Šta je dizajn a šta umetnost?

dizajn je strogo komercijalna poslovna rabota, a umetnost je radi umetnosti
stim da može i ona da se komercijalizuje...može da bude al' ne mora da znači

u principu ( moje viđenje) sve što se namenski radi da bi se zaradio novac, daleko je od umetnosti
Mona Lisa, Dama sa hermelinom, Devojka sa bisernim mindjusama su samo neki od narucenih radova tj po tvojoj definiciji su daleko od umetnosti.
 
Dizajn (design) ima mnogo znacenja, zavisi od oblasti i jezika u kojoj se koristi. Pa tako imate dizajn u arhitekturi, gde je i prvobitno koriscena rec design, u engleskom govornom podrucju rec design se koristi i za projekte u gradjevinarstvu, masinstvu, elektrotehnici pa tako se moze reci da je svaki izgradjeni ili napravljeni objekat ili predmet dizajniran od strane tog i tog stvaraoca odnosno kompanije.

Najcesca primene reci dizajn u nasem jeziku se odnosi na oblikovanje predmeta i prozivoda industrijske i zanatske proizvodnje (tako bar ucise studente na nekadasnjoj Akadeniji Primenjenih Umetnosti iliti danasnje pomodno FPU).

Umetnost je neka vrsta slobodne razmene impresija izmedju umetnika i slusaoca, gledaoca, posmatraca te nema univerzalno dejstvo prema svakome.

Da manemo iz price novac jer je moguce da neki dizajnirani predmet (recimo torba od Luja Votona) ima visetruko vecu vrednost nego nesumnjivo umetnicko delo nekog anonimnog slikara sa Dortjola ili sa Vrachara.
 
Dizajn je za mene više stvar tehničke prirode i nekako mi je "grublja" u izražaju od umjetnosti. Naravno da se tu itekako teži estetici,ali se usklađuje i sa željama kupca. Dizajner tu svoju kreativnost više izražava kroz ideju.

Što se tiče umjetnosti npr.slikarstva istina da slika može biti zbog porudžbine trika traka "zmazana" i da se i tu ustvari svašta "potura" pod umjetnost. Al ja ovdje mislim prvenstveno na ona djela gdje je autor u njih unio sopstveni pečat u vidu skladnosti boja, tehnike slikanja, znanja,kad utka svoje emocije i dušu-e to je za mene umjetnost.
 
A da bi se ta ulica napravila potrebno je itekako mnogo rešenja, koje najviše potiču iz dizajna(tehnologije/znanja/materijala/prirode/potrebe) a da bi se nešto "umetnulo" dovoljno je samo da je "originalno" u pravo vreme, prepoznato(iako je to skup potrebe/tehnologije/znanja/materijala/*prirode*).

Ništa ne nastaje ni iz čega...ni voda ni vino.
 
A da bi se ta ulica napravila potrebno je itekako mnogo rešenja, koje najviše potiču iz dizajna(tehnologije/znanja/materijala/prirode/potrebe) a da bi se nešto "umetnulo" dovoljno je samo da je "originalno" u pravo vreme, prepoznato(iako je to skup potrebe/tehnologije/znanja/materijala/*prirode*).

Ništa ne nastaje ni iz čega...ni voda ni vino.
Mislio sam na umetnička dela, slikarstvo, vajarstvo i tome slično, pa i modni dizajn, i moda može biti umetnost.
 
Mislio sam na umetnička dela, slikarstvo, vajarstvo i tome slično, pa i modni dizajn, i moda može biti umetnost.
Oko posmatrača onda...

Za mnoge slikare nemaš pojma da su prepoznati kao umetnici pa su i dalje umetnici. Ili vajare...

Po mom skromnom mišljenju umetnost je sve što nije dizajn. Iako su obe kreativne delatnosti... vodu stvara priroda uglavnom dok vino mora da se sabere...Ali opet uska je ta razlika. Toplu vodu svi koristimo danas...
 
Jel ovo umetnost ili dizajn?

Iz nekog razloga mene više impresionira graditeljska dizalica ;)
 

Prilozi

  • 20230520_143425.jpg
    20230520_143425.jpg
    269,4 KB · Pregleda: 3

Back
Top