Стефан Твртко, краљ Србљем и Босне

Од Уроша 1 Немаеића се јавља та титулација са извесним одступањима код Милутина код Душана се враћа.
Не, сам Стефан Првовенчани је убрзо крати. У Првој жичкој повељи то је та 'пуна' титула, већ у Другој је крати. Радослав,нпр. је један од ретких који се титулисао као рашких и поморских.
Имаш апликацију манастира Жиче, јако је добра и интересантна.
 
Cije zemlje je natapala Neretva pocetkom 14 stoleca?

Nemoj da brises ovo pitanje nego odgovori. Umes ti to, upotrebi kriticki apart!

Niko ti nije obrisao pitanje. Briše se kad vređaš i nešto lažeš, a ja ti to prijavim. Ako se obriše ceo post, nije moja krivica što si ti sam sebi pucao u noge kršenjem pravilnika.

To ti je kao da ti želiš da ti se namerno obriše da bi posle kukao, pa namerno tako nešto napišeš, sa izričitim ciljem brisanja.
 
Cije zemlje je natapala Neretva pocetkom 14 stoleca?

Nemoj da brises ovo pitanje nego odgovori. Umes ti to, upotrebi kriticki apart!
Натапала је земље којима влада српски краљ.
Уколико наставиш да се на постове других људи 'смејеш као лудак на поцепане гаће' , што се мене тиче, биће мој последњи одговор на било које твоје питање.
 
Милитин ту основну титулу проширује на нове области.
Не основну већ Урош први настоји да хомогенизује државу и да потисне Вуканове и Мирославове потомке.
Он уводи први краљ свесрпске земље и поморске.
Што ће радити и Душан па и Твртко донекле.
 
Не основну већ Урош први настоји да хомогенизује државу и да потисне Вуканове и Мирославове потомке.
Он уводи први краљ свесрпске земље и поморске.
Што ће радити и Душан па и Твртко донекле.
Могуће да је то код Уроша очито. Немања још то покушава с Растком, па Стефан с Радославом (везано за Хума).
 
биће мој последњи одговор на било које твоје питање.

Nemoj mu postavljati nikakve tako lagane uslove. Nema smisla.

Npr. ja sam mu postavio samo jedan; mora da na najmanje 40 mojih neodgovorenih pitanja da odgovor, a do tada može da se slika.

Mora da nauči neke osnove reciprociteta; ne možemo ga ničim naučiti drugačije.
 
Nemoj mu postavljati nikakve uslove. Nema smisla.

Npr. ja sam mu postavio samo jedan; mora da na najmanje 40 mojih neodgovorenih pitanja da odgovor, a do tada može da se slika.
Ништа, самном је чист. Што се мене тиче, то што сам написао , тако ће и да буде.
И то није никакав услов већ се односи на поштовање неког другог ко посвећује своје време да искаже став, тврдњу, мишљење, шта год, било исправно или не.
То се не односи на постове који јесу шаљиви.
 
Lični stav mi se ne razlikuje preterano od Isailovićevog. U Tvrtkovo vreme, ostalo je samo jedno vrlo bledo sećanje, koje se do Tvrtkovog vremena (a od njega više ni to) ogledalo kroz nazivanje istočnih suseda egzonimom Raška i Rašani.

A što nije ni nešto neobično. I u većini evropskih država je tako bilo; era pre XII st. pripada vremenu slabije u nerazvijenije pismenosti. Ni na srpskom dvoru; cara Dušana ili despota Đurđa Brankovića, niko predstave nije imao da je dublje u prošlosti Bosna bila srpska. To je sećanje ostalo u dubrovačkim spisima; u Vatikanu i dokumentaciji Rimokatoličke crkve; u Ugarskoj i jednog će dana, u XVII, XVIII i XIX st. tek od drugih to Srbi morati da nauče i da, bukvalno, otkrivaju.

Gubljenje znanja nešto je prirodno, uz odgovarajuće društvene i političke okolnosti. Zato i dolazi do iskopavanja i otkrivanja „novoh“ saznanja, koja dovode do toga da čovek vekovima udaljeniji od nekog vremena ima drastično bolje razumevanje u poznavanje tog doba od čoveka koji je živeo mnogo bliže toj epohi. Očuvanost saznanja srpske države Časlava Klonimirovog krajem XIV stoleća bilo bi anomalija i uopšte (naprotiv) nije baš ni za očekivati. Cela poenta tzv. Popa Dukljanina i izmišljenog narativa tobožnje drevne prošlosti naših krajeva tu ne upravo...da popuni rupe. Jerbo gotovo niko nije znao ništa o tim vremenima, koja su pripadala nekakvom legendarnom predistorijskom razdoblju. Periodu koje je moralo biti „popunjeno“ raznim Stroilima, Totilima, Krepimirima i drugim, da bi postalo čoveku razumljivo i barem donekle demistifikovano.


(od 01:00 poslušati Mudru Galadrijelu)
Не бих се никако сложио са овим иако ово становиште подржавају многи модернисти незлонамерни. Када је нс неким местима Т.Живковић сицирао Дукљанина једини одговор је нашао у томе да је некаква народна традиција опстала до 12.века овде се првенствено радило о принчевићу Бело(ј),у.

Мислим да сам писац није могао неке ликове баш прецизно импутирати у одређено раздобље и такве грешке су видљиве могли би то упоредити са народном епиком која је постојала и импутирала догсђаје анахроно.
Код Михајла Вишевца је застао и упитао се да ли је могуће да је очувана традиција о северном пореклу опстала преко 300 година.
Да не поменем да ликови попут Карађорђа и даље су имали углавном усмену традицију и предање знало се шта су " српске земље" али ништа детаљно о томе.
Тако да се ја са овим уопште не слажем да је то било попут античке Химере.
То јесу можда добронсмерни ненационалистички погледи опет карактеристични за једно време и епоху али идемо даље па ћемо видети углавном тамо где је било нечег опстало је и после 350-500 година под Турцима.
Не бих ја потцењивао народно памћење наравно неисторијско али "митско" са историјским упориштем..

Има много изненађења код Дукљанина и вероватно кад сви печати буду прилкупљени неке ствари ће сигурно бити мало јасније.

На пример Дукљанин има најбољи опис продора Јована Цимискија у Рашку заправо нико га други нема много блеђи описи код Скилице али се не зна ништа о продору у Србију!

Штета шзо су имена осакаћена латинским преводима и врсћањима самим тим ствар много замршенија.
Што се тиче неких личнодти ксо што сам рекао око Дубровника су могли имати народну традицију неких локслних краљевића Марка.
У тим временима је то био озбиљан интелектуални подао да то повежеш у неки ред и још испројектујеш у право време.

Међутим ово дело је било познато и Твртку код њега још постоји нарација да се оженио Звонимировом потомкињом.
 
Још нешто и престајем да серендам идем да зарадим лебац.
Ми смо увезли западну методологију која је по много чему напредна до те мере да је у судару са нама у 19.веку птоизводила малосрпске и неолибералске комлексе.
Као и дснас само је разлика што је код нас данас обрнуто неоливерерални слој је историјски непросвећен заступају га лекари , хирурзи ,апотекари , књижевници и тд.

Дакле ми имамо један бренд епике и народног памћења који се под специфичним условима под Турцима није сударио са црквом већ нашао уточиште у њој.
Западне земље не све под утицајем инквизиције и других процеса су ово сећање код свог народа сасекли свели га на пуку митологију и приче за децу за лаку ноћ.
Обзиром да смо усвојили тај модел ктенуо је обрачун са народним памћењем довођењем га до нивоа спрдачине и цинизма.
Мрђутим како време пролази развојем етнологије и других дисциплина и оно је задобило неко место у кћери псмћења.
 
https://forum.krstarica.com/threads/stefan-tvrtko-kralj-srbljem-i-bosne.936677/post-48358222

Земља Усора и Земља Босна су двије различите земље. Тако то третирају и владари саме те Босне. Нема ту ништа нејасно.

Зато и имамо двије различите свједоке у исправама; од Босне - добре Бошњане и од Усоре - добре Усоране.

Ja nisam dovodio u pitanje da je usorska zemlja zasebna geoistorijska oblast, celina, itd...

Ja sam govorio o isključivo o vladarskim titulama. Matej Ninoslav ima po jednoga čoveka za sve zemlje, i tako ima jednoga i za Bosnu ili ako hoćeš pravu Bosnu, pa i jednoga za Usoru.

Međutim, ban je samo bosanski. Nije (tada) i usorski.
 
Znaci kralj Bosne i Srbije.
"Краљ Срба, Босне, Приморја, Хумске земље, Доњих Крајева, Западних страна, Усоре, Соли и Подриња и осталим“

Тада је створен и родослов (између 1375. и 1377. године) који каже: „А Стефан краљ, брат Милутина краља, Уроша другог, који Срем држаше, са својом супружницом Каталином, ћерком угарског краља Владислава, роди Урошицу и Јелисавету. И Јелисавета роди три сина: Стефана босанског бана, Иносава и Владислава. И Владислав роди Твртка бана и Вукића.“
 
"Краљ Срба, Босне, Приморја, Хумске земље, Доњих Крајева, Западних страна, Усоре, Соли и Подриња и осталим“

Тада је створен и родослов (између 1375. и 1377. године) који каже: „А Стефан краљ, брат Милутина краља, Уроша другог, који Срем држаше, са својом супружницом Каталином, ћерком угарског краља Владислава, роди Урошицу и Јелисавету. И Јелисавета роди три сина: Стефана босанског бана, Иносава и Владислава. И Владислав роди Твртка бана и Вукића.“

Pa da, imao je pretenzije na Srbiju zato je dodao tu ,,Srbljem".
 
Pa da, imao je pretenzije na Srbiju zato je dodao tu ,,Srbljem".
Имао је претензије и на Далмацију и на Хрватску али се није прогласио краљем у Милешеви на Митровдсн 1377
Могао је да је хтео узети и Милутинову титулу краља Далмације и Хрватске али му то очигледно није био циљ.
 
Имао је претензије и на Далмацију и на Хрватску али се није прогласио краљем у Милешеви на Митровдсн 1377
Могао је да је хтео узети и Милутинову титулу краља Далмације и Хрватске али му то очигледно није био циљ.

Ne, bilo je vise zlata i para u Srbiju pa i sćeo to prvo grabit. 🙏
 
Ne, bilo je vise zlata i para u Srbiju pa i sćeo to prvo grabit. 🙏
Није Србија била богатија од Хрватске и Далмације иначе по анониму су Милитинови рудници осим зачећа Новог Брда које ће створити српску деспотовину најбогатији рудници су били у Дукљи.
 
Није Србија била богатија од Хрватске и Далмације иначе по анониму су Милитинови рудници осим зачећа Новог Брда које ће створити српску деспотовину најбогатији рудници су били у Дукљи.

Imala je Srbija blago Svetog Save sto je sakrio po manastirima Mileseva i Studenica 💰💰💰
 
Још нешто и престајем да серендам идем да зарадим лебац.
Ми смо увезли западну методологију која је по много чему напредна до те мере да је у судару са нама у 19.веку птоизводила малосрпске и неолибералске комлексе.
Као и дснас само је разлика што је код нас данас обрнуто неоливерерални слој је историјски непросвећен заступају га лекари , хирурзи ,апотекари , књижевници и тд.

Дакле ми имамо један бренд епике и народног памћења који се под специфичним условима под Турцима није сударио са црквом већ нашао уточиште у њој.
Западне земље не све под утицајем инквизиције и других процеса су ово сећање код свог народа сасекли свели га на пуку митологију и приче за децу за лаку ноћ.
Обзиром да смо усвојили тај модел ктенуо је обрачун са народним памћењем довођењем га до нивоа спрдачине и цинизма.
Мрђутим како време пролази развојем етнологије и других дисциплина и оно је задобило неко место у кћери псмћења.

Ovo ode u tako neke baš čudne smerove, stigao si i do toga da na neki lidan način špansku inkviziciju (?!?) ubaciš. xD

Ode stvarno jako daleko.
 
@Kole11 постави тај спис анонима 1308.како датирају не знам ни ја зашто је избрисано чак не може да се отвори у мом цитираном посту.
Treci put vec brise. Ne vredi.
Valjda zbog Neretve u Milutinovom kraljevstvu.... Jedino privatno da ti posaljem
 
Ovo ode u tako neke baš čudne smerove, stigao si i do toga da na neki lidan način špansku inkviziciju (?!?) ubaciš. xD

Ode stvarno jako daleko.

Нисам баш желео да ставим акценат баш на инквизицију далеко да је она била присутна само у Шпанији. Заправо ти споменуо једну јако важну ствар на примеру Стјепана 2 Котроманића да је допустио повратак католичком клеру али народни језик и ћирилица.
Сад кад то погледамо католичка црква је била прилично неумољива према неким народним традицијама и паганству уопште да не бих сад говорио бар о 300-400 година њеног поретка од велике шизме до протестснтизма па до хуманизма.
Мислим да свако може да разуме да смо не ми једини али међу народима који је очувао своје народне традиције и предања негде због специфичности саме цркве православне која је више функционисала као јерменска.

Врло битан моменат су Турци и ослобађање где смо од заоставшине имали највише народног предања и нешто извора у црвама и Дубровник
византијски извори се јављају већ касније доста.

Сад описао са. такав судар нас и западне развијене цивилизације.

Ако нисам баш био јасан и прецизан покушаћу да одговорим дуже и детаљније али имам јако лоша искуства са таквим постовима.

У сваком случају сам хтео да избегнем критику католичке цркве и није ми намера али јесте незаобилазан фактор у томе.
 

Back
Top