Srpski lekari u Nemačkoj

Pozdrav kolege,

da li bi mi neko rekao kakva je prozedura oko promene pokrajine i BE? Ja radim vec 7 meseci u Sachsen Anhalt i hteo bih da predjem u Oberbayern. Da li mozda znate kako ide procedura, sta mi je sve potrebno da bih promenio BE?

I ja sam nakon par meseci rada u Sachsen-Anhalt presla u Bayern. Tada sam u Regierung koji je za moju oblast bio zaduzen poslala sve dokumente koji trebaju za Berufserlaubnis (navedeni su na sajtu svakoj Regierunga) i popunila onaj zahtev za izdavanje BE. Sve dokumente sam vec imala, jer sam ih slala i u Sachsen-Anhalt. Jedini novi dokument je bio Berufserlaubnis iz Sachsen-Anhalt. Poslala sam sve postom i mailom (skenirano) da bi bilo brze. Mozda nije trebalo da saljem sve dokumente, ali od viska glava ne boli. Oni su svejedno trazili prebacivanje dokumenata iz Sachsen-Anhalt u Bayern, ali tada se sve brzo resilo, i u roku od par dana sam dobila Berufserlaubnis. Ali uracunali su mi i te mesece koje sam u Sachsen-Anhalt radila, ne dobije se opet na 2 godine, ti ces dobiti na godinu i 5 meseci (tako je bar onda bilo).
 
22. Ich bin mit einer Berufserlaubnis in Deutschland tätig. Können mir die Zeiten ärztlicher Tätigkeit mit einer Berufserlaubnis später auf die Weiterbildung zum Facharzt angerechnet werden?

Die Berufserlaubnis wird Ärzten erteilt, bei denen wesentliche Unterschiede in der ärztlichen Grundausbildung im Vergleich zur deutschen ärztlichen Grundausbildung festgestellt worden sind oder bei denen die Feststellung der Gleichwertigkeit der ärztlichen Grundausbildung noch nicht erfolgt ist. Die Berufserlaubnis soll hauptsächlich der praktischen Vorbereitung auf die Kenntnisprüfung dienen. Einige Landesärztekammern erkennen derzeit noch Zeiten, in denen der Arzt mit einer Berufserlaubnis tätig war, auf die Weiterbildung an, sofern die Grundsätze der Weiterbildungsordnung eingehalten worden sind. Andere Landesärztekammern verlangen, dass zunächst die Approbation vorliegt, bevor mit der Weiterbildung begonnen werden kann. Auskünfte über das Verfahren und Übergangsregelungen erteilen die jeweiligen Landesärztekammern.

Die Richtlinie 2013/55/EU musste bis zum 18. Januar 2016 in allen EU-Mitgliedstaaten umgesetzt werden. In dieser Richtlinie ist vorgesehen, dass die Zulassung zur fachärztlichen Weiterbildung eine abgeschlossene ärztliche Grundausbildung voraussetzt, die mindestens 5 Jahre und 5.500 Stunden theoretischer und praktischer Ausbildung umfasst und als gültig anerkannt worden ist.

Moze li mi neko reci da li ovo znaci da bi nama koji smo bili po bolonji fakultet trebao biti priznat bez dodatnog polaganja za aprobaciju? Ili bi to samo tako trebalo biti, a nije?
Hvala...:)
 
:-) ne znam iz koje pokrajine je ovo, ali kako sam ja razumela Berufserlaubnis sluzi za pripremu za Kentnisprufung. A od 18.01.2016 ako nemas Aprobaciju neces moci da radis Weiterbildung. A Aprobaciju dobijas automatski ( Fakultet ti je priznat ) ako imas 5500 casova prakticne i teorijske nastave na tvom Medicinskom fakultetu. Poz
 
Postovane kolege potreban mi je vasa pomoc

Naime dobio sam poziv na Hospitaciju u trajanju od 3-4 nedelje na neuroloskom odeljenju u jednoj klinici u Bavarskoj. Zanima me da li je meni potrebna viza za obavljane hospitacije ili ne?? U Ambasadi u Beogradu se niko ne javlja na telefon pa sam mislio da mozda neko od vas zna da mi pomogne sa ovim..

Kako idu ostale stvari sto se tice Hospitacije? Pretpostavljam da klinika obezbedjuje smestaj a ostalo moram sam da sredim..
Hvala svima unapred
 
Postovane kolege potreban mi je vasa pomoc

Naime dobio sam poziv na Hospitaciju u trajanju od 3-4 nedelje na neuroloskom odeljenju u jednoj klinici u Bavarskoj. Zanima me da li je meni potrebna viza za obavljane hospitacije ili ne?? U Ambasadi u Beogradu se niko ne javlja na telefon pa sam mislio da mozda neko od vas zna da mi pomogne sa ovim..

Kako idu ostale stvari sto se tice Hospitacije? Pretpostavljam da klinika obezbedjuje smestaj a ostalo moram sam da sredim..
Hvala svima unapred

Dragi kolega za Hospitaciju ti nije potrebna viza ukoliko ona ne traje duze od 3 meseca.A sto se tice smestaja neke klinike nude smestaj,neke nude ali da sam platis,neke ne nude nista,sve zavisi od klinike.Neke cak placaju Hospitaciju,sto je retko ali ima i takvih.Moras sve to da pitas kliniku koja ti je ponudila Hospitaciju.
Meni je jedna klinika ponudila Hospitaciju ali da sama platim smestaj 300 evra mesecno.Druga mi je ponudila Hospitaciju ali sam sve morala sama da obezbedim.
Mozda neko ima neko drugo iskustvo i druge informacije.
Nadam da su informacij bile od koristi.
Pozdrav
 
Dragi kolega za Hospitaciju ti nije potrebna viza ukoliko ona ne traje duze od 3 meseca.A sto se tice smestaja neke klinike nude smestaj,neke nude ali da sam platis,neke ne nude nista,sve zavisi od klinike.Neke cak placaju Hospitaciju,sto je retko ali ima i takvih.Moras sve to da pitas kliniku koja ti je ponudila Hospitaciju.
Meni je jedna klinika ponudila Hospitaciju ali da sama platim smestaj 300 evra mesecno.Druga mi je ponudila Hospitaciju ali sam sve morala sama da obezbedim.
Mozda neko ima neko drugo iskustvo i druge informacije.
Nadam da su informacij bile od koristi.
Pozdrav


Hvala puno na informaciji narocito sto se tice vize jer se niko iz ambasade i dalje ne javlja ne telefon. To mi je bio najveci problem i najveca nedoumica tako da hvala vam puno.
Sto se tice ostalih stvari, kontaktirao sam Kliniku i oni naravno ne placaju nista, ali su obezbedili jeftini smestaj koji opet ja placam, mada je 150 evra znatno prihvatljivi nego koliko bih ja sam platio u sopstvenom rezimu.

Nadam se samo da ce biti zadovoljni mojim radom i ponuditi mi ugovor na kraju...
Pozdrav i hvala vam jos jednom
 
Kolege, molim vas za savet i odgovor. Da li mogu da podignem vizu u Konzulatu u Beogradu sa odstampanim Zusicherungom iz maila ili mora original na uvid? Iz Bezirksreagirunga su mi rekli da salju samo mailom i tako mi danas poslali mailom? Da li je neko imao slicno iskustvo, unapred hvala :)
 
Postovane kolege potreban mi je vasa pomoc

Naime dobio sam poziv na Hospitaciju u trajanju od 3-4 nedelje na neuroloskom odeljenju u jednoj klinici u Bavarskoj. Zanima me da li je meni potrebna viza za obavljane hospitacije ili ne?? U Ambasadi u Beogradu se niko ne javlja na telefon pa sam mislio da mozda neko od vas zna da mi pomogne sa ovim..

Kako idu ostale stvari sto se tice Hospitacije? Pretpostavljam da klinika obezbedjuje smestaj a ostalo moram sam da sredim..
Hvala svima unapred
Kolega, moj savet vam je da pitate u klinici i u Ausländerböhorde da li vam je za hospitaciju potrebna viza, to zavisi od klinike i od regije,razlicita su pravila cak i od klinike do klinike u istoj regiji. Moje iskustvo je bilo skroz bzv, jer nisam mogla da krenem sa hospitacijom dok ne donesem vizu, tako da sam morala da se vratim u Srbiju i da sacekam proces oko dobijanja vize. Bolje se raspitajte detaljno da se ne izlazete trosku i maltretiranju. Puno srece vam zelim.
 
Kolege, htela sam da vam kazem da obratite paznju kad dobijete hospitaciju u regijama u kojima vam traze vizu za hospitaciju, trazite da vam lepo definisu ugovor u kome ce stajati da vam se hospitacija placa i da bude obostrano potpisano, u suprotnom u ambasadi vam nece izdati vizu za hospitaciju, to je njihovo pravilo, bar su meni tako objasnili iz Konzulata. Nadam se da cu nekom pomoci da brze i bez mnogo nerviranja dodje do Arbeitstelle u De. :)
 
Da li neko moze da mi pojasni neke stvari sto se ticu Certificat of good standig,sta treba da se zaokruzi na onom zahtevu za izdavanje,koji broj,ja sam upisana u imenik komore i ne znam da li se to vodi kao da sam upisana u komoru ,pa me zato sve to zbunjuje? Hvala
 
Kolega, moj savet vam je da pitate u klinici i u Ausländerböhorde da li vam je za hospitaciju potrebna viza, to zavisi od klinike i od regije,razlicita su pravila cak i od klinike do klinike u istoj regiji. Moje iskustvo je bilo skroz bzv, jer nisam mogla da krenem sa hospitacijom dok ne donesem vizu, tako da sam morala da se vratim u Srbiju i da sacekam proces oko dobijanja vize. Bolje se raspitajte detaljno da se ne izlazete trosku i maltretiranju. Puno srece vam zelim.

Upravo sam posalo meil direktno u Ausländerbehörde pa se nadam da ce mi oni sutra odgovoriti..
Meni je klinika vec rekla da oni nece placati Hospitaciju i da sam placam troskove smestaja i puta pa sam zato zbunjen oko vize..

Hvala vam jos jednom i puno pozdrava
 
I ja sam nakon par meseci rada u Sachsen-Anhalt presla u Bayern. Tada sam u Regierung koji je za moju oblast bio zaduzen poslala sve dokumente koji trebaju za Berufserlaubnis (navedeni su na sajtu svakoj Regierunga) i popunila onaj zahtev za izdavanje BE. Sve dokumente sam vec imala, jer sam ih slala i u Sachsen-Anhalt. Jedini novi dokument je bio Berufserlaubnis iz Sachsen-Anhalt. Poslala sam sve postom i mailom (skenirano) da bi bilo brze. Mozda nije trebalo da saljem sve dokumente, ali od viska glava ne boli. Oni su svejedno trazili prebacivanje dokumenata iz Sachsen-Anhalt u Bayern, ali tada se sve brzo resilo, i u roku od par dana sam dobila Berufserlaubnis. Ali uracunali su mi i te mesece koje sam u Sachsen-Anhalt radila, ne dobije se opet na 2 godine, ti ces dobiti na godinu i 5 meseci (tako je bar onda bilo).

Da li to znaci, da ako podnesem zahtev za Aprobaciju u jednoj drzavi, mogu bez problema da predjem u drugu kada mi se ukaze prilika?
 

Back
Top