijskim tablicama ) ... i sva tri izvora se podudaraju u tome da je taj vrhovni Bog , jednog momenta odlucio da razdeli svoju imovinu svojim sinovima , da svaki od njih uzme odredjeni broj ljudi , i da se razidju po celoj zemlji , da bi je naselili .
Ugaritski tekst , kao i tekst iz Sumerskih tablica , su izricito jasni da su sinovi El takodje bogovi , kao sto su i Anuovi/ Enlilovi. Tekst u Bibliji , ako cemo po Vuku karadzicu "citaj kao sto pise" , takodje govori to.

Ja razumem da neki nemaju slobodu kao ja , da slede gde ih informacija vodi, jer po partijskoj liniji im je zacrtano da je Bog jedan i tacka.

Jeruzalemska Biblija :

El Elion ( Visnji /Svevisnji ) recimo da ste u pravu , i da je to jos jedna od titula Jahve.

To bi onda imalo ovakav smisao i implikaciju :

" Kad je JAHVE baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju SVOJIH sinova: tad NJEGA (JAHVU) njegov narod zapade, Jakov bi njegova (JAHVINA) baština.
1 : Jahve je podelio svoju imovinu u nasledje svojim sinovima . Nasledje je bilo da se dobije odredjen broj ljudi , i uz njih odgovarajuci komad teritorije da se time vlada.
2 : Na taj nacin Jahve je dobio Jakova u svoje nasledje ( kao na ostavinskoj raspravi)
3 : Skroz nejasno kako Jahve deli svoju bastinu svojim sinovima , a i on sam na taj nacin dobije svoj deo nasledstva : Jakova ( i sta vec ide uz Jakova)
4 : Ko su onda sinovi covecji ....normalno, trebali bi biti ljudi , narodi .
5 : Ko su Jahvini sinovi koji su dobili nasledstvo od Jahve , da vladaju narodima ? Izrael jos nije postojao tada.
6 : Da li je Jahve dao u nasledje narode , da vladaju njima , i Hemoshu, Astharti, Milkomu ? Da li ih zato Biblija oslovljava Bogovima ?
7 : Ukoliko Jahve nije dao u nasledje narode i zemlje Hemoshu , Astharti i Milkomu , kako su onda oni mogli biti vladari tih zemalja , i zasto bi onda recimo Jeftaj , u svadji , dobacivao Maopcima , " Nije li tvoje ono što ti da da je tvoje Hemos bog tvoj? " ( U tom tekstu Jeftaj argumentuje da je jednako tome, Izraelsko, ono sto je Izraelcima dao njihov Bog Jahve) ( Tebi je tvoj Bog dao tvoje , nama je nas Bog dao nase)
8 : Posmatrajuci dalju istoriju , opisanu unutar Biblije , koji su to narodi sa kojima Jahve nije ratovao preko svojeg nasledja? ( Ratovao je i istrebio Amorite, Hitite , zbrisao jos 5 naroda iz Kaanana , da bi napravio dovoljno mesta za Jakova . Znaci , prvo ih je dao u bastinu nekom drugom , a ne sebi, da bi ih zatim zbrisao sa lica zemlje Kaananske , da mu ne smetaju, da bi naselio Izrael u obecanu zemlju ? )

A u vezi "Помешао си политику и веру. Не бира народ Елохима него световног владара." Hvala ! To i jeste moje pitanje bilo , ako je Svevisnji podelio zemlju po broju svojih (Bozjih) sinova , da svaki uzme jedan narod i da se razmile da nasele planetu Zemlju, na isti nacin na koji je i Jahve dobio Jakova i deo Levanta .... zakljucak je da smo i mi bili necija bastina u dalekoj proslosti, i da su i neki nasi daleki preci dosli kao stado na ove teritorije Balkana , da sluze nekom od sinova bozjih. Perun ? To bi znacilo , bas kao sto ste i sami zapazili " Ne bira narod Elohima " , jer je Svevisnji odredio koji narod ce kojeg sina bozjeg da sluzi. Opet cu vas citirati " ne bira narod ", a niti pojedinci iz tog naroda kome sinu bozjem (jednom od mnogih sa atributima jednakim koje ima i Jahve) sluziti ...time : da li je starija rec i odluka Svevisnjeg , ili rec /ukaz Cara ? Mi bilo kao Srbi , ili kao Slaveni, kao narod nemamo veze sa Jakovom , time nismo nikad ni bili deo bastine Jahvine. ( Osim ako i vi ne smatrate da su vojni pohodi i masakri dozvoljeno sredstvo da se prosiri bastina , jer je to sredstvo koristio i sam Jahve ?)

U Biblijskom tekstu svugde gde pise Jahve (kod nas prevedeno kao Gospod) imamo i rec Elohim (Bog) .
Kod El Elion , ako je prevod ispravan "Svevisnji" nema imena . Mozda zato sto je jedan Svevisnji. Ako li je titula u pitanju "Svevisnji" , zasto bi stalno uz ime Jahve pisali neku nistavnu titulu , u poredjenju sa Svevisnjim? To bi kao kad bi imali Predsednika Drzave , a oslovljavali ga sa titulom ministra ??? Ili zamislite da oslovljavamo Putina sa " sekretar Putin "? Ili samo sa sekretar ? Koji sekretar , bilo bi prvo pitanje, da bi se znalo o kome se radi. Ako kazemo Pretsednik Rusije ..svi znamo o kome se radi , cak ako i nema imena. Da li bi prijalo nekom Doktoru da ga oslovljavaju sa "medicinski tehnicar" ? Zasto bi Jahve sebe zvao Elohimom , ako je on u stvari El Elion , Svevisnji ?
Ja razumem potrebu vernika da bude sledbenik Jedinoga Boga ... i niko ne oduzima tu potrebu verniku. Ali Biblijski tekst je prolazio kroz proces sazrevanja , dok nije dosegao danasnju formu. Da li je Bog tako vodio proces , ili su ljudi prilagodjavali tekst svojim potrebama i vremenu u kom su ziveli , to je do citaoca da prosudi sam za sebe . Ili da prepusti nekom drugom da prosudi , a ostali da ponavljaju kao u zboru, kao sto to vecinom i cine. Ponavljanje mantri . ( Izvinjavam se )

Нема више Елохима
sama rec elohim je mnozina.
mi bi pravilno preveli "elohimi", tj. elohim je pogresan prevod, kao kada bi "gods" preveo bog umesto bogovi, engleski jezik ima nastavak "s" za mnoziniu, a jevreji "IM", pa je elohim mnozina bogova, andjela, cega god
proveri ti to bolje

Biblija ne govori da su narodi birali Elohime koji ce vladati pojedinacno njima (narodima)
ovo ti vec rekoh da si u pravu, ali ovde nisu svi na nivou zadatka, vidis da je i rii promakla ova lekcija, a ovi drugi, cicolino i eathernum su ti jehovini svedoci, od njih slaba vajda, zaklese se jhvh na vernost

sama rec elohim je mnozina.
mi bi pravilno preveli "elohimi", tj. elohim je pogresan prevod, kao kada bi "gods" preveo bog umesto bogovi, engleski jezik ima nastavak "s" za mnoziniu, a jevreji "IM", pa je elohim mnozina bogova, andjela, cega god

proveri ti to bolje
Hvala Bogu neke koristi i od vas , da mi malo dunete vetar u ledja ...inace me stalno glodjete zbog vanzemaljaca. Hvala

@mo.mass džabe se trudimo logikom protiv emocije....svi ovde koji diskutuju i veruju da je Biblija Božija reč su emocionalno upregnuti u podupiranje zvanične verzije koju propagiraju njihove crkve da bi kupili večni život....ne smetaju im ni okeani krvi koje je prolio lažni bog Jahve odnosno Jehova i za sve što je radio naći će opravdanje...zato što njima gospodari strah od pakla odnosno uništenja i žudnja za rajem...instikt samoodržanja im je trigerovan i to ih drži zarobljenim u zvaničnom narativu njihove crkvene organizacije..nema tu nade za oslobođenje od tog sistema laži

džabe se trudimo logikom protiv emocije
O kojoj logici pričaš?

Uhvatite se jednog stiha koji je delimično pogrešno preveden i na njemu zasnivati svoju dogmu...ne uzimajući kontekst pisma i Mojsijeve vere...

Pravite od Izraela politeiste a oni monoteisti od uvek.
I o kakvoj množini pričamo?
Jel' oni imaju jednog Boga po petoknjižju ili više?
Koliko to Bogova Izrael poštuje prema prvoj zapovesti?
Ispada da bolje razumete i od samog Mojsija, šta je hteo reći...

To što Mojsije priča, Izrael u praksi i radi...A šta radi?
Obožava ''jednog'' Boga Jehovu.

Nema množine...već čista jednima...
Svima je to jasno...

Pa vam dođe i Hrist, od samog Boga...pa kaže...

Jovan 17,3A ovo je život vječni da poznaju tebe jedinoga istinoga Boga, i koga si poslao Isusa Hrista.

Pa Hristovi učenici nastave da govore isto...

1. Timotiju 2,5Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus,

Pa vam se opet nešto ne uklapa...

I nikako Biblijski Bog nije baštinik samo jednog naroda, kao što je bio u S.Zavetu...po Hristu je baštinik svih naroda...
Jer je taj isti, nekad Izraelov Bog stvorio i nebo i zemlju...i iznad njega nema niko...to ti celo Pismo govori...

A ti napred i Mos i ostali imate pravo i svemirce da štujete...

O kojoj logici pričaš?

Uhvatite se jednog stiha koji je delimično pogrešno preveden i na njemu zasnivati svoju dogmu...ne uzimajući kontekst pisma i Mojsijeve vere...

Svima je to jasno...

Jovan 17,3A ovo je život vječni da poznaju tebe jedinoga istinoga Boga, i koga si poslao Isusa Hrista.

1. Timotiju 2,5Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus,

I nikako Biblijski Bog nije baštinik samo jednog naroda, kao što je bio u S.Zavetu...po Hristu je baštinik svih naroda...
Jer je taj isti, nekad Izraelov Bog stvorio i nebo i zemlju...i iznad njega nema niko...to ti celo Pismo govori...

jeste jedan Bog Tvorac..... samo Jehova nema veze sa Bogom... Jehova je sin El Elijona..a El je ljudski ili vanzemaljski vladar drevnog bliskog istoka....

jeste jedan Bog Tvorac..... samo Jehova nema veze sa Bogom... Jehova je sin El Elijona..a El je ljudski ili vanzemaljski vladar drevnog bliskog istoka....
oni to mešaju, isus nigde ne spominje jahvu jer za ješe je jahve tvorac, on zove ela a oni misle da zove iliju.

Ја сам Јахве Бог твој, који сам те извео из земље Мисирске, из дома ропскога.

Немој имати других богова уза ме.

Ma kakvi..
Biblija je knjiga Boga Jehove...savez sa Mojsijem i sa Hristom uspostavlja Jehova Bog...
El Ein ti je Jehova po Mojsiju...

Jehova je stvoritelj i njemu svi Biblijski pisci služe i na 1.000 mesta navode da je On jedini Svevišnji Bog...svi do jednog...
Svi ostali Bogovi su mašta ljudske glave...

O kojoj logici pričaš?

Svima je to jasno...

Postovani Cicolino, nije problem u tome sto je Izraelu sto milom sto silom usadjeno i naredjeno da slede jednog jedinog Boga . Niti to sto je Jahve rekao da je on njihov Bog , i da ne sluze druge bogove. Nije ni problem sto su ih kaznjavali i ubijali za svrljanja ... "da se vrate veri u pravoga Boga" .

Pa gde je problem? Da je u svesti Izraelaca bilo verovanje da postoji samo jedan Bog , i da je to bila situacija na terenu , zasto bi Izraelci ,kad se Mojsije zadrzao na Sinaju 40 dana , napravili zlatno tele -koje je trebalo predstavljati lik Apisa (Egipatsko Bozanstvo) ? Zar ne bi rekli: " Cuj, mi znamo da ne postoji niti jedan drugi Bog osim Jahve , dzaba nam je graditi tele" Ili mudri Solomun , najmudriji covek , sagradio i oltare drugim bogovima... Pa sto ne rece , slusaj ja znam da ne postoji drugi Bog osim Jahve, ali cu ipak da ga malo zivciram, onako iz dosade , pa cu da im postavim oltar u hramu boga jedinog ?

Ono sto iz Biblije izbija , je da je verovanje naroda bilo da postoje mnogi Bogovi , ali da su oni (Izraelci) sledbenici Jahve , jer je njihov patrijarh napravio Savez sa Jahvom. I sam Jahve je imao tesku ruku , nije im bio milostiv kada bi svrljali. 40 dana Mojsije nije silazio sa planine ...pa i da je stara baba , uspeo bi vec davnih dana sici . Mora da mu se nesta desilo ...Nista od ovoga nema ( jahve ) Daj da sagradimo sliku Boga Egipatskog .... sasvim normalna ljudska reakcija ... Koliko hiljada je Mojsije pobio tog dana po zapovesti Gospodnjoj?

Ako uzmete u obzir i tekstove koje smo vec i ranije spominjali , u vezi Svevisnjega , koji je razdelio bastinu medju svojim sinovima , ili Jeftaja i njegovo prepucavanje sa Moabcima , ili gde se nabraja u 1. Kraljevima /Carevima 11 glava , ko su Bogovi 3 susedna naroda svi se delovi Mozaika sklope u celinu.

Izraelci su bili monoteistican narod , jer su sledili jednog (jedinog Boga za njih) , (mada su i tu kiksali vise puta) . Ali to ne znaci da je situacija na terenu bila "sterilna" . Bilo je tu Bogova , koliko i naroda.

Usudio bih se reci da je Biglino sasvim dobro to okarakterisao, kad je rekao da Biblija ( govorio Starom zavetu) je pre svega dnevnik vojnih osvajanja Kaanana, i da nije duhovna knjiga , u smislu putokaz koji govori u duhovnim stvarima, niti je cilj Starog zaveta dati objavu ljudima o Stvoritelju Univerzuma i smislu zivota.
U tom smislu ,Svecenstvo , zatim Rim, i potom teolozi su oni koji su koristeci takav kostur , nadogradili religiju koju sledimo danas.

Za svetsku dominaciju , kontrolu i vladavinu, povoljnija je opcija verovanja u jednog jedinog istinskoga Boga. Ko kontrolise tog Boga , kontrolise i svet. Rimljani su to shvatili i zato su ponistili svoju mnogobozacku religiju , a i religije ostalih naroda , i plasirali monoteizam kao jedinu opciju.

Jehova je stvoritelj

Nama je receno da je Jehova stvoritelj, jer se on tako predstavio. Bez uvrede , bio bi blesav da se nije tako predstavio, jer na osnovu cega drugog bi ga prihvatili i njegov autoritet ? On ih je dobio u nasledje , i vodio u teroriziranje Bliskog istoka tokom citave njihove egzistencije . Usadio se usred njih , kao njihov autoritet i Bog.
Postoji i druga strana medalje , a to je da mi imamo vremenski prostor od 1000 godina , u kome nemamo nista . Nagadjamo da je Mojsije ziveo oko 1400 pre nase ere , i imamo mali fragmenat na srebrnoj plocici , velicine poput decijeg dlana , amuletu, ispisan tekst za koji kazu da je deo iz Tore, i datira iz 4 veka pre nase ere. Da li je zaista petoknjizje bilo pisano od strane Mojsija ? Da li je zaista Mojsije postojao? Da li je on zaista razgovarao sa Jahvom? Sve su to detalji koje vernici veruju zato sto pise u Tori. Znaci znamo da je Mojsije razgovarao sa Bogom, zato sto pise u Tori . I znamo da jeTora rec Bozja jer je nju pisao Mojsije. I dalje nemamo pojma da li je Toru zaista pisao Mojsije , hiljadu godina ranije nego li najstariji komadic Tore koju imamo u muzeju. Nemamo dokaz da mozda nije neko napisao Toru tokom Vavilonskog ropstva, u sedmom veku pne, i tom prilikom koristio Akadske izvore, pa malo strpao unutra iz Enuma Elish ( ep o stvaranju) , pa malo strpao unutra o Annu-u ( pa dobio El Elyona ) , pa malo dodao i o Sargonu , tj njegovom plivanju u kosarici kad je bio beba ...pa malo uzeli i od Sumerskog Untapishtima ( Noje) ...

Back