Jedno zanimljivo pitanje je da li je kralj Stefan Tvrtko I svetac? Posto u jednoj od povelja za njega se kaze da je svetopočivši. (U povelji kraljice srba i Bosne Jelene). Tako se govorilo i za kneza Lazara da je svetopocivsi. Ja nijesam nasao sta znaci ovaj pojam svetopocivsi. Da li neko zna sta znaci i u kontekstu kralja Tvrtka da li je postojala makar namjera da se proglasi svecom.
Pogledajte prilog 1521203
одлично питање!
наведени текст у коме се помиње "
светопочивши Краљ Твртко" део је писма које су Дубровчани упутили Краљици Јелени Груби 27.12.1395. године. посебно је занимљиво што они, одмах у наставку текста, њеног мужа Краља Дабишу називају само "превисоким господином", иако је и Дабиша у то време
почивши. као да желе нагласити да ореол Тврткове владарске харизме сија јачим сјајем.
и сам Дабиша у повељи Дубровчанима (од 17.7.1392. год.) за Твртка каже- "
нашем брату светопочившем господину Краљу Стефану Твртку". истоветну формулацију ("нашем брату светопочившем господину Краљу Стефану Твртку") користи и Краљ Стефан Остоја у својој повељи Дубровчанима од 5.2.1399. године.
дакле, дипломатска преписка Тврткових наследника на престолу јасно сведочи да се за Краља Твртка врло брзо усталио епитет "
светопочившег" владара. то није само израз дубоког поштовања наследника према славном претходнику, него је и јасан показатељ намере да се унутар владајуће породице изгради светачки култ око њеног првог (и најславнијег) Краља, којим би се оснажио политички легитимитет целе династије. сличну појаву имамо и у католичкој Диоклитији у време Војислављевића. иако кнез Јован Владимир никад није званично канонизован од стране Римске Цркве, његови (католички) наследници су око њега успешно изградили светачки култ. могуће је да се сличан покушај (мање или више успешног) грађења династичког култа око најзначајнијег босанског владара, десио и са Краљем Твртком. ипак, сложеност црквених прилика у средњовековној Босни није погодовала намери да овај покушај добије и своју канонску потврду. но, не видим разлог да се то не оствари у данашње време.