Vukan je rođen u Raškoj sredinom (otprilike) 12-og veka. Morao bi biti kršten po pravoslavnom obredu.
Njegovi sinovi su živeli i u 13-om veku i podigli su manastire Davidovicu i Moraču. Tako da se pravoslavlje Vukanovih sinova ne može dovesti u pitanje. Dimitrije je bio u monaštvu David, dok je Stefan oslikan u Gračanici, Peći i Dečanima.
Нисам ово видео па да разјасним. Није код Словена постојао бар не у народу доживљај православља као данас није још било инквизиције нити се знала позадина крсташких ратова.
Оно што јесте узразликовало јесте обред на словенском језику!
То је била идентитетска и политичка разлика у односу на римску цркву где си имао као у царству један говорни други службени и црквени латински.
Дакле овде је била борба за политичку опцију устанак Рашке је помаган са запада и главни окупатор и непријатељ је била Византија.
У том смислу пре Светог Саве није било неког озбиљног православља осим пуке жеље да се опстане и да не будеш асимилован на неки начин.
Дакле крштење по источном и западном обреду. Деса је био ктитор и љубитељ католичанства које се сад у ери Вукановића нудило као политички спас и независност државе.
Тај приморски део или земље приморске уз море су одувек биле католичке или латинске са малим прекидом континуитета од Методијеве мисије до Сплитских сабора.
У том смислу гледало се на политику западне цркве не на веру толико директно у византијском православљу више новца је остајало у земљи и домаћој цркви овде је ишло у Рим одакле се дели.
Дакле после Уроша И и интеграације у једну целину интегрисано је старо племство Вуканових и Мирославових потомака ту већ постоји култ Немањића слава Светог Саве и чуда и Симеона Мироточивог овде већ ближи сродници се осећају као део тог култа који расте постоје свети краљеви биографије , житије и остало и ту већ потомци и сродници се виде идентификационо у светој крви својој која је источног обреда.
У западном смислу они су само римска епископија и заљубљеници у свету римску цркву.
Ја бих рекао да је Немања добро знао да будућа државност и независност потиче из поштовања и неговања оба култа и католици на приморју до Милутина се увећавају нарочито после победе Бара над Дубровником када је Милутин издејствовао да католици морају писати на народном језику ћирилицом. Што ће у Босни урадити Котроман опет на примеру Хума.
Међутим баш права српска византијска црква почиње од Деспотовине и Лазаревића. Где су многе реформе извршене које су биле блиске рецимо католичким у Немањићкој цркви. Ја ти сад овде не могу дати пример јер нисам у материји овој али ајде верујмо неким историчарима уметности који би требали ово да знају.
Дакле да бих сликовито описао колико је јак утицај светих краљева био парафразираћу ону реакцију Которана на долазак папе наравно католика.
" Ко је тај папа? Шта је он нама? Да ли је он наш краљ Урош?"
Тако нешто су записани протести Которана