SVETI TRIFUN ILI SVETI VALENTINO?

Da ti malo pojasnim. Rimokatolička crkva je ukinula Valentinovo iz crkvenog kalendara ali...kako nisi shvatila šta to znači da ti o bjasnim. Ukidanjem iz crkvenog kalendara Valentinovo je prestalo da bude obavezno obeležavanje uz odgovarajuće crkvene ceremonije. E sada. Neka je druga stvar što rimokatolička crkva nije ''zabranila'' vernicima da taj dan neobavezno obeležavaju.

Hvala brate sto mi razjasni.Sad sam sve shvatila.U sustini me jako zabole da li ga ima ili nema u kalendaru. To sam nasla na internetu pa postavila .Eto...:manikir:
 
I šta se zna u istorijskom smislu o Trifunu...Možeš li mi reći godinu njegtovog rodjenja...
Možeš li mi reći kako su mu se zvali mama i tata...da li je imao braće ili sestara...

Šta uopšte možeš da mi kažeš o njemu na osnovu bilo kakvog argumenta...

A kada pogledaš ovde u P R O L O G

zapazičeš pod datumom 14 februar prebodobnog Aksentija i Isakija ali ne i Trifuna...
Možda su ovi važniji likovi od Trifuna...

A posebno me interesuje šta to ima u Ohridskom prologu od Nikolaja Žičkog ili ti Velimirovića o ...Trifunu...izuzev onog da je kao mali čuvao neke guske te da je samo on mogao pomoći čerci cara Gordija, Gordijani i da je navodno ubijen 250 godine.

Možeš li to da mi objasniš argumentovano bez onog tvog...Сачувај Боже и спаси нас...

Сачувај Боже и спаси нас,од свега и свачега и од оваквих питања!
Па није Свети Трифун измислио струју па ти треба неки докази,аргументи,предмети ,можда шематски приказ?
Није владао неким великим царством па ти требају његова фамилија и родбина да би закључио ...шта?
Ако си хришћанин требало би да знаш да не може се говорити о важним или неважним "ликовима" јер сваки светитељ
има свој допринос и значај за добробит свих нас верујућих...
И најважније ПРОМАШИО СИ ДАТУМ,погледај под 1.фебруар јер су датуми по старом календару
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/prolog/index.php?m=2&d=1&a=1&date=2-2011
Довољно ?
 
Сачувај Боже и спаси нас,од свега и свачега и од оваквих питања!
Па није Свети Трифун измислио струју па ти треба неки докази,аргументи,предмети ,можда шематски приказ?
Није владао неким великим царством па ти требају његова фамилија и родбина да би закључио ...шта?
Ако си хришћанин требало би да знаш да не може се говорити о важним или неважним "ликовима" јер сваки светитељ
има свој допринос и значај за добробит свих нас верујућих...
И најважније ПРОМАШИО СИ ДАТУМ,погледај под 1.фебруар јер су датуми по старом календару
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/prolog/index.php?m=2&d=1&a=1&date=2-2011
Довољно ?

Šta je dovoljno...Čuvao guske i napravio neku kombinaciju sa carevom kćerkom..
Zašta je to dovoljno...da je uopšte postojao ili da bude razlog za ono...Sveti...
 
Па шта да ти објашњавам кад ти ни у календар не знаш да гледаш ?

... И још од детињства на њему је била велика благодат Божја, те је могао исцељивати болести на људима и на стоци, и изгонити зле духове. У то време завлада Римским царством цар Гордијан, чија ћерка Гордијана сиђе с ума, и тиме баци свога оца у велику жалост. Сви лекари не могаху лудој Гордијани ништа помоћи. Тада зли дух из луде девојке проговори и рече да њега нико не може истерати осим Трифуна. После многих Трифуна из царства буде и овај млади Трифун позват по Божјем Промислу. Он би доведен у Рим где исцели цареву ћерку. Цар му подари многе дарове, које Трифун при повратку све раздели сиромасима. У свом селу продужи овај свети младић чувати гуске и молити се Богу. Када се зацари христоборни Декије, свети Трифун би истјазаван и љуто мучен за Христа. Но он поднесе сва мучења с радошћу великом, говорећи: "О кад бих се могао удостојити, да огњем и мукама скончам за име Исуса Христа Господа и Бога мога!" Све муке ништа му не нашкодише, и мучитељи га осудише најзад на посечење мачем. Пред смрт Трифун се помоли Богу и предаде душу своју Творцу своме 250. године...

Довољно ?
Спаси нас Боже и сачувај !Свако добро од Господа ти желим !!!
 
Poslednja izmena:
Па шта да ти објашњавам кад ти ни у календар не знаш да гледаш ?

... И још од детињства на њему је била велика благодат Божја, те је могао исцељивати болести на људима и на стоци, и изгонити зле духове. У то време завлада Римским царством цар Гордијан, чија ћерка Гордијана сиђе с ума, и тиме баци свога оца у велику жалост. Сви лекари не могаху лудој Гордијани ништа помоћи. Тада зли дух из луде девојке проговори и рече да њега нико не може истерати осим Трифуна. После многих Трифуна из царства буде и овај млади Трифун позват по Божјем Промислу. Он би доведен у Рим где исцели цареву ћерку. Цар му подари многе дарове, које Трифун при повратку све раздели сиромасима. У свом селу продужи овај свети младић чувати гуске и молити се Богу. Када се зацари христоборни Декије, свети Трифун би истјазаван и љуто мучен за Христа. Но он поднесе сва мучења с радошћу великом, говорећи: "О кад бих се могао удостојити, да огњем и мукама скончам за име Исуса Христа Господа и Бога мога!" Све муке ништа му не нашкодише, и мучитељи га осудише најзад на посечење мачем. Пред смрт Трифун се помоли Богу и предаде душу своју Творцу своме 250. године...

Довољно ?
Спаси нас Боже и сачувај !Свако добро од Господа ти желим !!!

Au koji su ovo argumenti...A ovo mi se svidja posebno...

Тада зли дух из луде девојке проговори и рече да њега нико не може истерати осим Трифуна.

:rotf::rotf::rotf:

A i ovo...

У свом селу продужи овај свети младић чувати гуске и молити се Богу.

Ma sve su to istorijski validni podatci...
 
Jel isterivao ko otac Makarije? :eek:

Tamo na ''ekonomiji'' kod Makarija ima i kokoški i neka patka a i jedno...tele...

A Trifun je gotivio da čuva samo ...guske...

sl_guske_atar_b.jpg
 
Бог вам дао здравља и памети...Из ПРОЛОГА 30.јул
... Свешт. муч. Валентин. Био епископ у Италијанском граду Интерамни. Исцелио од болести брата трибуна римског Фронтана. Кад се разболи син познатог философа Кратона, Херимон, то по саветовању Фронтоновом позва Кратон епископа Валентина у Рим. Херимон беше сав згрчен, тако да му глава беше савијена међу колена. Валентин се затвори у собу са болесником, и сву ноћ проведе у молитви. Сутрадан изведе Херимона потпуно здрава и предаде оцу. Тада се крсти Кратон са целим домом својим и са три ученика своја. Херимон остави дом очев и оде са Валентином. У том се крсти и син епарха римског, Авундије. Разјарен због овога епарх ухвати Валентина, и после мучења посече мачем. Посечени беху тада и она три ученика Кратонова: Прокул, Евив и Аполоније. Њихова тела узе Авундијеи чесно сахрани. Сви пострадаше 273 год. и посташе грађани царства небеског...
 
Poslednja izmena:
Sta se danas desava? Zbog pomodarstva ili neceg drugog pravoslavna omladina umesto da se rastrci po vinogradima" da zakroji lojze" trci pomahnitalo po prodavnicama kupujuci srculenca,mede,kuce za svoje momke, devojke za "Dan zaljubljenih "ili sv.Valentina.

Sta vi mislite o ovome?
Жалим их. :(
Додуше, ни ја тога дана не идем да орезујем виноград, јер га немам, али исто тако не славим тај комерцијални празник...
 
Moja slava je Sveti Trifun.
I ne slavim je zato što verujem da će mi Sveti Trifun pomoći, već zato što je to tradicija koju sam nasledio.
Moj otac je bio komunista i ateista pa je slavio svoju slavu govoreći:
- Slavio je moj otac, njegov otac, pa i njegov otac... Ko sam ja da to prekidam? To je tradicija našeg naroda, a ako se ruši tradicija narod prestaje da postoji.

I uvek se za vreme slave spominjao i Sveti Valentin, jer moja maćeha potiče iz katoličke porodice. Sveti Trifun zaštitnik vinara, praznik Svetog Valentina je Dan zaljubljenih, a pošto je vino piće ljubavi to je taj dan (14.02.) praznik ljubavi.

No, danas kao proklamovani Dan zaljubljenih sve vi mi više smeta, jer više ide u korist trgovcima nego što zaista ima veze sa ljubavlju.
 

Back
Top