Srpske maline beru radnici iz Nepala, Pakistana, Indije: Srbi neće ni za dnevnicu od 8.000 dinara, a za mesec mogu uzeti i 150.000

Tako star a lazes. Nadi te citate.
Mani se Dobrice i njegovih beseda o lazi kao urodenom daru kod Srblja. Budi covek pre svega

Ово није Добрица, него НАТО лобиста Вук Данице Драшковић.

Добро, можда сам те помешао са Мингом.
 
Ček 8 X 30 dana jednako 240 000 din.
.....................................................................
Berači su uvek bili plaćani oko 1/4 cene kilograma ako su o svojoj hrani i piću ili 1/5 ako su kod gazde .
..............................................................................................................................................................
OndaK da vidimo , ko će da plati beraču četvrtinu od 800 dinara po kilogramu što iznosi 200 din.
Solidan berač nabere po teškoj žegi i opasnom radu oko 50 kg, vrhunski berači do 100 kg dnevno krupne maline .
Ili vlasnici i njihova porodica beru najkrupnije rodove a lošije redove gde treba piljati klikerčiće ko grašak ostave beračima da se muče po ceo dan.
Stoga nije tačno da nema berača , nego žele da ih plate 3000 dinara dnevno bez obzira što je cena skočila.
 
Ček 8 X 30 dana jednako 240 000 din.
.....................................................................
Berači su uvek bili plaćani oko 1/4 cene kilograma ako su o svojoj hrani i piću ili 1/5 ako su kod gazde .
..............................................................................................................................................................
OndaK da vidimo , ko će da plati beraču četvrtinu od 800 dinara po kilogramu što iznosi 200 din.
Solidan berač nabere po teškoj žegi i opasnom radu oko 50 kg, vrhunski berači do 100 kg dnevno krupne maline .
Ili vlasnici i njihova porodica beru najkrupnije rodove a lošije redove gde treba piljati klikerčiće ko grašak ostave beračima da se muče po ceo dan.
Stoga nije tačno da nema berača , nego žele da ih plate 3000 dinara dnevno bez obzira što je cena skočila.

Kazu da ce ove godine 1kg biti 8-10€
 
SRPSKE MALINE BERU RADNICI IZ NEPALA, PAKISTANA, INDIJE: Srbi neće ni za dnevnicu od 8.000 dinara, a za mesec mogu uzeti i 150.000

Foto: RINA

SEZONA SE BLIŽI​

SRPSKE MALINE BERU RADNICI IZ NEPALA, PAKISTANA, INDIJE: Srbi neće ni za dnevnicu od 8.000 dinara, a za mesec mogu uzeti i 150.000​

DRUŠTVO
13.04.2022. 12:18h 12:53h
U malinjake u okolini Arilja, Ivanjice, Nove Varoši ove sezone stižu berači iz Indije, Nepala, Pakistana, jer Srbi neće ni za dnevnicu od 8.000 dinara!
Mnoga gazdinstva su već godinama prinuđena da zapošljavaju radnike iz Bugarske i Albanije, ali ni u tim zemljama ih nema dovoljno, pa ih sada "uvozimo" iz dalekih zemalja. Vlasnici plantaža kažu da se na oglase skoro niko iz Srbije ne javlja, a leto se približava.

U jeku berbe dnevnica će dostići 8.000 dinara, dok je namanja zagarantovana 5.000 dinara plus hrana i smeštaj. Po toj računici za oko mesec dana moguće je zaraditi 150.000 dinara. Berba malina kreće polovinom juna.
maline, berba malina, malinjak
FOTO: RINA

- Svake godine najviše radnika dolazi sa juga Srbije, iz Vojvodine i Republike Srpske, a ove godine nam agencije za zapošljavanje nude radnike iz daleke Indije, Nepala, Pakistana. Malinari već kalkulišu i prave računicu i sigurno je da ovogodišnji rod neće da prepuste slučaju pošto je najavljena otkupna cena nikad viša - kaže Božo Joković, direktor zadruge "Agro eko voće".

Svetlana Cvijanović iz Saveza poljoprivrednih proizvođača zapadne Srbije ističe da posao jeste težak, ali da vredi da se čovek pomuči. - Mi smo primorani da plaćamo puno, jer će u suprotnom da nam propadne rod, a to ne smemo da dozvolimo.

malina
FOTO: PROFIMEDIA

Malinar iz Ivanjice Miodrag Sretenović već tridesetak dana bezuspešno traži berače. - Uz dnevnicu nudim smeštaj i hranu, ali niko neće da radi. Moj zasad je na površini od oko 50 ari, što i nije tako puno, ali bez radnika je nemoguće obraditi.
Kurir.rs/Informer


https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...cu-od-8000-dinara-a-za-mesec-zarada-je-150000


Demografska propasta Balkana,
Kako dnevnica 8.000 a mesečno 150.000?
Čak da bereš maline u februaru pa izadje 224.000?

Ne znam. Gledam svakakvih prica i cesto cujem da je to tezak posao.
Uči ti školu, nemo' se mučiš
Pa kod Mileta u stranku po posao
 
Њам, њам...
Diši malo...
Neċeš mi verovati ali u Nepalu rastu jabuke, kruške, šljive, breskve baš kao kod nas.
Ja mislim da to došli njihovi seljaci da vide šta je malina.

1500 dinara dnevnica ….e moj zivote
Iz ugla workera to zvuči tako.
Iz ugla Gazde ima da crkneš za te pare, koja kuċa, šta pauza, kakvo sad pišanje, jel si ti došo da radiš il da se zajebavaš?
 
Ček 8 X 30 dana jednako 240 000 din.
.....................................................................
Berači su uvek bili plaćani oko 1/4 cene kilograma ako su o svojoj hrani i piću ili 1/5 ako su kod gazde .
..............................................................................................................................................................
OndaK da vidimo , ko će da plati beraču četvrtinu od 800 dinara po kilogramu što iznosi 200 din.
Solidan berač nabere po teškoj žegi i opasnom radu oko 50 kg, vrhunski berači do 100 kg dnevno krupne maline .
Ili vlasnici i njihova porodica beru najkrupnije rodove a lošije redove gde treba piljati klikerčiće ko grašak ostave beračima da se muče po ceo dan.
Stoga nije tačno da nema berača , nego žele da ih plate 3000 dinara dnevno bez obzira što je cena skočila.
Jel oċeš ti da radiš ili da filozofiraš?
 
Jesi li video onaj video na prethodnoj strani gde onaj cobanin ima 3500KM platu?
Tamo po Kupresu toliko placaju cobane

Zajeban je to i krvnički posao, daj ti meni kakvu kancelariju da izradjujem mesečnu statistiku uticaja reklame iz medija na potrošače
 

Back
Top