"Tuga je prouzrokovana inteligencijom. Što više shvataš neke stvari, više bi voleo da ih nisi shvatio" Č.Bukovski

Ovaj citat imam često u glavi. Mnogo puta sam pomislila kako bi mi život bio veseliji, da sam samo malo gluplja. Kada sam saznala da mnoge psihičke bolesti pogađaju inteligentne ljude, nije mi bila neka uteha to što spadam u te,kao pametne :mrgreen:
gloopost.
kad dostignes najvisi nivo inteligencije shvatis da je sve BS i zabooole teee i ne nerviras se :D
 
Туга о којој прича није проузрокована памећу, но слабошћу, али пошто је его фрагилан до те мере да увек тражи угао посматрања који му ласка, јако мали број људи ће себи признати шта је заиста посреди.
 
Туга о којој прича није проузрокована памећу, но слабошћу, али пошто је его фрагилан до те мере да увек тражи угао посматрања који му ласка, јако мали број људи ће себи признати шта је заиста посреди.
Znači, kada inteligentan čovek shvati da je mogao nešto bolje uraditi ili postupiti pa zbog toga oseti tugu, znači, proradio mu ego ?
 
Znači, kada inteligentan čovek shvati da je mogao nešto bolje uraditi ili postupiti pa zbog toga oseti tugu, znači, proradio mu ego ?
mislim da tuga o kojoj Bukovski priča dolazi od spoznaje kako su neki ljudi koji su ti dragi ustvari obični sebičnjaci kojima uopšte nije stalo do tebe....ego ne da ljudima da spoznaju da su i sami često takvi... problem inteligentnih ljudi je najčešče veliki ego a ne tuga...psihičke bolesti su tipično proizvod velikog ega a ne inteligencije...sama reč shrink se ne bez razloga koristi za ljude koji su plaćeni da umanje ego pacijentima...
 
Znači, kada inteligentan čovek shvati da je mogao nešto bolje uraditi ili postupiti pa zbog toga oseti tugu, znači, proradio mu ego ?

Када паметан човек узме да убеђује себе како је за његов weltschmerz крива његова памет, а не његова слабост, то је его на делу.
 
mislim da tuga o kojoj Bukovski priča dolazi od spoznaje kako su neki ljudi koji su ti dragi ustvari obični sebičnjaci kojima uopšte nije stalo do tebe....ego ne da ljudima da spoznaju da su i sami često takvi... problem inteligentnih ljudi je najčešče veliki ego a ne tuga...psihičke bolesti su tipično proizvod velikog ega a ne inteligencije...sama reč shrink se ne bez razloga koristi za ljude koji su plaćeni da umanje ego pacijentima...
Ali ne mora da znači. Može da se odnosi na sve saznajne procese koje izazivaju tugu.
 
Pa ne mislim da po ceo dan idem po kući, pevam i crtam duge.. ja bih samo da ne koristim mozak i saznajem sve ono što mi donese neku tugu, htela ja to ili ne..
Pre 2 dana sam gledao po 50i put omiljen film i na dve scene prvi put pustio suzu,iako je tuzno i izazvano nekim zivotnim emocijama,za mene je to najvisi dusevni osecaj neuporediv ni sa cim
 
Када паметан човек узме да убеђује себе како је за његов weltschmerz крива његова памет, а не његова слабост, то је его на делу.
Hm, ajde onda jedan primer,moj : imala sam nekih problema sa detetom, i naravno, obavestila sam se , proučila, povezala i uvidela da je problem koji je moje dete imalo prilično ozbiljan. Naravno da sam kao roditelj odmah upala u depresiju. Otišli smo na neki pregled na jednu kliniku, tamo u čekaonici ,jedna opuštena mama, sa svojim detetom. U neobaveznom razgovoru , čujem koiju dijagnozu ima njeno dete, koja je inače, malo opasnija od naše. Posmatram mamu, kako usput pominje tu bolest, totalno neupućena, dok sam ja već izbezumljena. Tada sam prvi put pomislila da je mnogo bolje da sam sa malo manje pameti prišla tome, možda bih bila korisnija svom detetu više, tako opuštena. Ima li to veze sa mojim egom?
 
Ali ne mora da znači. Može da se odnosi na sve saznajne procese koje izazivaju tugu.
može...na primer mnogi inteligentni ljudi vide da su postojeće religije uglavnom plod ljudskog uma i njegove želje za besmrtnošću pa kad umre neko ko mu je drag takav čovek je svestan da je to verovatno rastanak za uvek...e sad možda sam ja glup ali verujem da duša postoji i posle smrti....
 
Kad smo kod religije, tu je već malo komepleksnija situacija, religija je kao neki psiho tretman za tugu usled smrti voljenje osobe. Mnoge religije zagovaraju život posle smrti, na taj način donekle usmeravaju misli u tom pravcu. Mnogi inteligentni ljudi su jako često ateisti, jer ne mogu prihvatiti nešto što se ne može dokazati činjenicama i samim tim kod njih je možda tuga u takvim slučajevima izraženija. Za ovo nemam dokaza, samo je moje neko mišljenje.
 
Нема, али ни то што си испричала нема везе са овим о чему Буковски (и уметници генерално) причају.
Citat sam uzela samo kao nešto što je meni blisko, nevezano za književnost Bukovskog. Znam način njegovog pisanja, znam na šta se odnosi konkretno njegov citat ali sam ga povezala sa životnim situacijama na koje se takođe, može primeniti citat.
 
Ovaj citat imam često u glavi. Mnogo puta sam pomislila kako bi mi život bio veseliji, da sam samo malo gluplja. Kada sam saznala da mnoge psihičke bolesti pogađaju inteligentne ljude, nije mi bila neka uteha to što spadam u te,kao pametne :mrgreen:
:vzagrljaj:
Bukovskog nisam mnogo citao.
Ali pamtim stih pesme Neleta Karajlica
sto manje dijete znas, to si manje nesretan...
Da li je to tacno?
Nemam pojma...pevao je i Bora Corba o kako je lepo biti glup.
Sta znam, ne bih ja ipak da budem glup.

Zna biti tesko, i borbe sa sobom samim koliko hoces...
ali pobeda je nassa, pametnice...
:kpozdrav:
Svako dobro !!!
 
Poslednja izmena:
Ovaj citat imam često u glavi. Mnogo puta sam pomislila kako bi mi život bio veseliji, da sam samo malo gluplja. Kada sam saznala da mnoge psihičke bolesti pogađaju inteligentne ljude, nije mi bila neka uteha to što spadam u te,kao pametne :mrgreen:
Mislim da depresija, anksioznost i ostali psihicki problemi koji cesto prate inteligenciju nemaju direktno veze sa shvatanjem ili neshvatanjem stvari vec je inteligentan covek kreativan u resavanju problema, ali i stvaranju problema u svom umu koji realno ne postoje. Negativna kreativnost.
 
Ovaj citat imam često u glavi. Mnogo puta sam pomislila kako bi mi život bio veseliji, da sam samo malo gluplja. Kada sam saznala da mnoge psihičke bolesti pogađaju inteligentne ljude, nije mi bila neka uteha to što spadam u te,kao pametne :mrgreen:
tacno je da što se više shvata voleli bismo da nismo shvatili ako nas ta shvatanja uslovno receno povredjuju
ali isto tako što je osoba inteligentnija to jednostavnije i lakše eliminiše iz svog fizickog i psihickog prostora sve ono sto ga zagadjuje..
 
tacno je da što se više shvata voleli bismo da nismo shvatili ako nas ta shvatanja uslovno receno povredjuju
ali isto tako što je osoba inteligentnija to jednostavnije i lakše eliminiše iz svog fizickog i psihickog prostora sve ono sto ga zagadjuje..
E to, ja ne bih da budem u situaciji da moram da smišljam da eliminišem :D bolje da nema ničeg za eliminaciju ili da ne budem ni svesna da je potrebno nešto eliminisati..
 

Back
Top