У Хрватску стигло првих шест борбених авиона Рафале

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548

1714086899976.png

U Hrvatsku stiglo prvih šest borbenih aviona Rafale

Hrvatska će vojska imati moderniziranu borbenu letačku flotu, što predstavlja najveće ulaganje zemlje u odbrambene snage.

2020-09-10T085227Z_209426686_RC2KVI93A0KZ_RTRMADP_3_DASSAULT-INDIA-1714022890.jpg

Za kupovinu Rafalea iz državnog budžeta Hrvatske je osigurano ukupno 1,13 milijardi eura u razdoblju od 2021. do 2026. godine

25 Apr 2024


Prvih šest od ukupno dvanaest višenamjenskih borbenih aviona Rafale u četvrtak je stiglo u Hrvatsku, dvije godine i pet mjeseci nakon potpisivanja ugovora s Francuskom, vrijednog više od milijardu eura, a dolazak posljednjih od ugovorenih aviona očekuje se početkom sljedeće godine.

“Povijesnim preletom od Bordeauxa do Zagreba, u trajanju od jednog sata i četrdeset minuta, piloti pobjedničke Hrvatske vojske u Hrvatsku će dovesti moćne lovce i nove zaštitnike našeg zračnog prostora”, najavio je prije dva dana ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić na društvenoj mreži X, prenosi Hina.

Hrvatska će vojska tako imati moderniziranu borbenu letačku flotu, što predstavlja najveće ulaganje Vlade i Ministarstva odbrane u odbrambene snage, poručio je resorni ministar.

Rafali stigli u Hrvatsku (VIDEO)



Odluku o kupovini borbenih aviona Rafale Vlada je donijela 28. maja 2021. godine, kada je zadužila Ministarstvo odbrane da provede sve potrebne radnje u vezi sa sklapanjem ugovora između Hrvatske i Francuske. Taj su ugovor 25. novembra iste godine potpisali tadašnji ministar odbrane Mario Banožić i francuska ministrica odbrane Florence Parly, u okviru službene posjete francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Hrvatskoj.

Vojna saradnja​

Za kupovinu Rafalea iz državnog budžeta je osigurano ukupno 1,13 milijardi eura u razdoblju od 2021. do 2026. godine. Za ovu je godinu predviđeno gotovo 225 miliona eura, za sljedeću 65 miliona, dok će se iz budžeta za 2026. godinu izdvojiti gotovo 18 miliona eura.

Primopredaja prvog aviona Rafale održana je 2. oktobra prošle godine u bazi francuske ratne avijacije Mont-de-Marsan. Do kraja ove godine u Hrvatskoj bi trebalo biti osam aviona, a do kraja prvog kvartala 2025. godine očekuju se i preostala četiri aviona.

Ugovorom između Hrvatske i Francuske je, također, obuhvaćena vojna saradnja, održavanje zajedničkih vježbi ratnih avijacija dviju zemalja te obuka hrvatskih pilota i tehničkog osoblja. Krajem januara 2023. godine, u spomenutu francusku bazu poslana je prva grupa pilota na obuku u trajanju od 15 mjeseci. Do danas je program obuke za Rafale prošlo gotovo 90 pripadnika oružanih snaga Hrvatske različitih specijalnosti, navode u Ministarstvu odbrane.

Obuka pilota višenamjenskih borbenih aviona savezničkih i partnerskih država trebala bi se provoditi i u Hrvatskoj, odnosno u Središtu za obuku pilota borbenih zrakoplova (Fighter Pilot Training Center, FPTC) čije je osnivanje podržala Vlada, a predviđeno je da ono s radom počne 2026. godine.

Svečanost prihvata prve grupe višenamjenskih borbenih aviona održana je se u kasarni “Pukovnik Marko Živković” na Plesu, gdje su na kompleksu ukupne površine gotovo 20.000 kvadratnih metara, izgrađene nove zgrade za simulatore i eskadrilu, hangar za održavanje, zgrade za održavanje motora, skladište rezervnih dijelova te hangar za smještaj aviona. Vrijednost cijelog kompleksa procijenjena je na gotovo 37 miliona eura.

Kupovina francuskih borbenih aviona bila je predmet spora između Vlade i hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića. Milanović je naglasio da se kupovini Rafalea nije protivio, ali da su za kopnenu vojsku od aviona važniji drugi sistemi, oprema i municija. Osim toga, vladajuće je prozvao i zbog rasta kupoprodajne cijene s 990 miliona eura na više od milijardu eura.

Naoružavanje u regiji​

S druge strane, iz Vlade još od potpisivanja ugovora ističu da je riječ o najmodernijem tipu višenamjenskih borbenih aviona koji se trenutno koriste u francuskoj vojsci, koji će biti od koristi idućih 40 godina. Premijer Andrej Plenković poručio je da će Hrvatska, zahvaljujući Rafalima, imati “najjače ratno zrakoplovstvo u ovom dijelu Europe”.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom nedavne posjete Parizu, također, najavio da u naredna dva mjeseca očekuje potpisivanje ugovora o kupovini 12 borbenih aviona Rafale, kojem će prisustvovati i francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Srbijanski mediji procjenjuju vrijednost nabavke na gotovo 3,2 milijarde eura.

Srbija o kupovini novih aviona razmišlja više od dvije godine, jer je Hrvatska za potrebe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) kupila 12 polovnih aviona istog tipa za milijardu eura.

“Ubrzano naoružavanje Vojske Srbije izaziva zabrinutost kod nekih susjeda nakon krvavog raspada Jugoslavije 1990-ih”, objavila je agencija AP, napominjući da je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a da je većina zemalja u regiji članica NATO-a.


link



Па зар то није фантастично?! Браво Хрватска! Данашња Хрватска - понос НАТО-а!
 
“Ubrzano naoružavanje Vojske Srbije izaziva zabrinutost kod nekih susjeda nakon krvavog raspada Jugoslavije 1990-ih”, objavila je agencija AP, napominjući da je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a da je većina zemalja u regiji članica NATO-a.
Šta su ove budale htele da kažu?
 
Kako će vežbati? Kuda će leteti?Čim uzlete, na tuđoj su teritoriji.Hrvatskoj ne treba vojno vazduhoplovstvo
To je fora koju smo prodavali Slovencima zbog koje nisu smeli da probijaju zvučni zid! ! Inače, ako si član nATO-a, ili sam braniš svoje nebo, ili plaćaš nekome da ti brani nebo.. kao Slovenci Mađarima!
 
Cestitke Hrvatskim pilotima koji ce konacno da lete pravim avionima, umesto u letecim kovcezima kako je popularno zvan 21.
I na kojima su (ponekad) leteli na LIČNU odgovornost.... :hahaha:
Usput, ovo smo zvali mrtvački kovčeg, ili proizvođač udovica:
"The Starfighter eventually flew with fifteen air forces, but its poor safety record, especially in Luftwaffe service, brought it substantial criticism. The Germans lost 292 of 916 aircraft and 116 pilots from 1961 to 1989, its high accident rate earning it the nickname Witwenmacher ("widowmaker") from the German public." https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_F-104_Starfighter
 
Poslednja izmena:
Čekaće Vučić i svoje igračke par godina pa će govoriti kako su njegove nove a njihove stare. :deda2:
Који коурчеви Рафали,
па то има модификован Софтвер унутра да НЕ СМЕ једна Нато-Летелица да гађа другу у СЛУЧАЈУ НЕКОГ Оружаног Сукоба уколико дође до великог пичвајза.
 
Који коурчеви Рафали,
па то има модификован Софтвер унутра да НЕ СМЕ једна Нато-Летелица да гађа другу у СЛУЧАЈУ НЕКОГ Оружаног Сукоба уколико дође до великог пичвајза.
Kao što na kolor skenerima i kopirkama ne možeš da kopiraš novčanice! Udari neke šare preko kopije!
Ne brini, hakeri će da razvale tu zaštitu! :hahaha:
 
Kao što na kolor skenerima i kopirkama ne možeš da kopiraš novčanice! Udari neke šare preko kopije!
Ne brini, hakeri će da razvale tu zaštitu! :hahaha:
Почиње Денвер....
Све у свему ,ти Рафали су бескорисни осим ако Прворођени није осмислио неку нову Генерацију Срба који ће да гађају Белорусију и руске Сухоје..
Али до тада,њега ће да прекрије трава заборава мог..
 
Почиње Денвер....
Све у свему ,ти Рафали су бескорисни осим ако Прворођени није осмислио неку нову Генерацију Срба који ће да гађају Белорусију и руске Сухоје..
Али до тада,њега ће да прекрије трава заборава мог..
Ako bi Srbija ušla u NATO, mogla bi da naplaćuje čuvanje neba okolnim, (i budućim) članicama NATO-a, kao tzv. Kosovo, Fildžan Bosna, Makedonija, C. Gora, Bugarska i Rumunija.... :hahaha:
 

1714113819032.png

HLADAN TUŠ ZA VUČIĆA: Predsjednik Srbije tvrdi da ta zemlja ima najbolje borbene avione u regionu, ovo je prava istina…

Sposobnost zrakoplova da zaštiti svoje pilote i ostane operativan u slučaju napada još je jedna iznimno važna stavka.


miga.jpg


Prije 3h

Sad kad Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ima šest novih borbenih zrakoplova za zaštitu neba, postavlja se pitanje koliko su Rafalei F3-R dobri ili bolji u odnosu na srpske MiG-29SM borbene zrakoplove, na koje je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ponosan.

Usporedbe borbenih zrakoplova česta su tema, nerijetko nezahvalna, no postoje instancije u kojima je i više nego evidentno kad je jedan borbeni zrakoplov superiorniji drugom. S tim u pred vama je analizu mnoštva karakteristika hrvatskih Rafalea F3-R i srpskih MiG-29Sm borbenih zrakoplova, donosi Dnevnik.hr.

Ipak, trebalo bi naglasiti da Rafale F3-R pripada takozvanoj 4.5 generaciji zrakoplova, dok MiG-29SM ne, pa nije zgoreg i tu informaciju imati u vidu.

Tehnički kriteriji

Maksimalna težina pri polijetanju

Maksimalna težina pri polijetanju je ukupna težina koju zrakoplov može nositi pri polijetanju, uključujući gorivo, posadu, oružje i teret. To je ključni pokazatelj sposobnosti zrakoplova da nosi gorivo i oružje za svoje misije.
Rafale je bolji: Rafale ima veću maksimalnu težinu pri polijetanju, što mu omogućuje da nosi više goriva i oružja, nudeći veću svestranost i izdržljivost u misijama. Kod Rafalea maksimalna težina polijetanja je 24,5 tona, dok kod MiG-29 iznosi 20 tona.
Dolet
Dolet je najveća udaljenost koju zrakoplov može prijeći od svoje tačke polaska, bez potrebe za punjenjem goriva. Ovo je ključno za borbene misije, jer određuje operativni domet zrakoplova.
Rafale je bolji: Sa svojim povećanim dometom, Rafale može izvršavati misije dugog dometa bez potrebe punjenja gorivom, nadmašujući u tom pogledu MiG-29. Naime, Rafale ima maksimalan dolet od 3700 kilometara, dok MiG-29 ima tek 1430 kilometara.
Maksimalna brzina
Maksimalna brzina je najveća brzina koju zrakoplov može postići u letu. Velika brzina može biti odlučujuća u borbi zrak-zrak i u izbjegavanju neprijateljske odbrane.
MiG-29 je bolji: MiG-29, sa svojom nešto većom maksimalnom brzinom, ima prednost u situacijama koje zahtijevaju brzo izbjegavanje ili presretanje. MiG-29 ima maksimalnu brzinu od 2400 km/h, dok je Rafaleova maksimalna brzina 1912 km/h.
Operativni strop
Maksimalna visina na kojoj zrakoplov može učinkovito letjeti. Visok operativni strop znači da se većina protuzračnih odbrana može izbjeći, što vam daje prednost u borbi zrak-zrak.
MiG-29 je bolji: MiG-29 ima višu operativnu gornju granicu, nudeći bolju sposobnost djelovanja na visinama gdje je manje vjerovatno da će biti otkriven ili dosegnut od strane neprijateljske odbrane. Maksimalni operativni strop MiG-29 je 18 kilometara, dok je kod Rafalea tek nešto iznad 15 kilometara.
Manevarska sposobnost
Riječ je o sposobnosti zrakoplova da brzo promijeni smjer i visinu. Dobra upravljivost neophodna je za blisku zračnu borbu i izbjegavanje projektila.
MiG-29 je bolji: Poznat po svojim izvanrednim sposobnostima manevriranja, MiG-29 se ističe u bliskoj zračnoj borbi, nadmašujući Rafale u tom specifičnom polju.
Sposobnost nošenja oružja
Ovdje je riječ o vrsti i količini oružja koje zrakoplov može nositi. Visok kapacitet nošenja oružja omogućuje veću fleksibilnost u napadnim i obrambenim misijama.
Rafale je bolji: Sa svojim svestranim dizajnom, Rafale može nositi veću raznolikost i količinu oružja, što ga čini prilagodljivijim različitim scenarijima borbe.
Pogonski sistem
Tip motora i izvedba određuju brzinu, visinu i izdržljivost zrakoplova. Napredni pogonski sistem osigurava vrhunske performanse tokom leta.
Rafale je bolji: Rafaleovi M88 motori pružaju vrhunski potisak i veću učinkovitost, nudeći optimalne performanse leta i smanjeno održavanje.
Stealth sposobnosti
Sposobnost zrakoplova da izbjegne otkrivanje radarom. Stealth sposobnosti ključne su za misije infiltracije i preživljavanje u dobro branjenim okruženjima.
Rafale je bolji: Iako ni Rafale ni MiG-29 nisu dizajnirani kao čisti stealth zrakoplovi, Rafale sadrži elemente koji smanjuju njegov radarski potpis, dajući mu malu prednost u ovom području.
Naučni kriteriji
Korišteni materijal
i
Riječ je o inovacijama u materijalima za lakoću i snagu zrakoplova. Korištenje naprednih materijala smanjuje težinu, poboljšava performanse i povećava trajnost.
Rafale je bolji: Rafale koristi prednosti naprednih kompozitnih materijala za veći dio svoje strukture, nudeći optimalnu kombinaciju lakoće i čvrstoće.

Aerodinamika

Učinkovit dizajn zrakoplova ključan je za smanjenje otpora zraka. Izvrsna aerodinamika poboljšava brzinu, ekonomičnost goriva i manevriranje.
Rafale je bolji: Njegov sofisticirani aerodinamički dizajn omogućuje Rafaleu smanjeni aerodinamički otpor, što se prevodi u bolju učinkovitost leta od MiG-29.
Ugrađeni elektronički sustavi
Riječ je o tehnološkom napretku u navigacijskim, komunikacijskim i borbenim sustavima. Napredni elektronički sustavi povećavaju operativnu učinkovitost i sposobnost preživljavanja zrakoplova.
Rafale je bolji: Rafale je opremljen naprednim elektroničkim sustavima, uključujući aktivni antenski radar i napredni sustav elektroničkog ratovanja, nadmašujući time mogućnosti MiG-29.
Mogućnosti simulacije i obuke
Riječ je o dostupnosti simulacijske tehnologije za obuku pilota. Napredni simulatori omogućuju realnu i sigurnu obuku, smanjujući vrijeme i troškove obuke.
Rafale je bolji: Rafale program uključuje sveobuhvatne, moderne sisteme simulacije i obuke, pružajući vrhunsku pripremu za pilote.
Energetska učinkovitost
Riječ je o optimizaciji potrošnje goriva. Poboljšana učinkovitost goriva smanjuje operativne troškove i povećava dolet zrakoplova.
Rafale je bolji: Rafaleovi Motori M88 dizajnirani su za optimalnu učinkovitost goriva, pridonoseći većem dometu i nižim operativnim troškovima.
Tehnologije za smanjenje buke
Smanjenje buke bitno je za rad u blizini naseljenih područja i smanjenje utjecaja na okoliš.
Rafale je bolji: Iako tehnologije za smanjenje buke nisu često posebno istaknute u vojnim podatkovnim listovima, razvoj i upotreba naprednih tehnologija u Rafaleovim motorima sugerira poseban fokus na smanjenje buke.
Proračunski kriteriji
Trošak nabave

Niži trošak nabave čini zrakoplov pristupačnijim za određeni odbrambeni proračun.
MiG-29 je bolji: Tradicionalno, MiG-29 ima nižu cijenu nabave od Rafalea, što ga čini ekonomičnijom opcijom za zemlje s ograničenim proračunom za odbranu.
Godišnji trošak održavanja
Riječ je o godišnjem trošku održavanja zrakoplova u ispravnom stanju. Niži troškovi održavanja znače značajne uštede tokom radnog vijeka zrakoplova.
Rafale je bolji: Unatoč višoj cijeni nabave, Rafale je dizajniran za pojednostavljeno i rjeđe održavanje, potencijalno smanjujući godišnje troškove u usporedbi s MiG-29.
Radni vijek
Razdoblje tokom kojeg se zrakoplovom može učinkovito upravljati prije nego što je potrebna zamjena ili velika nadogradnja. Dugi vijek trajanja smanjuje ukupne troškove po godini korištenja.
Rafale je bolji: Rafale, sa svojim naprednim tehnologijama i modularnim dizajnom za jednostavnu nadogradnju, ima potencijalno duži radni vijek od MiG-29.
Troškovi obuke osoblja
Riječ je o ulaganjima potrebnim za obuku pilota i tehničkog osoblja. Ovdje je poželjna učinkovitija i jeftinija obuka.
Rafale je bolji: Rafaleovi sveobuhvatni sustavi simulacije i obuke omogućuju učinkovitu i potencijalno jeftiniju obuku na duži rok.
Operativni troškovi
To su troškovi povezani s redovnom upotrebom zrakoplova, uključujući gorivo, rezervne dijelove itd. Niži operativni troškovi poboljšavaju proračunsku učinkovitost.
Rafale je bolji: Rafaleova superiorna učinkovitost goriva i rjeđe održavanje doprinose nižim operativnim troškovima od MiG-29.
Operativni kriteriji
Kompatibilnost s postojećom infrastrukturom
Ovdje je pak riječ o sposobnosti zrakoplova da djeluje iz postojećih zračnih baza bez potrebe za većim preinakama. Dobra kompatibilnost olakšava integraciju i smanjuje troškove.
MiG-29 je bolji: MiG-29, zbog svoje duge prisutnosti na tržištu i korištenja u mnogim zemljama, pokazuje izvrsnu kompatibilnost s nizom postojećih infrastruktura.
Lakoća održavanja
Razina stručnosti potrebna za tehničko osoblje i dostupnost rezervnih dijelova. Jednostavno održavanje smanjuje zastoje i troškove.
Rafale je bolji: Iako je MiG-29 dizajniran da bude robustan, Rafale ima koristi od modularnog dizajna i dobro uspostavljene logistike podrške, što olakšava njegovo održavanje.
Interoperabilnost
Riječ je o sposobnosti zrakoplova da učinkovito djeluje u zajedničkim misijama sa snagama ili opremom iz drugih zemalja. Interoperabilnost je ključna za multinacionalne operacije.
Rafale je bolji: Rafale, sa svojim naprednim elektroničkim sistemima i kompatibilnošću s NATO standardima, nudi veću interoperabilnost za međunarodne operacije.
 
НАСТАВАК

Svestranost
To je sposobnost zrakoplova da obavlja različite misije. Svestrani zrakoplov može ispuniti nekoliko uloga, smanjujući potrebu za specijaliziranim zrakoplovom.
Rafale je bolji: Dizajniran kao višenamjenski zrakoplov, Rafale se ističe u raznim misijama, od nadmoći u zraku do napada na zemlji, pokazujući superiornu svestranost u odnosu na MiG-29.
Strateški kriteriji
Prilagodljivost tehnološkim promjenama

Tu je riječ o lakoći s kojom se zrakoplov može ažurirati ili modificirati kako bi uključio nove tehnologije ili mogućnosti. Dobra prilagodljivost osigurava stalnu relevantnost zrakoplova za tehnološki napredak.

Rafale je bolji: Njegov modularni dizajn i proizvođačeva predanost kontinuiranom razvoju čine Rafale prilagodljivijim izborom za tehnološke evolucije od MiG-29.

Podrška proizvođača
Posvećenost proizvođača pružanju dugoročne tehničke i logističke podrške vrlo je bitna. Snažna podrška proizvođača jamči dostupnost dijelova i potrebnu tehničku pomoć.
Rafale je bolji: Dassault Aviation pokazao je snažnu predanost potpori Rafaleu diljem svijeta, nudeći razinu podrške bolju od one dostupne za MiG-29.
Ekološki kriteriji
Ekološki otisak

Utjecaj zrakoplova na okoliš, uključujući emisije CO2 i potrošnju fosilnih goriva također je bitan segment u svijetu koji se bori s klimatskim promjenama i smanjenjem emisija CO2. Smanjenje ekološkog otiska ključno je u trenutnom kontekstu klimatskih promjena.

Rafale je bolji: Rafaleova superiorna učinkovitost goriva pomaže smanjiti njegov ekološki otisak u usporedbi s MiG-29.
Zagađenje bukom
Razina proizvedene buke, osobito je relevantna u blizini naseljenih područja. Smanjenje zagađenja bukom važno je za ograničavanje utjecaja na lokalno stanovništvo.
Nitko nije bolji, ali...: Specifični podaci o zagađenju bukom rjeđe se objavljuju za vojne zrakoplove. Međutim, opća predanost naprednim tehnologijama sugerira da bi Rafale mogao imati manju prednost u ovom području.
Kriteriji sigurnosti
Stopa nesreća

Sigurnosna povijest zrakoplova, uključujući incidente i nesreće bitna je pri odabiru za potencijalne kupce. Niska stopa nezgoda pokazatelj je sigurnog dizajna i odgovarajuće obuke pilota.
Bez pobjednika: Oba zrakoplova imaju stope nesreća koje odražavaju njihova operativna razdoblja i kontekste korištenja. Izravna usporedba zahtijevala bi detaljnu analizu specifičnih okolnosti svakog incidenta.
Mogućnost preživljavanja
Sposobnost zrakoplova da zaštiti svoje pilote i ostane operativan u slučaju napada još je jedna iznimno važna stavka. Visoka sposobnost preživljavanja povećava šanse za uspjeh misije i sigurnost pilota.
Rafale je bolji: Rafale je opremljen sustavima elektroničkog ratovanja i naprednim mjerama zaštite, povećavajući njegovu sposobnost preživljavanja u neprijateljskim okruženjima.
Zaključak je jasan - Rafale je pobjednik
Analizirajući tehničke, znanstvene, proračunske, operativne, strateške, ekološke, sigurnosne, političke i ekonomske kriterije, Dassault Rafale ističe se kao superioran u većini kategorija. Njegov napredni dizajn, svestranost, višenamjenske mogućnosti, učinkovitost goriva i podrška proizvođača čine ga preferiranim izborom u mnogim scenarijima.
Iako MiG-29 nudi određene prednosti, poput nešto veće najveće brzine i nižih troškova nabave, Rafaleove inovacije i modularnost osiguravaju njegovu ukupnu superiornost, kako za sadašnje misije tako i za buduće prilagodbe.

Dassault Rafale je učinkovit i svestran borbeni zrakoplov, sposoban odgovoriti na izazove 21. stoljeća.
 

Back
Top