Tolerancija ili saosecanje ?

bangg

Ističe se
Poruka
2.208
Evo teme :)
Tolerancija ili saosecanje ?
Zelimo li biti masine ili ljudi ?
Opterecenje ili olaksanje ?
Milion zapovesti ili 10 ?
Krivi mi ili svet :) ? ...
Zlatna sredina ?
Manje je vise ?
Ljubav ili ?

Moramo ici napred ali nikako zapostaviti tradicionalne vrednosti. Male stvari nas cine srecnima i osnova srece je jednostavna to su skromna ocekivanja , jer ko previse ocekuje uvek ce biti razocaran.

Pocnimo "smesnom" stranom :) od JIM CARREY - briliantan um :)

kako se prima nagrada ;)

Izvolite :)
 
Očekivanja ne smeju biti skromna, jer onda čovek gubi svoj duh, a poprima odlike "mašinerije". Očekivanja su skromna samo za one koji su nedovoljno ambiciozni, i to im je izgovor.
Skromna očekivanja nisu i nerealna očekivanja, međutim, jako je teško da čovek prizna sebi, i uopšte da pronađe svoj maksimum. Neće ga ni znati, ako se u svemu vadi na "skromna očekivanja".
Čovek ne sme da se boji poraza, i ne sme da ga premotava unapred.
 
...tolerancija nije moguca ako nije obostrana i ne omogućava sagledavanje uzroka svemu i izlaz svemu...saosjećanje ima opravdanje samo prema nižim bićima i
nikako ne opravdavam prisustvo istog kod ljudi koji misle i misle da su za misljenje osposobljeni...saosjećanje je najmizerniji odnos medju ljudima mada je ono uvijek jednosmjerno...
 
Očekivanja ne smeju biti skromna, jer onda čovek gubi svoj duh, a poprima odlike "mašinerije". Očekivanja su skromna samo za one koji su nedovoljno ambiciozni, i to im je izgovor.
Skromna očekivanja nisu i nerealna očekivanja, međutim, jako je teško da čovek prizna sebi, i uopšte da pronađe svoj maksimum. Neće ga ni znati, ako se u svemu vadi na "skromna očekivanja".
Čovek ne sme da se boji poraza, i ne sme da ga premotava unapred.

Sta ako covek pronadje svoj maksimum maksimuma :)?
 
...tolerancija nije moguca ako nije obostrana i ne omogućava sagledavanje uzroka svemu i izlaz svemu...saosjećanje ima opravdanje samo prema nižim bićima i
nikako ne opravdavam prisustvo istog kod ljudi koji misle i misle da su za misljenje osposobljeni...saosjećanje je najmizerniji odnos medju ljudima mada je ono uvijek jednosmjerno...

Znaci saosecanje i zaljenje su isto po tvom misljenju ?
 
Ljubavlju nazivamo svaku moć, svaku sposobnost da saosećamo, kao i superiornost da se osmehujemo u patnji. Ljubav prema sebi i sopstvenoj sudbini, nežni pristanak na ono što Nedokučivi želi da učini sa nama i onda kad nismo u stanju da ga vidimo i razumemo - to treba da bude naš cilj.
Herman Hese

 
Mislim da je smesno, iluzorno , pricati o nabacanim pojmovima i navoditi inserte sa americkog medijskog trzista koji su usavrsili 30 godina unapred emotivnu komunikaciju , tako da slusajuci formu povezanu sa sustinom emotivne tehnologije, vi i ne primetite demagogiju i ono pokriveno i sakriveno...

Medjutim i bez toga, mi gubimo nase reci, jer nam ne trebaju nasa kulturna nasledja...
Primer, mi nemamo vise rec za pristojnost, vec je pristojnost postala etiquette, tj bonton, kultura, kao drustveni normativ ili drustveni bonton...I stvarno, i praksa pokazuje da preko 50% naziva firmi je strani koren reci.
Deca nam vezbaju zezanje i fore na engleskom jeziku , ali ne nauce razliku tolerance, compasion ili jos milion sitnih fraza, tipa pitty....

Ja sam sasvim siguran da 90% citalaca ovog posta i ne zna sta je pristojnost.
Da ne shvataju koliko je puno pristojnost u vezi i sa skromnoscu i sa uopste pokusajem autora teme,koji verovatno ni sam ne zna znacenje reci pristojnost...
Pristojnost je odjek plemickog u neplemickim , netitularnim dusama.
Separacija i idealizovanje pojmova naravno uvek postoji, narod nista drugo i ne radi...
Vitez izgubi klanja i ubijanja i postaje casnik (srp).

A ako bolje pogledate rec tolerancija, kad se skine maska emotivne tehnologije,to postaje rec tranzicija, jer onaj koji pruza toleranciju ,ocekuje upravo to , vasu tranziciju....
Nego, treba se igrati,pronaci one koji najbolje koriste emotivnu tehnologiju da slobodno prodaju svoje proizvode...tj govore...
 
faraonn:
...tolerancija nije moguca ako nije obostrana i ne omogućava sagledavanje uzroka svemu i izlaz svemu...saosjećanje ima opravdanje samo prema nižim bićima i
nikako ne opravdavam prisustvo istog kod ljudi koji misle i misle da su za misljenje osposobljeni...saosjećanje je najmizerniji odnos medju ljudima mada je ono uvijek jednosmjerno...


...ne, nikako...saosjećanje je solidarnost u nečemu ali i to moze biti problematično jer je dvojako,-ikreno i pozerski...
Žaljenje ima više vidova i svima je zajedničko da se posmatra 'žaljeno s visine', ta odrednica ili stanje odnosa je neravnopravno i
ljude podvaja u gradacijama...

ne bi znao o cemu pises u prvom citiranom postu da ti na to nije skrenuta paznja, pa si onda izmenio iskaz. to moze samo neko ko nikada nije saosecao.

ako je pozersko saosecanje onda to nije saosecanje, nego laz, pretvaranje, maskiranje radi razlicitih potreba, a mozda najcesce potreba da se cuju pikantni detalji, hranjenje tudjim bolom da bi se osetio bolje.

saosecanje je prozivljavanje tudjih osecanja - bola, patnje. prozivljavanje za sobom povlaci razumevanje. a moze ici i dotle da fizicki zaboli kada drugoga boli. sem ako ja ne koristim pogresnu rec za nesto sto se naziva drugim imenom.
 
Evo teme :)
Tolerancija ili saosecanje ?
Zavisi koliko nam je stalo do nekoga, prema pojedincima ili određenoj grupi koju definišemo, neće biti ničega od navedenog, dok prema bližnjima koje volimo, trpit ćemo sve do krajnjih granica, pa čak i preko toga.
Zelimo li biti masine ili ljudi ?
Mašine sa inteligencijom su efikasnije od ljudi u svakom pogledu, ja "glasam" za mašine.
Opterecenje ili olaksanje ?
Zavisi od slučaja do slučaja, čovek može doživeti olakšanje ali i dalje biti pod ogromnim opterećenjem.
Milion zapovesti ili 10 ?
U suštini samo nekoliko osnovnih i univerzalnih, svakako manje od deset:
1. Ne diraj nikada nikoga prvi.
2. Ne opraštaj nikome osim bolesnima.
3. Ne zaboravljaj.
4. Ne traži u ljudima i od ljudi ono što ne postoji i što nisu u stanju pružiti.
5. Ne očekuj nikada ništa dobro.
6. Uvek budi spreman na sve.
Krivi mi ili svet :) ? ...
Čovek je uvek sam kriv za situaciju u kojoj se nađe, nema drugih krivaca, osim kada su neke prirodne elementarne nepogode u pitanju, ali ni tada nema krivaca.
Zlatna sredina ?
Ne, uvek vrh u svemu, sredinu tumače kao slabost i napadaju, one na vrhu nikada ne diraju, a ako diraju postanu primer drugima, jer uvek izgube.
Manje je vise ?
Ne mora da znači, ali i može, zavisi od slučaja do slučaja. Nedovoljno definisano pitanje
Realnost bez ljubavi, suština svega onakva kakva jeste bez imalo ulepšavanja u bilo kom smislu i obliku.Naravno zavisi od osobe do osobe, ljudi u principu vole iluzije, olakšavaju im život, makar bile i najmanje.

Moramo ici napred ali nikako zapostaviti tradicionalne vrednosti. Male stvari nas cine srecnima i osnova srece je jednostavna to su skromna ocekivanja , jer ko previse ocekuje uvek ce biti razocaran.
Odgovor na prvu rečenicu je Japan, savršen spoj modernog i naprednog i tradicije.
Ne, skromna očekivanja "guše" ambicije i postignuća, tako se stvara srednja klasa i ubija se želja za većim, jačim i boljim. Ko ima skromna očekivanja ne može nikada postići veliki uspeh, mogućnost razočaranja nikako ne treba da bude razlog skromnosti.

Pocnimo "smesnom" stranom :) od JIM CARREY - briliantan um :)

kako se prima nagrada ;)

Izvolite :)

:bye:
 
Tolerancija je najviše što se može očekivat od razumnog čoveka.


Saosećanje je kaleidoskop razumevanja bliskih ljudi, Oprah-inog teatra, politički korektnog bulažnjenja, sračunatosti, slabosti i gluposti.


Razuman čovek napravi razliku.


Ostali saosećaju.
.. dadoh bonu jer sam previdela prvu rečenicu ..
.. a prva rečenica je greška ..
.. ispravno bi bilo .. razumevanje .. i uviđanje ograničenosti dometa vlastitog razumevanja .. je najviše što se od razumnog čoveka može očekivati ..


.. tolerancija je sran je ..
.. to je ono .. različiti smo ali se poštujemo ..
.. što znači .. tolerancija je daleko manje od poštovanja .. jer kod pravog poštovanja .. ono "različiti smo ali" nije ni potrebno ..
.. kod poštovanja akcenat je na vrlinama ljudi ..
.. a kod tolerancije .. na ukazivanju na različitost .. i na potiskivanje netrpeljivosti ..
.. recimo .. mrziš crnce .. ali ih puštaš da žive .. poštuješ njihovo .. pravo na život .. jer te na to obavezuje zakon koji je to pravo ustanovio ..
.. nikakvim potiskivanjem problema se nikakav problem neće rešiti .. tako da tolerancija postaje paravan za mržnju ..

.. postoji neki ideal .. u odnosu na koji se ljudi mere ..
.. poštovanje je .. merenje nekog u odnosu na taj ideal .. i uviđanje da taj .. što se merenja tiče .. dobro stoji ..


.. saosećanje je .. relativno ok ..
.. često se brka sa sažaljenjem ..
.. ali .. kao što si rekla .. kaleidoskop razumevanja .. bliskih ..
.. mi možemo saosećati samo prema onom koga .. ili prema onome što .. osetimo kao blisko ..
.. i to je vezano za .. prepoznavanje sebe u drugome .. pa je u neku ruku indirektni egoizam ..
 
Tolerancija i poštovanje su dve različite stvari, naravno.

Rekla bih da razuman čovek razume razliku, ne glumata da ona ne postoji i prihvata da je u stanju osećat čak i diplomatski zauzdanu netrpeljivost. :mrgreen:

Mada nisam govorila ni o rasizmu niti o različitim ili suprotstavljenim religijama. U stvari sam više mislila na običnu, klot ljudsku zlobu. :zcepanje:
 
Tolerancija i poštovanje su dve različite stvari, naravno.
.. nisam sigurna da li smo se razumele ..
.. nisam tvrdila da ti tvrdiš (:mrgreen:) da su tolerancija i poštovanje isto ..
.. nego sam se pozvala na uobičajenu parolu kojom se inače poziva na toleranciju .. i to je ta .. ".. različiti smo ali se poštujemo .."
.. na to se odnosilo moje poređenje s poštovanjem ..
Rekla bih da razuman čovek razume razliku, ne glumata da ona ne postoji i prihvata da je u stanju osećat čak i diplomatski zauzdanu netrpeljivost. :mrgreen:
.. narafski .. s tim što je i diplomatski zauzdana netrpeljivost i dalje .. netrpeljivost ..

Mada nisam govorila ni o rasizmu niti o različitim ili suprotstavljenim religijama. U stvari sam više mislila na običnu, klot ljudsku zlobu. :zcepanje:
.. pa znam da nisi .. ali je kad se daju primeri uvek dobro dati one koji su bliži ektremu .. jer su tu odnosi jasniji ..

.. aj mi pojasni to sa zlobom ..
.. daj neki konkretan primer ..
 

Back
Top