Sve o bebama 0-12 meseci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto tebi da bude lakse nego meni? :zplez:

A ti, CIcak, ne kaki, ne mora ni da pije vodu ako sisa na zahtev, boob almighty sve resava! :)

Nemoj me ureci... zeno BozJa... ne znas ti kakve ja muke sa tim kakom imam... :mrgreen:

PS. kod mog mede nema na zahtev, on nikad ne trazi, ali nikad ni ne odbija. Ako ga ne ponudis 4 sata da jede, on nista, jednom je bilo i 5. Ako ga nudis svaki sat, on jede. Ali zato ja lepo na tri sata, i mirna Backa.
 
Slazem sa neizrecivom da je mehanicko ciscenje vazno.

Samo da dodam da je vazno da dete ne jede i pije non stop, vec da ima pauze izmedju obroka bez da stalno gricka i pije nesto. Nama je npr bilo tesko da Junior prihvati da kada jednom zavrsi sa jelom, da je to TO do sledeceg obroka. Tesko je i meni bilo ne nutkati ga stalno, jer je on nekako sitan i mrsav, pa mi se cini da uvek gladuje. Tesko je ne dati mu da jede kada trazi. A znam da nije gladan vec bi samo nesto da gricka, pa em ne valja zbog zuba, em "pokvari" glavno jelo :sad2: No dobro, uspeli smo i to nekako izbalansirati. Nemojte me pogresno shvatiti, ja ga ne izgladnjujem, ima 3-4 obroka i 3 mleka dnevno, samo kazem da ne razumem mame kod cije dece je uvek flasica sa cajem/sokom i cija deca uvek nesto vrte u ustima. Treba malo vremena i creva da se odomore od sve te hrane.

Napominjem ovo ne vazi za male bebe koje samo doje ili kod kojih se tek uvodi cvrsta hrana. Podoj bilo kada, znaci po zahtevu bebe, a cvrsta hrana po nekom rasporedu.

- - - - - - - - - -

Slazem sa neizrecivom da je mehanicko ciscenje vazno.

Samo da dodam da je vazno da dete ne jede i pije non stop, vec da ima pauze izmedju obroka bez da stalno gricka i pije nesto. Nama je npr bilo tesko da Junior prihvati da kada jednom zavrsi sa jelom, da je to TO do sledeceg obroka. Tesko je i meni bilo ne nutkati ga stalno, jer je on nekako sitan i mrsav, pa mi se cini da uvek gladuje. Tesko je ne dati mu da jede kada trazi. A znam da nije gladan vec bi samo nesto da gricka, pa em ne valja zbog zuba, em "pokvari" glavno jelo :sad2: No dobro, uspeli smo i to nekako izbalansirati. Nemojte me pogresno shvatiti, ja ga ne izgladnjujem, ima 3-4 obroka i 3 mleka dnevno, samo kazem da ne razumem mame kod cije dece je uvek flasica sa cajem/sokom i cija deca uvek nesto vrte u ustima. Treba malo vremena i creva da se odomore od sve te hrane.

Napominjem ovo ne vazi za male bebe koje samo doje ili kod kojih se tek uvodi cvrsta hrana. Podoj bilo kada, znaci po zahtevu bebe, a cvrsta hrana po nekom rasporedu.
 
:think: mehanicko ciscenje zuba je mnogo bitnije od paste....prvo pelenom kad niknu a oko godinu dana sam prala cetkicom bez paste....ubrzo smo uveli i pastu ali u jako maloj kolicini, kao zrno psenice....

Jeste bitno, ali ne moze da zaustavi kariozni proces.
Jedino da se hranimo kao pre par vekova prirodnom hranom, bez aditiva.
U danasnjim uslovima, fluor je neophodan da se kompenzuju civilizacijske tekovine.
U Norveskoj su do '70. godina imali uzasnu statistiku, preko 10 karioznih zuba po detetu mladjem od 12 godina.
A uredno su prali zube.
Aktivnom prevencijom, pre svega uvodjenjem florisanih pasti za zube, oni danas imaju 0,7 karioznih zuba po detetu.
Da, oni jesu i vodu fluorisali, medjutim, iste rezultate su postigle i druge zemlje koje nisu fluorisale vodu, nego samo primenom fluorisanih pasti, tecnosti za ispiranje usta sa fluorom i gelova i lakova sa fluorom za premazivanje-to rade stomatolozi.
Fluor je jedino sredstvo koje dokazano ima antikariozno dejstvo.
Ksilitol se u poslednje vreme koristi za decu koja ne znaju da pljunu jer on sprecava vezivanje S. mutans za gledj i time nastanak karijesa.
Naravno da je bitno i ciscenje, i razmaci izmedju obroka, i genetika i sve to, ali nema nade bez paste.
 
narocito je zasladjeno opasno davati na flasicu nocu....mi smo dugo imali nocu flasicu sa mlekom ali sam mu zato ujutru i uvece trljala zube cetkicom...i imao je zdrave mlecne i sad zdrave stalne....samo jedan do sada popravjan....

- - - - - - - - - -

Jeste bitno, ali ne moze da zaustavi kariozni proces.
Jedino da se hranimo kao pre par vekova prirodnom hranom, bez aditiva.
U danasnjim uslovima, fluor je neophodan da se kompenzuju civilizacijske tekovine.
U Norveskoj su do '70. godina imali uzasnu statistiku, preko 10 karioznih zuba po detetu mladjem od 12 godina.
A uredno su prali zube.
Aktivnom prevencijom, pre svega uvodjenjem florisanih pasti za zube, oni danas imaju 0,7 karioznih zuba po detetu.
Da, oni jesu i vodu fluorisali, medjutim, iste rezultate su postigle i druge zemlje koje nisu fluorisale vodu, nego samo primenom fluorisanih pasti, tecnosti za ispiranje usta sa fluorom i gelova i lakova sa fluorom za premazivanje-to rade stomatolozi.
Fluor je jedino sredstvo koje dokazano ima antikariozno dejstvo.
Ksilitol se u poslednje vreme koristi za decu koja ne znaju da pljunu jer on sprecava vezivanje S. mutans za gledj i time nastanak karijesa.
Naravno da je bitno i ciscenje, i razmaci izmedju obroka, i genetika i sve to, ali nema nade bez paste.

mislim da pasta posle 1 godine nije kasno....bar po mom iskustvu
 
Mi i dalje jedemo sve neslano, secer nikad.
Slatko nista sem voca, keks i grickalice nikad probao... ma bukvalno nista sem voca, povrca, zitarica, meso...

A kako jos ne jede ni mlecno ni jaja, predlazu mi matorci da mu probam dati salamicu ili virslu ujutru. Uz hleb.
Meni je to tres hrana, ni mi ne kupujemo salamu, virsle retko... kako da mu dam to?
A znam da mu je voce malo.

Jel dajete salame i virsle?
Kad ste poceli?
 
Pa, nije neophodna pasta do druge godine, nisam ni rekla da jeste.

- - - - - - - - - -

A, na pogresnoj temi pisem! :lol:

:) moj je imao puna usta zuba a ima tih finih pasti sto detetu ne smeta....cak je i davao da mu se peru zubici....bojala sam se zbog tog nocnog pijenja mleka, jer je moja drugarica sinu uporpastila zube davajuci sok nocu, dobio je cirkularni karijes.....

- - - - - - - - - -

Mi i dalje jedemo sve neslano, secer nikad.
Slatko nista sem voca, keks i grickalice nikad probao... ma bukvalno nista sem voca, povrca, zitarica, meso...

A kako jos ne jede ni mlecno ni jaja, predlazu mi matorci da mu probam dati salamicu ili virslu ujutru. Uz hleb.
Meni je to tres hrana, ni mi ne kupujemo salamu, virsle retko... kako da mu dam to?
A znam da mu je voce malo.

Jel dajete salame i virsle?
Kad ste poceli?

virsle ni dan danas a salama uglavnom na pizzi....nemoj davati detetu ta sr.anja, bar do 3 god....
 
Našla sam evo o ovome pričam

tuba-hemija.jpg


Dakle, šta to zapravo znači?

Tamni kvadrati pokazuju da se za proizvod koristite isključivo hemijske supstance!

Crveni kvadrat pokazuju da je proizvod je oko 70% hemije i 30% prirodnih proizvoda.

Zelene oznake pokazuju da je taj proizvod bez hemikalija i da se sastoji samo od prirodnih sastojaka!


Hm, pitam se koliko je ovo stvarno tačno :think: Ali eto osvanulo je na fejsu..

Osvanulo je i objasnjenje da te oznake stampa masina koja pravi ambalazu i da nema apsolutno nikakve veze sa hemijskim sastavom onoga sto je u ambalazi...
 
čičak dok ne moraš nemoj davati te prerađevine.
još malo pa će mu rođus pa ćeš moći malo da mu "obnoviš" jelovnik pavlakom, jogurtom, jajima ihahaj ima da uživa.

inače mi smo se jako okuražili. probala mandarinu, narandžu, lososa i danas trapist nisam mogla da je oteram od mog tanjira sa testom i sirom pa sam joj dala malo ahahahhahah

nego kako ide uvođenje belanceta???? isto neke osmine ili....

htela bih možda pre rođendana, da može dete da lizne svoju tortu....uskoro godinu dana. bogtemazo.
 
E dok vas citam nije mi dobro.
Mislim da cu biti najnesposobnija majka na svetu.
Koliko toga treba da znas o odgoju novorodjenceta da ni jedan fakultet ne moze to znanje da ti da.

A fora za tesenje mi je "majcinski instikti"

Nego jel imate i neku litraturu sem pedijatra i foruma?
 
ahahahahhahahaahh lilava
samo polako. ni ja nisam imala blage veze sa životom :)
sve ćeš saznati, naučiti kad dođe vreme za to. korak po korak.

meni forum više pomogao od pedijatra, majke mi.
čitala sam i onu šta da očekujete od prve godine.

Ma da, dete mi vristi a ja:
''Cekaj sinak da vidi mama sta kaze cika google"
I ja se mislim tu da kupim jer imam ovu o trudnoci i relativno je ok

I jos da dodam da sam apsolutno bez iskustva, ni jednu blisku bebu u familiji kod prijatelja nisam imala skorije
 
Tako i ja, sve si mislim, izguracu trudnocu do kraja, porodicu se nekako i onda doci kuci sa bebom u rukama i pitati se "A sta sad da radim sa tobom bebice?":dontunderstand:
Toliko sam toga citala ovih 8 meseci, idem i u skolicu, ali to je samo teorija, bas se ponekad zabrinem hocu li znati...
Nisam imala bebe u bliskom okruzenju a kad bi neku i videla obicno sam izbegavala da se njom bavim da nesto ne pokvarim:rumenko:
 
čičak dok ne moraš nemoj davati te prerađevine.
još malo pa će mu rođus pa ćeš moći malo da mu "obnoviš" jelovnik pavlakom, jogurtom, jajima ihahaj ima da uživa.

inače mi smo se jako okuražili. probala mandarinu, narandžu, lososa i danas trapist nisam mogla da je oteram od mog tanjira sa testom i sirom pa sam joj dala malo ahahahhahah

nego kako ide uvođenje belanceta???? isto neke osmine ili....


htela bih možda pre rođendana, da može dete da lizne svoju tortu....uskoro godinu dana. bogtemazo.

belance ne uvodish tako ... ako ima neka reakcija, ona se odmah manifestuje i na najmanji delic belanca ... ja sam ovako : jedan dan sam mu ispekla zhumance za doruchak, s'tim da se nisam trudila da bash bash poskidam sa zhumanca i najmanji deo belanca ... a sledeci dan sam mu ispekla celo jaje za doruchak ... pojeo i pogledao me: a gde je ovo bilo celog mog zhivota? ahhhahahaaahhhha :zcepanje:... i odtad ga jede u svemu :super:
 
belance ne uvodish tako ... ako ima neka reakcija, ona se odmah manifestuje i na najmanji delic belanca ... ja sam ovako : jedan dan sam mu ispekla zhumance za doruchak, s'tim da se nisam trudila da bash bash poskidam sa zhumanca i najmanji deo belanca ... a sledeci dan sam mu ispekla celo jaje za doruchak ... pojeo i pogledao me: a gde je ovo bilo celog mog zhivota? ahhhahahaaahhhha :zcepanje:... i odtad ga jede u svemu :super:

znači takoooo. onda je to već odraeno :) pre neki dan sam prvi put pravila "kajganu" od JEDNOG žumanceta :) i nisam se trudila da ga skroz de-belanciram ahahhahahah
probaću još jedared tako sa malo više belanca
kako nam je mladoženja?
 
Mi i dalje jedemo sve neslano, secer nikad.
Slatko nista sem voca, keks i grickalice nikad probao... ma bukvalno nista sem voca, povrca, zitarica, meso...

A kako jos ne jede ni mlecno ni jaja, predlazu mi matorci da mu probam dati salamicu ili virslu ujutru. Uz hleb.
Meni je to tres hrana, ni mi ne kupujemo salamu, virsle retko... kako da mu dam to?
A znam da mu je voce malo.

Jel dajete salame i virsle?
Kad ste poceli?

Čičak ni ja ne dajem grickalice, a sokić mu dajem možda 2 puta u nedelji po 120 ml. Ništa mu ne šećerim i vrlo malo soli stavljam u supice.. A da,počela sam da mu dajem plazmu po malo..
Što se tiče mesnih preradjevina mislim da nema potrebe da mu uvodiš to, nije ni zdravo..
Ali zašto mu ne daješ jaja? A od sireva mu možeš davati mladi sir koji je pun proteina. Mi jedemo tvrdo kuvano jaje (samo žumance), a mladi sir obozava..
Nego kada se uvodi i belance?
 
znači takoooo. onda je to već odraeno :) pre neki dan sam prvi put pravila "kajganu" od JEDNOG žumanceta :) i nisam se trudila da ga skroz de-belanciram ahahhahahah
probaću još jedared tako sa malo više belanca
kako nam je mladoženja?

mladozhenja iz jednog virusa u drugi ... 'ebem mu misha ... ali sad se valjda izvlachimo, pa cemo konachno malo da se opustimo ... a 7mog marta ima revakcinaciju Pentaximom, pa gledam da dotle bude zdrav, ne mrdamo nigde (osim malo na dvorishte) i "trujem" ga vocem :D

belance se uvodi oko rodjendana a pre MMR vakcine, jer ona sadrzhi belance, pa da ne dodje do reakcije :D
 
Još da se pohvalim da Andrija počeo da stoji pridržavajući se za krevet i ogradicu po par minuta, pa sav oduševljen što ga ja ne držim.. Mm i ja se sinoć pokidali od smeha, sve nešto ciči i raduje se pa bi da cupka na nogicama i na kraju se samo spusti na guzu :) A kad hoće da puzi, to na sve liči samo ne na puzanje, sve nekako unazad ide :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top