Šta je fabing zbog kojeg propadaju savremeni brakovi i veze?

Sonatica72

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.704
1694187990-shutterstock_1299304093-750x490.jpg

Koliko puta legnete sa partnerom/partnerkom u krevet i prvo što uradite jeste da uzmete telefon ili dođete sa posla i tokom porodičnog ručka gledate zanimljive snimke sa društvenih mreža.


Ovo ponašanje je svrstano u fenomen pod nazivom fabing koji, po rečima stručnjaka postaje jedan od vodećih razloga zbog kog „umiru“ savremeni brakovi.

Reč je nastala spajanjem engleske reči za mobilni telefon (phone) i ignorisanje (snubbing), pišu Vijesti.

„Voleo bih da me sasluša, ali da ne gleda u mobilni telefon“, prve su reči mnogih partnerki, ali i partnera, koji su se obratili psihoterapeutima kako bi rešili probleme u svom braku, objasnio je za TV Prva porodični terapeut Nebojša Savić.

„Stvar je u lošoj komunikaciji, iz koje se proizvode neki drugi kompleksniji problemi“, ističe psihoterapeut dodajući da je prvi problem površnost i gubljenje bliskosti.

Psiholozi koju se specijalizovani za partnerske odnose upozoravaju da određene navike na društvenim mrežama mogu da ukazuju na nezadovoljstvo u braku, prenosi sajt YourTango.

Dopisivanje sa bivšim​

Ako primećujete da sve više razgovarate sa prijateljima iz prošlosti, bivšim partnerima ili flertujete sa poslovnim poznanicima, a pritom i lajkujete ili komentarišete njihove objave, možda tražite nešto na pogrešnom mestu.

Proveravate svaku poruku, lajk ili komentar, čak i kasno u noć ili rano ujutro. Možda delite stvari na mrežama koje ne delite sa supružnikom, krijući to od njega i pretvarajući se da komunicirate sa nekim drugim. Ako se prepoznajete u ovim navikama, jasan je znak da nešto nedostaje u vašem braku.

Non stop ste online​

Ako provodite previše vremena proveravajući mreže dok je vaš partner u blizini, diskutujete na forumima i grupama umesto da iskoristite vreme sa partnerom ili čak flertujete sa osobama koje upoznajete online, možete se udaljiti od partnera na mentalnom i emocionalnom nivou. Ove navike mogu izazvati ozbiljne probleme u vezi ili braku.

Nastavak na https://n1info.rs/magazin/lifestyle/sta-je-fabing/

****

Iako se u tekstu spominje fabing koji loše utiče na brak i emotivne veze, mislim da ta zavisnost od mobilnog telefona utiče i na članove porodice onih zavisnika koji nemaju emotivnu vezu ili brak.

---

Mobilni telefon koristim za SMS poruke i razgovore. Retko ulazim na Instagram a na telefonu imam još i Fejsbuk ( ali na Fejsbuk ulazim jednom dnevno preko laptopa ).

*
Koliko vremena provodite surfujući po webu preko mobilnog telefona?

Kako biste se osećali u situaciji da svi mobilni operateri prestanu sa radom i da nemate telefon zbog toga?

Zašto su nas moderne tehnologije otuđile od porodice?
 
Koliko vremena provodite surfujući po webu preko mobilnog telefona?

Kako biste se osećali u situaciji da svi mobilni operateri prestanu sa radom i da nemate telefon zbog toga?

Zašto su nas moderne tehnologije otuđile od porodice?
Na internetu sam u strogoj privatnosti i u slobodno vreme.
U neposrednom društvu ne pazim uopšte gde mi je mobilni telefon.
Sa bakom, recimo, imam običaj da gledam emisiju "Posle ručka" skoro svaki dan, i tad nas dve dosta ćutimo i slušamo, ali i komentarišemo zajedno temu i stavove raznih ljudi, tj. učesnika emisije.

Ne bih volela da mobilni operateri prestanu sa radom samo zbog poslovnih angažmana. U privatne svrhe bih lako to podnela.

Cenim svoju rođaku koja se izvini unapred jer mora da se javi nekom ili pošalje poruku dok sedimo zajedno, ali je u velikoj manjini. Ostali se hvataju telefona i usred razgovora pokažu da im je preče to nešto na telefonu, nego sam razgovor u realnom vremenu i na realnom mestu. Onda kreće: "Pa, imam i ja telefon. Imam i ja tu svašta nešto što me zanima. Čekaj da ti pokažem kako to izgleda."
Tako se, za inicijatore neprimetno, ulazi u začarani krug, ljudi zaćute, pa i prezru jedni druge opasno.
 
Mene nije tehnologija otudjila od familije...uspjeli su to oni sami svako za sebe
Nerado saosećam jer mi je vrlo poznato.
Imam i članove familije koji ne bi imali o čemu da razgovaraju da nemaju Instagram. Tamo prate gde je ko od komšija, prijatelja i rođaka išao, kako se obukao, da li je debeo ili mršav, šta je kupio, kako im izgledaju deca(!)... i to su im teme za razgovor. Gnušam se toga. Instagram imam, ali na njemu pratim razne anonimne muzičare, umetnike, recitatore, "sam svoj majstor" ljude;
Baš me briga za te pikanterije kojima se većina ljudi koje poznajem inače zabavljaju.
 
Nerado saosećam jer mi je vrlo poznato.
Imam i članove familije koji ne bi imali o čemu da razgovaraju da nemaju Instagram. Tamo prate gde je ko od komšija, prijatelja i rođaka išao, kako se obukao, da li je debeo ili mršav, šta je kupio, kako im izgledaju deca(!)... i to su im teme za razgovor. Gnušam se toga. Instagram imam, ali na njemu pratim razne anonimne muzičare, umetnike, recitatore, "sam svoj majstor" ljude;
Baš me briga za te pikanterije kojima se većina ljudi koje poznajem inače zabavljaju.
Razumem sve.
Mene u shali zovu Kostunica ponekad jer sam vecito neobavesten.
Ne zanima me nista pamtim samo lica komsija ne imena ne znam ni koje dete u zgradi je cije...
Zivim normalan zivot i mobilbi telefon ne bih ni imao da nisam primoran.
A interner? To samo preko racunara na poslu...doduse imam i kuci ali retko koristim.
 
Razumem sve.
Mene u shali zovu Kostunica ponekad jer sam vecito neobavesten.
Ne zanima me nista pamtim samo lica komsija ne imena ne znam ni koje dete u zgradi je cije...
Zivim normalan zivot i mobilbi telefon ne bih ni imao da nisam primoran.
A interner? To samo preko racunara na poslu...doduse imam i kuci ali retko koristim.
Kako, bre, retko? Pa, na Krsti si kad god sam i ja, a to je poprilično vremena. Ili imamo iste termine, ili smo ipak česti gosti... a Krsta je na internetu. :D
 
Kako, bre, retko? Pa, na Krsti si kad god sam i ja, a to je poprilično vremena. Ili imamo iste termine, ili smo ipak česti gosti... a Krsta je na internetu. :D
Da ali ovde sam uglavmom kad radim...takav mi posao pa mogu...
kod kuce retko ukljucujem racunar
cak i TV gledam sat vremena pred spavannje...
 
Nemam internet na mobilnom telefonu i ne nameravam da ga imam.
Sto se mene tice svi operateri mogu odmah da se ugase ne bih ni primetio...
telefon koristim minimlano za posao a privatno i manje od toga...
Mene nije tehnologija otudjila od familije...uspjeli su to oni sami svako za sebe..
.

Izvinjavam se što skraćujem post, ali to je radi bolje preglednosti.

Milion posto se slažem sa tobom. Ni meni ne bi smetao život bez mobilnog. Dok sam radila dosta sam koristila i mobilni ali i fiksni telefon. I sada ne volim ni fiksni, a ni mobilni tel.

Druga boldovana rečenica: Razumem te. Pojedini članovi šire porodice su se otuđili, a nije razlog tehnologija..

Imam i članove familije koji ne bi imali o čemu da razgovaraju da nemaju Instagram. Tamo prate gde je ko od komšija, prijatelja i rođaka išao, kako se obukao, da li je debeo ili mršav, šta je kupio, kako im izgledaju deca(!)... i to su im teme za razgovor

I ja imam. Ali, moji pričaju o Tviteru-mreži X i o Fejsbuku. Mnogo puta sam ih zamolila da ostave telefon kada dođu, ali..ne mogu da prihvate moju molbu..

Zaista su zavisnici od društvenih mreža.
 
I ja imam. Ali, moji pričaju o Tviteru-mreži X i o Fejsbuku. Mnogo puta sam ih zamolila da ostave telefon kada dođu, ali..ne mogu da prihvate moju molbu..

Zaista su zavisnici od društvenih mreža.
Kao najstarija sestra od nas tri, osećam uvek da je najbolji način ukazivati nekome na bilo koji propust-lični primer.
Nisam nikad nikome izričito rekla da ne koristi telefon u mom prisustvu, ali smatram da je dovoljno to što ga ja ne koristim-da to bude nekakav primer. Sa ljudima se družim tako što im posvećujem punu pažnju tad kad se konačno vidimo. Sediš tu i čekaš da se desi komunikacija, kad ono, ti ljudi "podižu slušalice" za druge ljude, piskaraju, zivkaju, gledaju gde su dobri popusti, gde ima krpica na sniženju...
Za mene je onda bolje da se i ne viđamo. Ja im dođem kao publika za život koji nema nikakvog dodira sa mnom. :confused:
 
Isto. A oni progovore par rečenica pa uzmu telefon da vide novosti na Fejsu i Tviteru, i to rade redovno kada dođu.
I onda... sediš sa takvom jednom osobom-telefoni u rukama, svako u svom svetu.
Ta osoba se seti da pita: "Čoveče, šta je ovo, naš se odnos potpuno promenio-na gore!?"
:zcepanje:
Dobro jutro, Kolumbo!
 
Poslednja izmena:
Jurim te, ganjam te, zovem, pišem poruke... sve u nadi da možemo da sačuvamo bliskost. Nema te, ne javljaš se, ne pišeš nazad osim praznicima i to-cirkularne porukice sa izlizanim sličicama, i očekuješ da te dočekam ista kao ono poslednji put kad si se setio?
Čoveče, ti si neko drugi, ja sam neko drugi. Sve je drugačije-a mesta za novo upoznavanje nema-jer svako blene u svoj "malecki ekran".
Meni su neki članovi Foruma veći rođaci nego što su mi to realni krvni srodnici.
 
Najjače je kad u kafani organizuju susret generacije.
Tridesetak ljudi koji gledaju u svoje ekrančiće i razredna koja gleda u svoj buket.
Posle, tek kad se malo nscvrcaju ostave telefone.
Аха, алкохол је онда потенцијално решење за проблем фабинга? :D
 
Na internetu sam u strogoj privatnosti i u slobodno vreme.
U neposrednom društvu ne pazim uopšte gde mi je mobilni telefon.
Sa bakom, recimo, imam običaj da gledam emisiju "Posle ručka" skoro svaki dan, i tad nas dve dosta ćutimo i slušamo, ali i komentarišemo zajedno temu i stavove raznih ljudi, tj. učesnika emisije.

Ne bih volela da mobilni operateri prestanu sa radom samo zbog poslovnih angažmana. U privatne svrhe bih lako to podnela.

Cenim svoju rođaku koja se izvini unapred jer mora da se javi nekom ili pošalje poruku dok sedimo zajedno, ali je u velikoj manjini. Ostali se hvataju telefona i usred razgovora pokažu da im je preče to nešto na telefonu, nego sam razgovor u realnom vremenu i na realnom mestu. Onda kreće: "Pa, imam i ja telefon. Imam i ja tu svašta nešto što me zanima. Čekaj da ti pokažem kako to izgleda."
Tako se, za inicijatore neprimetno, ulazi u začarani krug, ljudi zaćute, pa i prezru jedni druge opasno.
Jako negativan trend, valjalo bi nekako edukovati ljude, ukazati im na ovaj problem koji je prerastao u epidemiju bukvalno, pokrenuti neku MEDIJSKU AKCIJU, REKLAMU NAPRAVITI NA OVU TEMU. :kafa:
 
pa sta mislis, zasto se vecina forumasa aktivira na forumu skoro iskljucivo radnim danom i to najcesce u toku prepodneva?Ima taki radnih mesto kolko oces.
I to jos nerad uz debelu platu.
Sreca, ye.biga.
Због твог безобразлука желим ти на месец дана моје радно место и плату.
После 7 дана био зажалио због језичине.
То ти могу рећи о нераду било ког форумаша...
Нерадници на Балкану не долазе на посао уопште, а масно плаћене су само директорове спонзоруше.
 
Због твог безобразлука желим ти на месец дана моје радно место и плату.
После 7 дана био зажалио због језичине.
То ти могу рећи о нераду било ког форумаша...
Нерадници на Балкану не долазе на посао уопште, а масно плаћене су само директорове спонзоруше.
e sad si me postideo.
Al da ti kazem, u mladosti sam rmbao ko konj, jos od svoje 12-te. Studirao radeci najteze poslove (istovar cementa, tovarenje psenice po selima, nosenje parketa na 7-mi sprat bez lifta..............) naradio se deda Milun pa sad zasluzeno odmaram.
 

Back
Top