U Egiptu haos, protesti se šire i na Jordan

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
110128129.jpg

Foto: AP

Eskalirali sukobi
U Egiptu haos, protesti se šire i na Jordan

Antivladini protesti nastavljaju se širiti arapskim svijetom. Nizu zemalja pridružio se i Jordan.



Na ulicama Kaira je haos. Odjekuju pucnjava i detonacije. Policija suzavcem i gumenim mecima rastjeruje protuvladine demonstrante. Uprkos zabrani javnih okupljanja, hiljade ljudi nakon molitve izašle su na ulice glavnog grada. Uzvikuju slogane protiv predsjednika Hosnija Mubaraka i njegovog sina Džamala za kojeg se pretpostavlja da bi mogao naslijediti oca.

Čak je i nobelovac Mohamed El Baradei, koji se u četvrtak vratio u Egipat uprkos prijetnjama smrću, stavljen u kućni pritvor, jer se pridružio demonstrantima i jer je izrazio solidarnost sa svojim narodom. Mnogi od demonstranata El Baradeija vide kao novog mogućeg egipatskog vođu.

"Pozivam i nastavit ću pozivati režim da poslušaju ljude i odmah pokrenu proces promjena", istaknuo je El Baradei.

El Baradei je dobitnik Nobelove nagrade za mir i bivši povjerenik UN-a za kontrolu nuklearne energije.

U međuvremenu, žestoki sukobi policije i demonstranata izbili su i u Suezu, Aleksandriji i drugim egipatskim gradovima. Plovidba sueskim kanalom još nije ugrožena.

Pozivi na proteste kružili su internetskim društvenim mrežama. Međutim od protekle noći pristup internetu uglavnom je blokiran. Otežano je i korištenje SMS usluga, a na udaru su i novinari.

Američka televizijska stanica CNN javlja da su njenoj ekipi egipatski policajci oduzeli kameru, prenose agencije.

(FENA)
 
Lijepo,. lijepo.vazno je da izadju na ulice svi i da masovno idu ka zgradi predsjednika Mubaraka kako bi se Mubarak sklonio sa vlasti ili likvidirao.On je jedan okrutni diktator koji se mora skinuti sa polozaja.Mislim da bi bolje bilo da se skine odmah sa polozaja jer moze ovako izgubiti glavu.Inace zadovoljan sam protestima i zelim demonstrantima da uspiju u namjeri i mislim da je El Baradej dobar covjek i da moze biti predsjednik egipta tako da bih zelio da on uspije u svojoj namjeri da njegov narod pobijedi Mubaraka.Doslo je vrijeme za revoluciju u Islamskim zemljama i to se mora podrzati jer ovako vise ne moze.
 
Lijepo,. lijepo.vazno je da izadju na ulice svi i da masovno idu ka zgradi predsjednika Mubaraka kako bi se Mubarak sklonio sa vlasti ili likvidirao.On je jedan okrutni diktator koji se mora skinuti sa polozaja.Mislim da bi bolje bilo da se skine odmah sa polozaja jer moze ovako izgubiti glavu.Inace zadovoljan sam protestima i zelim demonstrantima da uspiju u namjeri i mislim da je El Baradej dobar covjek i da moze biti predsjednik egipta tako da bih zelio da on uspije u svojoj namjeri da njegov narod pobijedi Mubaraka.Doslo je vrijeme za revoluciju u Islamskim zemljama i to se mora podrzati jer ovako vise ne moze.


Ali on je musliman i njega bira muslimanski narod vec 30 godina:rtfm:
 
Lijepo,. lijepo.vazno je da izadju na ulice svi i da masovno idu ka zgradi predsjednika Mubaraka kako bi se Mubarak sklonio sa vlasti ili likvidirao.On je jedan okrutni diktator koji se mora skinuti sa polozaja.Mislim da bi bolje bilo da se skine odmah sa polozaja jer moze ovako izgubiti glavu.Inace zadovoljan sam protestima i zelim demonstrantima da uspiju u namjeri i mislim da je El Baradej dobar covjek i da moze biti predsjednik egipta tako da bih zelio da on uspije u svojoj namjeri da njegov narod pobijedi Mubaraka.Doslo je vrijeme za revoluciju u Islamskim zemljama i to se mora podrzati jer ovako vise ne moze.

Isto mislis ko Americka drzavna sekretarka Hilari ... :mrgreen:

Secretary of State Hillary Clinton on Egypt: U.S. 'deeply concerned about the use of violence against the protesters' #Egypt #Jan25 :rotf:

Sec. Clinton: The U.S. 'urges Egyptian authorities to allow peaceful protests' and undue moves to cut communication #Egypt #Jan25

Nego Mingo , odusevili ste me sa tim protestima , nafta je ruhnula na 100 $ i Rusi se pune ... :lol:

Zaboravih ovde diskretno napisati da je Rusija pocela mobilizaciju ... opstu .. :cool:
 
Poslednja izmena:
To je naravno sve opet americko maslo, nije se to desilo sve slucajno, videcemo sta je krajnji cilj, neki obruc oko bliskog istoka, totalna kontrola nad istim, ko zna. Ali ovaj mingo je pravi robot sa ugradjenim cipovima u glavi, kako TV kaze, on ponavlja:mrgreen:

Па видиш да су пукли и Британци и Американци - ЈЕДИНИ ИЗЛАЗ ИЗ БУНАРА ИМ ЈЕ ДА "УСПОСТАВЉАЈУ МИР" КОРИСТЕЋИ ТУЂЕ РЕСУРСЕ, НАРАВНО...
 
Mislim da razmisljam logicki jer Amerika je svjesna da joj nece izmaci Islamske zemlje kontroli jer Saudijska Arabija ima veliki ugled na Arapski svijet tako da bez ozbira ko dodje na vlast u Egiptu ili Tunisu nece poremetiti Americko partnerstvo sa Islamskim zemljama.Po rijecima Americkih zvanicnika mozete vidjeti da Amerika ostavlja na cjuedilu dojucerasnje saveznike kao sto su Ben Ali a sada Hosni Mubarak tako da njima nista ne znace oni koji dodju umjesto njih a mislim da bi El Baradej bio po volji Zapada i muslimana tako da bi on Egipat izgradio u jednu jako modernu drzavu i kazem vam kad jedna Islamska zemlja tipa Saudijske Arabije moze da bude saveznik Amerike onda zasto to ne bi bio Islamski Jemen ili Jordan.Drugacije su buile prilike prilikom dovodjenja Islamskog sistema u Iranu jer Iran se tako i tako bio okrenuo Sovjetskom savezu te za malo postao komunisticka zemlja tako da je dovodjenje Islamskog sistema treba biti ravnoteza izmedju Sovjetskog Saveza i Amerike te je Iran jednostavno protjerao Americke ambasadore i jednostavno drugacije su bile prilike tada u vrijeme haldnog rata.
 
Mislim da razmisljam logicki jer Amerika je svjesna da joj nece izmaci Islamske zemlje kontroli jer Saudijska Arabija ima veliki ugled na Arapski svijet tako da bez ozbira ko dodje na vlast u Egiptu ili Tunisu nece poremetiti Americko partnerstvo sa Islamskim zemljama.Po rijecima Americkih zvanicnika mozete vidjeti da Amerika ostavlja na cjuedilu dojucerasnje saveznike kao sto su Ben Ali a sada Hosni Mubarak tako da njima nista ne znace oni koji dodju umjesto njih a mislim da bi El Baradej bio po volji Zapada i muslimana tako da bi on Egipat izgradio u jednu jako modernu drzavu i kazem vam kad jedna Islamska zemlja tipa Saudijske Arabije moze da bude saveznik Amerike onda zasto to ne bi bio Islamski Jemen ili Jordan.Drugacije su buile prilike prilikom dovodjenja Islamskog sistema u Iranu jer Iran se tako i tako bio okrenuo Sovjetskom savezu te za malo postao komunisticka zemlja tako da je dovodjenje Islamskog sistema treba biti ravnoteza izmedju Sovjetskog Saveza i Amerike te je Iran jednostavno protjerao Americke ambasadore i jednostavno drugacije su bile prilike tada u vrijeme haldnog rata.

Значи не би ти сметало да твоја браћа целивају американце у гузицу. Разочараваш ме и као муслиман и као човек.
 
Ne celivaju ih nego su samo ekonomski i politicki partneri.na primjer Saudijska Arabija ne cjeliva Ameriku nego ona treba Americi i uzajamno Amerika treba Saudijskoj Arabiji zbog veceg prometa nafte.Saudijska Arabija isto je tako i partner sa Rusijom ali ne toliko kao sa Amerikancima.Jedno je istina da Amerikanci ne mogu izmijeniti zivot muslimanima jer muslimani zele zivjeti u islamskom okruzenju i ove promijene ce im to donijeti.
 
110128147.jpg

Foto: AP

Haos u Egiptu
Vojska na ulicama Kaira, demonstranti pale zgrade vlade

Egipatska vojska izašla je u petak navečer na ulice Kaira da bi pomogla policiji u provođenju policijskog sata, koji nije ispoštovalo nekoliko hiljada demonstranata, nastavljajući proteste i paleći zgrade vlade.



Tokom četiri dana demonstracija, prema najnovijim podacima, poginulo je osam osoba, a u petak u neredima je povrijeđeno 410 osoba, od kojih su neki pogođeni mecima.

Predsjednik Hosni Mubarak, čiju ostavku traže demonstranti, proširio je policijski sat na sve egipatske gradove, pošto ga je prvobitno uveo u Kairu, Aleksandriji i Suezu, u periodu od 18 do sedam sati ujutru po lokalnom vremenu.

Ta mjera nije spriječila nekoliko hiljada ljudi da ponovo izađu na ulice egipatske prijestonice, a grupa demonstranata je pokušala da upadne u zgrade državne televizije i Ministarstva vanjskih poslova.

U sjedištu vladajuće Nacionalne demokratske partije u Kairu podmetnut je požar, a kancelarije te stranke bile su meta napada i u drugim gradovima.

Očevici tvrde da su se čuli pucnji u ulici blizu parlamenta, kod kancelarije premijera i drugih zgrada vlade u centru prijestonice, gdje je u to vrijeme bilo više od 1.000 demonstranata.

Hiljade demonstranata, noseći kamenice, flaše i motke, uspjelo je da otjera nekoliko stotina policajaca s glavnog trga u centru Kaira, a nekoliko policajaca je skinulo svoje uniforme i značke i pridružilo se demonstrantima.

U Suezu su u petak navečer na ulice poslati tenkovi, koji su raspoređeni ispred ruševina policijske stanice koja je u četvrtak navečer zapaljena.

Nekoliko desetina demonstranata se pelo na tenkove, pokušavajući da razgovaraju s vojnicima.

Stanovnici su agenciji Reuters rekli da su vojnici otvorili vatru na demonstrante koji su se popeli na tenkove, ali nije bilo moguće potvrditi te informacije.


(FENA)
 
Значи не би ти сметало да твоја браћа целивају американце у гузицу. Разочараваш ме и као муслиман и као човек.

Kako smo ga izvukli na cistac ... ;)

Mingo , od Saudijske Arabije nece ostati ni kamen na kamenu , oni su sledeci ... :rotf:.. Btw. vec je i tamo pocelo , nego ne daju izvestaje ... :cepanje::cepanje:
 

Back
Top