Šta za Vas lično znači biti hrišćanin?

robivek

Veoma poznat
Poruka
11.824
Zivimo u 21-om veku a neki ce reci sa izuzetno brzim tempom zivota,posao,skola,decu,vecernji izlasci, i t.d.
Dali je realno zivgeti u takvim uslovima i ujedno razmisljati o duhovnim stvarima,o Bogu ili mozda praktikovati neku formu poboznostosti ?
Ili jos direktnije ,posto zivimou takvom podneblju, sta za Vas licno znaci biti hriscanin ukoliko jeste ili ukoliko niste - koja su vasa ocekivanja od onih koji jesu ?
Namerno izbegavam upotrebiti prefiks koji ce oznaciti denominaciju pripadnosti jer mi pitanje nije usmereno u tom pravcu.
 
Zivimo u 21-om veku a neki ce reci sa izuzetno brzim tempom zivota,posao,skola,decu,vecernji izlasci, i t.d.
Dali je realno zivgeti u takvim uslovima i ujedno razmisljati o duhovnim stvarima,o Bogu ili mozda praktikovati neku formu poboznostosti
Realno je, džaba nam sve ako Boga ne znamo.
Ili jos direktnije ,posto zivimou takvom podneblju, sta za Vas licno znaci biti hriscanin ukoliko jeste ili ukoliko niste - koja su vasa ocekivanja od onih koji jesu ?
Namerno izbegavam upotrebiti prefiks koji ce oznaciti denominaciju pripadnosti jer mi pitanje nije usmereno u tom pravcu.
Biti hrišćanin po meni znači imati bezuslovnu ljubav prema Bogu, čitati Njegovu reč, moliti se i naravno sve raditi na Njegovu slavu i volju.
 

sasasta

da ne laze , ne krade i ne cini zlo drugima

da je umeren tj da postuje verske smernice

A koje zlo,postoji li neka precizna definicija sta znaci ciniti zlo, koliko bi trebao biti umeren i ujedno - umeren u cemu ? Picu,jelu, shvaleracije,tolerancije.../
I za kraj,na koje to verske smernice konkretno mislis,ovako mi na prvi pogled to izgleda kao "obemna kategorija" ?
 
Poslednja izmena:
Realno je, džaba nam sve ako Boga ne znamo.
Tako je ali ujedno smatram da danas gotovo svaki ce ti na pitanje dali znas Boga mozda kratko i jasno reci - DA !!!
Kako mozemo biti sigurni da zaista znamo Boga ?


Biti hrišćanin po meni znači imati bezuslovnu ljubav prema Bogu, čitati Njegovu reč, moliti se i naravno sve raditi na Njegovu slavu i volju.
Slazem se...mada kad bolje razmislim,malo mi je nejasno kakva je ta "bezuslovna ljubav prema Bogu",sta to znaci i na kraju krajeva, dali mi ljudi imamo kapacitet da uopste imamo takav format ljubavi ?
A zosto je recimo bolje citati Njegovu rec umesto neku dobru kvalitetnu literaturu , u cemu je razlika i koji su moguci efekti ?
 
Tako je ali ujedno smatram da danas gotovo svaki ce ti na pitanje dali znas Boga mozda kratko i jasno reci - DA !!!
Kako mozemo biti sigurni da zaista znamo Boga ?



Slazem se...mada kad bolje razmislim,malo mi je nejasno kakva je ta "bezuslovna ljubav prema Bogu",sta to znaci i na kraju krajeva, dali mi ljudi imamo kapacitet da uopste imamo takav format ljubavi ?
A zosto je recimo bolje citati Njegovu rec umesto neku dobru kvalitetnu literaturu , u cemu je razlika i koji su moguci efekti ?
Ljubav prema Bogu se ogleda u odnosu ka drugom ljudskom biću.
 
Бити хришћанин значи:

- Веровати да је постојао Исус из Назарета
- Веровати да је чинио чуда
- Веровати да је пострадао за све нас
- Веровати да је васкрсао

И због те своје вере,
ићи путем који је он трасирао !
 
Poslednja izmena:
Tako je ali ujedno smatram da danas gotovo svaki ce ti na pitanje dali znas Boga mozda kratko i jasno reci - DA !!!
Kako mozemo biti sigurni da zaista znamo Boga ?
Eh velika je razlika znati Boga i verovati samo u Njegovo postojanje.
U 2 poslanici Korinćanima 13:5
,,Sami sebe okušajte jeste li u veri, sami sebe ogledajte. Ili ne poznajete sebe da je Isus Hristos u vama? Već ako da u čemu niste valjani"
Slazem se...mada kad bolje razmislim,malo mi je nejasno kakva je ta "bezuslovna ljubav prema Bogu",sta to znaci i na kraju krajeva, dali mi ljudi imamo kapacitet da uopste imamo takav format ljubavi ?
A zosto je recimo bolje citati Njegovu rec umesto neku dobru kvalitetnu literaturu , u cemu je razlika i koji su moguci efekti ?
Imamo kapacitet naravno, jer da nemamo Bog to ne bi tražio od nas. Bezuslovna ljubav, pa može imati više značenja.
Kad volimo jedni druge (Jovan 13:34), da volimo Gospoda Boga svoga (Matej 22:37)

Nema ništa loše u čitanju literature, ali literatura je od čoveka, a Božija reč od Boga.
 
Бити хришћанин значи:

- Веровати да је постојао Исус из Назарета
- Веровати да је чинио чуда
- Веровати да је пострадао за све нас
- Веровати да је васкрсао

И због те своје вере,
ићи путем који је он трасирао !
A kakav je taj put,ipak je ovo 21 vek, neko ce reci "danas su druga pravila",danas nije bas lako ici ulicom "Via Dolorosa"kao sto je mozda nekad bilo...

Eh velika je razlika znati Boga i verovati samo u Njegovo postojanje.
U 2 poslanici Korinćanima 13:5
,,Sami sebe okušajte jeste li u veri, sami sebe ogledajte. Ili ne poznajete sebe da je Isus Hristos u vama? Već ako da u čemu niste valjani"

Imamo kapacitet naravno, jer da nemamo Bog to ne bi tražio od nas. Bezuslovna ljubav, pa može imati više značenja.
Kad volimo jedni druge (Jovan 13:34), da volimo Gospoda Boga svoga (Matej 22:37)

Nema ništa loše u čitanju literature, ali literatura je od čoveka, a Božija reč od Boga.
U kom smislu jedni druge, mislis na nasu porodici,prijatelje,partnere...!?
I ne bih da cepidlacim ali kako se ta ljubav treba manifestovati da bi se razlikovala od ljubavi onih koji mozda nisu hriscani ?
 
Eh velika je razlika znati Boga i verovati samo u Njegovo postojanje.
U 2 poslanici Korinćanima 13:5
,,Sami sebe okušajte jeste li u veri, sami sebe ogledajte. Ili ne poznajete sebe da je Isus Hristos u vama? Već ako da u čemu niste valjani"

Imamo kapacitet naravno, jer da nemamo Bog to ne bi tražio od nas. Bezuslovna ljubav, pa može imati više značenja.
Kad volimo jedni druge (Jovan 13:34), da volimo Gospoda Boga svoga (Matej 22:37)

Nema ništa loše u čitanju literature, ali literatura je od čoveka, a Božija reč od Boga.
Tako je samo koji je potencijalni dobitak upravo od citanje Bozje reci i dali je to namenjeno samo hriscanima ?
Neko ce reci da se veoma lepo oseca kad procita neki dobar roman,poeziju,prozu...
 
Bora Čorba je između ostalog svojevremeno stajao iza onoga da za ideale ginu budale... Takva mu je i muzika, mada volim da slušam ponekad, dobar je to rok ili šta već... morali smo imati jednog i mi po ugledu na svet!
Biti hrišćanin je živeti za ideal i težiti njemu, ali daleko od toga da se time postaje budalom.
Pa...iako su hrišćani za mnoge budale, hrišćanima sa Hristom je neuporedivo bolje i lakše, nego nehrišćanima sa svakojakim bućkurišima od silnih potraga za obogaćivanjem svog praznog i pustog duhovnog života.
 
U kom smislu jedni druge, mislis na nasu porodici,prijatelje,partnere...!?
I ne bih da cepidlacim ali kako se ta ljubav treba manifestovati da bi se razlikovala od ljubavi onih koji mozda nisu hriscani ?
Ne moraju nužno biti naša porodica, jer Bog kaže da su naša braća i sestre svi oni koji čine po Njegovoj volji (Matej 12:48)
Ali takođe da ne iskazujemo mržnju prema nevernicima, već prema grehu.
 
Bora Čorba je između ostalog svojevremeno stajao iza onoga da za ideale ginu budale... Takva mu je i muzika, mada volim da slušam ponekad, dobar je to rok ili šta već... morali smo imati jednog i mi po ugledu na svet!
Biti hrišćanin je živeti za ideal i težiti njemu, ali daleko od toga da se time postaje budalom.
Pa...iako su hrišćani za mnoge budale, hrišćanima sa Hristom je neuporedivo bolje i lakše, nego nehrišćanima sa svakojakim bućkurišima od silnih potraga za obogaćivanjem svog praznog i pustog duhovnog života.
Slazem se , to mi lepo zvuci ali kako se to postize ?
 
Tako je samo koji je potencijalni dobitak upravo od citanje Bozje reci i dali je to namenjeno samo hriscanima ?
Neko ce reci da se veoma lepo oseca kad procita neki dobar roman,poeziju,prozu...
Ne znam za ostale, ali biblija je meni promenila pogled na svet. Dobitak je veliki, ali on nas ne čeka ovde na zemlji..
Nije namenjeno samo hrišćanima. Namenjeno je svim ljudima.
Nije zabranjeno čitati roman, poeziju, prozu..Bilo šta što misliš da je dobro za tebe ili ti se sviđa.
 
Huh...ako se hrišćani ovako s nepoštovanjem odnose prema nehrišćanima i njihovim uverenjima drago mi je da nisam hrišćanin.
Drago mi je da ti je drago, ali podoćićeš.
Vreme nas sve uči da je jedini put bez kraja samo On.
Slazem se , to mi lepo zvuci ali kako se to postize ?
Čitanjem najvažnijeg udžbenika za sve nas: Svetog Pisma ili Biblije, promišljanjem da li je nešto što činimo dobro ili loše, te da li je dobro za nas a loše za druge, ili loše za nas, ali dobro za druge... Vagamo, mislimo i učimo na primerima iz udžbenika.
Naravno, uzdamo se u Boga, molimo i gostimo Ga u svojoj duši kao najdražeg gosta.
Onako, čovek se uglavnom iznova rodi onda kad postane pravi hrišćanin.
Pravoslavni.
Mada, iznova se čovek rađa i kad uđe u druge neke duhovne prakse... Treba biti oprezan.
 
Drago mi je da ti je drago, ali podoćićeš.
Vreme nas sve uči da je jedini put bez kraja samo On.

Čitanjem najvažnijeg udžbenika za sve nas: Svetog Pisma ili Biblije, promišljanjem da li je nešto što činimo dobro ili loše, te da li je dobro za nas a loše za druge, ili loše za nas, ali dobro za druge... Vagamo, mislimo i učimo na primerima iz udžbenika.
Naravno, uzdamo se u Boga, molimo i gostimo ga u svojoj duši kao najdražeg gosta.
Onako, čovek se uglavnom iznova rodi onda kad postane hrišćanin.
Pravoslavni.
Mada, iznova se čovek rađa i kad uđe u druge neke duhovne prakse... Treba biti oprezan.
Uh...još mi je draže da ti nisi tipičan predstavnik hrišćana. Bar se nadam...
 
Ne znam za ostale, ali biblija je meni promenila pogled na svet. Dobitak je veliki, ali on nas ne čeka ovde na zemlji..
Nije namenjeno samo hrišćanima. Namenjeno je svim ljudima.
Nije zabranjeno čitati roman, poeziju, prozu..Bilo šta što misliš da je dobro za tebe ili ti se sviđa.
A sto ne bi i na zemlji,dali se hriscani trebaju setati ulicama "glavom u oblake"cekajuci buducnost dok im mozda ispred nosa "prolazi sadasnjost"koju bi mogli takodje proci sa nekim dobitkom ?
Mozda je u tom kontekstu dobro pitanje kakav dobitak ocekuju hriscani i koliko je on zapravo realan danas u ovom zivotu ?
 
A kakav je taj put,ipak je ovo 21 vek, neko ce reci "danas su druga pravila",danas nije bas lako ici ulicom "Via Dolorosa"kao sto je mozda nekad bilo...
...

Хаха браћо,
натрчали сте ми само тако.

Па ја ову тему чекам годинама.
Још од онда када сам схватио шта значи бити хришћанин.

И сад кад сам то вама изложио, није вам лако.
Ко да верује у оне 4 ставке које вам зададох !?
Још пази аргумент, "ово је 21, век" хаха, па шта ?

Ја ћу да вам олакшам !

- Веровати да је постојао ?
Па добро, зашто би било немогуће да је пре 2000 година постојао неки Исус у Назарету ?

- Веровати да је чинио чуда ?
Извинте ме, али многи су кроз историју чинили чуда,
првенствено мађионичари,
али и разни таленти, сетимо се Худинија или како Рафа игра тенис ...

- Веровати да је пострадао за све нас ?
Немојте полазити од себе, има будала ...

- Веровати да је васкрсао ?
О повратницима из клиничке смрти да не причам.

Дакле сада видите да су оне 4 тачке уствари вероватне,
али сад иде тежи део !

Славити Бога оца,
молити му се непрестано,
и трудити се бити безгрешан.

Е то вам иде тешко,
па се вадите на 21. век !

Ленчуге једне, даћу вам ја ... :azdaja::azdaja::azdaja:
 
zašto se od hrišćana očekuje više?
to hoćeš reći da ateisti ne mogu pružiti više, oni su ono za niži nivo?
Samo sam pitao a inace se potpuno slazem sa primedbom.
U tom konteksti je mozda dobro pitati dali su zaista hriscani "moralni dginovi"u drustvu a oni drugi neki "moralni patuljci"...!?
Dali nam realnost govori u prilog takvom mogucnoscu ili nazalost ne?
 

Back
Top