Šta mislite o budizmu

Шта мислим ? У питању је само још једна несавршена креација несавршених људских мозгова, у овом случају - песника Махабхарате - Индије. Мислим исто што и о Грчкој митологији. На све стране гомиле богова, богиња, тандара-мандара ствари... Ено линка па прочитајте о чему је заправо реч. :wink:
 
Maranata,
sta Ti mislis o budizmu?
da li je to religija, sta cini njenu bit, sta je u njoj dobro, sta lose, da li logizna i koegzistentna sa ostalim religijama....itd.
Hajd jednom probaj da ne uputis na nekog drugog ko je o tome mislio pre tebe.
Sta , dakle, ti mislis?
 
MaranAta:
Шта мислим ? У питању је само још једна несавршена креација несавршених људских мозгова, у овом случају - песника Махабхарате - Индије. Мислим исто што и о Грчкој митологији. На све стране гомиле богова, богиња, тандара-мандара ствари... Ено линка па прочитајте о чему је заправо реч. :wink:

Sta je nesavrsena kreacija pesnika Mahabharate? Budizam?
A sta ti to mislis o grckoj mitologiji?
Zasto link kad ti umes da pises?
:wink:
 
[quote="Milena_9"

Sta je nesavrsena kreacija pesnika Mahabharate? Budizam?
A sta ti to mislis o grckoj mitologiji?
Zasto link kad ti umes da pises?
:wink:
[/quote]

Milena ćuti (skrati jezik) ko boga te molim, ako ovaj počne sa objašnjenjem i ja ću da postanem Ciganin.
 
Milena_9:
MaranAta:
Шта мислим ? У питању је само још једна несавршена креација несавршених људских мозгова, у овом случају - песника Махабхарате - Индије. Мислим исто што и о Грчкој митологији. На све стране гомиле богова, богиња, тандара-мандара ствари... Ено линка па прочитајте о чему је заправо реч. :wink:

Sta je nesavrsena kreacija pesnika Mahabharate? Budizam?
A sta ti to mislis o grckoj mitologiji?
Zasto link kad ti umes da pises?
:wink:

Тачно. Велика је машта песника Махабхарате... Тако да је цели тај паганизам Индије заправо резултат песничке маште. :?
 
Шта мислим ? Сидарта Гаутама Буда је по тврдњи будистичких списа имао сто хиљада љубавница.

Сад ти мени реци:

1. Да ли је то израз високог морала каквог налазимо у Библији ?
2. Није ли сама та тврдња довољна да схватиш да је реч о песничкој машти ?

Да чујем. :?
 
Можемо ли мухамеданство да одвојимо од личности Мухамеда ?
Можемо ли Хришћанство да одвојимо од личности Христа ?

Наравно да не можемо. Исти принцип важи увек. Ако је Буда имао 10,000 љубавница, и ако знамо да је Мухамед био педофил и пљачкаш каравана, поставља се питање:

У светлу изузетно ниских моралних начела Буде и Мухамеда, могу ли будизам и мухамеданство бити од Бога ? Наравно да не могу. :?

А ако нису од Бога, јесу од нечастивог. :wink:
 
Веровање у судбину коју не можемо избећи НИЈЕ карактеристика Православља. Самим тим је и твоја задња изјава изразито не-Православна. :wink:


ПС: Чини ми се да си остала без текста. 8)
 
Ajde da se javim i ja.

Ako negde piše da je Buda imao toliko ljubavnica, to se sigurno odnosilo na period pre njegovog probuđenja, otkada je poznat po svetačkom životu. Nije li bar interesantno da se i pored tolikog uživanja posvetio duhovnom probuđenju. Sve to ide u prilog njegovoj veličini.

Kažu ovde da je budizam ljudska izmišljotina, a ne božije delo.
Kako to onda, pitam se, PRAVI budisti žive tako besprekorno, nenasilno prema svim živim bićima, negujući sabranost pažnje itd, i jedinstveni su u pogledu na suštinsku prirodu budinstva, a judeo-hrišćani se kolju kao zverovi među sobom i imaju bezbroj različitih, često suprotnih pogleda na suštinu hrišćanstva iako ih je, navodno, jedan Bog napravio? Pa su još i na krst razapeli njegovog sina jednorodnog! Lep početak za jednu religiju!

Još bih zamolio diskutante da ne brljaju mitologiju i narodno praznoverje (kao ni svoje), pa ni iskrivljenu politiku pandita i brahmana prema budizmu, već se drže samog budizma, ako uopšte znaju išta o njemu.
Ako ne znaju, neka izvole na druge forume i teme. Ima ovde svašta za njih.
 
Та "идила" у будизму коју ти спомињеш је карактеристична САМО за њихове монахе. Слично понашање ћемо срести и код хришћанских монаха. Тако да не треба мешати бабе и жабе.

Када је реч о свакодневним људима које сећемо на улицама, а када је реч о далекоисточним ПАГАНСКИМ религијама, ништа мање аресивни нису од било ког другог дела света. Искуства Православних мисионара су таква да су спремни чак и да убијају како би "одбранили" тај свој ПАГАНИЗАМ од тих мисионара.

Живиш у неком сасвим искривљеном светлу о стању духа у паганским земљама будизма. :?
 
Maranata, nisam ostala bez teksta, nego sam one noci kad smo onako bezuspesno debatovali, otisla da spavam, jer posle onoliko razmenjenih poruka, nisi uspeo da smislis sta ti mislis, a meni je dojadilo to bdenije u prazno.
No takav si kakav si, nas si , pa sta cemo nego da se i dalje druzimo sa tobom.
Lep dan ti zelim. :D
 
И ја теби... него... твоја исприка није баш на месту, јер су одговори стизали у року од неколико минута. Сем тога, и сама си пре одласка на спавање дала закључну оцену (о Крагујевцима...), и тек тада отишла у крпе. :wink:


ПС: Будизам јесте чисти паганизам. :roll:
 
Не, пријатељу... "ја сам Нео - онај који се пробудио и схватио да сам најобичнија батерија, а ти си онај агент са којим ћу тек да се бијем." 8)
 
Uly,
ha-ha, a sta si ti to nama hteo da kazes?
Strane i strane, godine i godine ako treba, za sve sto je dobro, za sve sto me interesuje...
Pa makar sirom zatvorenih ociju.
Jedan je bio probudjeni, a i on je za sebe govorio da je samo covek .
A ti ni manje ni vise, onako sa intelektualne visine ,nego o iluzijama.
Hajde domaci zadatak: sta je iluzija?
 

Back
Top