Švedska

da li je bolji stockholm od manjih gradova ? u cemu se prednosti i obrnuto ? kolike su plate ? da li je jezik stvarno toliko tezak ? kakve su zene ? kakav im je mentalitet ??? da li je radni dan previse naporan ? kolika je zaposlenost ? koje se struke najpopularnije ? da li se treba skolovati u svedskoj i kakvi su uslovi za dobijanje radne i boravisne dozvole za svedsku ????????? voleo bih da dobijem odgovore na ovo pitanja i od nekih ljudi koji su otisli u svedsku i uspeli .... :)))
 
Imam li neke sanse da odem u Svedsku na faks i da studiram tamo,pa najverovatnije i da ostanem neko vreme,da radim itd.. ?? :)
I koliko bi odprilike izaslo para da odem i studiranje(troskovi..)???

Zavrsavam gimnaziju,uspeh odlican,ali ne sa svim peticama :D i razmisljam da posle gimnazije odem negde u inostranstvo na studije,pa ako se prilagodim da i ostanem. :)
 
Imam li neke sanse da odem u Svedsku na faks i da studiram tamo,pa najverovatnije i da ostanem neko vreme,da radim itd.. ?? :)
I koliko bi odprilike izaslo para da odem i studiranje(troskovi..)???

Zavrsavam gimnaziju,uspeh odlican,ali ne sa svim peticama :D i razmisljam da posle gimnazije odem negde u inostranstvo na studije,pa ako se prilagodim da i ostanem. :)

Informacije o studiranju u Švedskoj : http://www.skolverket.se/sb/d/2657
 
E i to cudo mi objasni...

Plata mi je 400 jurosa, a troskovi stan+rezije=300 jurosa, hrana ne pitaj koliko, more ni planinu nisam skoro video, vecito u minusima i dugovima na karticama, pa mi objasni kako je to u Svedskoj lose?

pa saznaces kad budes hteo da se vratis .... a mislim da to i osecas kad god dodjes u srbiju .... naravno ovo za standard je bila sala , ali srbija je srbija .... i ako bi i ja odmah otisao u svedsku pogotovo posto sam zaludjenik za tom zemljom , ali ne verujem da bi se mnogo zadrzao ... :)))
 
pa ne moras da se zenis da bi ziveo tamo , ne znam odakle vam ovo ..... :hahaha: dovoljno je da pronadjes ljude iz srbije koji su trenutno u svedskoj da ti nadju posao , a ti kod njih moras da imas posao preko papira i sve je zagarantovano .... ali da bi ti nasli posao moras da das malo para ....:bye:
 
da li je bolji stockholm od manjih gradova ? u cemu se prednosti i obrnuto ? kolike su plate ? da li je jezik stvarno toliko tezak ? kakve su zene ? kakav im je mentalitet ??? da li je radni dan previse naporan ? kolika je zaposlenost ? koje se struke najpopularnije ? da li se treba skolovati u svedskoj i kakvi su uslovi za dobijanje radne i boravisne dozvole za svedsku ????????? voleo bih da dobijem odgovore na ovo pitanja i od nekih ljudi koji su otisli u svedsku i uspeli .... :)))



Hm,mnogo pitanja,vidim puno tema ima oko Svedske pa rekoh da se registrujem da malo pomognem ljudima,imam 19 godina,imam Slovenachke papire inache ceo zhivot zhivim u Srbiji i izjashnjavam se kao Srbin,no nebitno,brat(rodjeni) je doshao ovde i nashao posao na gradjevini-konkretno skele,pa sam dobio ponudu da dodjem i ja poshto mogu da sredim papire zbog Slovenachkog drzhavljanstva,dodjem i desi se da nema vishe posla,slabo...inache da ogovorim na par pitanja,poshto sam vec 2 meseca ovde mislim da sam dovoljno skapirao neke stvari.Stockholm kao stockholm je mnogo skup grad i po meni je bolje zhiveti sa strane u nekim manjim gradovima zato shto su stanovi i sobe mnogo jeftiniji nego blizhe centru,plate su ogromne za nashe pojmove odpilike 120 kruna je po satu to je 1200 din ili 12e :)
 
Bila sam tamo zimus. baš je tako kako si rekao. Pošto si tamo 2 mjeseca i imaš vjerovatno namjeru da ostaješ kada ćeš ići u Migrationsverket da se prijaviš? I reci mi kako to ide. Da li moraš imati posao da se prijaviš ili ne?
 
Lepo sedi,procesljaj net ,izdvoj 2 nedelje za prikupljanje svih informacija...
Naravno da je potrebna nostrifikacija.
Naravno da je potreban jezik.
Naravno da posla ima ali treba doci do radne dozvole.
ZA RAD BILO GDE MIMO DRAGE NAM SRBIJE,POTREBNO JE NOSTRIFIKOVATI DIPLOMU,POLOZITI JEZIK,DOSTA NOVCA,DOSTA VREMENA I ZIVACA,- racunajte 3-5 godina.Ovo vazi za sve stomatol.i medicinare.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Matematika je egzaknta nauka, jel` tako, pa kaze.......450 (eura) X 50 (m2) = 22500 eura, znaci stan u Stokholmu tri puta jeftiniji nego u BG-u.........kakav biznis prodati stan u BG-u i kupiti tri istau Svedskoj, samo sto ne cuh da je neko nesto slicno uradio, mozda i jeste ali nije neka generalna pojava , culo bi se vec..........

Ispravi me ako gresim, pretpostavljam da ne mozes kupiti nekretnine u Svedskoj ako nisi iz EU.......a ako ljudi iz zajednice i mogu da kupe nekretnine, opet ne cuh da se otimaju o Stokholm, u zadnjih par godina aktuelna je kupovina nekretnina u Sloveniji, pogotovu od strane Britanaca.
Je si li mozda pazaraio neki stan tamo? Javi brate, evo ja dolazim odmah da uzmem stan za 20,000 eura..........
Kad ved pomenuh papire, jel` imas mozda stalni boravak na neodredjeno ili produzavas na godinu dana? Ako si posle samo godinu dana sredio stalni boravak u Svedskoj onda si jedan od malobrojnih srecnika u poslednje vreme, svaka cast.
A pod pretpostavkom da nemas stalni boravak, da i milis da se lako dobija i da ces to srediti uskoro, ili bilo kada? Hmmm........pa kako onda da planiras porodicu, kupovinu stana i sve ostalo ako ti treba recimo 10 godina cekanja i nadanja, da li cu dobiti papire ili ne, ja ti nevedoh primer dva prijatelja koji posle 7-8 godina boravka u Svedskoj nisu jos dobili stalne papire i zive u stalnoj neizvesnosti sta ce sutra biti, jedan kao sto rekoh ima dete sa svedjankom, drugi je post doktor na univerzitetu!
Da li je to obecana zemlja?



Hocu da kazem Vukade da recesija nije trajala punih 10-15 godina do tvog dolaska u Svedsku pre godinu dana.............a rekoh ti vec da ljudi koji zive u Svedskoj 7-8 godina kazu da je stanje tada bilo bolje nego danas.........iz vise razloga, da se ne ponavljam........

Zasto stalno pominjes te ljude sto zive 7-8 godina.Da li si se ti sam uverio u to sto pricas ili samo cujes neke lazi pa verujes u to . U Svedskoj se drzavljanstvo dobija posle 3 godine boravka , ukoliko si vencan ili sambo sa svedskim drzavljaninom ili drzavljankom .A to sto kazes da jedan ima dete sa Svedskom drzavljankom a nema papire , za to bi ti se i malo dete smejalo.Znam gomilu nasih ljudi koji su Svedjankama napravili dete samo zbog papira , cim dobijes dete sa drzavljaninom Svedske odmah dobijas i papire. A ti ljudi sto zive 7-8 godina sto se ne vrate u Srbiju ako je tako lose u Svedskoj, ili sto ne odu u neku drugu zemlju.Svedska je najpovoljnija ili jedna od najpovoljnijih zemalja za dobijanje papira. Ja nisam cuo ni za jednu da za tako kratak period mozes da dobijes drzavljanstvo .
 
Zasto stalno pominjes te ljude sto zive 7-8 godina.Da li si se ti sam uverio u to sto pricas ili samo cujes neke lazi pa verujes u to . U Svedskoj se drzavljanstvo dobija posle 3 godine boravka , ukoliko si vencan ili sambo sa svedskim drzavljaninom ili drzavljankom .A to sto kazes da jedan ima dete sa Svedskom drzavljankom a nema papire , za to bi ti se i malo dete smejalo.Znam gomilu nasih ljudi koji su Svedjankama napravili dete samo zbog papira , cim dobijes dete sa drzavljaninom Svedske odmah dobijas i papire. A ti ljudi sto zive 7-8 godina sto se ne vrate u Srbiju ako je tako lose u Svedskoj, ili sto ne odu u neku drugu zemlju.Svedska je najpovoljnija ili jedna od najpovoljnijih zemalja za dobijanje papira. Ja nisam cuo ni za jednu da za tako kratak period mozes da dobijes drzavljanstvo .

tako je, kommer i hog med dig eller holer up med dig
 
Idem u Svedsku za nekoliko nedelja kod nekih rodjaka u Geteborgu. Kazu da mogu ostati s njima nekoliko mjeseci pa cu pokusati da zabodem neki posao, makar 3 mjeseca preko ljeta. Valjda mognem iskopati nesto u nekom restoranu, pabu ili tako nesto...
 

Back
Top