Srbi na Srbe u WW1

Биће занимљиво пратити ову тему има ли неких интересантних а мање познатих ствари.

Колико знам, у Првом светском рату су Срби са подручја А-У били мобилисани, само нису слати у борбе са Србијом, већ на друге задатке или на друге фронтове. Чак је ваљда и Боројевић, чувени "православни Хрват", иако до краја лојалан А-У тражио да не учествује на Балкану. Српски национализам је у Аустрији био константа још од 1690. године и одушевљење и нескривене симпатије према Србији и њено помагање од 1804. године нису били никаква тајна. Аустријом је руководио хладан немачки рационализам, а слање Срба на Србију би био крајње нелогичан потез, чак погубан јер би значио губљење читавих јединица у корист непријатеља. Ионако су имали проблема са католичким и муслиманским пребезима на српску страну.

Ако се не варам, ни у окупационој власти у Србији од 1915. нису учествовали српски грађани Аустроугарске.

Ja sam VOJVOĐANSKI Srbin i kao takav bih podržao moju tadašnju domovinu AU.

Ако је ово војвођански Србин, ја из овог момента узимам штрангу и идем да се обесим.

Рат са краљевином Србијом је био против националног интереса више од милион грађана А-У који су били српске националности, нарочито у времену када су српске националне привилегије у А-У биле насилно укинуте. У време Првог светског рата, Срби у Војводини су имали само један национални циљ, а то је извлачење свог дела територије из А-У и његово сједињење са краљевином Србијом. Зато су и крајем рата опевали ону "Ситна киша пада, Аустрија пропада / Хладан ветар пири, Србија се шири".
 
Zahvaljujem Matiji Kupi na članku. Ko ima još izvora, neka priloži.

Nije izvor ali evo:

Moj pradeda sa majčine strane, se predao Rusima, pa je, zajedno sa još jednom grupom Srba, bio morem prebačen do solunskog fronta.

Čovek je ostavio tek rođenu ćerku, a kad je demobilisan - tamo negde 20'te godine, ona je već imala sedam godina.
 
Ono sto sam ja do sada cuo i citao jeste to da Srba u svim jedinicma AU nije bilo vise od par to jest 4 ili 5 vojnika na jednu jedinicu . Zasto ?
Vrlo jednostavno nisu vjerovali Srbima jer su vrlo dobro znali da se Srbi medjusobno nece tuci.
Sad da li je bilo pojedinacni slucajeva to ne znam ali siguran sam da jeste .
Ti Srbi su vjerovtno razmisljali kao i ovaj gore sto kaze branio bih sviju drzavu AU od SRbije.
ALi mislim da su u pitanju stvarno rijetki slucajevi bas rijetki.
Srbi iz BIH su slani na Italijanski front i doziveli su velike odamzde ovde u samoj BIH od strane AU posle svaki Cerske bitke.
Postojali su logri za Srbe neki su brojali i po nekoliko hiljada zatvorenika. Bilo ih i u Novom Gradu, Prijedoru ( danasnja gimnazija je bila nekadasnj prvo civilni a zatim vojni zatvor za Srbe ) Banja Luka , Doboj i td....

.
 
Poslednja izmena:
kao sto rekoh,ali neko obrisa.......
srbi iz vojvodine nisu bili slati na srbe u srbiji...banacani su mahom bili slati na karpate i ruski front
ali srbi iz hrvatske,znaci licani,kordunjani,banijci su svi odreda aktivno ucestvovali u bitkama i oduvek su,od pamtiveka bili udarna pesnica AU carstva....i danas dani poznati kao panduri:)
naravno,bilo je i tamo medj njima izuzetaka,ali redje
koliko ja znam...bio je neki mitraljezac glogovac,koji je u bitci na gucevu,toliko zaduzio AU carevinu,jer je jedini zadrzao polozaj nad nadirucim srbima,da je dobio zvanje grofa ili barona...neznam tacno
stoga...bilo je raznih srba...taj je konkretno bio hercegovac iz trebinja

moj deda je bio za vreme 1.s.r u zagrebu u nekom stabu,kao kapetan u rezervi,nesto kao oficir za vezu u dalekoj pozadini...majkin otac...za ocevog dedu neznam
 
kao sto rekoh,ali neko obrisa.......
srbi iz vojvodine nisu bili slati na srbe u srbiji...banacani su mahom bili slati na karpate i ruski front
ali srbi iz hrvatske,znaci licani,kordunjani,banijci su svi odreda aktivno ucestvovali u bitkama i oduvek su,od pamtiveka bili udarna pesnica AU carstva....i danas dani poznati kao panduri:)
naravno,bilo je i tamo medj njima izuzetaka,ali redje
koliko ja znam...bio je neki mitraljezac glogovac,koji je u bitci na gucevu,toliko zaduzio AU carevinu,jer je jedini zadrzao polozaj nad nadirucim srbima,da je dobio zvanje grofa ili barona...neznam tacno
stoga...bilo je raznih srba...taj je konkretno bio hercegovac iz trebinja

moj deda je bio za vreme 1.s.r u zagrebu u nekom stabu,kao kapetan u rezervi,nesto kao oficir za vezu u dalekoj pozadini...majkin otac...za ocevog dedu neznam



The 180th Promotion of the Military Maria Theresia Order 17th August 1917

On the the occasion of his thirtieth birthday on the17th of August 1917 His Majesty Kaiser Karl conducted at his summer residence at Villa Wartholz near Reichenau at the foot of the Rax mountains the largest ceremonial awarding or Promotion of the Military Maria Theresia Order of the First World War. It will be noted that some of the individuals had received a promotion between the confirmation of their award and the actual award ceremony at Wartholz. On this day Commander's Crosses were awarded to:

Feldmarschall Hermann Freiherr Kövess von Kövessháza

Generaloberst Erherzog Joseph

Generaloberst Viktor Freiherr von Dankl

General der Infanterie Artur Freiherr Arz von Straußenburg

and twenty Knights Crosses as follows:

Linienschiffsleutnant Gottfried Banfield

Leutnant in der Reserve Arthur Cumin

Oberst im Geniestabe Otto Ritter Ellison von Nidlef

Hauptmann Gojkomir Glogovac

Hauptmann Géza Heim

Feldmarschalleutnant Peter Hofmann

Oberst Eduard Hospodarž

Oberst des Artilleriestabes Josef Janečka

Generalmajor Géza Lukachich von Somorja

Oberst Josef Lutschounig

Generalmajor Guido Novak von Arienti
Major Emil Prochaska

Oberstleutnant Robert Procházka

Feldmarschall-Leutnant Georg Schariczer von Rény

General der Infanterie Alexander Szurmay

Landsturmoberleutnant Friedrich Tischer

General der Infanterie Ignaz Trollmann

Feldmarschall-Leutnant Rudolf Ritter von Willerding

Generaloberst Wenzel Wurm

Feldmarschall-Leutnant Erwin Zeidler


http://www.austro-hungarian-army.co.uk/mmto180.html
 
Kad je tokom jednog noćnog juriša svoje 28. osječke ustaško-pučke pukovnije, kod sela Baćevci blizu Mislođina, sa nekoliko drugova dopao zarobljeništva, Jakovljević je odmah bio izveden pred komandanta Obrenovačkog odreda, potpukovnika Lešjanina.
Upade mi ovaj detaljčić u oko.
Na koje se to selo blizu Mislođina misli?
Koliko znam, u tom kraju, ne baš tako blizu Mislođina, postoji selo Baćevac, i nešto bliže selo Baljevac.
 
Ако је ово војвођански Србин, ја из овог момента узимам штрангу и идем да се обесим.

Немој да се бесиш, видиш да је бесмислено, оће човек да гине за домовину која је нестала пре његовог рођења.

Данас му је Србија домовина, ал' бих смео да се кладим да би он и данас гинуо за K. und K. само кад би могао.

Него, нешто о теми. Знам из неких породичних прича да је у старој краљевској војсци служио официр, Србин, који је у WWI као поручник и командир вода пребегао преко Дрине на српску страну, скупа са целокупним водом, мазгама и митраљезима. Знам да је доцније био у чину мајора, а да ли је и даље напредовао, то не знам. У војсци је био поштован управо због тог ратног подвига.
 
Upade mi ovaj detaljčić u oko.
Na koje se to selo blizu Mislođina misli?
Koliko znam, u tom kraju, ne baš tako blizu Mislođina, postoji selo Baćevac, i nešto bliže selo Baljevac.

Citat je odavde: http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/10/article-4.html
Verovatno je Baćevac. Ne bih upetljavao Baljevac, kad je Baćevac naziv skoro jednak upotrebljenom nazivu Baćevci. (Premda, tipfeler je mogao da nastane po sledećem scenariju: original je bio pisan ćirilicom, tekst je u jednom momentu "upao" u pogrešan encoding, verovatno pri koverziji YUSCI-UTF-8 (website je s kraja 1990-tih) pa su na mestu specijalnih karaktera ostali znakovi [, ], ',~, },{, ¦, |,^, ~ itd. Ali onda opet ostaje pitanje množina/jednina, tako da Baljevac otpada)


piciginx: Hauptmann Gojkomir Glogovac

On je bio katolik, tačnije Hrvat srpskog porekla.

http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/10/article-4.html

Kako je mitraljezac Gojkomir dobio baronsku titulu

Neki su dobili i najviša odlikovanja koja su uopšte postojala u carstvu Habsburga - Orden viteza Marije Terezije, koji je odlikovanom automatski donosio baronsku titulu, austrijsko, odnosno mađarsko plemstvo. Među onima koji su proglašeni za viteza Marije Terezije za pokazano junaštvo u ratu protiv Srbije 1914. godine nalazio se i poručnik Gojkomir Glogovac, Hrvat iz Bileća.

U borbama kod Ljiga, Glogovac je učestvovao kao zapovednik mitraljeskog odeljenja 3. bataljona Druge bosanskohercegovačke pešadijske regimente. U jednom trenutku, on se sa svojim mitraljezom našao sam pred jurišajućim Srbima, vojnicima Moravske divizije II poziva. Kad su mu se srpski vojnici približili na nekih stotinak koraka, on je otvorio vatru... Kako se iznosi u jednom zborniku objavljenom u Beču, a na osnovu službenih akata, ispred Glogovca i njegovog mitraljeza izbrojano je posle povlačenja jedinica Moravske divizije sa tog položaja, preko 400 lešava srpskih vojnika...

Što se tiče Srba sa teritorije Austrougarske, pripadnika carsko-kraljevskih korpusa, oni su bili, prema navodima u jednom izveštaju Ministarstva vojske Kraljevine Srbije, sastavljenom posle Cerske bitke, po četama izmešani sa Hrvatima i Mađarima, držani su vrlo strogo i streljani su za najmanju pogrešku. Usled toga, i oni su uglavnom poslušno i bespogovorno izvršavali svako naređenje i tukli se i sami dok god su im to snaga i oružje dozvoljavali... Samo su se pojedinci, ređe manje grupe, usuđivali, već i zbog familija kod kuće, da prebegnu na srpsku stranu, odnosno da se predaju bez borbe.
 
Poslednja izmena:
Citat je odavde: http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/10/article-4.html
Věrovatno je Baćevac. Ne bih upetljavao Baljevac, kad je Baćevac naziv skoro jednak upotrěbljenom nazivu Baćevci. (Premda, tipfeler je mogao da nastane po slědećem scenariju: original je bio pisan ćirilicom, tekst je u jednom momentu "upao" u pogrěšan encoding, věrovatno pri koverziji YUSCI-UTF-8 (website je s kraja 1990-tih) pa su na městu specijalnih karaktera ostali znakovi [, ], ',~, },{, ¦, |,^, ~ itd. Ali onda opet ostaje pitanje množina/jednina, tako da Baljevac otpada.
Opet, između Mislođina i Baćevca su manja mesta Jasenak, Draževac i Meljak i poprilično veći Vranić, pa mi je pomalo čudno što se pominju Baćevci kod Mislođina.
No, verovatno je iz tog ugla tada to posmatrano nekako drugačije.
 
To je psihološki rat. Pisali su to Hrvati. o, kao i povici tokom povlačenja kroz obruč i kišu srpskih metaka, nakaon što su se prědali Česi, Slovaci i Mađari: "Srbi se nikada ne predaju!" To su bili katolici. Pravoslavci nisu bili u grupama, něgo su bili prorěđeni u prvim redovima i strěljani za najmanju grěšku.

Kažem, dosta sa nagađanjima, potrěbno je naći austrijske vojne rasporede ili srpske liste zarobljenika.

onda je moj cukundeda taj slucaj
streljan je sa njih ne koliko kad su uhvaceni u pokusaju da prebegnu na srpsku stranu
 
Citat je odavde: http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/10/article-4.html
Věrovatno je Baćevac. Ne bih upetljavao Baljevac, kad je Baćevac naziv skoro jednak upotrěbljenom nazivu Baćevci. (Premda, tipfeler je mogao da nastane po slědećem scenariju: original je bio pisan ćirilicom, tekst je u jednom momentu "upao" u pogrěšan encoding, věrovatno pri koverziji YUSCI-UTF-8 (website je s kraja 1990-tih) pa su na městu specijalnih karaktera ostali znakovi [, ], ',~, },{, ¦, |,^, ~ itd. Ali onda opet ostaje pitanje množina/jednina, tako da Baljevac otpada)




On je bio katolik, tačnije Hrvat srpskog porěkla.

Glogovac je srpsko prezime iz istočne Hercegovine.Moguće je da se izjasnio kao Hrvat zbog karijere u AU vojsci. Ništa neobično i ,u prošlom ratu bilo je Srba koji su se borili na strani Muslimana i Hrvata i obrnuto.
 
Šta je nebitno?


Iz Bileće dolazi dosta poznatih Hrvata.


http://en.wikipedia.org/wiki/Stevo_Glogovac


http://sr.wikipedia.org/sr-el/Небојша_Глоговац



Prema popisu iz 1910. godine u Austro-Ugarskoj je bilo 51.356.465 stanovnika. Od toga je Nijemaca bilo 12.010.699, Mađara 10.067.922, Čeha i Slovaka 8.475.292, Poljaka 5.019.496, Ukrajinaca 3.998.872, Slovenaca 1.349.222, Hrvata 2.900.945, Muslimana 612.137, Srba 2.032.449, Rumunja 3.224.755, Talijana 804.271, te drugih različitih naroda 860.365.



Vojni obveznici s područja Kraljevina Hrvatske, Slavonije i Dalmacije popunjavali su ukupno 13 pješačkih, 3 konjaničke, 5 topničkih pukovnija, nekoliko manjih postrojbi zajedničke vojske i domobranstva, te ratnu mornaricu.



79 pješačka pukovnija iz Otočca je imala dosta gubitaka na pohodu u Srbiju. Sigurno pola pukovnije su bili Srbi...
 
Čak bih rekao da su bili voljni priključiti se I Srpskom ustanku ali Karađorđe ovo nije prihvatio jer nije mogao računati na ratove sa Turcima i Austrougarima istovremeno.
Poslao je pare za izgradnju manastira jedan od njih je u Pančevu u sred industriske zonez:mrgreen:
 
Слање Крајишких Срба на Српски фронт је била фатална грешка Аустроугарске у Првом светском рату, велика већина Срба је у свој гужви и гангули лако могла пребећи на своју праву страну и тако су вероватно добијене Колубарска и Церска битка... Још да није било Бугарског ножа у леђа не би се Аустроугари нагледали Србије...

Мој чукундеда је ратовао за Аустроугарску у том рату, као и већини припретили смрћу нејаке деце и остале породице...
 
Ličani protiv Srbijanaca na Gučevu i Crnom vrhu

Na Gučevu, na Crnom vrhu i na Kulištu "istakle su se", po Pavičiću, "sve naše hrvatske pješačke divizije, sve naše pukovnije, sve naše četiri domobranske pukovnije zajedničke vojske te razne naše pričuvne jedinice a južnije detaširani bataljuni svih naših pukovnija i bosansko-hercegovačke čete u sklopu 15. i 16. zbora (korpusa, pr. a.). Te borbe za najvažnije tačke zapadne Srbije, borbe s neprijateljem koji je žilavo branio svoje gorske prilaze, znajući njihovu važnost, spadaju među najljepša poglavlja hrvatske ratne povijesti".

Iz izlaganja Pavičića vidi se, između ostalog, i to da se na Gučevu, u sastavu 13. korpusa, protiv Srba borio i znatan broj Slovenaca. Ali i znatan broj Ličana i Čeha...




Ličani su neka posebna sorta...
 

Back
Top