Šta sve čeka novu vlast u Srbiji?

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Potpisivanjem koalicionog sporazuma SNS-SPS-URS Srbija dobila novu vladu. Veliki ekonomski i politički izazovi pred novom vladom.
Očekujem od nove vlade da se uhvati ukoštac sa mnogobrojnim nagomilanim problemima, ističe za DW politički analitičar Dejan Vuk Stanković. To se pre svega odnosi na socijalno-ekonomske problema, ali i na mnoga politička pitanja poput rešavanja pitanja Kosova i evropskih integracija, kaže Stanković:

„Dakle, očekujem da ulože sve svoje resurse u prevazilaženju ogromnih teškoća koje ih čekaju, i da u tom pravcu izbalansiraju jedan vrlo konkretan program. Jer, pomoću nekih opštih i načelnih principa oni mogu da se predstave javnosti, ali ukoliko ti principi nisu konkretizovani, odnosno ukoliko ih ne prate konkretna rešenja, bojim se da ćemo imati vladu koja će ponavljati opšta mesta a neće rešavati i prevazilaziti konkretne probleme“.

Deklarativne poruke


0,,15852708_402,00.jpg
Mandatar za sastav nove vlade Ivica Dačić

Zanimljivo je da su se u koalicionom sporazumu našle i neke stvari kojima bi svaka vlada po prirodi stvari trebalo da se bavi kao što su borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, ili departizacija. Dejana Vuka Stankovića stoga pitamo zašto su i te stvari morale da budu uvrštene u koalicioni sporazum:

„Zato što se više radi o sporazumu deklarativnog karaktera, kojim se zapravo saopštavaju neke osnovne namere koje ova vlada u ovom trenutku ima. I više se radi o tome da oni pokušavaju sebe da legitimišu u javnosti nego što nam nude neka odgovore na konkretna pitanja koja treba da definišu neki njihov budući rad“.

Najveće prepreke nove vlade

Najveće prepreke koje očekuju novu vladu su ekonomske prirode, naglašava Stanković, i dodaje:





„Pa ako hoćete i suočavanje sa istinom o tome pod kojim pretpostavkama Srbija može da nastavi tok evropskih integracija. Mislim da će to biti dva najveća izazova; dakle socijalno-ekonomska situacija, izgradnja pravne države, i državna pitanja vezana za spoljnopolitičku orijentaciju. Uz ,naravno, Kosovo kao jedan od problema koji bi sačekao svaku vladu pa i ovu“.

Ton bi trebalo da daje SNS

Svaki pozitivan potez, pa čak i minimalan, biće velika stvar kada je u pitanju ovako sastavljena srpska vlada, ocenjuje za DW Zoran Panović, glavni urednik lista Danas:

„Njen novi dizajn i nova politika će najviše zavisiti od toga koliko će Srpska napredna stranka (SNS) uspeti da unese novina u rad te vlade. Tu pre svega mislim da bi SNS trebalo da kadrovski napravi neku vrstu iznenađenja, i da umesto nekih predvidljivih kadrova koje sada imaju, donesu neka iznenađenja koja će možda biti vanpartijska, ili iz drugih partija. To bi bio neki pomak i u tom smislu bi SNS trebalo da daje ton vladi. Jer, bilo bi loše da treća partija, pa makar imala premijera, ili još gore šesta partija, daju ton ovoj vladi“.

Nemačka najveći saveznik?


0,,15991663_402,00.jpg
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić

Od ove vlade se ne mogu očekivati neki spektakularni ekonomski potezi, kaže Panović, i to ne zbog njene nesposobnosti nego i zbog objektivnih okolnosti:

„Tako da maksimum koji ova vlada može da pruži u početku je to da se u Srbiji dobije izvestan osećaj pravičnosti, i pravde, makar selektivne, ali ipak neke pravde“.

Kada je reč o spoljnopolitičkim izazovima, Zoran Panović skreće pažnju i na jednu rečenicu Tomislava Nikolića, koje je on izgovorio u noći izborne pobede, a koju su mnogi zaboravili:

„Ta rečenica me je jako iznenadila, a to je da je Nemačka najveći saveznik Srbije na Balkanu. Ja to zaista nisam znao do to večeri. Tako da, ako to nije bila neka omaška, onda bi bilo jako ohrabrujuće da Srbija ima jake i dobre odnose sa Nemačkom, koji su zaista suštinski bitni“.

Amerikance ne zanima ideologija

Teškoće s kojima je formirana sadašnja vlada su očekivane, smatra Dejan Vuk Stanković, jer je teško bilo napraviti vladu od stranaka koje su ideološki raznorodne i koje nemaju nikakve dodirne tačke u prethodnom političkom delovanju. S obzirom da je Srbija ipak dobila vladu u ovom sastavu, pokazalo se da ili američki pritisak nije urodio plodom, ili se američki predstavnici nisu time zapravo ni bavili:

„Američka strana je ravnodušna prema ideološkom sastavu bilo koje vlade, smatra Dejan Vuk Stanković. Njih intersuje da ta vlada postupa u skladu sa onim zahtevima koje Amerikanci smatraju opravdanim. Mislim da u tom smislu oni nisu pritiskali, niti će pritiskati. Oni će ovu vladu ceniti prema učincima u onim pitanjima koja oni smatraju bitnim a to su pre svega Kosovo i nastavak evroatlanstskih integracija“.

http://www.dw.de/dw/article/0,,16087434,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Ако имамо у виду да нико из ове владе није никад ништа радио,осим Кркобабића,може се претпоставити да ће влада замолити Крку да оде код Бога по помоћ.
 
„Zato što se više radi o sporazumu deklarativnog karaktera, kojim se zapravo saopštavaju neke osnovne namere koje ova vlada u ovom trenutku ima. I više se radi o tome da oni pokušavaju sebe da legitimišu u javnosti nego što nam nude neka odgovore na konkretna pitanja koja treba da definišu neki njihov budući rad“.

Najveće prepreke nove vlade

Najveće prepreke koje očekuju novu vladu su ekonomske prirode, naglašava Stanković, i dodaje:

„Pa ako hoćete i suočavanje sa istinom o tome pod kojim pretpostavkama Srbija može da nastavi tok evropskih integracija. Mislim da će to biti dva najveća izazova; dakle socijalno-ekonomska situacija, izgradnja pravne države, i državna pitanja vezana za spoljnopolitičku orijentaciju. Uz ,naravno, Kosovo kao jedan od problema koji bi sačekao svaku vladu pa i ovu“.

Kako da ne? Doduse, vec su se mnogo puta legitimisali. Po aferama i po dilovima Ja tebi narodne pare, ti meni drustvenu imovinu. Legitimisali su se po lazima i prevarama koje su smestili narodu. Nude oni odgovore, ali na konkretna pitanja vezana za direknu materijalnu dobrobit njihovih dupeta. Odmah cim su se konstituisali gledali su kako da podele Upravne Odbore javnih Preduzeca, umesto da resavaju nemoguca i goruca pitanja propalog srpskog drustva... :roll:

A i ovaj Stankovic otkriva toplu vodu. "Najvece prepreke su ekonomske prirode?" Stvarno? Ja mislio najvece prepreke su kako kralja nauciti srpski, a otadzbinu patriozmu.

Ako se izuzme Stanje Redovno (kraduckanje, afere, veleizdaja), novu Vladu Srbije ceka jedna vnago velicine Durmitora i gomila kafenih kasicica... Oko 30ak + 250, svakome po jedna, pa na posao! :whistling:

_nobody_
 

Back
Top