STA ODGOVARATE DECI KADA VAS PITAJU ,DA LI DEDA MRAZ POSTOJI?

Deda mraza izmislila ‘Koka-Kola’
zp060104_1_1.jpg
Predstojećim praznicima najviše će se obradovati mališani. Novogodišnje i božićne ceremonije i rituali, propraćeni poklonima, razveseliće svako dete. Ipak, mališani najviše nade polažu u Deda Mraza. Tokom cele godine raduju se i željno iščekuju ovog simpatičnog deku, koji im donosi baš ono što su najviše priželjkivali. Dok deca sa nestrpljenjem očekuju dan kada će ih posetiti Deda Mraz, često sebi postavljamo pitanje - ko je on zapravo? Zašto je predstavljen kao dekica sa sedom kosom i brkovima i kako to da u naše domove dolazi baš kroz dimnjak...
ŽMEĐUNAS:Hrišćanin dobročinitelj

Deda Mraz mnogo duže postoji i znatno je popularniji u katoličkoj, nego u pravoslavnoj tradiciji i religiji. Bilo da ga nazivaju Santa Claus , Christmas man , Kris Kringle ili Pere Noel,, katolici sva ova imena dovode u vezu sa ličnošću poznatog hrišćana svetog Nikole. Ovaj svetac rođen je oko 270. godine pre nove ere u Patari (današnja Turska). Nikola je bio biskup Mire (Turska). Roditelji su ga odgajali u duhu i veri Isusa Hrista. Kada su umrli, ostavili su Nikoli veliko bogatstvo. Imao je veliko srce, pa je tim bogatstvom pomagao siromašnima. Zbog toga što je pomagao ljudima u nevolji, hrišćani su počeli da ga obožavaju. Prvo u Orijentu i Rusiji, ali i u Evropi. Posle 1087. godine njegovi posmrtni ostaci preneti su u Bari (Italija). Od tada se smatra zaštitnikom dece i moreplovaca.
Sa godinama se imidž Deda Mraza menjao. Današnji Deda Mraz je punačak, nosi crveni mantil, ima belu dugačku bradu i crvene obraze. Ovaj izgled, po kome ga prepoznaje cela planeta, Deda Mraz je dobio tek 1931. Tada je kompanija "Koka- Kola" zaposlila umetnika Hudona Sanbloma da nacrta Deda Mraza za novogodišnju marketinšku kampanju. Sanblom se trudio da stvori Deda Mraza, koji će svakom biti simpatičan. Kao uzor mu je poslužio penzionisani putujući prodavac koka-kole, kome je obukao crveni mantil sa belim krznom, jer su to tradicionalne boje ove kompanije. Tako stilizovan "novi" Deda Mraz, prvi put se pojavio u časopisu "Sandej ivning post". Narednih 35 godina, Sanblom je stalno razvijao nove scenarije za "koka-kolu", pa samim tim i za Deda Mraza. Sve do 1966. godine kreirao je najmanje jednog radosnog deku za novogodišnju marketinšku kampanju. Kasnije je ovaj crtač kao uzor koristio i sopstveni izgled lica.

U međuvremenu, Deda Mraz je postao poznat širom sveta i deca ga obožavaju. Za vreme božićnih i novogodišnjih praznika, željno iščekuju dekicu sa stomakom i dugačkom belom bradom, obučenog u crveni mantil obrubljen belim krznom.
ŽMEĐUNAS:Sveti Nikola ili Hristos
Karakteristiku svetog Nikole da siromašnima i ljudima dobrog srca pomaže i daje poklone, katolici su preneli na Deda Mraza koji u njihovom običajnom svetu deci donosi poklone baš na Božić (a ne za Novu godinu kakav je običaj kod pravoslavaca). Najpoznatija legenda o svetom Nikoli, koja je verovatno deo katoličkog usmenog predanja, upućuje na karakteristike i osobenosti današnjeg Deda Mraza.

"Nekada bogati plemić zapao je u vrlo tešku ekonomsku situaciju. Svoje ćerke nije mogao da uda, jer nisu imale miraz. Jedne noći sveti Nikola je čarapu punu zlata bacio kroz prozor već oronulog plemićevog zamka, što je bilo dovoljno za miraz jedne ćerke. Sledeće noći sveti Nikola je uradio istu stvar. I druga plemićeva ćerka dobila je miraz. Međutim, kada je sveti Nikola došao treće noći ispred zamka, prozor je bio zatvoren. Zbog toga se popeo na krov i čarapu punu zlata, namenjenu trećoj ćerki bacio je niz dimnjak. Devojke su ujutru pronašle čarapu sa zlatom kako visi u kaminu."

Upravo je ova legenda razlog, što su katolici kao običaj uveli kačenje čarapa ili čizama na zid ili kamin, da bi Deda Mraz u njima ostavio poklone za decu. On dolazi noću, spušta se niz dimnjak i ostavlja u čarapama poklone, koje deca nalaze prvog dana Božića.

U pravoslavnoj religiji lik Deda Mraza je nametnut i javlja se kao deo folklora koji postaje aktuelan nakon Drugog svetskog rata. Pravoslavni Božić Bata, međutim, nije nikakav Deda Mraz koji ima svoju vizuelizaciju, nekakav glumac i izmišljen lik. On je sam Hristos, sam Božić. Simbolizuje samo rađanje bogočoveka. Narodni običaj da deca za Božić od roditelja dobijaju poklone, može da se poveže sa darovimamudraca koji su Hristu doneli poklone, kada su došli na poklonjenje. Pored toga što nema određeno religijsko značenje, Deda Mraz u našem narodu nema ni određeno vreme svog "dolaska". On deci donosi poklone pred, ali i na novogodišnje veče.
 
Deda Mraz (kod nas Božić Bata), ranije poznat kao sveti Nikola. Smatra se da je zaštitnik dece, i njegov dan se slavi 6. ili 19. decembra.

U zapadnim kulturama se veruje da donosi poklone na Badnje veče ili na Božić.

Pošto je Deda Mraz izmišljeni lik, on se prilagođava običajima, religijama, kulturama i narodima.

U početku su Sveti Nikola i Deda Mraz bili izjednačeni. U poslednjem veku se desilo razdvajanja ta dva pojma, pa se Deda Mraz smatra čistim sekularnim običajem za novogodišne praznike, pa je prihvatljiv za decu celog sveta. Naime, danas je lik Deda Mraza jedan od zaštitnih znakova Koka-Kole. Zbog svega ovoga katoličke crkve širom Evrope su zabranile spominjanje Deda Mraza u širim verničkim krugovima, odbacujući ga kao običaj za Božić.

http://www.stnicholascenter.org/Brix?pageID=76
 
I ustalom Marina, slazemo se oko Deda Mraza, ne znam u cemu je problem. Svi negujemo neku porodicnu tradiciju, moja je takva da Sveti Nikola (ili Deda Mraz) donosi poklon, ali ne zato sto je rumeni deda sa irvasima koji nema druga posla nego da dobroj deci donosi poklone u medjuvremenu ispijanja kafa sa Milenom Dravic, vec zato sto je zastitnik dece. Meni je to lep obicaj. I mnogo mi je lepa carapa za poklon u prozoru.
 
I ustalom Marina, slazemo se oko Deda Mraza, ne znam u cemu je problem. Svi negujemo neku porodicnu tradiciju, moja je takva da Sveti Nikola (ili Deda Mraz) donosi poklon, ali ne zato sto je rumeni deda sa irvasima koji nema druga posla nego da dobroj deci donosi poklone u medjuvremenu ispijanja kafa sa Milenom Dravic, vec zato sto je zastitnik dece. Meni je to lep obicaj. I mnogo mi je lepa carapa za poklon u prozoru.
Ја не осуђујем друге. Ако си приметила, углавном пишем уопштено.
Прочитај све моје постове на овој теми. Само ме боли то што смо се ми (читај Срби), некако највише отуђили од наших изворних обичаја, што лако и без резерве прихватамо све што је страно. А наши су обичаји лепи и мислим да их треба неговати.
Нећу да пишем даље, јер то би онда требало ставити у пдф политика...
 
Svi moji drugari i ja smo veoma dugo verovali u Deda Mraza, cak mislim do neke 10-te godine. I eto, bas nam nista nije falilo. I jako mi je cudno da ljudi ovde pisu "moje dete je pametno i provalilo je da ne postoji Deda Mraz, necu decu da lazem" itd. Deca treba da imaju detinjstvo a detinjstvo upravo cine bajke i price kao sto su one o Deda Mrazu. Koja je svrha deci ih citati i pricati ako ce ona sa 4 godine reci "pih, to je nemoguce":dontunderstand: Secam se da za mene nije bilo lepse noci od one kad stavim pisamce u prozor i sva srecna ujutru se probudim da vidim jel Deda Mraz odneo... Pa u novogodosnjoj noci idenje u dnevnu sobu svakih pet minuta da vidim jel doneo paketice:) Zao mi je sto sam iz ove teme shvatila da nemaju sva deca mogucnosti da se tako raduju :(
 
Ја не осуђујем друге. Ако си приметила, углавном пишем уопштено.
Прочитај све моје постове на овој теми. Само ме боли то што смо се ми (читај Срби), некако највише отуђили од наших изворних обичаја, што лако и без резерве прихватамо све што је страно. А наши су обичаји лепи и мислим да их треба неговати.
Нећу да пишем даље, јер то би онда требало ставити у пдф политика...

Slazem se s ovim, i potpuno si u pravu:ok:
Kod nas svakakve i pozitivne, a narocito negativne novotarije iz drugih kultura se vrlo lako primaju i trebalo bi da se zapitamo kuda nas to vodi...
Necu da kvarim temu, dobijas bodove kad me oslobode negde po podne....
 
UREDNO SMO SVAKE GODINE PISALI PISMA ,KACILI NA BALKON,LEPILI PO PROZORIMA.DANIMA CEKALI DA LI CE NEKO DA DODJE PO ZELJICE......UJUTRO,PRVO POGLED KROZ PROZOR DA LI JE PISMO JOS TU......?

JEDNE NOVOGODISNJE NOCI ......NEKA KISA,VETAR,NEVREME...DEDA MRAZ ZAKACIO POKLON NA OGRADU BALKONA,NIJE IMAO VREMENA DA SVRATI NA KOLACE,ZURIO DEDA...IMA POSLA...DOK UNOSIMO U KUCU POKLON,SAV MOKAR OD KISE,MASEMO...ZAHVALJUJEMO SE...SKACE MOJE DETE OD SRECE,PLJESCE RUCICAMA ....SRECI NEMA KRAJA!

JEDNE GODINE DEDA NACRTAO SPREJEM SA VANJSKE STRANE PROZORA VELIKO SRCE ,A ISPOD JELKE OSTAVIO POKLON...BAS ONO STO JE ZELELA....!

VRACAMO SE IZ PRODAVNICE,KAD POKLON PRED VRATIMA I PISMO...BAS JE IMAO VREMENA ZA KAFICU A MI NISMO KOD KUCE.....
ISPOD JELKE BAS ONA BARBI PRINCEZA ZA KOJU MAMA I TATA NISU IMALI PARA DA JE KUPE...

SRECA,TO OZARENO LICE,PREDIVNO.....ZASTO TO NE PRIREDITI DECI?MISLITE DA CE BITI NESRECNA KAD SAZNAJU ISTINU?MOZDA CE BITI VISE NESRECNA AKO NE ISKORISTITE MASTU I NE PRIREDITE IM ONO CEGA CE SE DUGO SA RADOSCU SECATI...
I TE PRICE KAKO CE DETE IZGUBITI ZBOG TOGA POVERENJE U NAS...BESMISLICA!
POVERENJE DECE SE NE STICE, NITI GUBI ZBOG VERE ILI NEVERE U DEDA MRAZA.TO JE MNOGO KOMLEKSNIJA TEMA ,NECEMO SADA O TOME.

NEMOJMO SE BACATI U DUBOKE FILOZOFIJE...KADA?KO?ZASTO?
.UCINIMO NASU DECU SRECNOM,DOBRO NEKA TO BUDE SV.NIKOLA....ZASTO DA NE ...NEKA BUDE ...BAJKE TREBA DA POSTOJE.STVARNOSTI JE U ZIVOTU ISUVISE!
SAMO IZMAMITE DETETU SRECNO LICE,VESELO SRCE,VOLITE .....

MOJE DETE CE USKORO NAPUNITI DEVET....OVO JE TA PRELOMNA GODINA ZA NJU...KADA PITA,DA LI POSTOJI.....KONACNO JE RESENA"NAPISAT CE PISMO DEDA MRAZU,DA ZELI KUCU ILI MACU....E, PA AKO JOJ TO DONESE ZNACI DA POSTOJI"(ZIVIMO U MALOM STANU I TO NE DOLAZI U OBZIR,TAKO DA ......!)USTVARI
SIGURNA SAM,DA ONA VISE NE VERUJE U PRICE O DEDA MRAZU...A OVO JE SAMO PROVERA,DA LI IKAKO MOZE DA DOBIJE KUCNOG LJUBIMCA!

DEDA MRAZ CE IPAK DOCI ,SVAKE GODINE....CAK I KAD VERA U NJEGA PRESTANE!
 
dok su deca bila mala, usrdno sam im negovala iluziju postojanja deda mraza....ispod jelke ih je dočekivalo ono što su želele i tako...
još čuvam pisma koja su pisale svojim ručicama (obe su znale da pišu već sa 4 godine). vremenom smo počeli da pomeramo deljenje poklona na božić, jer smo ukapirali da radimo pogrešnu stvar sa 31.12. i tako je do današnjeg dana.
deda mraz je ostao uspomena i ne vidim da je naneo neku štetu našoj deci.
 
Bila sam razočarana kad su moja djeca ulovila mog muža kako im ispod jelke stavlja poklone. Kako je mogao biti tako neoprezan? Ali, imam jednog malog rođaka kojem moj muž svake godine nosi poklone obučen u Djeda mraza. To što to dijete osjeća se ne može opisati. Uživamo i mi sa njim. Znam da će odrasti i da će shvatiti ko je njegov Djed mraz, ali uvijek će imati lijepu uspomenu na djetinjstvo. A ja se tješim, biće još djece.
 
Али свима Деда Мраз долази за Божић ... осим нама...
Ми смо негде загубили и Божић Бату... :sad2:
kojim nama?
kako ti znas ko smo mi i ko nama dolazi i da li nam dolazi sveta palacinka ili sveti mars?
ok imas svoj stav, postujem, ali prekini drugima da solis pamet i ostavi nas i nasu decu da se radujemo cemu hocemo i kad hocemo.

deda_mraz_7_345.jpg
 
Ја не осуђујем друге. Ако си приметила, углавном пишем уопштено.
Прочитај све моје постове на овој теми. Само ме боли то што смо се ми (читај Срби), некако највише отуђили од наших изворних обичаја, што лако и без резерве прихватамо све што је страно. А наши су обичаји лепи и мислим да их треба неговати.
Нећу да пишем даље, јер то би онда требало ставити у пдф политика...

JA uopste ne znam odakle sad ovaj ton, kao da sam ja tebe osudjivala/???? Procitaj i ti moje, vec sam napisala da ja ne volim Deda Mraza niti sam ga ikada volela. Sto se obicaja tice, negujem one koje sam primila kroz porodicno nasledje, mozda ih ponegde malo modifikovala, pa tako i tu carapu u prozoru za Svetog Nikolu iako to jeste katolicki obicaj jer je moja majka i njena majka pre nje odrasla u jednoj mirnoj varosici u Juznom Banatu sa predivnim obicajima.
 

Back
Top