Pokojnom Dr Jovanu Raškoviću se pripisuje da je izjavio kako su Srbi lud narod..
To zapravo nije tačno, ali je izrekao da "Srbi reaguju kao lud narod", ali ne u doslovnom već metaforičkom značenju.
Ponovio je ono zapravo što su pre njega govorili i Cvijić, Dvorniković, Isidora Sekulić i Bogdan Popović - da su Srbi preosetljiv narod, brzo se uzrujaju pred spoljašnjim utiscima, nedovoljno vladaju svojim osećanjima i tada naprasito reaguju.
Oni strasno vole i žele ono što vole, a kad su u tome osujećeni - "reaguju kao ludi".
Rekao je, takođe, i da se brzo odljute i da pod uticajem dobre reči, njihove plemenite osobine izlaze na videlo, kao sunce posle kiše!
Ako su ovi ljudi složni bili oko toga da smo "preosetljivi"..zašto je to tako? da li je to ono što su nam preci ostavili svima?
Da li nam je ta preosetljivost donela dobro ili loše? Treba li to menjati, ili ne..Političkimsredstvima, ili nekim drugim, i kako..
evo malo pitanja za pred spavanje..