Српска црква није била анатемисана

Bi2:
Hajd, sad ti meni objasni prvu rečenicu ovog tvog posta: ( ja sam pravoslavka hladne glave! ) Ako je car Konstantin, OSNIVAČ PRVE HRIŠĆANSKE DRŽAVE, UBIO rodjenog SINA PRISKA, na nagovor žene, RADI VLASTI da li je on prvi prekršio božje zapovesti iako je znao da ne sme da ubije drugog čoveka (sina) ?

Car Dušan NIJE OKVAVIO RUKE O SVOG OCA!
"Pa kako onda druge svece da stavim uz njega"? pitaš se ti a ja ti na to kažem da nam je crkveni kalendar skoro pun ubica. Šta ćeš više od pomenutog cara Konstantina!
Ja sam i dalje hrišćanska, ljubim mog Sv.,Savu zato što je znao šta je uradio Konstantin i zato što nas je odvojio od "njih" i ništa ne shvatam bukvalno. Svuda ima izuzetaka, pa i medju svecima. Al za Dušana je baš nepravda.
Što nikako ne znači da tebe smatram "sektašem"! E, sad vozdra pola sedam je !!!

ubio je sina jer se plasio da ga ne smeni 8)
zenu zato shto je mnogo plakala i kukala i nervirala ga, shta ima da plache za sinom...
druga zena i druga deca su doshla kasnije...

a krshten je na samrti, da bi formalno bio "chist" (bruka)

za zivota se primao na arijevu jeres, uglavnom...

carica jelena mu je majka...
 
1. Samo car je mogao da izdaje zakonike.Pored Dusanovog bilo ih je jos dva, u tom poznom srednjem veku.
2. Bio je revolucionaran u mnogim tackama Npr. u onim gde se jemci nezavisnost sudstva ili po odredbi da taj zakonik obavezuje i samog cara.
3. Konstantin jeste izrekao smrtnu kaznu svojoj zeni, za sina nisam siguran, ali za prevaru - prevarila ga je sa tim istim sinom.( nista neuobicajnim za to vreme + tada jos nije ni bio hriscanin)
3. Konstantin nije napravio hriscansku drzavu, samo je izdao Edikt o Toleranciji, koji je hrscanstvo ucinio legalnom religijom u Rimu.
4. Njegov naslednik Teodosije napravio je od hriscanstva drzavnu religiju i zabranio sve ostale.
 
sumljiv_tip:
1. Samo car je mogao da izdaje zakonike.Pored Dusanovog bilo ih je jos dva, u tom poznom srednjem veku.
2. Bio je revolucionaran u mnogim tackama Npr. u onim gde se jemci nezavisnost sudstva ili po odredbi da taj zakonik obavezuje i samog cara.
3. Konstantin jeste izrekao smrtnu kaznu svojoj zeni, za sina nisam siguran, ali za prevaru - prevarila ga je sa tim istim sinom.( nista neuobicajnim za to vreme + tada jos nije ni bio hriscanin)
3. Konstantin nije napravio hriscansku drzavu, samo je izdao Edikt o Toleranciji, koji je hrscanstvo ucinio legalnom religijom u Rimu.
4. Njegov naslednik Teodosije napravio je od hriscanstva drzavnu religiju i zabranio sve ostale.

Izvini, zar nisu Konstantinovi sinovi bili njegovi naslednici ? Ili, sam pobrkala nesto.
 
Nisam mislio direktni naslednik:)
Jos nesto, neko je rekao da je Dusan prepisao , Mojsijev starozavetni zakonik, sto ne moze biti vise nego pogresno. Mada verovatno postoje elementi preuzeti iz malopre pomenutog zakonika, uzor su ipak bili vizantijski zbornici prava, ali prilagodjeni mesnim prilikama, sa podosta originalnih clanova.

Na Mojsijev zakon, doduse ipak se ugledao jedan srpski zakonodavac, prota Matija Nenadovic, u svom lokalnom zakoniku, u toku prvog srpkog ustanka.
 
netachno!
u zemljama koje je osvajao srbi nisu bili vecina!
a zashto se ne rachuna Magna Carta?
a zakona pre dushanovog, i u isto vreme,je bilo koliko zelish...

Bili su...pogledaj kartu iz 814.
Magna Carta napisan na jednoj bednoj stranici se uzdize u nebesa sa jer zapadni narodi nemaju sta da uzdignu a bolno im je da pogledaju na istok po tom pitanju.
Osim toga magna carta se nije primenjivala u praksi. Dusanov Zakonik jeste.
 
Bili su...pogledaj kartu iz 814.
Magna Carta napisan na jednoj bednoj stranici se uzdize u nebesa sa jer zapadni narodi nemaju sta da uzdignu a bolno im je da pogledaju na istok po tom pitanju.
Osim toga magna carta se nije primenjivala u praksi. Dusanov Zakonik jeste.

Ha? Kakva sad to karta iz 814. godine?!?
 
Ha? Kakva sad to karta iz 814. godine?!?

europedeathcharlemagne.jpg

Ova karta dokazije da je dusan vise oslobadjao a manje osvajao
 
Вујадине, карта је тачна, рађена је на основу историјских списа ( није рађена од стране аутохтониста нити било кога из Београда), а човек хоће да докаже да је "Душаново освајање" у ствари повратак на старе границе.....
 
Вујадине, карта је тачна, рађена је на основу историјских списа ( није рађена од стране аутохтониста нити било кога из Београда), а човек хоће да докаже да је "Душаново освајање" у ствари повратак на старе границе.....

Gluposti. Prema toma, tu nema države, tu nema granica, već se samo u centru spominje da tu negdje (gdje god) žive i oni koji se zovu Srbima.

Joj, vi ljudi. :zcepanje:
 
Gluposti. Prema toma, tu nema države, tu nema granica, već se samo u centru spominje da tu negdje (gdje god) žive i oni koji se zovu Srbima.

Joj, vi ljudi. :zcepanje:
Slavene, joj što ne volim bukvalce..... ko je rekao država? kad nastaju nacije i države formalno? opusti se, sredi se i ostavi dogmatizma u razmišljanju, i ako si dalltonista, onda ti opraštam, ali ima tu nekih boja......... koje povezuju istorodne.......Наравно, Аграм је у Аварском канату, разумљиво..... и данас се лавеје по аварски......
 
Poslednja izmena:
I gdje se na toj karti vide ikakve granice? :hahaha:

Uzgred, to nije mapa iz 814. godine!
Славене, сад си ме убедио, ево, више нећу да дискутујем са тобом........ Које бре ти границе очекујеш? И ниси ваљда мислио да ми сматрамо да је карта цртана 814. године? Тебе сам највише ценио од свих чврсница, ерекција и укрутби са оне стране.......
 
Лепо пише "Slavonic peoples" и обојено је жутом бојом:per:

I? Nigdje nije podijeljeno među tim slovenskim narodima. "Srbi" može označavati samo uzani okvir Pomoravlja sa okolinom i ništa više.

A mapa je, naravno, i vrlo loša. Ispada da nismo još imali svoje države, a itekako da jesmo.
 
I? Nigdje nije podijeljeno među tim slovenskim narodima. "Srbi" može označavati samo uzani okvir Pomoravlja sa okolinom i ništa više.

A mapa je, naravno, i vrlo loša. Ispada da nismo još imali svoje države, a itekako da jesmo.

Које бре државе 814. године , мучениче, :rotf:да није она краља Томислава? Ајде мало ти читај, па макар и Порфирогенита и види где су Срби живели осим у Поморављу, па се јави поново на разговор.....(знаш оно, Паганија, Захелмен, Босена, итд.....)
 
Које бре државе 814. године , мучениче, :rotf:да није она краља Томислава? Ајде мало ти читај, па макар и Порфирогенита и види где су Срби живели осим у Поморављу, па се јави поново на разговор.....(знаш оно, Паганија, Захелмен, Босена, итд.....)

Otvori malo tog Porfirogenita i prelistaj ga prije nego što pišeš nako a da ni sam ne znaš o čemu. :eek:

Koje države? Nikada nisi čuo za zemlje Ljudevita Posavskoga, za kneza Bornu? Spominješ Paganiju i Zahumlje, a ni sam ne znaš da su one postojale tada 814. godine? Nikada nisi čuo za Srbiju kneza Radoslava? Gdje je bugarski kanat? Samo neke da navedem...
 
Otvori malo tog Porfirogenita i prelistaj ga prije nego što pišeš nako a da ni sam ne znaš o čemu. :eek:

Koje države? Nikada nisi čuo za zemlje Ljudevita Posavskoga, za kneza Bornu? Spominješ Paganiju i Zahumlje, a ni sam ne znaš da su one postojale tada 814. godine? Nikada nisi čuo za Srbiju kneza Radoslava? Gdje je bugarski kanat? Samo neke da navedem...
Аман бре човече , од јавора истесани, видиш да је карта рађена оквирно и да је акценат бачен на словенско становништво, а само наведено у оквиру тог становништва где би могли да буду Срби и Хрвати, немој да очекујеш границе...... А Паганију и Захумље спомињем зато што си одвалио да су Срби били само у Поморављу, а као што је опште познато, Срби су држали у то време већи део данашње Хрватске него Хрвати....Али можда то више није познато тамо код вас?
 
Аман бре човече , од јавора истесани, видиш да је карта рађена оквирно и да је акценат бачен на словенско становништво, а само наведено у оквиру тог становништва где би могли да буду Срби и Хрвати, немој да очекујеш границе...... А Паганију и Захумље спомињем зато што си одвалио да су Срби били само у Поморављу, а као што је опште познато, Срби су држали у то време већи део данашње Хрватске него Хрвати....Али можда то више није познато тамо код вас?

"Odvalio"? Pogledaj šta sam rekao, Objašnjavao sam ti samo ono što si i sam sada potvrdio, a to je da tu na toj karti nema nikakvih ucrtanih slovenskih država. A ključan je УЛТРА-СРБИНОВ odgovor na crow-ovu rečenicu "u zemljama koje je osvajao srbi nisu bili vecina!":

Bili su...pogledaj kartu iz 814.

i..?

Zapravo jeste povratak na stare granice...ali etnicke.

..sada jasno...
 

Back
Top