Sta ce nam filozofija?

Dakle, za sta nam sluzi filozofija? Sta dobijamo od nje? Sta uzimamo od nje? Da li nam ona nesto daje? Da li moramo da se mucimo, dok dobijemo to sto hocemo?

Filozofija je proučavanje općih i fundamentalnih problema glede postojanja, znanja, moralnih sudova, uma i jezika. Filozofija se razlikuje od ostalih načina rješavanja tih pitanja (kao misticizam i mitologija) sa svojim kritičkim, općenito sistematskim pristupom i oslananjem na razložnom argumentu. Riječ filozofija je porijeklom iz antičke Grčke: φιλοσοφία (philosophia) što znači «ljubav prema znanju», «ljubav prema mudrosti»

eto zato, mogla si i ti ukucati pojam pa naći
al ne možeš, jer filozofiraš, tražiš svoju istinu, Đurđina đavolčiču
 
Mnogi se pitaju cemu sluzi filozofija i ne nalaze odgovora.

A odgovor glasi: Da bismo spoznali sustinu sveta i zivota...Nema vaznijeg znanja od toga.Spoznati iluzornu prirodu pojavnog sveta i naslutiti transcendentno. Tome sluzi filozofija. Ona nam je sredstvo spasenja. Turpija ubacena u zatvor zivota. Kap vode zednima u paklu. Nada u Pandorinoj kutiji.

Naglasavam da filozofijom ne sticemo neka ubedjenja zasnovana na praznim apstrakcijama vec sticemo znanje!

Jung je parafrazista ..pre svega Sopenhauera. Ipak, ovo sto je u ovom intervjuu izjavio on ..mogao bi da izjavi i svaki filozof.

Ja nemam potrebu da verujem...ja znam!


Ezoterija , alhemija... tarot..jesu neiscrpan izvor nadahnuca ali sve dok nisam dosao do filozofskih znanja to nije imalo snagu da savlada apsurde "zdravog razuma" da tako kazem.

Svaki materijalista i realista mogao je da tu iskru istine zatpra svojim djubretom.

Druga je stvar kada to postavimo na temelje dokaza ili apsolutne istine. Verovali ili ne ali tako je. Filozofija je dosla do znanja koje dokazuje iluzornu prirodu opazajanog sveta kao i jos mnogo toga drugog.

Ono sto je recimo Buda propovedao uz reci "verujte mi" sada je moguce kazati uz reci "ZNAJTE".
 
Poslednja izmena:
Dakle, za sta nam sluzi filozofija? Sta dobijamo od nje? Sta uzimamo od nje? Da li nam ona nesto daje? Da li moramo da se mucimo, dok dobijemo to sto hocemo?

Na Balkanu je filozofija omiljena disciplina, zato i porodice imaju prosecno bar 3 dece, 2 radnika da hrane tog jednog filozofa u kuci :)

Filozofija nam pomaze da sagledamo malo jasnije neke stvari i da upotrebimo mudro neka znanja uz pravilan nacin razmisljanja....
 
Неко ко се занима за филозофију поставио ми је питање:
Пренећу одговор на овој теми јер можда још неког занима:

Zanima me tvoja mišljenje kao starije individue od mene,samim tim i iskusnije..Da li je bolje da ako želim postati filozof, ali onaj istinski, da li moram da počnem od gimnazije, ili sve u svoje vreme tačnije kad dodjem na fakultet.

Пут који си описао није пут ка истинском филозофу него пут ка професору филозофије што је нешто сасвим друго. Прави филозоф је онај који живи за филозофију а професор филозофије или софиста, је онај ко од филозофије живи. Разлика је суштинска.

Школовање пре свега служи да човеку пружи практична знања и вештине које ће му дати место и улогу у друштву и обезбедити му матерјалну практичну егзистенцију. А филозофија има мало тога додирног са праксом.
Пренећу ти овде нешто што сам писао одгворајући на питање чему служи филозофија:

Dakle, za sta nam sluzi filozofija? Sta dobijamo od nje? Sta uzimamo od nje? Da li nam ona nesto daje? Da li moramo da se mucimo, dok dobijemo to sto hocemo?

Filozofija sluzi da nam da odgovore na suštinska pitanja o svetu i zivotu a koja su se postavila sama od sebe kada je covek došao do svesti. Sta je svet, sta smo mi , sta je smrt, sta je zivot, sta je realno a sta idealno? Dati odgovor na pitanje "šta", a ne na pitanje "kako" posao je filozofije.
Pitas se cemu sluze ti odgovori? Prakticnim banalnim stavrima u zivotu ne sluze. Filozof je kao covek sa durbinom, kako je govorio Sopenhauer, moze da vidi zvezde, ali tim durbinom ne vidi nista ispred sebe. Ali to znanje "o zvezdama" mnogo je vrednije od banalnog znanja "kako". Kako izorati njivu, kako napraviti bunar i doci do vode, kako uloviti divljac, kako napraviti luk i strelu? Ta pitanja su kao sto vidis banalnosti, a pitanje sta je sustina sveta i zivota ne sluzi nicemu prakticnom i svakidasnjem, ali sluzi tome da znanjem dodjemo do spoznaje sustine sveta i zivota. Nema vaznijeg znanja od toga. Hocu da znam kako da napravim luk i strelu i ulovim divljac..HOCU.. ali hocu da znam i sta su ovaj svet i zivot u svojoj sustini a ne u nacinu svog pojavljivanja.
Mozda usled urodjene covekove lenjosti kao i zazora prema takvim pitanjima, izgleda da su oni prvi ciljevi vazniji, ali gresis. Metafizicka potreba izdvaja se iz mora svakidasnjeg zivota kod svakog coveka. Niko nije ravnodusan pred time.
Ako je išta na ovom svetu poželjno, toliko poželjno da bi to čak i sirova i tupa gomila u svojim prosvetljenijim trenucima više cenila od srebra i zlata, to je da zrak svetlosti padne na tamu našeg postojanja i da saznamo nešto o ovom svom zagonetnom životu, u kome ništa nije jasno sem njegove bede i njegove ništavnosti. Sopenhauer Svet kao volja i predstava 2

Ziveti sa slikom o svetu i zivotu gde je svet objekata realan, gde moja svest nestaje a ovaj svet objekata ostaje ovakav kakvim ga vidimo, gde smo mi nasa tela pri cemu ta tela nastaju i nestaju, da je posle smrti za nas "nista", da je kretanje i trajanje isto sto i linija i tome slicno. Ziveti sa takvim skupom neverovatnih APSURDA u vreme kada je filozofija dosla vec odavno do svog vrhunca i dala odgovore na sva pitanja koje je covek u osvitu svesti postavio... neshvatljivo je.
Zato je vazna filozofija..jer je ona razbila sve ove zablude koje sam nabrojao, a coveku omogucila susret sa transcendentnim, sa njegovom pravom sustinom izvan pojave koju je zaboravio.
Shvatiti da sanjas, da je svet predstava a da je realnost nesto drugo "stvar po sebi", to omogucuje filozofija. A kada u snu shvatis da sanjas imas sansu da se probudis. Razbiti zablude uobicajenog misljenja uz pomoc filozofije ...vec je pocetak budjenja.

Дакле, бирај школу која ће ти обезбедити матерјалну егзистенцију и колико толико подношљив живот, а филозофија је питање оне узвишеније стране живота.
Можеш студирати филозофију али и не мораш да би био филозоф. Јер, што се тиче универзитета тамо заправо данас има свега другог осим мудрости,и где се филозофија свела на жонглирање празним појмовима и бављење језиком као главном темом.

Ако те занима истинска филозофија ти си пред једним огромним пластом кукоља и сламе где постоје тек неколико зрна жита у свом том кукољу.Тако да је права срећа пронаћи жито а не удавити се у плеви при томе.

пс. Један путоказ или такво зрно , кога би по мом мишљењу свако ко се занима за филозофију требао да набави јесте Барклијева: "Tri dijaloga izmedju Filasa i Hilonusa". То би требао бити органон на којем ће касније градити своје знање. И помоћу тога као светиоником потражити остала зрна не изгубивши се при томе.
 
Nije loše pročitati sva dela starih grčkih filozofa...Posebno su ključni Sokrat,Platon i Aristotel...
Aristotelove zasluge smatram najvećima od ove trojke giganata jer je osim za filozofiju,važan i
za visokoškolsko obrazovanje...Ustanovitelj-izumitelj je Akademije...A takođe i prvi ,sistematični,
logičar...
 
Neke je stvari moguce ispeglati, nadograditi ili popraviti, ali tamo gde su brljale stotine "mudraca", koji su sluge po volji ili po gluposti, moze samo da se uplice i rasplice. Filozofija je pokojnik izjeden bolestinom i stavljen na aparate kojiom, paradni filozofi odrzavaju ego, a novonastalim misliocima kao pomocni teren za trening i selekciju.
 
Neke je stvari moguce ispeglati, nadograditi ili popraviti, ali tamo gde su brljale stotine "mudraca", koji su sluge po volji ili po gluposti, moze samo da se uplice i rasplice. Filozofija je pokojnik izjeden bolestinom i stavljen na aparate kojiom, paradni filozofi odrzavaju ego, a novonastalim misliocima kao pomocni teren za trening i selekciju.
Vidi...kad ovom nemam šta da prigovorim...:ok:
 

Back
Top