Срећна Српска Нова Година !

Срећна вам Црквена Нова Година браћо и сестре, Србенде и Српкиње моје.

Нека би вам Господ подарио дух покајања и исправљања свога живота на личну и општу корист, молитвама Приснодјеве Марије и Свих Светих.

Молитвама светог Василија Великог, чији празник за Србску Нову Годину прослављамо, да вас Господ спасе и помилује.

images


Свети Василије Велики, архиепископ кесаријски




Рођен у време цара Константина. Још као некрштен учио се петнаест година у Атини философији, реторици, астрономији и свима осталим светским наукама тога времена. Школски другови су му били Григорије Богослов и Јулијан, доцнији цар одступник. У зрелим годинама крстио се на реци Јордану заједно са својим бившим учитељем Евулом. Био епископ Кесарије Кападокијске близу десет година, а завршио свој земни живот напунив педесет година од рођења. Велики поборник Православља, велика луча моралне чистоте и ревности верске, велики богословски ум, велики стројитељ и стуб Цркве Божје - Василије се пунозаслужно назива Великим. У црквеној служби назива се пчелом цркве Христове, која носи мед вернима и жаоком својом боде јеретике. Сачувана су многобројна дела овога Оца Цркве, богословска, апологетска, подвижничка и канонска; исто тако и служба, названа по његовом имену. Ова служба служи се десет пута у години и то: уочи Божића, 1. јануара, уочи Богојављења, у све недеље Часног поста осим Цветне, на Велики Четвртак и на Велику Суботу. Мирно се упокоји свети Василије 1. јануара 379. године и пресели у царство Христово.


+++

АМИН.Нек нас Господ молитвама Светог Василија спасе и помилује и заштит од видљивих и оних других непријатеља.
 
ДЈЕЧИЈИ ВРЛИНОСЛОВ



Мoлитва


Лава видe Герасим cвeти,
Нит' се плаши, нити плаче,
Диже руке, помоли се:
Лав постаде - као маче!

Kaд се бура диже страшна,
да потопи бродић мaли,
Богу кличе свет' Николај,
Таласи су одмах - стали.

Цар кaд рече: дај ми леда,
И прихватам oбoжeњe!
Помоли се cвeти Сава,
С' неба стиже - освежење.

Срце чисто, вера пpaвa,
Oд љубави трепти душа,
Молитва је сила јака:
Праведника Господ слуша.

Зато брате, сејо драга,
Држ'те добро oвaj правац:
Јер од душе мoлитвeнe,
ђаво бежи - ко комарац.


molitva.jpg


На cлuцu: Cвeти Герасим и њeгoв кротки пријатељ.​
 
ДЈЕЧИЈИ ВРЛИНОСЛОВ



Мoлитва


Лава видe Герасим cвeти,
Нит' се плаши, нити плаче,
Диже руке, помоли се:
Лав постаде - као маче!

Kaд се бура диже страшна,
да потопи бродић мaли,
Богу кличе свет' Николај,
Таласи су одмах - стали.

Цар кaд рече: дај ми леда,
И прихватам oбoжeњe!
Помоли се cвeти Сава,
С' неба стиже - освежење.

Срце чисто, вера пpaвa,
Oд љубави трепти душа,
Молитва је сила јака:
Праведника Господ слуша.

Зато брате, сејо драга,
Држ'те добро oвaj правац:
Јер од душе мoлитвeнe,
ђаво бежи - ко комарац.


molitva.jpg


На cлuцu: Cвeти Герасим и њeгoв кротки пријатељ.​

молитвама Светог Василија Великог и преподобног Герасима Христе Боже дај нам победу над јарошћу и гневом.Да будемо кротки и другима да будемо на угледање и спасење.
 
Ovo neki Bugarin.z:mrgreen:

То је ''неки'' светац ангелоподобни.

Небески човек, а не земаљски, становиник небеског Јерусалима. Држављанство - небеско, народност - Христов (можда ту има симболике са Бугарима због оног Стоичкова).
 
То је ''неки'' светац ангелоподобни.

Небески човек, а не земаљски, становиник небеског Јерусалима. Држављанство - небеско, народност - Христов (можда ту има симболике са Бугарима због оног Стоичкова).

Од љутог лава чудом преподобног лав потаде кротак ко јагње.И као магаре му је носио све потрепшине.А томе је претходило чудесно вађење трна из ноге лава.
 
Сутра је празник Образања Господњег.И Свети Василије Велики.

Aha, super... Znaci ovi ne slave Novu Godinu, nego slave to.

Zaista cudno, jer sam bio ubedjen da, kada dodje ponoc, svi govore 'Srecna NOVA GODINA!!!' . A u stvari govore 'Srecno Obrezanje Gospodnje i Sveti Vasilije!!!'

Covek svakoga dana nauci nesto novo...
 
Пре извесног времена сам наишао на интересантан податак, Србија је једна од светских држава у којој се слави најмање празника.

To je tacno...nevolja je u tome sto mi zelimo da slavimo na angro, da spajamo praznike i uzimamo dugacke odmore....Amerikanci imaju vise manjih odmora, produzene vikende i te fore a mi volimo da spojimo po dve nedelje oko novogodisnjih i bozicnih praznika a to je zbilja puno...bolje vise puta na po manje dana...
 

Back
Top