Srbija rekorder po kamatama: prosečna kamatna stopa na kratkoročne kredite je 57%!!

Zelenasenje je krivicno delo cak i kod nas, i tu ne vazi tvoje debilno opravdanje "ko te bije po usima da uzimas".

Zamolio bih te da izraz: debilno koristiš samo u svoje ime i za svoja opravdanja, kad vec ne umes na drugi način da diskutuješ.

Čuveni ekonomski mag Tihi je ukapirao da je kamata na kratkoročne pozajmice 57% mesečno i tu nemaš dileme, a?:lol:
Pa ćemo sad da diskutujemo o zelenašenju, a elementarno nepoznavanje materije ćemo gurnuti pod tepih. Klasično radikalski:lol:
 
Neke banke. Uvek ima izuzetaka. Ali kod banaka gde je kamata recimo na kredite indeksirane u EUR i iznosi 16%, banka ima zaradu od 2% po kreditu. Da li je to dranje?

Ma jadne banke, evo suza suzu stiže... :sad2:



Nego, vidiš da uzimaju 15% na mesečnom nivou, evo pitaj kolegu Tiomira, da ti on to malo elaborira...

On je upućen u te cifre, procente i to, ima i znanje i opremu...
p040.gif
 
Poslednja izmena:
shabane mali, nigde ti tamo na sajtu kamatice ne pise da su najvece kamatne stope na tzv dozvoljeni minus i da se najveci broj gradjane zaduzuje preko tog dozvoljenog minusa

ne znas ti to jer ti tata i mama i dalje daju pare za dzeparac. znaces kad budes imao platu 200-250 evra a banka ti ponudi dozvoljeni minus od 500 evra a ti nnstop u bedi i nikako ne moze da isplivas sa troskovima.

Nemoj uvredama da nadomestas svoje neznanje.

Ja sam naveo i kamate na dozvoljeni minus. Govoris neistinu. No ti nikad nisi imao pojma sa ekonomijom pa nije ni cudo. Da se razumes znao bi da dozvoljeni minus ne mozes da dobijes veci od visine zarade, a ne duplo kako navodis u primeru.
:)
 
Neke banke. Uvek ima izuzetaka. Ali kod banaka gde je kamata recimo na kredite indeksirane u EUR i iznosi 16%, banka ima zaradu od 2% po kreditu. Da li je to dranje?

Nema tu velike zarade. Pazi. Deru banke koje daju male kamate na orocenja. A zamisli da banka koja daje 15% na orocenje dinara, po Tihijevoj teoriji, da ne bi drala, naplacuje kamatu na kredite od recimo 10%. :hahaha: Da bukvalno na svakom kreditu ni nema zaradu nego gubitak od 5%. :hahaha:

To ti je Tihijeva teorija :mrgreen:
 
ma zhutima je dobro sta ti je :roll:

nek je i kamata 12831283% godisnje ovi teletabisi bi rekli opet "ko vas tera da uzimate" :roll:

Ja ipak mislim da ti nisi ni usao u neku banku, jer maloletnici ne mogu da otvaraju samostalno racune. A mama posto si "experto" za ekonomiju nikako ne zeli da ti bude pravni zastupnik.

Jer te neke kamate i visine odobrenih overdraftova po TR u Srbiji ne postoje. :mrgreen:
 
Nemoj uvredama da nadomestas svoje neznanje.

Ja sam naveo i kamate na dozvoljeni minus. Govoris neistinu. No ti nikad nisi imao pojma sa ekonomijom pa nije ni cudo. Da se razumes znao bi da dozvoljeni minus ne mozes da dobijes veci od visine zarade, a ne duplo kako navodis u primeru.
:)

ajde se ne sramoti. odakle ti to da banke ne daju dozvoljeni minus veći od visine zarade??? dat će oni i 3 x veći zaboli njih, samo da uredno kamatu naplačuju
 
U Srbiji je odavno regulisano od NBS da minus ne sme biti veci od plate. A od skoro je sa 5% udela usao i u kreditno opterecenje.

Tačno tako. Sada se u Kreditnom birou vidi svako zaduženje, kredit, kreditna kartica, dozvoljeni minus, debitne kartice i jemstva po kreditima, kao i lizing.
Dok su mesečna opterećenja po primanju sledeća, dozvoljeni minus 5%, kreditna kartica banke uglavnom računaju 5% od dozvoljenog limita, po kreditu i lizingu se računa cela visina rate, dok se kod jemstva plata opterećuje sa 50% rate korisnika kredita.
E sada, što se tiče visine zaduženja i 30% opterećenja koliko je ograničila NBS, i to je promenljivo, ukoliko bilo koja poslovna banka uplati dodatna sredstva obezbedjenja može povećati zaduženje klijenata i do 40%, to je već uradila UniCredit banka prošle godine. Takodje, ukoliko klijent ima stambeni kredit njemu plata može biti zadužena i 50%.
 
Tačno tako. Sada se u Kreditnom birou vidi svako zaduženje, kredit, kreditna kartica, dozvoljeni minus, debitne kartice i jemstva po kreditima, kao i lizing.
Dok su mesečna opterećenja po primanju sledeća, dozvoljeni minus 5%, kreditna kartica banke uglavnom računaju 5% od dozvoljenog limita, po kreditu i lizingu se računa cela visina rate, dok se kod jemstva plata opterećuje sa 50% rate korisnika kredita.
E sada, što se tiče visine zaduženja i 30% opterećenja koliko je ograničila NBS, i to je promenljivo, ukoliko bilo koja poslovna banka uplati dodatna sredstva obezbedjenja može povećati zaduženje klijenata i do 40%, to je već uradila UniCredit banka prošle godine. Takodje, ukoliko klijent ima stambeni kredit njemu plata može biti zadužena i 50%.

Evo danas sam saznao da Alpha Banka odobrava dozvoljene minuse do visine od 3 plate. Tako da je to relativna novina. Zato je kamata u toj banci kao i u Metals previsoka, jer banka mora da izdvaja dodtne rezerve kod NBS.

No to je i dalje daleko od proseka.
 
uticu u odredjenoj meri na kamatnu stopu na dinarske kredite al ne uticu nikakvo na evro i chf kredite.....

nema opravdanja za tako nesto - jednostavno demokrate su zajedno sa bankarima uspostavile sistem za pljacku gradjana Srbije

Ma to znam ali te pitam u kojoj meri utiče RKS na EKS a u kojoj marža i šta utiče više na visinu EKS ?
 
Ma to znam ali te pitam u kojoj meri utiče RKS na EKS a u kojoj marža i šta utiče više na visinu EKS ?

na eks uticu fixni jednokratni adm troskovi banke.

rks utice na nominalnu stopu.

kakva god da je kamata po kreditu, ako kod kredita nemas provizije (tesko ali za primer) onda ti je nominalna stopa jednaka eks. eks je nesto drugo dakle i nema veze sa rks i nominalnim stopama po kredtima. on zbraja nominalne kamate i fixne troskove banke, kako bi ti znao koliko tebe zaista kosta kredit.

eks postoji da se ne bi banke prevarom bogatile na fixnim troskovima, u isto vreme formirajuci male nominalne kamate po kreditima.

NPR. Ako ti ja dam kredit od 100 000 eur na 100 godina sa nominalnom kamatnom stopom od 0.1% na godisnjem nivou bices budala ako ne uzmes :D

Ali ako ja uz tu ponudu kazem " kamata ti je 0.1% godisnje ali imas dodatni fixni trosak administrativni od 200%, odna si lud ako uzmes.

I sad ova druga banka moze da se reklamira sa 0.1% kamatom najnizom u univerzumu :D

A onda dodje kalkulator NBS i kaze da oni imaju eks od recimo 300% !! :D I onda znas da je prevara u pitanju.
:D
 
Poslednja izmena:
ono sto je skandalozno u celoj prici jesu neverovatne bankarske marze u srbiji

radna snaga u srbiji je jeftinija 5-10 puta nego na zapadu, troskovi poslovanja takodje i nema nikakvog opravdanja da bankarsme marze u srbiji budu vece 5-25 puta nego na zapadu

:hahaha::hahaha::hahaha:

A kazi mi u kojoj zapadnoj drzavi imas godisnje kamate na eur 9%? :D

A ko mislis da placa tu kamatu?

Kod nas su marze mnogo manje. :D Nemas pojma. :D
 

Back
Top