STA ODGOVARATE DECI KADA VAS PITAJU ,DA LI DEDA MRAZ POSTOJI?

Дуго нам је долазио Деда Мраз. И Божић Бата је стизао.
Деда Мраз је поруке писао латиницом, а Божић Бата ћирилицом.
И јако су се радовали. Не сећам се кад су схватили да не постоји, али знам да и данас радо препричавају како су гледали трагове до јелке у дворишту, и видели да воде само до јелке, а назад не.
Тек су после сконтали да се тата враћао уназад, по својим стопама, јер је знао да ће они истраживати..
И то је било дивно.
И кажу да су се питали, али је било неважно, јер је увек стигао жељени поклон!
И сад ми испод јелке имамо поклоне, на сваком пише за кога је, и даље пише да је од Деда Мраза, и свима нам је лепо.
Нису то бајке које ће их навести на неко зло или неповерење, то су само породични тренуци радости.
 
Да ... у ЗБИЉИ су деца видела ... па скакала у бунар или са терасе... :cao:

Sve i da deca dobijaju ideje za neke lose postupke iz knjiga, ne verujem da ih dobijaju iz bajki
Ja sam citala da psiholozi savetuju citanje bajki deci jer im povecava mastu, kreativnost i bogat unutrasnji zivot, pa ako lazu mene, lazem i ja tebe
 
Sve i da deca dobijaju ideje za neke lose postupke iz knjiga, ne verujem da ih dobijaju iz bajki
Ja sam citala da psiholozi savetuju citanje bajki deci jer im povecava mastu, kreativnost i bogat unutrasnji zivot, pa ako lazu mene, lazem i ja tebe
Па то сам и рекла – читала сам помало уздржано а не са заносом и успут објашњавала. Али признај да су у многим бајкама мушкарци (очеви) приказани као идиоти који не виде даље од женске сукње.
Што се тиче Деда Мраза, нисам имала срца да убеђујем дете да верује у нешто што је измислила компанија "Кока-кола".
И ... никако ми се не свиђа идеја да дете целе године мора да буде добро да би заслужило поклон од Деда Мраза. Излуђују ме људи који, онако, на дететове очи пуне питања и наде одговарају загонетно – па неее знааам, јеси ли заслужио, јеси ли ли био доообар...
 
Ja nikada ne ucenjujem decu,strasno.
Mada ima i toga.
Има, има. Виђам то на сваком кораку. Нису ту само родитељи, већ бабе, деде, тетке, комшије. Буквално за..бавају децу, као да воле да их виде несрећне.
И заборавих мало пре да напишем оно – виидеећеемоо.
 
Gluposti.Meni su moji rekli da Deda Mraz ne postoji kad sam imala 3,4 godine i hvala im na tome.Ne treba lagati.Lista poklona??:hahaha:Poklon ionako treba da je iznenadjenje,na kraju krajeva.Bolje im recite jer onda nauce da cene svoje roditelje i njihov rad (kao ja:mrgreen:) a ne klanjaju se tamo nekom dedici.A i uostalom,oprostite,kako ta deca misle da Deda moze za jednu noc celom svetu da daruje poklone.Meni to nije jasno bilo sa 3 i po godine,a neki ovde pisu da njihova deca veruju u Deku a imaju 9 godina????Ju!
 
Па то сам и рекла – читала сам помало уздржано а не са заносом и успут објашњавала. Али признај да су у многим бајкама мушкарци (очеви) приказани као идиоти који не виде даље од женске сукње.
Што се тиче Деда Мраза, нисам имала срца да убеђујем дете да верује у нешто што је измислила компанија "Кока-кола".
И ... никако ми се не свиђа идеја да дете целе године мора да буде добро да би заслужило поклон од Деда Мраза. Излуђују ме људи који, онако, на дететове очи пуне питања и наде одговарају загонетно – па неее знааам, јеси ли заслужио, јеси ли ли био доообар...


To je vec drugo pitanje
Nikada svoje dete ne ucenjujem tako necim kao sto je da li jeste ili nije dobra
To se ne sme dovoditi u pitanje
Mi smo pricali o Deda Mrazu i drugim bajkama i da li treba da se puste da veruju u to ili ne
A nije isto ni verovanje u Deda Mraza s citanjem i zamisljanjem bajki
Deda Mraz je jedini fenomen koji deca povezuju s realnoscu, dok za bajke im mi roditelji u startu objasnimo da su to samo bajke i ne postoje u stvarnosti, i to je nesto sto ih ne kopka
Da ne duzim, posto ovde se i ne razilazimo u misljenjima, verujem da ih treba pustiti da veruju u Deda Mraza dok god zele, to je prosto deo detinjstva, kao i bajke...
 
Па то сам и рекла – читала сам помало уздржано а не са заносом и успут објашњавала. Али признај да су у многим бајкама мушкарци (очеви) приказани као идиоти који не виде даље од женске сукње.
Што се тиче Деда Мраза, нисам имала срца да убеђујем дете да верује у нешто што је измислила компанија "Кока-кола".
И ... никако ми се не свиђа идеја да дете целе године мора да буде добро да би заслужило поклон од Деда Мраза. Излуђују ме људи који, онако, на дететове очи пуне питања и наде одговарају загонетно – па неее знааам, јеси ли заслужио, јеси ли ли био доообар...

Uh sto me to nervira:evil:jedan klinac vec ima 10 god a svi mu i dalje tutkaju neke cokolade..plasticne igrackice..pa mu onako njanjavo sve tepaju..razmazuju ga i dalje..i tretiraju ko mentola..uh..ja normalno pricam i sve objasnim kao da je odrastao covek i u startu se sam ponasa kao takav..odma se nadovezuje kako on nesto zna i kao meni objasnjava..pametno dete koje bez razloga zatucaju
 
Uh sto me to nervira:evil:jedan klinac vec ima 10 god a svi mu i dalje tutkaju neke cokolade..plasticne igrackice..pa mu onako njanjavo sve tepaju..razmazuju ga i dalje..i tretiraju ko mentola..uh..ja normalno pricam i sve objasnim kao da je odrastao covek i u startu se sam ponasa kao takav..odma se nadovezuje kako on nesto zna i kao meni objasnjava..pametno dete koje bez razloga zatucaju
Бићеш ти добар тата, веруј ми на реч. :zag:
 
Jelka, sijalice, prskalice, pokloni ispod jelke su moj ustupak decijoj radosti za Novu Godinu. Generalno ne mislim da je Nova Godina razlog za histeriju biko kog oblika, ali ako se dete raduje - postujem. Deda Mraz mi je marketinska budalastina, jer nema nikakve veze sa Novom Godinom, mi smo ostavljali carape u prozoru za Svetog Nikolu dok smo bili bas bas mali i to sam jako volela. Ali ni nama roditelji nisu bas nesto udovoljavali verovanju u Deda Mraza. Ja imam (vec sam to drugde napisala) otpor prema dedi sa irvasima
 
I ja sam se rastuzila!!!! :rida:

Smatram da deci ne treba uskracivati radost. Ima vremena,kada ce se suociti sa surovom realnoscu. Verovanje u Deda Mraza ne moze im nikako naskoditi!!! Sve je to deo novogodisnje carolije u detinjstvu....

Код нас новогодишње, а код осталих хришћана – божићне. Да ли се неко запитао...
 
Али свима Деда Мраз долази за Божић ... осим нама...
Ми смо негде загубили и Божић Бату... :sad2:

Nije svuda tako! Mi ga nismo zagubili!!! Za docek nam dolazi Deda Mraz,a za Bozic,zna se...Bozic Bata nas nikada ne zaobidje.... :)
Mada,znam sta si htela reci i slazem se sa tobom! Svi neguju svoju tradiciju,samo se mi nekako priklanjamo sve vise tudjoj...na zalost!:roll:
Ali to bas i nema veze sa ovom temom.
 
Da, Deda Mraz treba da dodje za Svetog Nikolu, a6.12 (19.12); u hriscanskim ne-pravoslavnim tradicijama donosi poklone za Bozic, mi imamo Bozic Batu...pa eto, neka moje dete nauci da ce mu za Novu Godinu mama i tata kupiti poklone, da je Deda Mraz (Sveti Nikola) ostavio poklon u carapi za Svetog Nikolu, da je Bozic Bata doneo nesto za Bozic ... i svi smo srecni

:dash::dash::dash:
Који бре Деда Мраз? Прочитај ко је измислио Деда Мраза :rtfm: ... и кад.
Сад ће рекламе...
 

Back
Top