Па приметио сам да се и Би2 показала са више постова под другим ником, зато мислим да је можда то урадио и он.

Moguće meni je teško da pamtim sva ta imena i svuđe imam isto ime, a i prepoznaju me pa se siti ispričamo kad se nađemo neđe drugo:)
 
Је ли Бајо? Да ли ова мапа реално осликава колики је удео српског живља у Бугарској и Македонији?
ivicdijalektoloska2.jpg

Српског живља које је изгубило српску националну свест.

Stanovništva srpskog porijekla vjerovatno ima i u zapadnoj Makedoniji (svi oni koji imaju prezime na ski i krsnu slavu) oko Tetova, Kičeva, Gostivara...
 
Nadam se da je ovo sa formalističke tačke gledanja. Svaka granica oko Srbije je maksimalno ispolarizovana , jedino je Srbija ostala bastion nacionalnih manjina kojima se diže patka i traže države. Ali to više nije stvar nauke već politike.

Свакако. За све три тврдње.

Stanovništva srpskog porijekla vjerovatno ima i u zapadnoj Makedoniji (svi oni koji imaju prezime na ski i krsnu slavu) oko Tetova, Kičeva, Gostivara...
Тако некако.
Јес` да ју је Швабо правио, али мислим да ова мапа лепо показује те "оазе" - И Србе око Видина (а и скадарске, па западномакедонске..), и нпр. Албанце у Рашкој и "зелену трансверзалу" тј њен већи део - вардарске Турке, опкољени Ибар, само још mufty-јеви нису уцртани :D

1912.png
 
1912.png

Ниси добро поставио слику... небитно...

Него нешто мислим, можда нису сви Срби у Албанији поарбанашени, можда су протерани. Погледај колико је Македонаца живело у Грчкој.

edit: Шта је бре kutzowlachen и kutzowlachen (stark gräzisiert) ? :D
 
Poslednja izmena:
1912.png

Ниси добро поставио слику... небитно...

Него нешто мислим, можда нису сви Срби у Албанији поарбанашени, можда су протерани. Погледај колико је Македонаца живело у Грчкој.

edit: Шта је бре kutzowlachen и kutzowlachen (stark gräzisiert) ? :D

To su ti Kara Kucovlasi potpuno gracilni, odnosno nemaju debele koske. Dakle nemaju ništa sa starim Evropljanima, a glume stare Evropljane.
 
Poslednja izmena:
Berlinski kongres. Ali te Vlajko nešto drugo pitao što izbegavaš, dakle da li su to drugi Sloveni ili takvi ljudi žive i s ove strane granice u Niš?

не, него Бугарска егзархија. бугаризација долази са бугарским владикама и поповима, јер су и школе биле при црквама.

Bulgarian-Exarchate-1870-1913.jpg
 
Морам да пренесем једну дискусију између мене и Санданског јер ми неке ствари нису јасне. Он ваљда неће замерити.
Sandanski:
влайко:
Словени који су се населили на подручје Македоније су били у великом делу Срби.

1912.png
ivicdijalektoloska2.jpg

Срба дакле на северу Македоније нема више у тој мери, али се задржало штокавско наречје што имплицира да су они Срби.

Друга ствар, не постоји словенско племе Македонци, Македонци и не могу бити ништа друго до Хелени.
То што су стари Грци њих сматрали Варварима је смешно. Па ови из јужне Грчке Паокаре и навијаче Ариса зову Бугараши... :roll:

Као што ја Војвођане подхебавам да су Мађари.

Океј данас постоји један словенски народ који себе зове Македонци то је у реду.

Међутим да су се настанили било где другде не би се звали Македонци зар не? :lol:

Па онда то да као ви имате крви античких Македонаца и да је Александар Велики рођен у Македонији па га зато сматрате својим је глупо...

И Константин Велики је рођен у Нишу па опет ми себе не сматрамо Византијцима или Римљанима иако имамо римске крви.

У сваком случају боље да сте Македонци него Блгари.

Ајд' уздравље !

Прва слика ПАИНТ ПРОГРАМ човече...z:lol: Да ли си озбиљан...
Словенска Племена у Македонији - Струмљани,Брсјаци,Мијаци...и остала багра....
То је званична Историја коју и ти учиш...у својој земљи...

Твоји хелени никада нису написали да су Македонци грци...Никада нису рекли да је Македонија грчка земља све до 1913....
Рак рана су антички историчари грци кои су писали да Македонци нису грци....Нађи ми једног кои је рекао супротно...

Нађи ми грке кроз историју да су користили СУНЦЕ или Лава као симбол....нема све до 1993..год...Док код Македонаца низ векове се сусрећемо са заставама и остали монетима..

Константин из Ниша - Име му је право Управда...Словенског порекла...дакле шта ти то говори?
То нико не крије потражи на нету....

Нико не спомиње сеобу словена до пре неких 120 год тада су од стране Немаца и грка споемнуте сеобе....Зашто ни један народ Словенски никада није написао или споменуо у задњих 1000 и кусур година некакву шетњу кроз европу?
z;)

Мораш да схватиш да су историју у сваком веку писали разни писци,из разних земаља..И да су увек наводили народе на Балкану....И увек је било Македонаца - одвојено од свих вас....И то је суштина..и на крају крајева па и ми смо сами имали руке и писали ко смо и шта смо у сваком добу....
Поздрав...
# Шта који к... :eek:
# Јел они стварно у својим школама уче ово што ми је испричао? :eek:
 
карта на ятовата граница, която определя изговора на старобългарския ят (ѣ) като е или я. На тази основа става и деленето на българските диалекти на западни и източни:

Bgmap_yat.png


Ятовата граница е една от най-важните изоглоси в българския език, въз основа на която българските диалекти се разделят на два вида — западни и източни. При западните диалекти на мястото на старобългарската гласна ят (ѣ) днес винаги имаме звук е (напр. бел–бѐли, а при източните при определени условия (а при някои диалекти дори винаги) вместо е имаме а предхождана от мека съгласна (напр. б'ал–бѐли или б'ал–б'али).
Никоя друга от главните фонетични изоглоси не разделя българските диалекти по толкова прегледен начин. При това успоредно на ятовата граница, макар и да не съвпадат с нея, вървят и много други изоглоси. Този сноп от изоглоси показва къде минава границата между западните и източните диалекти. Ето някои двойки, очертаващи изоглоси, близки до ятовата граница (първата дума е на запад от ятовата граница, а втората — на изток): поляни-полени, пияни-пиени, ние береме-ние берем, я, яз-аз, он-той, жежок-горещ, крап-къс, разбой-стан.
На север ятовата граница започва от устието на река Вит, минава през Никополско, на изток от Луковит и Плевен и на запад от Ловеч, Пирдоп и Панагюрище. След това тя преминава през Ихтиманско, Пазарджишко, Разложко, Гоцеделчевско, Петричко, Солунско. Има и местни диалекти, които варират по звучене между западни и източни, а се различават по други части на фонетиката (напр. произнасянето на звука "х" след последна гласна в думите).

паметном доста :)
 
као књижевни бугарски је узет језик којим се говори источно од јатове границе; западно од ње су дијалекти сродни торлачком (српском). то значи да се један сељак из околине Софије или Велбужда лакше споразумева са сељаком из околине Лесковца, него са својим земљаком из Пловдива или Трнова. дакле, источно су Бугари, а западно су ''Бугари''.
 
Ja, prvenstveno, želim da se izvinim što sam ovaj topik otvorio ovde. Znam da je na forumima, kao i svugde, red da se predstavim. Pa sam to želeo da uradim, ali ne mogu da nađem nijedan podforum u kome se nalazi tema koja je namenjena za to. Ili možda kod vas, uopšte, nema predstavljanja. :)
Molim moderatore da prebace ovaj topik tamo gde mu je i mesto.

A sada ja:

Ja sam Vladan Cvjetković iz Bijeljine. Imam 22 godine, studiram i povremeno radim. Interesovanja su mi Automobilizam i Istorija, pa ću verovatno u tim temama biti najaktivnijni.

Pozdrav.
 
Tacno tako. A secas li se Akhentona koji je postavio ovu temu? On je dobar heraldicar ali vise nije na forumu. Mozda je pod drugim imenom?

Viđi stvarno, odavno ga nema no kako sam i ja bio odsutan jedno vrijeme nekako mi je iskliznuo iz pažnje. Zaista đe li je? Postavljao je odlične teme i imao je izvanredne postove. Baš bih volio opet da se pojavi. Što bi mijenjao nik nikom se nije zamjerio i vazda je bio vrlo pristojan i kulturan u razgovoru koliko se sjećam.

Па приметио сам да се и Би2 показала са више постова под другим ником, зато мислим да је можда то урадио и он.

Stvarno mi je žao što se AKHETATON povukao; tu odluku je donio demonstrativno povlačeći se upravo zajedno sa Bi2. Bilo bi zaista lijepo ako bi se forumu mogao vratiti.

Mislim da je osnovao neki zaseban forum i valjda i sajt gdje su se mogli čitati interesantni članci i skidati tekstovi (čini mi se da ga je par ljudi promovisalo i na ovom forumu); ali izgleda da je odustao od toga.

Ne znam da li se vratio pod drugim nikom; Bi2 jeste, kao Prisoner, ali čini mi se da se krajem godine opet povukla.

Još uvijek nisam prežalio što se sve to dogodilo. z:(
 
Stvarno mi je žao što se AKHETATON povukao; tu odluku je donio demonstrativno povlačeći se upravo zajedno sa Bi2. Bilo bi zaista lijepo ako bi se forumu mogao vratiti.

Mislim da je osnovao neki zaseban forum i valjda i sajt gdje su se mogli čitati interesantni članci i skidati tekstovi (čini mi se da ga je par ljudi promovisalo i na ovom forumu); ali izgleda da je odustao od toga.

Ne znam da li se vratio pod drugim nikom; Bi2 jeste, kao Prisoner, ali čini mi se da se krajem godine opet povukla.

Još uvijek nisam prežalio što se sve to dogodilo. z:(

Ebaš šteta on je pokretač heraldičke teme koja je do danas preživjela i neprekidno je u funkciji na visokom nivou interesovanja.
 
...a Srbija je loš učenik.


http://www.b92.net/biz/fokus/komentar.php?yyyy=2012&mm=01&nav_id=578017

Teško je proceniti kada je Srbija bila ekonomski stabilna zemlja, jer, otkad je Sveti Sava odlučio da utera boga u Srbe, pa do druge decenije 21. veka, u Srbiji je uglavnom bila neka muka, patnja i zatvor. Taman malo krene, pa opet dobijemo pola veka tuge i besparice. Logično pitanje koje se nameće glasi: da li je Srbija ikada u svojoj burnoj istoriji bila solventna država, a većina njenih građana zadovoljna i finansijski iznad granice siromaštva. Istoričar Nebojša Jovanović kaže da su berićetniji periodi u srpskoj istoriji bili u dva navrata: od 1402. do 1459. godine, u vreme despota Stefana Lazarevića i Đurđa Brankovića. Onda je usledila povelika turska pauza, a zatim je otadžbina doživela procvat od sredine 19. veka do 1914. godine. Kratka istorija srpskog finansijskog procvata može da stane u jednu rečenicu - Stefan i Đurađ, pola veka, prelaz između 19. i 20. stoleća, još pola veka. Sve ukupno, 100 godina prijatnog mira i prosperiteta. Prema rečima ekonomiste Miroslava Zdravkovića, u lepo vreme života naših predaka, u ovom slučaju roditelja, može da bude ubeležen i period između 1945. do 1981. godine.
„Osnovni razlog za siromaštvo i nestabilnost u Srbiji, jeste duboki raskorak izmedju realnosti i fantazije. Srpski identitet je dugo čuvan u epskim pesmama te je stoga vremenom postao epski. Kako je postao epski on sam po sebi brine samo o epskim stvarima dok mu je svakodnevnica suviše prosta i bezveze. On se njome ne bavi. Iz ovakvog pogleda na stvari, prljavi gradovi, psi lutalice, oronule zgrade, zakoni, sve te životne stvari koje treba rešavati da bi se normalno funkcionisanje jedne države učinilo mogućim a život stanovništva prosperitetnim, u Srbiji je na zadnjem mestu jer nije dovoljno epsko i nije dostojno pomena. Drugim rečima, mi se uvek i samo bavimo VELIKIM stvarima iako u realnosti mi nikada nismo bili toliko veliki i jaki da utičemo na velike stvari. Ipak, mi sebe tako vidimo i stoga u ključnim momentima biramo pogrešno jer tu u tom momentu kada je stani pani mi donosimo poetične i romantične odluke zbog kojih generacije unapred ispaštaju i to pravdamo višim, Božanskim ciljem. Vremenom ovakva postavka je napravila jedan otklon ka stvarnosti i tako je došlo do podele u Srbiji. Na jednoj strani su glavni propovednici epske, romantičarske stvarnosti oličene u tzv "duhovnim" vrednostima koje brani SPC te je stoga ta fantazija žestoko religiozno ofarbana u vidu duhovnog pravoslavlja. Na njih se kači bogata elita, fenseraj iz gradova, koja želi da svoje bogatstvo sačuva tako što će ga opravdati i obožiti, te se automatski vezuje uz religiju i crkvu (krimosi sa zlatnim krstacama, razni tajkuni sto slikaju sebe po freskama, političari koji ističu svoju duhovnost itd).Sve to čuva instrument sile, vojska i policija čija je osnovna uloga da čuva poredak ma kakav on bio te stoga ovo sveto trojstvo, vladar, crkva i policija predstavljaju stubove Srpske države koji diktiraju stanje stvari. No kako su ova tri stuba u osnovi neproduktivna (crkva,policija i vlast ne proizvode ništa već su u osnovi potrošaci), takvo društvo je paralizovano jer ne postoji unutrašnja dinamika koja ga pokreće, upravo zato što su sve tri institucije samo i jedno orjentisane na OČUVANjE sebe i bore se protiv svakog uticaja koji im tu poziciju može ugroziti. A njih ugrožava sve što nisu oni. Crkva vidi opasnost u nauci koja favorizuje slobodu mišljenja, političari-trgovci su protiv slobode jer mogućnost izbora direktno znači da oni mogu biti promenjeni i ove dve institucije koriste treću,vojsku i policiju, da sprečava slobodu u ime održavanja sistema i na taj način zapravo zloupotrebljavaju institucije bezbednosti zarad sopstvene koristi i održanja. Same institucije bezbednosti su kao bubrezi u loju jer su neophodne i vremenom one postaju takodje fosilizovane i dogmatske, što onda celu priču pečati i čini nepromenljivom, tvrdom i izuzetno krhkom. Takvo društvo izuzetno sporo napreduje,kada napreduje mora to da radi krišom i na prevaru i uvek sve što radi plaća tri puta skuplje nego što bi trebalo, jer mora prvo da zadovolji ove tri institucije. Kako je sve skuplje nego što bi trebalo,to povlači da ga ima manje i kako ga ima manje ono je opet skuplje, i samim tim manje dostupno. Zato nema puteva, mostova, novih zgrada, brzog interneta i bilo čega sto je produkt slobode,istraživanja i generalno-promene. A promena je smrt za sve tri institucije i one to neće dozvoliti da se desi. Ovakva zemlja,ovako uredjena i postavljena,na sebe privlači samo najgore i najteže, no kako je to NAJ to znači da je EPSKO i time se krug zatvara.

Problem Srba je naše slabo pamćenje i što ne učimo na sopstvenim greškama iz istorije. Greške iz prošlosti treba lepo izanalizirati i iz njih nešto naučiti. Nije strašno jednom pogrešiti na nečemu, ali ako se takva greška ponavlja i drugi, treći i N-ti put, može imati karakter tragedije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top