U kakvom su danas polozaju Srbi i sta da rade?

andrei:
Da li kod vas moze da bude neko Srb a da nije verski fanatik? Odnosno da li za vas postoji Srbin ateist, katolik, komunist, musliman, budist..?
Jos da li neko moze da bude Srbin ako duva travu ili je homos ili neko ko ne pije sljivovicu, nije SRS ili slicno nije nenormalan?

Naravno da moze, Andrei, stvar je u tome sto se ljudi kao sto su: ateisti,
katolici,komunisti, muslimani, budisti, oni koji duvaju travu,homosi, oni koji
nisu SRS... itd.
SAMI NE IZJASNJAVAJU KAO SRBI
a Ti ne mozes da utices na to ljudsko pravo. Mi znamo da su oni Srbi - ali oni
to ne znaju, ILI NECE DA ZNAJU.
 
eremita:
Ja sam veoma daleko od ekstremizma - ne znam zasto me tako etiketiras - moze biti da mi
nekad opadne imunitet na pljuvanje i vredjanje naroda kome pripadam - pa i ja kazem
mozda nesto sto mi ni po cemu ne pripada, zbog cega mi je kasnije uvek zao.

Inace prethodno pitanje postavljam iz razloga sto mi uopste nije jasno kako vi
sa tzv.prozapadnim vidjenjem zivota za Srbiju mislite da izbegnete VISESTRUKO
UTICAJNIJI VATIKAN NEGO STO JE TO SPC. Nije mi jasno zasto vam smeta postojanje
SPC a ne smeta vam CRKVENA DRZAVA VATIKAN. Nije mi jasno kako vi mislite da
"unidjete u Jevropu" a da se pri tome ne poklonite Papi i njegovoj ovozemaljskoj "nepogresivosti"? Ili, ja mozda gresim ?

papa ovde nema sta da trazi...ovo je pravoslavna zemlja...i niko nije lud da pomisli da moze da to promeni...
Grcka je "unisla u Jevropu" i sta...jesu ih pokrstili, a da ja to nisam video?
 
Nexus 6:
eremita:
Ja sam veoma daleko od ekstremizma - ne znam zasto me tako etiketiras - moze biti da mi
nekad opadne imunitet na pljuvanje i vredjanje naroda kome pripadam - pa i ja kazem
mozda nesto sto mi ni po cemu ne pripada, zbog cega mi je kasnije uvek zao.

Inace prethodno pitanje postavljam iz razloga sto mi uopste nije jasno kako vi
sa tzv.prozapadnim vidjenjem zivota za Srbiju mislite da izbegnete VISESTRUKO
UTICAJNIJI VATIKAN NEGO STO JE TO SPC. Nije mi jasno zasto vam smeta postojanje
SPC a ne smeta vam CRKVENA DRZAVA VATIKAN. Nije mi jasno kako vi mislite da
"unidjete u Jevropu" a da se pri tome ne poklonite Papi i njegovoj ovozemaljskoj "nepogresivosti"? Ili, ja mozda gresim ?

papa ovde nema sta da trazi...ovo je pravoslavna zemlja...i niko nije lud da pomisli da moze da to promeni...
Grcka je "unisla u Jevropu" i sta...jesu ih pokrstili, a da ja to nisam video?

Pa onda Ti nisi dobro upoznat o raskolu u Grckoj crkvi i podeli na novokalendarce i
starokalendaarce - tj. o sprovodjenju unijacenja...
 
Ja bih voleo kada se kritikuje crkva da se iznesu konkretni njihovi stavovi za koje se smatra da nevaljaju.Samo neke uopstene konstatacije,a nema to,to i to nevalja zbog toga i toga.
Licno,nevidim sta to fali kod crkve u njihovom delovanju ako izuzmem,mozda,njihov po meni,pasivan nastup prema duhovnom propadanju naroda.
 
dzerod:
Ja bih voleo kada se kritikuje crkva da se iznesu konkretni njihovi stavovi za koje se smatra da nevaljaju.Samo neke uopstene konstatacije,a nema to,to i to nevalja zbog toga i toga.
Licno,nevidim sta to fali kod crkve u njihovom delovanju ako izuzmem,mozda,njihov po meni,pasivan nastup prema duhovnom propadanju naroda.

Pa ima vise nivoa duhovnog propadanja...
 
dzerod:
Moralni nivo je najbitniji.
A konkretnih argumenata protiv crkve nevidim-samo uopstene konstatacije-crkva se bavi politikom i ostalo tralala

PA jel im to za pos'o?

Crkva neka se bavi duhovnim stvarima, a neka gradjanima ostavi da se bave sekularnim.
Neka stiti svoje interese (kako je uvek i radila) i neka se ne mesa previse u drzavne poslove.
Ako je vec moral u pitanju, gde su osude iz Crkve na sve gnusne radnje koje se desavaju Crkvi pred nosem, a ticu se samih svestenih lica?
Ja ne videh da se Crkva salomila da pocisti svoje dvoriste.
 
Sto se tice ciscenja vlastitih redova,verujem i ja da je to potrebno.Iako mi se i to nekad cini malo prenaduvano,kao da katolicku crkvu preslikavaju na nasu.
A sto se tice politike...Politika je zivot i ona nam svima kroji kapu.Svidjalo se to nekome ili ne svidjalo,nemogu segmenti zivota da se odvajaju i da za svaki vazi neki drugi princip.Tako je u politici moral izuzetno vazan.
Muslimanke zemlje zato imaju casniji pristup tom problemu kada im vera struji kroz ceo zivot (nastarnu sad kakav je islam).Nemoze covek da razmislja ovako:u crkvi ili dzamiji bicu posten,a izvan crkve (porodica,posao itd) bicu najgori olos ako mi to ide u prizemnu zemaljsku korist.Nema toga.Ko misli da tako moze taj se vara.
 
dzerod:
Sto se tice ciscenja vlastitih redova,verujem i ja da je to potrebno.Iako mi se i to nekad cini malo prenaduvano,kao da katolicku crkvu preslikavaju na nasu.
A sto se tice politike...Politika je zivot i ona nam svima kroji kapu.Svidjalo se to nekome ili ne svidjalo,nemogu segmenti zivota da se odvajaju i da za svaki vazi neki drugi princip.Tako je u politici moral izuzetno vazan.
Muslimanke zemlje zato imaju casniji pristup tom problemu kada im vera struji kroz ceo zivot (nastarnu sad kakav je islam).Nemoze covek da razmislja ovako:u crkvi ili dzamiji bicu posten,a izvan crkve (porodica,posao itd) bicu najgori olos ako mi to ide u prizemnu zemaljsku korist.Nema toga.Ko misli da tako moze taj se vara.
Ma, slazem se, uglavnom.
I ne mozes ti u Crkvi da budes jedno a na ulici drugo (tu vec pocinje kolaps one dogme da je Bog samo u Crkvi). Ali, nikada necu pristati da mi neko drzi lekcije iz morala, a da sam nije cist.
Zao mi je, to je neprihvatljivo. Nisam ja moralno najcistiji, ali trudim se da budem bolji.
A ta organizacija, je bas (lepo si to rekao) pasivna. Ne samo prema pastvi, vec i prema sebi samoj.
 
Pravoslavna dogma je da je Bog svuda prisutan.
Najgore je sto su i ljudi pasivni.I njih slabo nesto zanima duhovno.A i ono sto "znaju" su uglavnom predrasude koje se ,vise manje,kod svih duhovno neobrazovanih papagajski ponavljaju,tipa,"necu u crkvu jer su popovi lopovi",zbog onih losih svi su im losi,a da primene isto razmisljanje samo sa suprotne strane, ato je da kazu "zbog onih dobrih popova svi su mi dobri i zbog njih hocu u crkvu" slabo se nalazi.Ipak je ona prlajva mtv hip hop i pink kultura mnogo zastupljenija u covekovoj svesti.
 
dzerod:
Pravoslavna dogma je da je Bog svuda prisutan.
Najgore je sto su i ljudi pasivni.I njih slabo nesto zanima duhovno.A i ono sto "znaju" su uglavnom predrasude koje se ,vise manje,kod svih duhovno neobrazovanih papagajski ponavljaju,tipa,"necu u crkvu jer su popovi lopovi",zbog onih losih svi su im losi,a da primene isto razmisljanje samo sa suprotne strane, ato je da kazu "zbog onih dobrih popova svi su mi dobri i zbog njih hocu u crkvu" slabo se nalazi.Ipak je ona prlajva mtv hip hop i pink kultura mnogo zastupljenija u covekovoj svesti.
Pa naravno da je prihvatljivija. Lakse je. Tako je mnogo lakse.
Tesko je biti iskren prema sebi i reci "Sta sam zaista dobro uradio danas?".
Lako je reci "Kupicu svet da vidim sa kime ko kara!"...
To je to.
 
E,da,lakse je i sladje.A cim covek vidi da mu je zlo i glupost sladje od dobra treba da se zapita kakva mu je dusa cim halucinira sa osecanjima.
Zato je lenjost smrtni greh jer nece covek da se trudi da se promeni na bolje.
Ali sto je najsmesnije u svemu,covek bi da cini lose,a da mu bude dobro i da njemu samom necine zlo.
"Skinucu drugom ribu,ali meni nesme to niko da uradi".
Pokvarenost je slepa i licemerna.Nema coveka da nije gresan,ali zato treba se boriti za savrsenstvo da bi ga i zadobio od Boga.
 

Back
Top