Šta će biti ....?

Nisam to ni rekla. Rekla sam da ako doneseš odluku da to nije moguće,
onda nećeš ni pokušati i naravno da je za tebe nemoguće.
Pa ne mogu i ako donesem odluku da hoću, jer je nemoguće izvršiti to.
Kao što ne mogu odlučiti da skočim u vis 2 metra.
Jasna, deder, skuvaj nam po kavu (tursku jaku) ako ćemo nastaviti vako.. :]

Pa ne mogu i ako donesem odluku da hoću, jer je nemoguće izvršiti to.
Kao što ne mogu odlučiti da skočim u vis 2 metra.
Jasna, deder, skuvaj nam po kavu (tursku jaku) ako ćemo nastaviti vako.. :]
Ja moju kafu dovršavam. :kafa:

Ako odlučiš da ne možeš da skočiš 2m u vis, nećeš ni skočiti, jer
nećeš ni pokušati. Ali ako se zapitaš kako bi to bilo moguće, naćićeš
nekoliko načina.

Evo jednog načina
vpRLpZ.gif

Nisam filozof, pokušavam samo da razmišljam logično.. složio bih se da se za uzrok u parametru beskonačnosti može reći da ne postoji, ali u ograničenoj uzročno posledičnoj vezi da.
Primjer, ako ograničimo sledeću uzročnost, jabuka je pala sa grane na zemlju (posledica) jer je dunuo jak vjetar (uzrok).
E sad, ako krenemo dalje u beskonačnu petlju onda dolazimo do paradoksa samog uzroka, i svih ovozemaljskih filozofskih pitanja o bitku, postojanju, vremenu itd. tj. na pitanje zašto je vjetar jako dunuo i oborio jabuku u tom pogledu odlazimo beskonačno u uzročnost iz prošlosti, pa do big benga i beskonačno iza big benga...
Nije logički nužno da jabuka uvek padne kada duva jak vetar. Do sada je uvek padala. Ne mora da padne i sledeći put.
Do sada su umrli svi ljudi (do svoje najkasnije 123-će godine) koji su se rodili. Iz toga ni po kojem logičkom načelu ne proizilazi da će svi ljudi uvek umirati. Tu postoji samo naše uopštavanje na osnovu iskustva. Ne postoji nužnost. A sama tema traži da se bavimo nužnošću.

Nije logički nužno da jabuka uvek padne kada duva jak vetar. Do sada je uvek padala. Ne mora da padne i sledeći put.
Do sada su umrli svi ljudi (do svoje najkasnije 123-će godine) koji su se rodili. Iz toga ni po kojem logičkom načelu ne proizilazi da će svi ljudi uvek umirati. Tu postoji samo naše uopštavanje na osnovu iskustva. Ne postoji nužnost. A sama tema traži da se bavimo nužnošću.
Ali uzrok neke posledice je uvijek smješten u prošlosti, nikako u budućnosti koja ne postoji.
Tako da uzrok mora biti logičan, u ograničenom smislu kako sam naveo.
Determinizam postoji, ali je nemoguće sasvim ovladati njim tj. biti svjestan istog, ali parcijalno da, npr. pravilnim uočavanjem prirodnih zakonistosti ljudi stvaraju izume iz svojih pravilnih uzročno posledičnih predrasuda ili fantazija za koje ćemo kasnije konstatovati da su to bili uzroci tih izuma.

To te pitam Jasna, koje duhovne prakse?
Ako ćemo po biohemijski, neke psihoaktivne supstance mogu učiniti da se regije moždanog korteksa aktiviraju više nego u "normalnom" stanju, dalje od toga ne znam.
E to bi bilo fino. Popiješ bonu i rešeno...

U raznim duhovnim školama imaš sisteme praksi. Ima ih više. Prosto mi je
neverovatno da nikada za to nisi čuo. Ako te interesuje izguglaj nešto o tome
ili svrati na Religiju i duhovnost pa pitaj.

Svako bi trebao u svom domenu bavljenja, izmedju ostalog da se bavi i futurologijom. Pitanja su ok, ali najveći izazov predvidjanja je stalna realna prisutnost nepredvidivosti, tj. mnoge varijable su oko nas koje je teško ili nemoguće pohvatati, odnosno postoje skriveni faktori za koje nikada nećemo saznati, a uticaće na sled dogadjaja, tako da svako predvidjanje ide u nekim približnim procentima.
Hahahaha, pa sta ti mislis da je futurologija, bacanje pasulja ili onaj kineska igrica bacanja stapica...

Back