Srpski lekari u Nemačkoj

Mogu li pitati koliko ste cekali odluku i sta sve prilozili od dokumenata? Meni su iz komore iz BW rekli kao posto je u pitanju van EU nisu sigurni koliko ce mi priznati...
Cekala Sam 4 meseca. Predala Sam plan specijalizacije, Koji Sam dobila u Dekanatu, spec. Diplomu, potvrdu o radnom iskustvu nakon specijalistickog ispita u Srbiji, sertifikate Sa Kurseva I ocenu od sadasnjeg sefa. Nakon aprobacionog ispita, radila Sam godinu Dana, sve ukupno 3 God. U nemackoj
 
Da li ima neko od iskusnijih, ko je pred specijalistickim ispitom u De, kako to izgleda?
Ja o ispitu znam samo ono sto sam cula od kolega nijemaca, u odnosu na ispit koji sam ja polagala u Bosni izgleda smijesno, traje do pola sata i kao sve je razgovor, oni podrazumjevaju kad je neko dotle dosao da zna sve sto mu treba za pocetak. Moj ispit u Bosni trajao citav dan i nije bio bas ugodan. U Bayernu sad trazi komora da stranci iz non-eu polazu drugaciji tezi ispit, to je neka inicijativa, hoce li proci jos se ne zna. Po meni, dobiju gotove ljude i onda jos peglaju oko svega, nije bas ok. https://www.aerzteblatt.de/nachrich...T_hIwAoP8XyrnfYLNUN2gVF46VerRHO0EpLqi1M8Yq_pY
 
Ja o ispitu znam samo ono sto sam cula od kolega nijemaca, u odnosu na ispit koji sam ja polagala u Bosni izgleda smijesno, traje do pola sata i kao sve je razgovor, oni podrazumjevaju kad je neko dotle dosao da zna sve sto mu treba za pocetak. Moj ispit u Bosni trajao citav dan i nije bio bas ugodan. U Bayernu sad trazi komora da stranci iz non-eu polazu drugaciji tezi ispit, to je neka inicijativa, hoce li proci jos se ne zna. Po meni, dobiju gotove ljude i onda jos peglaju oko svega, nije bas ok. https://www.aerzteblatt.de/nachrich...T_hIwAoP8XyrnfYLNUN2gVF46VerRHO0EpLqi1M8Yq_pY
Hvala 😊
 
Kolege, pre neki dan sam dobila vizu za odredjenu kliniku, a sada je pitanje da li ce me oni moci primiti, jer su me vec dugo cekali. Da li je neko imao iskustva sa promjenom poslodavca nakon dobijanja vize, jel opet moram da prolazim proceduru u ambasadi u Beogradu?
Čekaj, stani, stoj! :D
Prvo, da li si uopšte kontaktirala kliniku? Šta oni kažu? Da li će te primiti ili ne?
Drugo, imaš li ugovor od klinike ili samo Stellenzusage?
Ti sad imaš vizu (koliko znam sad se izdaje na 6 meseci) i sa njom možeš u Nemačku. E sad, ako ti bolnica otkaže ti bi mogla teoretski sa postojećom vizom da nađeš novi posao i tamo preko Ausländerbehörde nastaviš dalje bez Ambasade. Pitanje je samo da li će ti Ausländerbehörde izdati Aufenthaltstitel. Odgovori na prva pitanja, pa ti možda mogu (ja ili neko drugi) dati precizniji odgovor.
 
Postovane kolege, zanima me jel ima neko voljan da objasni kako se tacno pise taj mejl bolnici kada se trazi hospitacija? I interesuje me da li neko moze da mi preporuci neku proverenu agenciju, pisala sam LR-mediconsult ali mi vec dve nedelje nisu odgovorili na mejl, pisala sam i proselect i vispero u Bonu ali i tu ista prica. Svaka informacija je dobro dosla. Unapred hvala
 
Postovane kolege, zanima me jel ima neko voljan da objasni kako se tacno pise taj mejl bolnici kada se trazi hospitacija? I interesuje me da li neko moze da mi preporuci neku proverenu agenciju, pisala sam LR-mediconsult ali mi vec dve nedelje nisu odgovorili na mejl, pisala sam i proselect i vispero u Bonu ali i tu ista prica. Svaka informacija je dobro dosla. Unapred hvala

Elementarno dragi Šerloče :). Isto kao i svaki Bewerbung. Kompjuter (tablet, mobilni) u šake, pa guglaj nemačke sajtove gde ima gomila dobrih saveta i primera za pisanje Bewerbunga koje bi mogla da pročitaš.
A što se agencija tiče, po meni, ne znači puno proverena agencija (osim u smislu da ti ne uzimaju pare nizašta). Što se traženja posla tiče, najbolja je ona koja ti isti i nađe :D, sve ostalo baci u vodu. Nadam se da će ti neko već poslati par preporuka :).
 
Elementarno dragi Šerloče :). Isto kao i svaki Bewerbung. Kompjuter (tablet, mobilni) u šake, pa guglaj nemačke sajtove gde ima gomila dobrih saveta i primera za pisanje Bewerbunga koje bi mogla da pročitaš.
A što se agencija tiče, po meni, ne znači puno proverena agencija (osim u smislu da ti ne uzimaju pare nizašta). Što se traženja posla tiče, najbolja je ona koja ti isti i nađe :D, sve ostalo baci u vodu. Nadam se da će ti neko već poslati par preporuka :).
Hvala na odgovoru :)
 
Imam jedno pitanje..Dobila sam predugovor od jedne klinike,medujtim u medjuvremenu sam se udala i promenila prezime...Pa me zanima da li je to problem..?Da li neko zna?Treba li da ih zamolim da mi naprave novi predugovor ?

Zavisi, da li si dobila posao kao pravnica ili doktorka... :mrgreen::mrgreen:;);). Šalu na stranu, napomenuo bih ovde da nije u skladu da sa pravilima foruma da se neko prijavljuje pod tuđim nadimkom:rtfm:. Možeš biti banovana i sve tvoje poruke obrisane u skladu sa pravilnikom. Ako se raspituješ za nekog drugog to i pomeni, ovako izgleda da više ljudi koristi isto ime na forumu.

U principu moraš da tražiš novi predugovor. E sad ako nisi menjala dokumenta i ako si već u postupku za vizu onda verujem da novi predugovor nije neophodan.
 
Još jednom: trentno Klinikum Aschaffenburg u Bavarskoj traži lekare. Do sada su primali sa BE. Trentno je kritično na anesteziji i verujem da se tu može dobiti posao. Prethodno je jedan momak iz Indije dobio da hospitira dok ne položi FSP i dobije BE tako da verovatno i ta mogućnost postoji.
Postovani kolega, da li i dalje u toj klinici postoji mogucnost hospitiranja bez polozenog fsp?
 
Znam da nije tema foruma, ali tako malo informacija postoje na tu temu da sam prinuđen da pitam ovde... Da li neko ima bilo kakvih informacija u vezi nostrifikacije diplome Medicinskog fakulteta u Austriji? Ili da poznaje nekog ko je prošao tu proceduru? Svaka informacija je korisna I dobro došla. Hvala!
 
Posle 4 godine od poslednje poruke na forumu ,opet na istom...ozbiljno razmatranje odlaska,sada iz pozicije specijaliste i jezika na nultom nivou,tek treba poceti.
Da li je neko na radiologije i kakva su iskustva sa priznavanjem radiologije ako ih uopste ima jer je razlika u duzini trajanja specijalizacije
 
Pozdrav svima...Imam jedno pitanje ako neko zna odgovor..
Naime polozio sam Approbaciju pre mesec dana, radim na neurologiji u Bayernu... To da dosadasnji rad bez Approbacije nece biti priznat je meni jasno..
Ali sta je sa Nalazima ? Tipa EEG, Duplex i ostalo sto smo skupljali do tad ? Da li je to prizna ili ?

Hvala unapred :D
 
Drage kolege prelistao sam bar skorije postove al nesto nisam video da se pisalo o tome sta ovaj novi zakon menja u proceduri odlaska..da li neko zna..znaci polozi se B2 i sta sad jel se trazi posao u DE pa onda viza ili se sad vec predaje za vizu pre..
 
Posle 4 godine od poslednje poruke na forumu ,opet na istom...ozbiljno razmatranje odlaska,sada iz pozicije specijaliste i jezika na nultom nivou,tek treba poceti.
Da li je neko na radiologije i kakva su iskustva sa priznavanjem radiologije ako ih uopste ima jer je razlika u duzini trajanja specijalizacije
Cao.
Prilicno nezgodan put za radiologe moram priznati. Hospitacija za nas je skoro nemoguca a i ne znaci ti mnogo ako moras da polazes KP. Dok sam trazila posao 2017 nisam naletela ni na jedan oglas u kome traze Assistenzarzt-a za Radiologiju bez Approbation. Do Approbation verovatno si se vec informisal sta sve treba. Verovatno ces morati da polazes KP posto mislim da nemas dovoljno radnog staza da bi ti eventualno dali Approbation bez KP. Da bi polozila KP moras da radis u nekoj Klinici ili Bolinici kao Assistenzärztin da bi se pripremila a to znaci na internom,hirurgiji ili na nekom drugom odeljenju. Prakticno mora neko da te zaposli kao specijalizanta a niko nece radiologa na internom ili anesteziji....njima treba buduci internista ili anesteziolog na primer. Jedino ako nisi spremna da odustanes od radiologije i da pocnes da specijaliziras nesto drugo. Eventualno mislim da je mozda jedino resenje da juris neku RH-Kliniku ged im treba uglavnom samo Stazionarzt/odeljenski lekar/ i nije im bitno mnogo da li si specijalista radiologije ili ginekologije u Srbiji.Tamo radis kao suvi GUSTER, prakticno sve i svasta/ od uzimanja krvi do zbrinjavanja pacijenata u sok sobi/ sto je za nas tesko jer smo se udaljili od klinike. Ali nije nemoguce. Ja sam pre FSP radila sest meseci u neuroloskoj RH-klinici. Izasla sam sa te klinike 10 Kg mrsavija.
Sa Approbation je vec druga prica. Prilicno brzo bi nasla posao kao Assistenzärztin für Radiologie, morala bi da predas plan i program specijalizacije iz Srbije/ to znaci broj pregleda koji si uradial iz MR,CT,Mamografije,US,koliko snimaka si procitala itd....ovde npr. ne moze se izaci na specijalisticki ako spec. nije uradio 3000 MR pregled koje je njegov mentor potpisom potvrdio/. Na osnovi toga ti odrede koliko bi morala ovde jos da radis kao specijalizant pa da izadjes na specijalisticki. Ja sam sa 8 godina radnog staza kao Radiolog u Srbiji dobila Approbation bez KP,nasla posao kao Assistemzärztin na radiologiji,radila prvo 8 meseci pa tek onda predala dokumenta iz Srbije u lekarsku komoru/ ged odlucuju o sudbini specijalista/ i nakon otprilike 3-4 meseca bila pozvana na specijalisticki. I jos nesto, za rad na radiologiji moras prilicno dobro da vladas nemackim jezikom jer pisanje nalaz je vrlo zeznuto a i komuniciras sa drugim kolegama vrlo cesto.
Nadam se da ce se jos neko javiti i napisati neko drugacije iskustvo.

pozz.
 
Drage kolege prelistao sam bar skorije postove al nesto nisam video da se pisalo o tome sta ovaj novi zakon menja u proceduri odlaska..da li neko zna..znaci polozi se B2 i sta sad jel se trazi posao u DE pa onda viza ili se sad vec predaje za vizu pre..

Novi zakon ne menja u principu ništa. On samo izednačava radnike iz nemačke sa radnicima iz inostranstva tj. nemački radnici nemaju više prednost na birou i poslodavac ne mora da dokazuje zašto mu je bolji neko iz inostranstva od nekog na birou u Nemačkoj. Viza je i dalje potrebna i procedura je i dalje ista: dobiješ ugovor, podneseš zahtev, čekaš na vizu i pališ (rečnikom Megatrenda :mrgreen::mrgreen::mrgreen:). Naravno zahtev za termin u nemačkom konzulatu predati što pre, čim se bude ukazala mogućnost za dobijanje ugovora, jer se na termin čeka i 2-3 meseca).
 
Pozdrav svima...Imam jedno pitanje ako neko zna odgovor..
Naime polozio sam Approbaciju pre mesec dana, radim na neurologiji u Bayernu... To da dosadasnji rad bez Approbacije nece biti priznat je meni jasno..
Ali sta je sa Nalazima ? Tipa EEG, Duplex i ostalo sto smo skupljali do tad ? Da li je to prizna ili ?

Hvala unapred :D
To zavisi od tvog šefa. Ako ti on potpiše u Logbuch da imaš toliko i toliko nalaza (kad ti bude trebalo pred specijalistički ili ako menjaš kliniku) onda ti se priznaju. Ono što ne priznaju je samo vreme provedeno bez aprobacije.
 
Pozdrav svima.

Ako na forumu ima aktivnih kolega sa anestezije zanima me koliko su zadovoljni sa Weiterbildungom i sa uslovima rada. Vjerujem da sve klinike imaju Weiterbildungscurriculum, pa me zanima provodi li se i u kojoj mjeri. U kojoj mjeri se radi regionalna anestezija? Kako izgleda Aufsicht u toku radnog dana? Kako je sa pauzama za rucak i eventualno kafu:)? Koliko dezurstava mjesecno? U kojoj godini se ide na intenzivnu? Kako funkcionisu Sprechstunde?

Maximalversorgung, Weiterbildungscurriculum postoji, dobro strukturiran, ne provodi se (Ärztemangel), na regionalnoj se od samog pocetka insistira, Aufsicht jedan preoptereceni OA u OP bloku, rucak uglavnom, kafa ponekad, 4-5 dezurstava mjesecno, 3-4 godina Intenzivna. Dnevno veliki broj pacijenata prodje kroz sale, skladno tome uvijek puna cekaonica za Sprechstunde.
 
Cao.
Prilicno nezgodan put za radiologe moram priznati. Hospitacija za nas je skoro nemoguca a i ne znaci ti mnogo ako moras da polazes KP. Dok sam trazila posao 2017 nisam naletela ni na jedan oglas u kome traze Assistenzarzt-a za Radiologiju bez Approbation. Do Approbation verovatno si se vec informisal sta sve treba. Verovatno ces morati da polazes KP posto mislim da nemas dovoljno radnog staza da bi ti eventualno dali Approbation bez KP. Da bi polozila KP moras da radis u nekoj Klinici ili Bolinici kao Assistenzärztin da bi se pripremila a to znaci na internom,hirurgiji ili na nekom drugom odeljenju. Prakticno mora neko da te zaposli kao specijalizanta a niko nece radiologa na internom ili anesteziji....njima treba buduci internista ili anesteziolog na primer. Jedino ako nisi spremna da odustanes od radiologije i da pocnes da specijaliziras nesto drugo. Eventualno mislim da je mozda jedino resenje da juris neku RH-Kliniku ged im treba uglavnom samo Stazionarzt/odeljenski lekar/ i nije im bitno mnogo da li si specijalista radiologije ili ginekologije u Srbiji.Tamo radis kao suvi GUSTER, prakticno sve i svasta/ od uzimanja krvi do zbrinjavanja pacijenata u sok sobi/ sto je za nas tesko jer smo se udaljili od klinike. Ali nije nemoguce. Ja sam pre FSP radila sest meseci u neuroloskoj RH-klinici. Izasla sam sa te klinike 10 Kg mrsavija.
Sa Approbation je vec druga prica. Prilicno brzo bi nasla posao kao Assistenzärztin für Radiologie, morala bi da predas plan i program specijalizacije iz Srbije/ to znaci broj pregleda koji si uradial iz MR,CT,Mamografije,US,koliko snimaka si procitala itd....ovde npr. ne moze se izaci na specijalisticki ako spec. nije uradio 3000 MR pregled koje je njegov mentor potpisom potvrdio/. Na osnovi toga ti odrede koliko bi morala ovde jos da radis kao specijalizant pa da izadjes na specijalisticki. Ja sam sa 8 godina radnog staza kao Radiolog u Srbiji dobila Approbation bez KP,nasla posao kao Assistemzärztin na radiologiji,radila prvo 8 meseci pa tek onda predala dokumenta iz Srbije u lekarsku komoru/ ged odlucuju o sudbini specijalista/ i nakon otprilike 3-4 meseca bila pozvana na specijalisticki. I jos nesto, za rad na radiologiji moras prilicno dobro da vladas nemackim jezikom jer pisanje nalaz je vrlo zeznuto a i komuniciras sa drugim kolegama vrlo cesto.
Nadam se da ce se jos neko javiti i napisati neko drugacije iskustvo.

pozz.
Hvala na detaljnijem odgovoru.
Ako se odlucim na odlazak to je realnost od ovog momenta za 2 godine,zbog jezika,yada bih imala ukupno oko 3 ili 3.5 godine radnog staza i veliki broj pregleda na svim modalitetima sem MR,i zavidno iskustvo u dijagnostici traume (mozda do tada i neki br pregleda na MR)
Specijalizaciju ne bih menjala.
Moram bas dobro da razmislim o svemu ali mi je jako znacajno da se javio neko ko je u radiologiji
 

Back
Top