Srpski lekari u Nemačkoj

Pozdrav,doktori i doktorke...da li kao lekar iz Srbije sa polozenim B2 Gete instituta,mogu sama(dakle bez prethodno nadjenog posla tj.klinike u kojoj bih radila)da se prijavim i u odredjenoj pokrajini polazem ispit izjednacavanja,tj.apliciram za aprobaciju!?
 
Kolege da li je neko imao iskustva sa zaposljavanjem u pokrajini Niedersachsen ( Hanover i okolina ) u smislu duzine Berufserlaubnis-a do polaganja Approbation... Hvala !

8. Niedersachsen

The working permit will be issued for two years at first and then will be extended because of an
exceptional rule based on the fact that non EU doctors will return to their home countries. Physicians
from non EU do not have to apply for an Approbation.


https://www.aekn.de/arztspezial/niedersaechsischer-zweckverband-zur-approbationserteilung-nizza/

Citaj i prevodi

ako ti nesto nije jasno obrati se e-mailom direktno

Uwe Schreiber
Leitung
Tel.: 0511/380-2561
uwe.schreiber@nizza.niedersachsen.de

ili pogledaj link, tu su ti svi koji rade Approbationen und Berufserlaubnissen
https://www.aekn.de/arztspezial/nie...erband-zur-approbationserteilung-nizza/abt-1/

Pozzzz
 
Hvala kolega puno na linku!!!

8. Niedersachsen

The working permit will be issued for two years at first and then will be extended because of an
exceptional rule based on the fact that non EU doctors will return to their home countries. Physicians
from non EU do not have to apply for an Approbation.


https://www.aekn.de/arztspezial/niedersaechsischer-zweckverband-zur-approbationserteilung-nizza/

Citaj i prevodi

ako ti nesto nije jasno obrati se e-mailom direktno

Uwe Schreiber
Leitung
Tel.: 0511/380-2561
uwe.schreiber@nizza.niedersachsen.de

ili pogledaj link, tu su ti svi koji rade Approbationen und Berufserlaubnissen
https://www.aekn.de/arztspezial/nie...erband-zur-approbationserteilung-nizza/abt-1/

Pozzzz
 
Draga koleginice, isto pitanje sam postavila gospodji koja je zaduzena za izdavanje radnih dozvola , zakazivanje aprobacionog ispita itd u jednoj od pokrajina Nemacke gde zivim...mora se imati ugovor sa Klinikom da bismo usli u proceduru uporedjivanja diploma...sami mozete naci ponude za posao i zakazivati razgovore, nije nemoguce, meni je dosta klinika odgovorilo i zakazalo razgovore,,srecno!

Pozdrav,doktori i doktorke...da li kao lekar iz Srbije sa polozenim B2 Gete instituta,mogu sama(dakle bez prethodno nadjenog posla tj.klinike u kojoj bih radila)da se prijavim i u odredjenoj pokrajini polazem ispit izjednacavanja,tj.apliciram za aprobaciju!?
 
Postovani kolega, imate vise mogucnosti , zavisi od mesta i naravno pokrajine u Nemackoj...evo nekoliko linkova i e-mail adresa skola pa slobodno pisite i pogledajte na njihovom sajtu aktuelne ponude.

hamburg@evolanguage.de
bookings@tandem-hamburg.de
http://www.bsiberlin.de/
http://www.telc.net/

Pojedine skole imaju u ponudi i smestaj pa sami procenite stat vam se najbolje isplati. Srecno!


Postovane kolege,

zanima me gde otici u De na kurs nemackog, tacnije za B2 nivo?

Koja je skola najpristupacnija sa cenama i da smestaj nije skup, moze li neko malo vise o tome da diskutuje?

Hvala unapred.
 
Draga koleginice, isto pitanje sam postavila gospodji koja je zaduzena za izdavanje radnih dozvola , zakazivanje aprobacionog ispita itd u jednoj od pokrajina Nemacke gde zivim...mora se imati ugovor sa Klinikom da bismo usli u proceduru uporedjivanja diploma...sami mozete naci ponude za posao i zakazivati razgovore, nije nemoguce, meni je dosta klinika odgovorilo i zakazalo razgovore,,srecno!

Hvala puno koleginice na postavljenim linkovima.

Da li je neko upoznat sa DeutscheAkademie? Posto ima u Minhenu, i nije tako daleko, pokusao bih tamo da se prijavim, ali eto da cujem misljenje da vredi uloziti novac u ovu skolu kursa? Ako nemate licnog iskustva, mozda ste culi od kolega.
 
Pozdrav,doktori i doktorke...da li kao lekar iz Srbije sa polozenim B2 Gete instituta,mogu sama(dakle bez prethodno nadjenog posla tj.klinike u kojoj bih radila)da se prijavim i u odredjenoj pokrajini polazem ispit izjednacavanja,tj.apliciram za aprobaciju!?


Koleginice mima,

gde ste polagali B2? i gde ste ucili nemacki? Mozete li nesto vise o ispiti da napisete gde ste polagali i koliko vam je potrebno bilo vremena da naucite testove za B2?
 
Pročitao sam ovu temu od prve do poslednje stranice, ali što više saznajem imam i više nejasnoća! Formiram skelet koji naziva PUT MLADOG LEKARA IZ SRBIJE ZA NEMAČKU i osnovni delovi su mi
1. B2nivo,
2. slanje CV-a, direktno bolinicama ili posredsvom nemačkih ili agencija u regionu(ŽELJENI REZULTATpozivno pismo, ponuda za posao)
3. dobijanje privremene licence(Berufserlaubnis) je proces nostrifikacije naše diplome u Nemačkoj i zavisi od pokrajne do pokrajne(uslov je ponuda za posao ili ne??)
4. radna viza koju dobijaš ako imamo Berufserlaubnis i ponudu za posao
5. period od 6 meseci do 2 godine,odvisno od pokrajne(Anerkenungsjahr) nakon čega se stiče pravo za polaganja Aprobacije(test kojim se dobija trajna licenca).
Dodaci: Patientenkommunikationstest(odvisno od pokrajne),
To je nešto krajnje grubo ali stižem sa pitanjima! poZz
 
Ne ne treba da te brine. Ja sam cekala i po mesec dana da odgovore i pozovu me na razgovor. Nakon sto sam nasla posao, javili su se iz jedne bolnice nakon dva meseca da dodjem... oni obicno cekaju da im se javi neko iz Nemacke ili EU, ako nemaju takvog nakon odredjenog vremena, onda zovu ostale... Tako da bez depresije i samo napred! :) salji sto vise i isplatice se. :)
Molom pomoć onih koji su već našli posao u Njemačkoj. Poslala sam nekoliko mailova sa CV-om bolnicama koje imaju otvorene natječaje, neke čak i mjesecima. Treba li me brinuti ako mi u tri dana ne dođe odgovor, a dva odgovora su bila da sada ne mogu organizirati razgovor, ali će mi se javiti u najkraćem vremenu. Je li to ne odgovaranje na moj mail znak da im netrebam te da tražim u drugim regijama (poslala sam na nekoliko bolnica u istoj regiji, da mogu u što manje vremena nešto izrazgovarati), ili je to normalno? Malo sam u depresiji..
Hvala
 
Dobar dan svim, citav forum vec duze vreme i hteo bih da postavim pitanje kakva je situacija sa stomatolozima tamo koji su zavrsili fax u Beogradu ? Nesto nema nekih novijih informacija, pa da vidim da li neko od vas zna koji su uslovi osim B2 nivoa i koliko treba da se radi taj kao pripravnicki staz kako se krecu plate ? Hvala najlepse..
 
Ne ne treba da te brine. Ja sam cekala i po mesec dana da odgovore i pozovu me na razgovor. Nakon sto sam nasla posao, javili su se iz jedne bolnice nakon dva meseca da dodjem... oni obicno cekaju da im se javi neko iz Nemacke ili EU, ako nemaju takvog nakon odredjenog vremena, onda zovu ostale... Tako da bez depresije i samo napred! :) salji sto vise i isplatice se. :)

Hvala na odgovoru i optimizmu! Ma, bit će nešto. Samo treba biti smiren i optimističan. A i ja sam našla kada ću slati mailove, kada su godišnji..:neutral: Ali, bit će, biti..:)
 
Iscitao sam svih 27. stranica foruma i moram priznati da nisam uspeo da shvatim bas najbolje neke konkretne stvari. Ja sam polozio B2 i dobio sam potvrdu od sefa klinike u Bayernu o tome da planiraju da me zaposle. Ugovor od njih necu dobiti dok ne dobijem Berufserlaubnis i Aufenthaltserlaubnis, a gledajuci sajt nemacke ambasade vidim da mi treba potpisan ugovor da bih dobio radnu vizu i tako mi se cini da upadam u zacarani krug. Molio bih dobronamerne kolege koje su prosle kroz celu proceduru da mi odgovore na pitanja mislim da ce to umnogome pomoci i ostalima kod konkretnih koraka kada se pozicija vec nadje.

1) da li prvo apliciram za Berufserlaubnis pa za radnu vizu ili moze sinhronizovano i jedno i drugo?
2) Za Berufserlaubnis da li je potrebno da prevodim dokumenta u Beogradu (pokrajina Bayern) ili ih saljem na srpskom pa oni prevode? NIje mi jasno za lekarsko uverenje, svi spominju tog lekara koji izdaje uverenja na nemackom a niko ne kaci broj telefona. Ambasadu kada nazovem sa tim u vezi prave se ludi.
3) Da li je realno ocekivati da cu dobiti radnu vizu samo sa tom potvrdom sefa klinike o zaposlenju?

Ako neko misli da bih trebao jos nesto znati ili na nesto obratiti paznju neka napise. Hvala vam unapred!
 
Iscitao sam svih 27. stranica foruma i moram priznati da nisam uspeo da shvatim bas najbolje neke konkretne stvari. Ja sam polozio B2 i dobio sam potvrdu od sefa klinike u Bayernu o tome da planiraju da me zaposle. Ugovor od njih necu dobiti dok ne dobijem Berufserlaubnis i Aufenthaltserlaubnis, a gledajuci sajt nemacke ambasade vidim da mi treba potpisan ugovor da bih dobio radnu vizu i tako mi se cini da upadam u zacarani krug. Molio bih dobronamerne kolege koje su prosle kroz celu proceduru da mi odgovore na pitanja mislim da ce to umnogome pomoci i ostalima kod konkretnih koraka kada se pozicija vec nadje.

1) da li prvo apliciram za Berufserlaubnis pa za radnu vizu ili moze sinhronizovano i jedno i drugo?
2) Za Berufserlaubnis da li je potrebno da prevodim dokumenta u Beogradu (pokrajina Bayern) ili ih saljem na srpskom pa oni prevode? NIje mi jasno za lekarsko uverenje, svi spominju tog lekara koji izdaje uverenja na nemackom a niko ne kaci broj telefona. Ambasadu kada nazovem sa tim u vezi prave se ludi.
3) Da li je realno ocekivati da cu dobiti radnu vizu samo sa tom potvrdom sefa klinike o zaposlenju?

Ako neko misli da bih trebao jos nesto znati ili na nesto obratiti paznju neka napise. Hvala vam unapred!

Mislim da je pitanje broj 3 ovde kljucno za sve ostalo.

Bayern je valjda podeljen u 5 delova. Nadam se da znas gde tacno treba da predas papire za Berufserlaubnis. Ovde su internet adrese svih 5: http://sacuof.com/files/approbation20120524.pdf

Svaka bi trebalo da ima spisak potrebnih dokumenata i objasnjenje sta se radi u slucaju potrebe za prevodjenjem, ako dokumenti nisu na nemackom, ako dokumenti nisu na nemackom a dolazes iz non EU itd... Primer: Bescheinigung des zukünftigen Arbeitgebers über die Anstellungsmöglichkeit bzw. Kopie des Arbeitsvertrages
Dakle treba nekakva potvrda i ja mislim ILI kopija ugovora, tako da mislim da jeste realno da dobijes vizu bez pravog ugovora, sa potvrdom. Kako to izgleda, ne znam.

A za broj jedan, takodje nisam siguran 100% ali mislim da mora prvo Erlaubnis pa onda Aufenthaltsvisum u ambasadi..
 
E ovako... posto sam i ja u Bayernu i posto sam i ja prvo dobila potvrdu da planiraju da me zaposle da ti odgovorim... Ja sam sa tim aplicirala prvo za Berufserlaubnis (za mene je bio zaduzen Regierung der Oberpfalz, Regensburg), tek nakon toga za vizu. Medjutim, kada je Berufserlaubnis bio gotov, poslat je i meni i u kliniku, pa je meni klinika nakon toga poslala ugovor. Tek tada sam aplicirala za Aufenthaltserlaubnis, sa sve ugovorom i Berufserlaubnisom. Medjutim, mislim da se za Aufenthaltserlaubnis moze aplicirati i bez Berufserlaubnisa, bar je meni tako rekla gospodja na salteru u ambasadi, ali kao posto sam vec imala i Berufserlaubnis, to ubrzava proces... E sad, da li se moze aplicirati samo sa tom potvrdom o planiranju zaposlenja, to zaista ne znam... nazalost... Raspitaj se... a ukoliko ne... mozda da probas da kontaktiras kliniku i da kazes da jednostavno ne moze bez ugovora, ali da ti ga izdaju po dobijanju Berufserlaubnisa...

Moras poslati prevedena dokumenta, i Bayern priznaje prevode iz Srbije za Berufserlaubnis, ali ne i za Approbation, tu traze prevode iz Nemacke.

Sto se tice lekara, ne razumem se u forume, ne znam jel smem javno napisati ko je, i broj telefona, u svakom slucaju cujemo se preko privatne poruke pa ti javim...

Nadam se da je bar nesto od ovoga bilo od koristi i da neces uci u zacarni krug... ;)

Iscitao sam svih 27. stranica foruma i moram priznati da nisam uspeo da shvatim bas najbolje neke konkretne stvari. Ja sam polozio B2 i dobio sam potvrdu od sefa klinike u Bayernu o tome da planiraju da me zaposle. Ugovor od njih necu dobiti dok ne dobijem Berufserlaubnis i Aufenthaltserlaubnis, a gledajuci sajt nemacke ambasade vidim da mi treba potpisan ugovor da bih dobio radnu vizu i tako mi se cini da upadam u zacarani krug. Molio bih dobronamerne kolege koje su prosle kroz celu proceduru da mi odgovore na pitanja mislim da ce to umnogome pomoci i ostalima kod konkretnih koraka kada se pozicija vec nadje.

1) da li prvo apliciram za Berufserlaubnis pa za radnu vizu ili moze sinhronizovano i jedno i drugo?
2) Za Berufserlaubnis da li je potrebno da prevodim dokumenta u Beogradu (pokrajina Bayern) ili ih saljem na srpskom pa oni prevode? NIje mi jasno za lekarsko uverenje, svi spominju tog lekara koji izdaje uverenja na nemackom a niko ne kaci broj telefona. Ambasadu kada nazovem sa tim u vezi prave se ludi.
3) Da li je realno ocekivati da cu dobiti radnu vizu samo sa tom potvrdom sefa klinike o zaposlenju?

Ako neko misli da bih trebao jos nesto znati ili na nesto obratiti paznju neka napise. Hvala vam unapred!
 
Kolega, moras imati minimum tri objavljene poruke na forumu da bi mogli preko privatnih poruka komunicirati... Pa kad to bude slucaj, javi mi se za kontakt doktora u Bg, ili ako jos nekome treba...

Iscitao sam svih 27. stranica foruma i moram priznati da nisam uspeo da shvatim bas najbolje neke konkretne stvari. Ja sam polozio B2 i dobio sam potvrdu od sefa klinike u Bayernu o tome da planiraju da me zaposle. Ugovor od njih necu dobiti dok ne dobijem Berufserlaubnis i Aufenthaltserlaubnis, a gledajuci sajt nemacke ambasade vidim da mi treba potpisan ugovor da bih dobio radnu vizu i tako mi se cini da upadam u zacarani krug. Molio bih dobronamerne kolege koje su prosle kroz celu proceduru da mi odgovore na pitanja mislim da ce to umnogome pomoci i ostalima kod konkretnih koraka kada se pozicija vec nadje.

1) da li prvo apliciram za Berufserlaubnis pa za radnu vizu ili moze sinhronizovano i jedno i drugo?
2) Za Berufserlaubnis da li je potrebno da prevodim dokumenta u Beogradu (pokrajina Bayern) ili ih saljem na srpskom pa oni prevode? NIje mi jasno za lekarsko uverenje, svi spominju tog lekara koji izdaje uverenja na nemackom a niko ne kaci broj telefona. Ambasadu kada nazovem sa tim u vezi prave se ludi.
3) Da li je realno ocekivati da cu dobiti radnu vizu samo sa tom potvrdom sefa klinike o zaposlenju?

Ako neko misli da bih trebao jos nesto znati ili na nesto obratiti paznju neka napise. Hvala vam unapred!
 
Kolege hvala Vam na brzim odgovorima!
Da kontaktirao sam ambasadu, bili su predusretljivi i njihov odgovor je bio da to jeste malo cudno treba ugovor, a ne moze se dobiti bez Berufserlaubnis i vize, tako da to u stvari ide nekako jedno sa drugim. Uputili su me da dodjem i apliciram za vizu sa tom potvrdom paralelno kako apliciram za Berufserlaubnis pa ce oni valjda u tom trouglu Regierunga zaduzenog za Berufserlaubnis i same klinike izganjati da li je sve u redu i ako jeste odobriti vizu.

Znaci nezvanicno moze i ta potvrda. Sto se tice broja lekara zena u ambasadi nije htela odmah da mi da broj pre nego sto proverim sa zvanicnicima u Bayernu da li mi to treba jer je to kao skupo i nemaju praksu da dele taj kontakt (time sam saznao da takav lekar-poverenik definitivno postoji ali ovi nece da ga reklamiraju, bar ne svi izgleda). Elem zvanicnici iz Bajerna su mi mailom rekli da mogu lekarski pregled uraditi i ovde u Srbiji ali ga moram prevesti na nemacki. Zanima me koliko je taj pregled kod tog lekara jer kada malo razmislim koliko kosta pregled na srpskom pa zatim prevod toga istog, ne moze biti manje od 50 evra ako ne i vise.. U svakom slucaju koleginice Schmeterling kontaktiram Vas preko privatne poruke uskoro;)
 
Draga koleginice, isto pitanje sam postavila gospodji koja je zaduzena za izdavanje radnih dozvola , zakazivanje aprobacionog ispita itd u jednoj od pokrajina Nemacke gde zivim...mora se imati ugovor sa Klinikom da bismo usli u proceduru uporedjivanja diploma...sami mozete naci ponude za posao i zakazivati razgovore, nije nemoguce, meni je dosta klinika odgovorilo i zakazalo razgovore,,srecno!

Hvala,koleginice!Ali to sam i predpostavila!Nisam bila aktivna ovde jer sam se upravo vratila iz Nemacke!Bila sam na razgovoru u jednoj klinici,tako da znam da nije nemoguce,ali je cinjenica da sve teze ide.Poznajem dosta kolega koji su na razgovorima dobijali jos zahteva,tipa C1,radnog iskustva,aprobacije,posedovanje radne dozvole itd.a kad bih to sve ispunio pitanje je da li bi opet dobio posao.Pozitivna stvar u svemu jeste da njima treba medicinskog osoblja generalno,pa se nadam da ce jednog dana da popuste.Eu gradjani imaju veliku prednost,ja sam dobila veliki broj negativnih odgovora sa takvim obrazlozenjem,prosto za njih je procedura zaposljavanja laksa,i naravno svaka klinika zeli da izbegne cekanje dobijanja dokumentacije tipa radne dozvole,treba im,i pozeljniji je tzv.gotov kadar koji moze odmah da pocne da radi.Ja sam to shvatila nakon brojnih negativnih odgovora,i nakon obavljenih razgovora na klinikama u Nemackoj.
Vi zivite u Nemackoj,to verovatno i jeste prednost,jer je mene sef na klinici pitao upravo to da li zivim u Nemackoj.Probajte bar sa nekom praksom,kad ste vec tamo,ja bih sve dala za malo iskustva na nemackim klinikama.Pozdrav!
 
Koleginice mima,

gde ste polagali B2? i gde ste ucili nemacki? Mozete li nesto vise o ispiti da napisete gde ste polagali i koliko vam je potrebno bilo vremena da naucite testove za B2?

Pozdrav kolega,
polagala sam i polozila test B2 na Gete institutu u Beogradu.Nemacki sam ucila od nule godinu dana intenzivno,prvo 4 meseca u skoli svaki dan po 2 casa,da ovladam najosnovnijim tipa citanja i pisanja,nakon toga intenzivno samostalno ucenje.Kursevi i casovi pomazu,ali koliko sam ulozis toliko ces i nauciti,to je moj primer.Individualni casovi su dobri(verovatno skracuje ovaj period od godinu dana)ali ja nemam to iskustvo.Testove B2 nisam ucila,vec sam mesec dana pred ispit pogledala na sajtu gore navedenog instituta ponudjeni materijal,i to malo proradila.Smatram da pocetnik kad bih pogledao materijal za ispit B2,izgubio bi se u svemu tome,pa to ne savetujem.B2 je visok nivo,pre toga puno treba da se nauci,a druga je stvar sto nama hitno treba sertifikat.U Beogradu nije lako poloziti,jos jedan pokazatelj da je B2 vrlo ozbiljan nivo,bar za nekoga ko nemacki nije ucio u skoli. Citanje Nemackih sajtova,ucenje izraza umesto pojedinacnih reci,sto vise svaki dan,mogu da preporucim.
Prvi put sam bila u Nemackoj,nakon godinu dana ucenja jezika,i vrlo solidno sam se snasla u konverzaciji,ali da se ne lazemo,i kad dobijes sertifikat,nastavljas da ucis jezik,jer je to neophodno za zivot i rad tamo,u svakom slucaju!Sve najbolje!
 

Back
Top