U Gani sveštenik (63) oženio 12-godišnju devojčicu

Nevjerojatno da se takvo nešto događa i danas u 21. stoljeću. :eek: Nadam se da će institucije u Gani odrediti svoj posao i sankcionirati ga. Ako je minimalna dobna granica za brak u Gani 18 godina ne može oženiti dijete, zakon je jasan po tom pitanju.

Ima li javan profil na Instagramu sa mnogo pratitela, tj. je li "influencerica"? Volio bih vidjeti njen profil, zaintrigirao me je.

Ne nema nikakav javni profil nit je ikakva influenserka, vec najnormalnija "regular girl".

Nema toga u Gani osim eventualno u nekim izolovanim, zabacenim i ruralnim krajevima gde jos uvek zive nekim tradicionalnim nacinom zivota,
Bukvalno su u Akri (glavni grad Gane). Baš sam čitao o tome, navodno je takav običaj te religije koje je on sveštenik, sa šest su je odabrali da mu bude žena i od tada je spremaju. Inače taj narod Ga Wor je zanimljiv, imaju usmeno predanje po kome potiču iz Egipta odakle su otišli u isto vreme (tj pobegli) kada i Izrailji. Da se ne zgražavamo, ima svega još uvek na svetu. I zakon u Gani ne dozvoljava ovakva venčanja, iako se vade da je to u skladu sa običajima i da je njena uloga da učestvuje u svečanostima ne da legne pod njega, tako da to ko zna šta ispadne.

tacno i ja sam svjedok tome. Iz mojeg osmog razreda se udalo pola djevojaka sa sela cim su zavrsile osmi razred. Ali te djevojke su bile u odnosu na mene bioloski duplo starije. Ali u tome je poenta- udale i to pod uticajem i nadzorom roditelja a ne bile objekat iskoristavanja njihovih godina. Ja bih polomio svakog starkelju koji bi pokusao da iskoristi to sto je moja cerka u godinama kad joj hormoni rade kao ludi. Tesko je ovo doba za roditelje , jos ako drustvo normalizuje da je ok da se iskoristavaju lude godine ej.
Моја школска, са огромним стомаком полагала у августу.

@Sizif , @spaniard Ајша је дошла Мухамеду главе. После и целом исламском покрету. Заправо, главна подела међу муслиманима данас (сунити и шиити) је заправо подела на оне који воле Ајшу и оне који је не воле.

Poslednja izmena od moderatora:
@Sizif , @spaniard Ајша је дошла Мухамеду главе. После и целом исламском покрету. Заправо, главна подела међу муслиманима данас (сунити и шиити) је заправо подела на оне који воле Ајшу и оне који је не воле.

Тако да, опасне су младе јунице кад их узме неки старкеља. :per:
Suniti su želeli da Ajšin otac tj Muhamedov tast Abu Bakr nasledi Muhameda i postane Kalif.

Na drugu stranu, Šiti su želeli da Muhameda nasledi neko iz njegove bliže porodice, pa je predlog bio da to bude Ali ibn Abi Talib, Muhamedov zet.

Tipična borba oko vlasti.

Тако да, опасне су младе јунице кад их узме неки старкеља. :per:
zadnjih 40 godina života posle Muhamedove smrti nije bila politički aktivna

Suniti su želeli da Ajšin otac tj Muhamedov tast Abu Bakr nasledi Muhameda i postane Kalif.

Na drugu stranu, Šiti su želeli da Muhameda nasledi neko iz njegove bliže porodice, pa je predlog bio da to bude Ali ibn Abi Talib, Muhamedov zet.

Tipična borba oko vlasti.
Да, с тим што су шиити овде у праву, јер је и сам Мухамед хтео да га наследи Алија. Чак има и хадис, релевантан, где Мухамед каже да ко следи Алија тај следи и Посланика, тј. њега.

Наравно, после су Абу Бакр и, посебно Омар, учинили све да прекрше то Мухамедово завештање.
Иначе, ту се из потаје крије још једна јака личност и амбициозна жена, а то је Мухамедова ћерка Хатиџа, Алијева жена. Сукоб сунита и шиита је и сукоб две моћне жене, Ајше и Хатиџе. Иако слови као чисто мушка религија, Ислам се често вртео око јаких и утицајних жена, сетимо се само Хурем Султаније.

И да, сукоб јесте био борба око власти, а касније је настала и теологија, посебно међу шиитима чији неки правци стављају Алија у исти ред са Мухамедом, неки чак и изнад њега, Алевити, рецимо, итд.

Poslednja izmena:
zadnjih 40 godina života posle Muhamedove smrti nije bila politički aktivna
То је нетачно. Она је направила сукоб међу муслиманима, заједно са својим оцем и Омаром. Питај шиите, којима је проклињање Ајише малтене верска обавеза. ;)

То је нетачно. Она је направила сукоб међу муслиманима, заједно са својим оцем и Омаром. Питај шиите, којима је проклињање Ајише малтене верска обавеза. ;)
to je bilo odmah posle smrti Muhameda

Back